Visar 10 av 6040 träffar
2020-03-02
Jag har drabbats av bröstcancer och funderar mycket på varför det har blivit fel i celldelningen just i min kropp. När jag har läst lite på nätet ang kost och cancerframkallande ämnen blir jag orolig, känner jag måste lägga om all kost. Det står bl a man inte ska äta vitt socker, vitt mjöl, animaliska produkter, socker etc. Jag har alltid ätit nyttigt men visst äter vi någon kaka ibland, grädde i maten och surdegsbaguette kanske på helgen. Är inte överviktig på något sätt. Jag skulle gärna vilja veta vilka produkter som forskningen på riktigt har visat sig ha ett klart samband med cancer och speciellt då bröstcancer? Detta så jag kan ändra min kost så jag inte blir sjuk igen sen...
Jag har även en fråga ang medicin. Jag tar venlafaxin (ibland lergigan till natten) pga en kris och frågat min läkare om det är ökad risk för cancer med mediciner. Är detta något ni har fått info om att mediciner mot oro, utmattning är cancerframkallande?
Tacksam för ert svar då jag funderar mycket på vad jag framöver ska äta för att minska återfall samt om jag kan fortsätta ta medicinen eller den kan vara skadlig för mig?
Hej, jag tänker såhär: Det låter som om du äter en varierad och rätt normal kost. Det finns inte så många kostfaktorer som tydligt påverkar risken för återfall efter bröstcancer, bortsett från övervikt efter klimakteriet, som ju hänger ihop med vad man äter. Du kan hur som helst vara helt säker på att eventuell tilläggsbehandling är viktigare än kosten. Jag tänker vidare att du inte ska lägga dig till med en kost som huvudsakligen baseras på sådana produkter som kan innehålla sk fytoöstrogener (östrogenliknande ämnen som finns i vissa baljväxter), t ex tofu. Däremot kan jag inte tro att det är farligt att få i sig det någon gång.
Det jag skriver ovan innebär inte att jag anser att det inte spelar någon roll vad du äter, tvärt om. Men kanske inte i första hand för bröstcancerns skull. En kost som innehåller mycket fibrer, och inte innehåller rent socker och inte är för energiinnehållande (fet), inte för mycket rött kött, men däremot gärna fisk är så vitt jag förstår bra för hälsan på flera andra sätt. Reducerar risken för tarmcancer, diabetes, hjärt-kärl sjukdom, och även bra för omvärlden och klimatet.
Det finns ingen anledning att tro att de läkemedel du anger på något sätt skulle öka risken för cancer eller återfall. Jag tänker att du tar dem av en anledning och att de hjälper dig att må bättre och bli starkare, det är viktigt.
Niklas Loman
Överläkare, diagnosansvarig bröstcancer, Skånes universitetssjukhus i Lund.
Dölj svarHej,
Nästan tre år efter behandling av bröstcancer och mina ögonbryn har fortfarande knappt kommit tillbaka mer än enstaka strån. Tycker inte om att alltid behöva sminka mig. Kan man få bidrag och någon sorts behandling?
Fortfarande inga ögonbryn (!?)Hejsan, jag har tagit letrozol i 1 år och 3 månader, har biverkningar som ledvärk och illamående emellanåt men det är övergående och jag lider inte så mycket av det, man vänjer sig då det inte är så ofta. Jag fyller 57 år och jag vet att det händer saker med kroppen och knoppen ändå men jag har just nu problem med ena ögonbrynet som är mycket tunnare och hårstråna är vita och det är svårt att färga dem och ögonbrynspenna är svårt att använda då jag vill försöka att få båda lika men eftersom det fattas lite hårstrån så ser jag it som en clown.
Kan man få hjälp ekonomiskt av sin läkare att gå till någon som tatuerar ögonbryn och då även få båda lika ?
Funderingar om ögonbryn som blir tunnare och blir vitaFinns det något annat alternativ än Veoza om man svettas otroligt mycket ? Blir ändå fundersam om det inte är testat?
VeozaHej! Är 39 år och fick bröstcancer för 12 år sedan, har sedan dess haft ett mindre återfall (oligometasatsering) för fyra år sedan. I remission sedan över tre år med hormonterapi och Kisqali. Välmående fysiskt och mentalt. Fått till mig att jag aldrig kan bli mamma. Söker mer kunskap om detta och om det verkligen inte finns alternativ för mig. Finns det någon med mer kunskap i ämnet fertilitet och bröstcancer?
BarnönskanFör drygt ett år sedan fick jag diagnosen: "60 x 45 mm stort DCIS Hollandgrad 2 samt en invasiv tumör 2 cm. Tumören är NHG 2, ER 95 %, PR 100 %, Ki-67 12 % och HER2-negativ. I armhålan 1 av 5 lymfkörtlar med mikrometastas 0,9 mm." Är 43 år gammal.
Jag gjorde mastektomi och fick dostät cellgiftsbehandling (EC 90 och DOC 75) samt 15 ggr strålning med boost pga att tumörområdet låg nära bröstmuskeln. Dock sa kirurgerna att de fick bort allt.
Nu får jag zoladex och exemestan. Hade tidigare Anastrozol, men bytte för att se om biverkningarna skulle bli mindre. Biverkningarna är fortfarande jobbiga (ledsmärta, inflammerade senor, torra slemhinnor, ingen sexlust, vallningar, svårare att sova och blir lätt nedstämd) och jag funderar på om jag borde avsluta den endokrina behandlingen. Samtidigt är jag ju rädd för återfall. Hur ser prognosen ut, med och utan behandling?
Kan lägga till att jag tränar tungt 4 dagar i veckan, så jag tror inte mer träning skulle minska biverkningarna.
Prognos utan endokrin behandling?Hej! Jag fick lymfmassage fyra veckor efter min operation. Jag har tagit bort både en tumör från ena bröstet och alla lymfkörtlar i armhålan på samma sida. Jag upplever att massagen hjälpte mot både svullnad och lymfsträngar.
Nu har jag påbörjat min cystostatikabehandling och läser att lynfmassage då kan få negativa konsekvenser. Jag får en behandling var tredje vecka i totalt sex omgångar.
Mina funderingar:
Stämmer det att det kan vara dåligt/farligt med lymfmassage under pågående behandling?
Gäller det under hela treveckorsperioden eller kan det vara okej i slutet och inför nästa behandling?
Lymfmassage under cytostatikabehandlingHej!
Använder Blissel och har nu haft en stroke. Blissel är krångligt att hantera med fyllning av sprutan, rengöring m.m. Finns det något enklare alternativ?
Är 75 år.
Vänliga hälsningar
Kerstin
BlisselFick en bröstcancer diagnos,HER2 positiv hormon känslig,steg 3, fick ven port och olika sprutor mediciner kortison ,cell gifter ca 5 månader ,en dag/vecka, sen ’tårtbit” operation,sen 15 strålningar,sen cellgifter ca 7 månader-can 1 dag varannan vecka,sen avslutad,ej letrosol eller något då kraftiga biverkningar och enbart ”hjälp” till 2 %
Opererad år 2023
Nu 49 år
Ännu svåra svettningar/humörsvängningar med mera
Kan ej ta anti depressiva
Tar vagivital akti gel och elexir pharma Happy vagina
Upplevde bemötande med mera som illa,traumatiskt med så klart
Vill veta om återfall i cancer,allt!
Olika cancer finns i min släkt,båda sidor och flera har dött av cancer och vissa lever med cancer-min pappa har kol min mamma har haft nån form av gyn cancer(opererad tre gånger varav två på grund av slarv av läkare) hon fick även bröstcancer strax efter mig
Tack på förhand för svar
Her2 återfalls riskHej! Jag har varit inställd på att gå på mammografi en gång per år i 10 år, igår fick jag meddelande om att de dragit ner det till 5 år. Kan man påverka detta på ngt sätt? Jag vill verkligen gå varje år i 10 som lovats.
Funderingar kring mammografiHej jag fick hormonell bröstcancer HER 2 2023. Fick cellgifter i 12 veckor, operation och strålning. Äter Anastrozol och ska göra det i 10 år. Jag är stel i kroppen och har en axel som jag har riktiga problem med. Förkalkningar i skulderled. Kan jag ta benmärgsbuljong eller liknande för att underlätta?
Frågor om naturmedicin