Visar 10 av 6093 träffar
Hej.
Jag är 22 år och har sedan flera år haft ont i brösten innan mens, framförallt i vänster bröst. Ibland även ont ut i armhålan. Det onda försvinner oftast när mensen är över. Mitt vänstra bröst känns även ”hårdare” om man klämmer det ut mot armhålan mot vad det högra gör. Typ som att det är mer körtlar osv där inne. Det har det gjort länge så inget som är nytillkommet. Har även en lite förstorad lymfkörtel i vänster armhåla som ej gått ner efter Corona vaccin. Jag kollade upp den för ca 2 år sedan och då såg allt bra ut.
Jag googlade lite och fick upp abberant bröstkörtelvävnad. Är det något man kan känna själv? Och är det något som är farligt i min unga ålder? Jag läste att unga personer oftast har tätare bröst, och att personer med täta bröst löper högre risk att få just bröstcancer.
Jag äter P-piller och har ingen bröstcancer sedan tidigare i familjen.
Tacksam för svar som förhoppningsvis kan stilla min oro men även andra som läser detta som också känner igen sig.
Det är inte helt ovanligt att man har bröstkörtelvävnad även i armhålorna i ett eller båda bröst. Det kan leda till att man känner ömhet eller svullnadskänsla i armhålan som kan påverkas av hormonella faktorer på samma sätt som brösten i övrigt. Att ha körtelvävnad i armhålan är inte farligt. Om man känner en ny knöl i armhålan är det dock bra att söka för att få det undersökt, på samma sätt som med knölar i bröstet i övrigt.
Unga personer har ofta tätare vävnad i brösten. Det vanligaste är att vävnaden sedan blir glesare när man blir äldre. Att man har tätare vävnad när man är yngre innebär dock inte att risken för att få bröstcancer är större när man är ung. Hur tät vävnaden är varierar dock mycket mellan olika personer i samma åldersgrupp. När man pratar om risken för att få bröstcancer i förhållande till hur tät vävnaden är i brösten handlar det mer om en jämförelse mellan personer i samma åldersgrupp med olika brösttäthet.
Maria Edegran
Överläkare mammografiavdelningen
Maria Edegran är överläkare vid mammografiavdelningen inom NU-sjukvården i Uddevalla.
Dölj svarHej!
Jag genomgick mastektomi med direktrekonstruktion i februari 2025. Fick sedan även 15 strålbehandlingar. Sedan ett par månader tillbaka så är det som en långsmal inbuktning i implantatet som ibland syns mer tydligt och ibland mindre. Den är ca 2 cm. Plastikkirurgen säger att det beror på att jag är smal och inte har något underhudsfett. Men det har ju inte varit så tidigare? Jag har inte gått ned i vikt, snarare möjligen gått upp något kg. Förstår inte riktigt förklaringen.
RekonstruktionHej! Häromdagen så hade min bröstbårta vänts inåt och området runt var lite skrynkligt. Men när jag petade lite runt området vände den sig utåt. Är detta något värt att kolla upp?
Bröstvårta inåtHej, för några dagar sen svällde mitt vänstra bröst upp och gjorde väldigt ont, man kunde knappt röra vid det. Nu har det blivit en stor rodnad på vänster sida om bröstvårtan och det är fortfarande svullet, ömt och varmt. Tilläggas ska att jag är 58 år, så jag ammar inte eller är gravid. Har inte hög feber heller.
Svullet, ömt och rodnat bröstI höger bröst ses 20 mm stor förändring med stråliga utlöpare och det totala extentet är cirka 60 mm, med indragning inom närliggande hud. I vänster bröst ses enbart spridda förkalkningar.
Med ultraljud ses 20 mm stor förändring med utlöpare mot hud men ej genombrott kl. 10/4. Axill u.a. M5/U5.
MNB höger bröst: Invasiv lobulär bröstcancer, i första hand pleomorft typ, NHG3, ER 100%, PR 70%, HER2-negativ, Ki-67 26% (luminal B-lik).
DiagnosJag gick på den första mammografin 28 maj, andra med biopsi 16 juli, besked 5 augusti och konferens bröst- och plastikteam den 24 augusti och nu väntar jag ff på CT-röntgen buk och tid till operation mastektomi och DIEP-lambå.
Fick besked senare idag att CT-röntgen är inbokad 16/9. Det innebär ju över 3,5 månader från första mammografin och två månader från beskedet om cancer. Livet är på paus och även om jag har en inte så aggressiv variant så är det svårt att inte tänka att tre månader gör skillnad för prognosen. Någonstans måste ju denna gräns gå.
Hej!
Det är svårt att säga hur lång fördröjning som påverkar prognosen. Om man har en hormonpositiv cancer är det inte lika bråttom, så det är inte riktigt samma gräns för alla cancrar. 3,5 månader låter lite länge, men det låter som att det framför allt är att man tänker göra en direktrekonstruktion med DIEP som gjort att det tar längre tid, och det har ju sina fördelar i sig att det finns möjlighet att göra det. Jag tänker att dina läkare (som har hela bilden) ändå har bedömt att det inte ska riskera att försämra din prognos. Men det kan vara bra att ventilera din oro med dem.
Yvette Andersson
Överläkare och bröstkirurg
Yvette Andersson är överläkare och bröstkirurg vid Västmanlands sjukhus i Västerås.
Dölj svar Avvikelse från SVF och ev konsekvenserWhen is a nerve-sparing mastectomy a viable option? Where are nerve-sparing mastectomies performed in Sweden? I'm scheduled to have a mastectomy with ALND but the local hospital does not support nerve-sparing approaches. What are my options?
Nerve-sparing mastektomiJag är kallad till kompletterande undersökning efter mammografi och man vill göra ultraljud. Hur allvarligt är detta ?
Hej
Kompletterande mammografi med ultraljud och eventuellt provtagning blir man kallad till när de bilder som togs vid screeningtillfället inte är tillräckliga för att bedöma att man är frisk. Det kan bero på att någon del av bröstet har varit svårt att bedöma tillräckligt bra på de bilder som har tagits eller att man har sett något som talar för bröstcancer. Det är viktigt att gå på den kompletterande undersökningen när man blir kallad eftersom syftet är att ta reda på om det finns cancer i bröstet. Ibland behövs också någon form av provtagning. Det är dock fler som kallas tillbaka som får ett friskbesked än som får ett cancerbesked efter undersökningen.
Maria Edegran
Överläkare mammografiavdelningen
Maria Edegran är överläkare vid mammografiavdelningen inom NU-sjukvården i Uddevalla.
Dölj svar Funderingar till kompletterande mammografiLäkaren sa inte ett ljud. Bara att dom hittat något. Inte om det var farligt eller inte eller vad som kan hända. otrevlig mitt i oron och lämnade med ovisshet efter återbesöket..
Står såhär i journalen: Screening mammografi: DX: 1, SIN: 3
Höger: Inget malignitetsmisstänkt.
Vänster: På CC-projektion något medialt i bröstet finns dorsalt en 7 millimeterstor förtätning. Kod 3.
Ultraljud vänster bröst: SIN: 1
Sonografiskt inget avvikande i bröst eller axill.
Ultraljud höger axill: DX: 1
Inga förstorade lymfkörtlar.
Patient får tid för röntgenledd vävnadsprov vänster bröst.
Vad betyder allt? Fick inga svar från läkaren..Hej.
Hur är ärftligheten med äggstock och bröstcancer? Min mamma fick bröstcancer (tidig upptäckt) vid 67 års ålder. En av hennes systrar fick bröstcancer när hon var strax över 40, och igen flera år senare. En Anna moster till mig fick äggstockscancer i mycket ung ålder, strax över tjugo.
Hur stor är ärftligheten för min dotter?
Tacksam för svar
Ärftlighet