Visar 10 av 5920 träffar
2020-03-02
Jag har drabbats av bröstcancer och funderar mycket på varför det har blivit fel i celldelningen just i min kropp. När jag har läst lite på nätet ang kost och cancerframkallande ämnen blir jag orolig, känner jag måste lägga om all kost. Det står bl a man inte ska äta vitt socker, vitt mjöl, animaliska produkter, socker etc. Jag har alltid ätit nyttigt men visst äter vi någon kaka ibland, grädde i maten och surdegsbaguette kanske på helgen. Är inte överviktig på något sätt. Jag skulle gärna vilja veta vilka produkter som forskningen på riktigt har visat sig ha ett klart samband med cancer och speciellt då bröstcancer? Detta så jag kan ändra min kost så jag inte blir sjuk igen sen...
Jag har även en fråga ang medicin. Jag tar venlafaxin (ibland lergigan till natten) pga en kris och frågat min läkare om det är ökad risk för cancer med mediciner. Är detta något ni har fått info om att mediciner mot oro, utmattning är cancerframkallande?
Tacksam för ert svar då jag funderar mycket på vad jag framöver ska äta för att minska återfall samt om jag kan fortsätta ta medicinen eller den kan vara skadlig för mig?
Hej, jag tänker såhär: Det låter som om du äter en varierad och rätt normal kost. Det finns inte så många kostfaktorer som tydligt påverkar risken för återfall efter bröstcancer, bortsett från övervikt efter klimakteriet, som ju hänger ihop med vad man äter. Du kan hur som helst vara helt säker på att eventuell tilläggsbehandling är viktigare än kosten. Jag tänker vidare att du inte ska lägga dig till med en kost som huvudsakligen baseras på sådana produkter som kan innehålla sk fytoöstrogener (östrogenliknande ämnen som finns i vissa baljväxter), t ex tofu. Däremot kan jag inte tro att det är farligt att få i sig det någon gång.
Det jag skriver ovan innebär inte att jag anser att det inte spelar någon roll vad du äter, tvärt om. Men kanske inte i första hand för bröstcancerns skull. En kost som innehåller mycket fibrer, och inte innehåller rent socker och inte är för energiinnehållande (fet), inte för mycket rött kött, men däremot gärna fisk är så vitt jag förstår bra för hälsan på flera andra sätt. Reducerar risken för tarmcancer, diabetes, hjärt-kärl sjukdom, och även bra för omvärlden och klimatet.
Det finns ingen anledning att tro att de läkemedel du anger på något sätt skulle öka risken för cancer eller återfall. Jag tänker att du tar dem av en anledning och att de hjälper dig att må bättre och bli starkare, det är viktigt.
Niklas Loman
Överläkare, diagnosansvarig bröstcancer, Skånes universitetssjukhus i Lund.
Dölj svarHej !
Undrar bara hur hormon behandlingar tex hormonspiral ,hur det påverkar brösten .är det möjligt att dess verkan kan göra så att små knölar och knutor uppstår ? Och stämmer det att hormonspiral kan påverka hur pass bra bild de kan se på mammografi?
Hormonspiral ,mammagrafiMamma har opererat bort en bröstcancer (tårtbit). Hon ska få strålbehandling.
Hjälper melatonin som skydd mot strålskador och biverkningar?
Hjälper melatonin mot strålskador?2026-05-05
Hej. Jag mastektomerades för lobulär cancer G2 NO dec 2024 och har stått på Letrasol sedan dess. Bytat till Exametasone Stada. Haft mycket biverkningar bl a fått osteopeni, vallningar, libidominskning och smärtor. Nu sedan januari smärtor i händerna med fingersvullnad och svårt sträcka/böja fingrar och svagt grepp. Dessutom vandrande smärtor i stora leder och muskler.
Mina frågor är:
Den inflammatoriska aktivitet som uppenbarligen försiggår, är den bestående/ leder till kroniska skador på leder/ligament/muskler?
Om jag slutar med antiöstrogenbehandlingen, hur förändras min prognos avseende metastaserande sjukdom?
Jag tycker min livskvalitet påverkas mycket negativt av medicineringen.
Mvh Ester
Biverkningars följdverkningar2026-05-05
Har precis fått min 6:e och sista injektion med zoledronsyra. Häromdagen bröt jag av en tand och väntar nu på att få en krona insatt. Har nu en molande värk i käkarna och undrar;
- Hur visar sig käknekros?
- Kan tandläkaren upptäcka det?
- Vart ska man vända sig om man är orolig?
- Kan man själv kontakta käkkirurg på sjukhuset eller måsta man ha en remiss? I så fall; vem skriver ut en remiss?
- Hur behandlas käknekros?
Käknekros2026-05-05
Äter tamoxifen sedan 5 månader. Har biverkningar oro sover dåligt förstoppning dålig koncentration snurrig. Min cancer var inte spridd. Operade bort tårtbit o sedan 5 dgr strålning. Har nu uppehåll på 1 månad i samråd med kirurg. Vad är riskerna att avsluta Tamoxifen ??? Kan man äta mindre dos ??
TamoxifenHej, vaknade upp för några dagar sedan med ett stort (konstigt format) utslag över bröstet som kliade mycket (kliar även på bröstvårtan, har inte kliat tillbaka). Det var precis efter mensen och hade ovanligt ont i bröstet innan mensen. Utslaget är rött och ilsket. Hur länge ska jag gå med rodnaden innan jag bör kontakta vc? Jag är 26 år. Tack för svar!
Stor rodnad på bröstHej. Är en kvinna på 40 år som blivit återkallad till mammografin, Skriver in vad som står i min journal för kontext.
Kl. 24-13 i vänster bröst ses med hjälp av ultraljud en ungefär 9-10 mm stor något lobulerad lågekogen förändring av oklar genes. Punkteras med mellannål i ultraljudsledning. I vänster axill ses en prominent lymfknuta med cortex på 4 mm, punkteras med finnål.
Svar via Bröstmottagningen.
Kod M -/3
Kod U -/4
Vad menas med cortex? Är kod u-4 den näst högsta misstankegraden om malignitet?
Vad betyder det?Hej.
Min mamma 56 år är opererad för ADH/DCIS 2020, knölen var lite över 5 cm stor. Hon gjorde ingen strålbehandling. Äter ingen medicin i förebyggande syfte. Jag har läst på mycket om ADH och DCIS men känner mig långt ifrån fullärd. Jag har hört att det ofta kommer tillbaka om man väl drabbats samt att man ibland kan få vanlig invasiv bröstcancer. Vad är det som avgör att det kan bli bröstcancer av dessa typer av förstadie när man avlägsnat förändringarna? Och ungefär hur pass vanligt är det att det sker?
Hej!
Det är inte alltid helt lätt att säga om det är återfall eller en ny cancer när det kommer tillbaka i bröstet. Om det är ett återfall beror det på att man inte har fått bort riktigt alla celler utan att några har kunnat tillväxa. Man brukar säga att det efter DCIS i ungefär hälften av återfallen är DCIS igen och i hälften av fallen invasiv cancer. Andelen som får återfall varierar beroende på hur ursprungstumören såg ut men i genomsnitt runt 1/8 på 10 år. Det kan vara mindre nu, då man har sett att andelen återfall i bröstet har minskat med tiden.
Yvette Andersson
Överläkare och bröstkirurg
Yvette Andersson är överläkare och bröstkirurg vid Västmanlands sjukhus i Västerås.
Dölj svar ADH/DCISHej.
Jag gjorde biopsi för microcalsifikationer för snart 4veckor sedan. Pratade med unilabs i tisdags morse och då sa de att provsvaret kommit in och bearbetades. Men sedan gick veckan och ingen hörde av sig. Kundtjänst där kan inte säga vad provsvaret säger och de lovade att någon från mottagningen skulle ringa men sedan gick tre dagar och ingen hörde av sig alls. Inget på 1177 heller. Är det rimligt att de kan sitta på ett ev malignt provsvar så länge utan att kontakta mig?
Kommunikationstid från inkommer provsvarHej! Fick båda brösten borttagna 2016 i augusti och behandlades neoadjuvant. Därtill 25 ggr strålning på höger sida, där en 10 cm stor tumör fanns, doch portvaktskörtlar var angripna och blev också utrymd. 10 år senare har jag brännande smärta och ömmar i hela detta område. Tycker också att höger sida " dragit in sig". Kan man få cancer igen på denna högra sidan. Vänster strålades inte då tumören var mycket liten.
Årerfall