Visar 10 av 5996 träffar
Hej.
Jag undrar varför man i Sverige perforerar tumör innan operation?
Risken för spridning ökar ju markant.
Jag gjorde finålsbiopsi, grovnålsbiopsi och vacuumbiopsi vid samma tillfälle. Då fann man cancer, ändå gjordes även magnetkameraledd biopsi.
Med månaders mellanrum.
Undrar också varför läkarna så säkert säger att cancern inte spridd utan att de gjort MR/PET!?
Det fanns ingen cancer i portvakten får man som svar. Inte spridd sa läkaren! Fel!
Jag har spridd cancer, om den är från denna cancer eller från min första 2021 vet jag inte.
Både i lungor, bäcken och lever.
Varför måste man åka utomlands och göra MR/PET för att få svar på sånt?
Jag fick svar nyligen då jag åkte till Finland för 4 e gången.
På Karolinska finns ingen vilja att göra annat än det nödvändiga. I mitt fall knappt det.
Att då behandlas av onkolog på KS som inte har full diagnos känns märkligt.
Hur ska man som patient tänka här? Ska man informera om de undersökningar man gjort som Karolinska struntat i, eller be dem göra samma undersökning som redan är gjord på privatklinik?
Hej, vilken jobbig och svår resa du har haft. Det är mycket svårt för oss att svara specifik på dina frågor. Inte alla undersökningar inom specifika situationer är tillgängliga inom offentliga vården. Ja, det är absolut väldigt bra att informera din behandlande onkolog om all information som finns tillgänglig.
Renske Altena
Docent i onkologi. Forskare, Karolinska Institutet.
Dölj svarHej, jag hade hormoniell bröstcancer sommaren 24. Jag kan därav inte äta östrogen. Jag har därmed blivit mycket stel i ledet samt lite ledvärk.Fick råd om att äta collagen samt metylerad B-vitamin komplex (B12). Googlade sen och läste att det är risk för cancer. Vad säger ni om att äta framför allt collagen?
Kosttillskottjag tar anastrozol och undrar om det går bra att jag tar Hjärtats Vitamin B-komplex Forte, är 73 år opererade bort en liten tumör augusti 2024 ingen påverkan på lymfar
ettårskontroll sept 2025 ua
kosttillskottJag undrar om jag bör byta och ta letrozol i stället för tamoxifen
Opererades för lobulär bröstca med spridning till tre av tio lymfkörtlar 2010. Behandling med cytostatica tre plus tre samt strålning. Därefter 10 års behandling med tamoxifen. Fick letrozol en period men avbröt pga biverkningar och återgick till tamoxifen.
Nu 2026 ny bröstca duktal typ. Opererad med mastectomi. Ska nu ta antihormonell behandling i fem år. Fick tamoxifen igen då jag sa att jag hade svårt med letrozol förra gången. Var detta dumt med tanke på risken för cancer i underliv. Är 68 år.
Antihormonell behandling och biverkningarHej, kan man ta Mounjaro (viktminskningsmedicin) om man haft hormonell bröstcancer och äter tamoxifen?
MounjaroHur länge ska man strålas vid duktal bc? Några säger 1 vecka andra säger 3-6 veckor?
StrålningJag har tagit 1,5 tesked av Helhetshälsas Supergreens om dagen sedan jag började med Anastrozol i januari 2026. Är det kompatibelt med Anastrozol eller ska jag sluta ta det?
Helhetshälsas SupergreensHej,
Jag har gjort två strålbehandlingar när mitt bröst återigen började läcka vätska. (Serom). Har haft broblem med läkning. Opererades 23 mars 2026. Har tömt mitt bröst en gång och fick efter det en antibiotika kur. Men sedan har det ”läckt” regelbundet. Det verkar inte läka som det ska helt enkelt och nu har jag ändå påbörjat strålbehandling. Vad ska jag göra?
Är rätt för att fortsatt strålbehandling försenar läkning och gör det värre och kanske medför andra komplikationer.
Kan jag be att få skjuta upp resterande behandling?
Tack för svar.
Ska jag avbryta min strålbehandling när mitt bröst inte läkt?Jag behandlades med Letrozol sju,månader före tårtbitsoperation för att krympa en tumör mindre än 1 cm (hormonell bröstcancer utan spridning). Anledningen var att jag i samband med en lungcanceroperation fick tre hjärninfarkter och de ville därför avvakta med bröstcanceroperationen.
Efter operationen fick jag strålning fem ggr. Ska nu stå på Letrozol I fem år och mår så där. Min fråga är, kan jag räkna in de 7 månaderna före op i behandlingstiden?
Behandling med LetrozolKan man ta magnesium under cellgiftsbehandling, har tidigare ätit kvällsmagnesium för att stärka benmuskler?
MagnesiumJag har just gjort en bröstbevarande operation och tagit bort en liten invasiv tumör, 4x4 mm. Fyra lymfkörtlar togs också och där var ingenting. Tumören var Luminal A och alla parametrar låg på gynnsammast möjliga nivå. Den var hormonkänslig och därför har jag nu ordinerats Tamoxifen i 5 år. Det blir också strålning. Vad som skrämmer mig är att tabletterna verkar vara fulla av biverkningar. Träffade en kontaktsköterska som radade upp den ena efter den andra. Jag som alltid känt mig så pigg och frisk, ska jag bli tvungen att utsätta mig för detta när det kanske inte ens är nödvändigt? Är 74 år, vid kurens slut närmare 80. Vore väldigt synd att få så nedsatt livskvalité ”de sista ljuva åren” om det inte är absolut nödvändigt. Läste att det är närmare 50% som avbryter kuren. Det finns ju alternativ för oss som passerat klimakteriet, och som jag förstår det är de också mer effektiva för just den gruppen, där är det visst ”bara” 31% som ger upp. Är fullt frisk och kan inte se nån medicinsk anledning till varför man väljer Tamoxifen för min del? Ska be om en förklaring.
Kände mig väldigt ledsen och nedslagen när jag gick hem. Är lite hypokondriskt lagd så jag hade helst sluppit veta om allt elände som väntar.
Funderingar kring efterbehandling