Visar 10 av 6113 träffar
1. Har Enhertu just nu om neutrofila ligger under 1.0 så har vi läst att det brukar bli uppehåll tills det är över 1.0 sedan samma dos,men enligt en Ssk så blir det dos sänkning direkt vi har läst att om det är under 0,5 så blir det dos sänkning. Vilket är riktigt?
2. Har gjort isotop angiografi på hjärtat i Mars var EF 63%, i Juni 53% ska göra en ny i Augusti hur lågt måste det sjunka innan dom sätter in ACE hämmare? Blir det uppehåll med Enhertu? i så fall hur länge? Då är väl det risk för mera spridning?
3. Senaste DT visade en liten förändring på ena lungan, bronkiolit om det blir värre kan det bli lunginflammation, kan man bli hjälpt av att vaccinera sig mot lunginflammation?
4. Senaste provet på Erytrocyter låg på 3,57, har sjunkit lite, tidigare 7/8 3,70,
18/7 4,08
Kan det bero på hjärtproblem?
Infektion, inflammation?
Åker till Tyskland och får TACE behandlingar på levermetastaser med gott resultat, kan det påverka?
Hej. På fråga 1 och 2 är det inte helt enkelt att ge ett tydligt svar eftersom många faktorer ska vägas in innan vi tar ett beslut om eventuell dossänkning (eller insättande av ACE-hämmare). Idag är det mycket mer individuell anpassning utifrån den enskilda individens förutsättningar, vilket jag tycker är bra, men svårt. Vi använder rekommendationer i tex FASS som en grund men sedan måste vi titta på alla andra faktorer också, målet är ju att ge en behandling med bra effekt och som patienten tål så bra som möjligt.
Vad gäller lungförändringen och frågan om vaccination är det en balansgång och jag brukar fråga infektion (om jag inte själv kan ta beslut). Vaccination förebygger allvarlig infektion i lungorna med pneumokocker. I ditt fall är jag inte säker på att vaccination skulle påverka den situation du beskriver, men samtidigt skadar det kanske inte heller och kan ge lite minskad oro (?) - luddigt svar, jag vet.
Slutligen sista frågan: jag tänker att du menar erytrocytpartikelkoncentrationen (har flera namn) och inte blodvärdet (Hb). Den används framförallt av att värdera en anemi (blodbrist) och orsaken till det. I ditt fall kan jag inte se att det skulle ha något att göra med hjärtat eller inflammation. Däremot varierar Hb under en cytostatikabehandling, det går ofta lite upp och ner. TACE kan påverka blodbilden.
Ha det fint.
Anne Andersson
Överläkare och diagnosansvarig
Anne Andersson är överläkare i onkologi och diagnosansvarig för bröstcancer vid Norrlands Universitetssjukhus i Umeå.
Dölj svarJag har under uppehållet med cytostatika bett om att få äta Letrozol igen då jag ändå kopplar ihop den spridda nu trippelnegativa cancern med att jag slutade med Letrozol. Den är låg i östrogen nu under 10 och den är endast her-2 low. (Mycket låg) Min läkare säger att jag kan göra det om jag vill men det är inget de hade föreslagit själva. Vad anser ni om det?
Har dock fått mer biverkningar av Letrozol nu, kanske beror på att kroppen/slemhinnor är mer sliten nu efter Trodelvy beh.
Mvh Viktoria
Glömde en frågaHej! Jag hade vid 36 års ålder her-2 positiv och östrogenberoende med spridning till lymfkörtlar i axillen 2013.
Operation, strålad och fick alla behandlingar som fanns.
Åt Letrozol i 10 år, slutade med dessa i maj 2024.
I maj 2025 upptäcktes metastaser i skelettet i samband med rtg av annan anledning.
Visade sig att jag nu har trippelnegativ cancer med metastaser endast i skelettet. Har gjort 3 benbiopier.
Har fått cytostatika i ett år, varav Trodelvy i 6 mån. Är så stabilt nu att jag har fått uppehåll i behandlingen. Har mått mycket dåligt av behandlingen.
Hur sannolikt är det att cancern ändrat karaktär från ursprunget 2013 och nu är trippelnegativ? Känns inte som jag kan lita på benbiopsierna.
Mvh Viktoria
Spridd trippelnegativÄtit tamoxifen i ca 3 månader o h haft relativt regelbunden mens. Idag vakna jag med en ganska kraftig mellanblödning ( hade min mens för 2 veckor sedan) ska jag kolla upp detta?
TamoxifenÄr det vanligt att man har lätt att gå upp ivikt o riktigt svårt att gå ner igen ngr år efter cancerbehandling?
Äter letrozol!!
ViktökningVad innebär det med ett värde på 27% vid KI-67
Ki-67Hej, jag är 74 och äter Anastrozol sedan 11 månader. Efter ca 7 månader fick jag successivt besvär med avföringen. Innan dess drack jag 1 dos visiblin på kvällarna och kunde bajsa på morgonen och sedan gå ut med hunden. Nu är jag förstoppad och tar hjälp av movicol. Det gör att jag måste dricka för mig orimliga mängder vatten och glömmer jag blir bajset som betong. Det känns som om tarmen sluat arbeta pga anast. Tar jag 1 tablett dulcolax får jag ohyggligt magknip. Att ha långa sköna hundpromenader på morgonen är otänkbart. Jag blir bunden till hemmet. 2 dosor movicol gör samma rutin - jag får stanna hemma för plötsliga toalettbesök. Detta sänker min livskvalitet mycket.
Finns det någon tablett som gör att man kan tömma sig regelbundet vid någon tidpunkt?
Jag har bytt tillverkare av anastrozol flera gånger utan större framgång. Anastelb verkar vara bättre an andra. Men problemet kvarstår.
Funderingar kring avföringHur går man ner i vikt när man äter Letrozol? Man får rekommendation att man inte ska gå upp i vikt men det gör man ju av de tabletterna. Inte ens viktväktarna hjälper. Ska ta dessa tabletter i 10 år.
Gå ner i vikt när man tar LetrozolFör 3 år sedan fick jag bröstcancer. Jag opererades och fick därefter cellgifter och strålning. Jag har därfter fått skelettstärkande 2 ggr/år i 3 år och ska ta Letrozol i 8 år. Jag funderar nu på att tatuera ögonbryn och eyeliner.
Finns det några risker med det efter att ha haft bröstcancer eller att jag behandlas med Letrozol?
Fundering kring tatuering av "eyeliner"Jag har invasiv lobulär cancer grad 2 6 cm stor hormonreceptorpositiv - har genomgått total mastektomi och väntar nu på svar på analyserna. Vad jag förstår så baserar man behandlingen på ev fynd i portvaktskörtlarna. Men vad jag förstår så kan den ha spridit sig utan fynd i portvaktskörtlarna. Hur ska man tänka kring det?
Spridningsrisk - behandlingHej. Jag fick behandling för bröstcancer ett par år sedan. Upplever att jag blivit väldigt gråhårig efter all behandling. Jag undrar om det är säkert att använda henna hårfärgning? Vad är minst skadligt, att färga håret med henna eller vanliga hårfärger (permanent/toning)? Eller bör man avstå dessa båda om man haft bröstcancer? Är lite orolig för återfall, då jag läst att vanliga hårfärger kan öka risken för bröstcancer. Samt att henna ansågs cancerogent i någon studie.
Är henna hårfärg säkert?