Hej
Jag har 33 år när jag diagnoserades med her2 +, er +, pr+. T3n1m0
Fått cellgifter, radikal masektomi och strålning, äter nu anastrozol och tar zoladex sprutor plus zoledronsyra var 6 månad (4 ggr totalt tror jag att jag ska få de sista)
1. Försökt att googla, tar man bort en del av muskeln på radikal masektomi? Jag är lite stel trots stretching och en muskel kort skulle väl kunna förklara det.
2. är tacksam för att jag fått zoledronsyra, men trodde fördelarna kopplat till återfall bara gällde de som var post menoposala. Jag var ej i klimakteriet när jag upptäckte cancern.. Är dock det nu men kemiskt, så kanske det som avgör?
3. Ska man göra bentäthetsmätning på mig? Jag har inga symptom på benskörhet efter sex månader av anastrozol men jag har märkt att de inte alltid har koll på när de ska kalla mig till saker så jag behöver ofta påminna.
4. Zoladex sprutorna kräver en hel del admin. Man ska beställa recept, hitta ett apotek som har de i lager, boka tid på VC för att få det och sedan börja om. Jag känner mig väldigt låst och vågar ej planera för långt i förväg ifall de krockar med ovan. Jag har förstått att sprutorna är svåra att ge då jag haft flera distrikt sjuksköterskor som försökt massa ggr och bökat. En gång kallade de till och med med en in en kollega för att kolla i sprutan att chipet hade lämnat så att jag ska ge mig själv kommer ej gå. Långt intro till frågan.. Finns det ngt att läsa om att operera bort äggstockarna istället, för och nackdelar? Jag kommer vara 43 när jag slutar med zoladex om jag tar de i 10 år men vill ej ha fler barn.
Hoppas ni inte vart för trötta av att läsa min långa uppsats med frågor
Kram
Hej, ja det var många frågor!
1) Nej det brukar man inte göra, stelhet kan förorsakas av strålningen
2) Ja, stämmer som du skriver, datan är mindre tydlig för kvinnor som var premenopausal. Men behandlingen du får just nu ökar risken för osteoporos, så jag tycker ändå att det är motiverad att du får zoledronsyra
3) Det är bra att diskutera med din onkolog hur rutinerna är just på ditt sjukhus
4) Zoladex rekommenderas oftast i 3-5 år, hur gärna med din onkolog hur den hade tänkt för dig. Hen kan också förklara mer om för- och nackdelar med operation av äggstockerna, som jag tycker kan vara ett bra och enklare alternativ för zoladex.
Renske Altena
Docent i onkologi. Forskare, Karolinska Institutet.