Visar 10 av 6153 träffar
Hej
Jag har tidigare fått svar men jag känner inte riktigt att jag kunde dämpa min oro med svaret.
Det jag är väldigt rädd för är vad som blev kvar efter mastektomin. Jag hade en väldigt stor DCIS, 180 mm, grad 2-3 med nekros. Radikaliteten kunde inte garanteras medialt.
Vad betyder detta: Man kunde se DCIS i mediala skivan som avtar vid nivåsnittet men som inte försvinner helt, varför radikaliteten inte kan garanteras. Kraniala superficiella ytan är 0,2 mm, kaualt 0,7 mm, kraniellt 0,2 mm och 6 mm i djupa ytan.
De kom fram till att jag skulle strålas eftersom det inte var möjligt att operera mer ”om de inte skulle flå mig” sa läkaren. Jag fick därför 15 strålningar och skulle även få boost 8 fraktioner mot oradikaliteten. Men nästa läkare skriver, att det var ”ytterst svårt att bestämma vilket område” som skulle boostas eftersom icke-radikaliteten är svår att definiera. En sköterska på strålningen sa att det var för att området var för stort – det gör mig väldigt orolig.
Jag är sjukt orolig för vad som blev kvar efter operationen och strålningen. Denna DCIS hade vuxit supersnabbt och blivit väldigt stor och det jag läst är att om DCSI är stor, har grad 3 med nekros samt har positiva marginaler så är chansen större att den kommer tillbaka – alternativt det som faktiskt blev kvar.
För mig känns det som om jag har en ”tickande bomb” som inte kommer att följas upp. Hur vet man om det ”fortsätter växa”? Jag ska känna efter varje månad – men hur och efter vad? Jag är strålad och har ett stenhårt bröstimplantat som värker – allt gör ont. Hur ska jag veta om det plötsligt blir invasiv cancer där? Eller kommer det plötsligt visa sig att något fortsatt växa och sen är det försent att behandla.
Var någonstans såg de att DCIS gick utanför det bortopererade, inåt bröstkorgen, utåt mot huden, åt vänster, mot armhålan? Uppföljning om 1 år – men uppföljningen gäller det andra bröstet som reducerats – inte det stället där DCIS fanns. Strålningen minskar risk för återfall – men den tar inte bort det helt. Hur följs stället upp som hade DCIS – där det faktiskt inte gick att operera bort med marginal?
När jag frågar så får jag svar att DCIS kan inte bli invasiv cancer men samtidigt så kan det det om det blir kvar. Vad betyder det?
Undrar över axillutrymning, när är det nödvändigt?
Hej!
Många studier har visat att axillutrymning oftast inte förbättrar prognosen, och absolut inte överlevnaden. Därför görs axillutrymning numera väldigt sällan. Det är dock fortfarande aktuellt om man redan före operationen har diagnosticerat metastaser i lymfkörtlarna och då första behandlingen är kirurgi, eller om den sk portvaktskörtelbiopsin (sentinel node-biopsi, första körteln dit lymfan rinner från bröstet) påvisar mer än två lymfkörtlar med metastas. Ofta ger man, vid kända lymfkörtelmetastaser, onkologisk behandling före operationen (neoadjuvant). I många fall krymper då tumören ihop och även lymfkörtelmetastaserna kan gå tillbaka. Men om det finns spridning kvar efter den neoadjuvanta behandlingen gör man också axillutrymning. Den fjärde situationen som motiverar axillutrymning är om metastaser i armhålan kommer som återfall efter tidigare bröstcancer.
Yvette Andersson
Överläkare och bröstkirurg
Yvette Andersson är överläkare och bröstkirurg vid Västmanlands sjukhus i Västerås.
Dölj svar AxillutrymningHejsan.
För över två år sedan upptäckte jag att det kommer svart/brun vätska ur en körtel bredvid min ena bröstvårta. Bröstvårtan var vid tillfället även lite inåtvänd men gick enkelt att ”peta ut”. Efter ca ett halvår gick jag till en läkare under 2024 som fick kika på det. Han sa att det inte var något att oroa sig för och bad mig att sluta peta på det.
Nu två år senare så kommer det fortfarande vätska från samma ställe i vårtgården och bröstvårtan är nästan helt inåtvänd. Det går med lite våld att få ut den, men är inte bekvämt.
Lite extra info som gör mig extra vaksam är att både min mormor samt mamma har och har haft bröstcancer. Mamma har haft cancer vid två tillfällen under sitt liv.
Till min fråga då.. bör jag uppsöka vård igen då vätskan hållit i sig nästan 3år samt att bröstvårtan i sig blir mer och mer inåtvänd, eller bör jag endast sluta peta på det? Jag var 27 när jag upptäckte vätskan och är idag 30.
MVH, Sanna
Vätska ur vårtgårdHej, jag är 54 år och har sedan några dagar ont lateralt, proximalt i höger bröst. Det är ömt om jag palperar och det finns små, små knutor ytligt mellan bröst och armhåla. Jag har mammografi nästa vecka. Kan jag avvakta eller ska jag söka hjälp?
Smärta och ömhet mellan bröst och armhålaVad är Dcis?
Undrar också hur det kommer att se ut efter en tårtbits operation.
Kan jag ha min bh som förut? Kommer det att se insjuket ut?
Höger bröst, höger sida.
Hej!
DCIS är en förkortning av duktal cancer in situ. Det innebär en mycket tidig form av bröstcancer (en del säger förstadium) som inte har någon förmåga att sprida sig då tumörcellerna håller sig inom det så kallade basalmembranet i cellerna. Man vill operera bort det då det kan utvecklas till så kallad invasiv cancer (mer utvecklad cancer som har förmåga att sprida sig.
Hur bröstet kommer att se ut efteråt beror på hur stort bröstet är, hur stort område man behöver operera bort och var i bröstet det sitter. Oftast vill man också ge strålbehandling efteråt för att minska risken för återfall och det kan också påverka bröstet. Men en förutsättning för att man ska rekommendera bröstbevarande kirurgi är att man bedömer att bröstet efteråt ska ha en bra form. I de flesta fall ser man ingen större skillnad förutom ärret.
Yvette Andersson
Överläkare och bröstkirurg
Yvette Andersson är överläkare och bröstkirurg vid Västmanlands sjukhus i Västerås.
Dölj svar DcisJag undrar om det är vanligt att en cancerknöl sitter intill bröstvårtan? Det är inget som syns men när jag känner så känns det som att det ligger en ärta där inne.
Knöl bid bröstvårtan?Ätit Letrozol i ett år (av 5). Är 58 år. Gjorde ett tre veckors uppehåll och då mådde jag fantastiskt. Nu är jag tillbaka i ledvärk och fatigue. Bentäthetsundersökningen var bra.
Läkaren tycker att jag ska byta till Tamoxifen. Men jag är tveksam. Inte lika starkt skydd och biverkningar som skrämmer mig mer, som lungemboli. Är det inte bättre att känna sig skruttig i 4 år till.
LäkemedelsbyteHej, Jag har en fråga angående mina provsvar , jag behandlades för 7år sedan för hormonell bröst cancer med metastas i portvakt körteln just nu är jag i stabil remission, jag har inte fått dropp behandlingar intravenöst för att stärka skelletet utan min onk skrivit ut istället Kalcium D forte 500/800 vilket jag tagit under alla dessa år. Nyligen tog jag prover visar att mitt kalciumvärde förhöjt Kalcium totalt 2,65 Kalcium joniserad 1,31 PTH 3.0 och fosfat 1,0 Kan jag fortsätta ta mina kalcium och vitamin D eller måste göra ett uppehåll, min onkolog är inte i tjänsten nu, Åldern 50++ lagom osteoporos finns , Tackar för svar ! Elen
Frågan om provsvarÄter kapicetabin omgång 5.Har väldigt biverkningar, men nu har börjat tappa ögonfransar. Har inte fått någon information om att hår skulle påverkas av denna behandling . Kommer övrig behåring påverkas?
Fundering kring biverkningarMin väninna i Nordmakedonien har opererats för bröstcancer för ca 3 v sedan - nu har hon börjat kemoterapi och har en kombination av dessa läkemedel Doxorubicin och Cyclophosphamide. Hon ska få 4 behandlingar. Är detta en god väg framåt enligt svenska standarder?
De har fått betala operationen själva (4000 Euro) då deras offentliga vårdsystem inte fungerar.
Kan det finnas ekonomiskt stöd att söka?
KemoterapiÄter Letrozol och tar Zoladex utifrån hormonell bröstcancer. Har nu fått Blissel utskriven utifrån torra slemhinnor. När jag läser på blir jag orolig om det är riskfritt att ta?
Tacksam för svar!
Blissel