Visar 10 av 6113 träffar
Hej,
Jag är Opererad 2019 : Högersidig partiell mastektomi och sentinel node-undersökning. Visat hormonkänslig och HER2 positiv tumör med en mikrometastas i intramammar lymfkörtel. En frisk sentinel node i axillen. Behandlad med adjuvant cytostatika EC + Doc även i kombination med Trastuzumab. Även strålbehandling mot det opererade bröstet och aromatashämmare Letrozol i 5 år och Zoledronsyra.
I höstas efter 5 år så fick jag byta till Tamoxifen. Läkaren meddelade att jag har fått osteoporos på grund av Letrozolen och ska nu fortsätta med Tamoxifen i 5 år eller mer. Känner mig orolig för någonstans har jag läst att Tamoxifen påverkar den kognitiva förmågan på lång sikt, mer än vad Letrozol gör. Vi har Alzheimers sjukdom i släkten så det påverkar naturligtvis min oro. Undrar nu om ni kan ge mig några råd hur jag ska tänka? Alla biverkningar som vi får av hormonbehandlingarna är ju bättre än att få tillbaka cancern såklart!
Finns det andra nya hormonpreparat som är likvärdiga men med färre biverkningar i min situation? Stora frågor från mig!
Tacksam för alla tankar och svar 😊
Hej. Aromatashämmare och Tamoxifen är de hormonsänkande läkemedel vi ger för att förebygga återfall av bröstcancer. Det finns idag inte något nytt läkemedel som vi använder istället för Tamoxifen när det gäller förebyggande behandling. När det gäller förlängd behandling är det viktigt att det görs en värdering vad gäller risk och nytta. När det gäller risken för kognitiva biverkningar förekommer de både hos tamoxifen och aromatashämmare, och om man sammanfattar resultat av studier har de tillsammans inte kunnat klarlägga om det ena preparatet ger mer kognitiv påverkan än det andra. Jag föreslår att du pratar med din läkare om detta och ni får tillsammans värdera nyttan av förlängd behandling med tamoxifen för din del. Nyttan påverkas av flera faktorer som jag inte vet, tex ålder (delvis), tumörkarakteristika för den bröstcancer du haft och samsjuklighet.
Anne Andersson
Överläkare och diagnosansvarig
Anne Andersson är överläkare i onkologi och diagnosansvarig för bröstcancer vid Norrlands Universitetssjukhus i Umeå.
Dölj svarJag har under uppehållet med cytostatika bett om att få äta Letrozol igen då jag ändå kopplar ihop den spridda nu trippelnegativa cancern med att jag slutade med Letrozol. Den är låg i östrogen nu under 10 och den är endast her-2 low. (Mycket låg) Min läkare säger att jag kan göra det om jag vill men det är inget de hade föreslagit själva. Vad anser ni om det?
Har dock fått mer biverkningar av Letrozol nu, kanske beror på att kroppen/slemhinnor är mer sliten nu efter Trodelvy beh.
Mvh Viktoria
Glömde en frågaHej! Jag hade vid 36 års ålder her-2 positiv och östrogenberoende med spridning till lymfkörtlar i axillen 2013.
Operation, strålad och fick alla behandlingar som fanns.
Åt Letrozol i 10 år, slutade med dessa i maj 2024.
I maj 2025 upptäcktes metastaser i skelettet i samband med rtg av annan anledning.
Visade sig att jag nu har trippelnegativ cancer med metastaser endast i skelettet. Har gjort 3 benbiopier.
Har fått cytostatika i ett år, varav Trodelvy i 6 mån. Är så stabilt nu att jag har fått uppehåll i behandlingen. Har mått mycket dåligt av behandlingen.
Hur sannolikt är det att cancern ändrat karaktär från ursprunget 2013 och nu är trippelnegativ? Känns inte som jag kan lita på benbiopsierna.
Mvh Viktoria
Spridd trippelnegativÄtit tamoxifen i ca 3 månader o h haft relativt regelbunden mens. Idag vakna jag med en ganska kraftig mellanblödning ( hade min mens för 2 veckor sedan) ska jag kolla upp detta?
TamoxifenÄr det vanligt att man har lätt att gå upp ivikt o riktigt svårt att gå ner igen ngr år efter cancerbehandling?
Äter letrozol!!
ViktökningVad innebär det med ett värde på 27% vid KI-67
Ki-67Hej, jag är 74 och äter Anastrozol sedan 11 månader. Efter ca 7 månader fick jag successivt besvär med avföringen. Innan dess drack jag 1 dos visiblin på kvällarna och kunde bajsa på morgonen och sedan gå ut med hunden. Nu är jag förstoppad och tar hjälp av movicol. Det gör att jag måste dricka för mig orimliga mängder vatten och glömmer jag blir bajset som betong. Det känns som om tarmen sluat arbeta pga anast. Tar jag 1 tablett dulcolax får jag ohyggligt magknip. Att ha långa sköna hundpromenader på morgonen är otänkbart. Jag blir bunden till hemmet. 2 dosor movicol gör samma rutin - jag får stanna hemma för plötsliga toalettbesök. Detta sänker min livskvalitet mycket.
Finns det någon tablett som gör att man kan tömma sig regelbundet vid någon tidpunkt?
Jag har bytt tillverkare av anastrozol flera gånger utan större framgång. Anastelb verkar vara bättre an andra. Men problemet kvarstår.
Funderingar kring avföringHur går man ner i vikt när man äter Letrozol? Man får rekommendation att man inte ska gå upp i vikt men det gör man ju av de tabletterna. Inte ens viktväktarna hjälper. Ska ta dessa tabletter i 10 år.
Gå ner i vikt när man tar LetrozolFör 3 år sedan fick jag bröstcancer. Jag opererades och fick därefter cellgifter och strålning. Jag har därfter fått skelettstärkande 2 ggr/år i 3 år och ska ta Letrozol i 8 år. Jag funderar nu på att tatuera ögonbryn och eyeliner.
Finns det några risker med det efter att ha haft bröstcancer eller att jag behandlas med Letrozol?
Fundering kring tatuering av "eyeliner"Jag har invasiv lobulär cancer grad 2 6 cm stor hormonreceptorpositiv - har genomgått total mastektomi och väntar nu på svar på analyserna. Vad jag förstår så baserar man behandlingen på ev fynd i portvaktskörtlarna. Men vad jag förstår så kan den ha spridit sig utan fynd i portvaktskörtlarna. Hur ska man tänka kring det?
Spridningsrisk - behandlingHej. Jag fick behandling för bröstcancer ett par år sedan. Upplever att jag blivit väldigt gråhårig efter all behandling. Jag undrar om det är säkert att använda henna hårfärgning? Vad är minst skadligt, att färga håret med henna eller vanliga hårfärger (permanent/toning)? Eller bör man avstå dessa båda om man haft bröstcancer? Är lite orolig för återfall, då jag läst att vanliga hårfärger kan öka risken för bröstcancer. Samt att henna ansågs cancerogent i någon studie.
Är henna hårfärg säkert?