Visar 10 av 5961 träffar
Hej,
Drabbades av duktal bröstcancer 2020, strax efter att jag fyllt 59 år. 9 mm stor tumör, HER2+ och hormonkänslig, grad 2, KI67 18%, ingen spridning till lymfkörtlar. Genomgick tårtbitsoperation, cellgiftsbehandling med 3 st EC100 och 3 st Doc80, 13 antikroppsbehandlingar med Trastuzumab och 15 strålningar. Ordinerades även endokrin behandling i fem år. Innan jag diagnostiserades med bröstcancer hade jag drabbats av ett svårt smärt- och utmattningstillstånd. De tuffa cancerbehandlingarna tog oerhört hårt på min redan svårt belastade kropp. Jag har också många och svåra biverkningar av den endokrina behandlingen. Har nu behandlats med aromatashämmare (Letrozol/Exemestan) i fyra år och sex månader och mitt mående har successivt blivit sämre och sämre. Min livskvalitet är lika med noll, jag tycker inte livet är värt att leva och jag brottas med många mörka tankar. Trots att tillvaron är outhärdlig har rädslan för återfall gjort att jag ändå fortsatt att medicinera. Hur stor är skillnaden i återfallsrisk om jag avslutar den endokrina behandlingen nu jämfört med om sex månader? Har även förstått att när man drabbats av bröstcancer en gång löper man en ökad risk att drabbas av en ny bröstcancer. Hur stor är risken att drabbas av en ny cancer i det friska bröstet och/eller i det behandlade bröstet? Då jag även blev benskör av den endokrina behandlingen ordinerades jag kalktabletter. Dessa förstörde min mage totalt. Jag blev då rekommenderad av min onkolog att istället använda multivitaminpreparat. Fick till min förskräckelse nyligen veta att man som cancerpatient absolut inte ska använda kosttillskott. Jag är nu så klart både orolig och ledsen över att jag i flera år på rekommendation av onkolog intagit ett preparat som jag absolut inte borde använt (har köpt kosttillskottet Multivitamin kvinna 55+ från New Nordic). Vilka risker har det fört med sig för mig? Fick flera bestående skador av cellgiftsbehandlingarna. Kan även aromatashämmare ge bestående skador. Jag har bl a fått plågsamma led- och muskelsmärtor, ryggont, artros, en förlamande trött- och orkeslöshet, sjukdomskänsla med influensasymtom, sömnbesvär, nedstämdhet, kraftigt försämrad hjärnfunktion, gradvis och successiv försämring av allmäntillståndet mm mm. Tacksam för hjälp.
Hej, det var många frågor!
Multivitam tabletten är verkligen inget problem om du inte har överskridit den rekommenderade dosen. Att avbruta några månader tidigare borde inte spela roll heller. Du har utifrån uppgifterna jag ser i texten en låg risk för återfall, och risken för en ny cancer i andra bröstet är höst några procent. Svårt att veta hur mycket av effekterna av anastrozol kommer att vara kvar, men de flesta kvinnor märker en långsam förbättring. Hoppas det blir så även för dig!
Renske Altena
Docent i onkologi. Forskare, Karolinska Institutet.
Dölj svarHej, jag är 45 år och har haft her2 positiv bröstcancer och vill kolla om det är ovanligt att efter genomgått mastektomi, strålning, Antikroppsbehandlingen att behöva gå ner till 50% ett tag ? Det efter att varit sjukskriven på 75% i 2 månader innan dess 50% men var mkt sjuk med infektioner så kände ville gå tillbaka till 50%, började med heltid sjukskriven under all behandling och sedan 25% under tiden jag fick antikroppsbehandling traztezumab efter strålning och cellgift var klart(ingen hormonellbehandling) Onokologen skickade nämligen remiss till vårdcentral utan att meddela mig och stängde ner stöd och behandling när hade skickat meddelande till dem och läkaren sa att det är mycket ovanligt att vara sjukskriven så här länge så känndes väldigt märkligt och ensamt ingen som ville prata med mig när ville gå ner i tid som att konstigt att det tar tid att återgå jobb och liv. Jobbar mkt kognitivt och känner fortfarande mkt trött från dag till dig och glömsk m.m inte som innan diagnosen.
Vad är vanligt och inte och är det inte mkt individuellt? Känns inte så respektfullt av läkaren och säga att brukar inte alls ta så här lång tid som att det är något fel på mig. Tack på förhand för hjälpen och ert svar.
Fundering kring sjukskrivning och rättigheter som patientJag blir lite fundersam. Eller väldigt fundersam. Jag läser så oerhört mycket om hur skadligt klimakteriet kan vara, och att minskade nivåer av östrogen leder till hjärtproblem, benskörhet, hjärntrötthet, demens, minskad sexlust etc etc. Att hormonbehandling med tillsatt hormon är nödvändigt för många för att inte förkorta livet och bli sjuka. Det gör mig förvirrad kring behandlingen av bröstcancerpatienter. Varför tar ni bort allt östrogen om det nu är så farligt ur ett holistiskt perspektiv? Effekten är minimal, bara ett par procents skillnad i risk för återfall. Jag ser här i historiken av svar kring detta att ni för några år sedan svarade 40-50 procent skillnad i risk för återfall, men nu säger ni unisont runt 2 procent. Det är väldigt märkligt att era svar på den här sidan har ändrats så extremt, upplever jag. Är det nya forskningsrön tydliggjort att effekten är så liten, knappt ens statistiskt signifikant? Då blir det ju också extremt många som medicineras i onödan och som således, om man nu ska förlita sig på den mycket gedigna klimakterieforskningen, utsätts för stora risker för hälsan, och ett stort lidande. Helt i onödan. Varför sker ändå medicinering i så stor omfattning och under så lång tid? Kommer detta ändras i framtiden? Vill gärna ha så utförligt svar som möjligt.
Hej. Att det blir olika svar när det gäller procent beror på att man kan använda relativ eller absolut riskminskning. Jag väljer att inte förklara skillnaden här, då det kanske bara rör till det ännu mer. Den absoluta vinsten är ofta ett par procent medan den relativa riskminskningen kan vara tex 50%. Riskminskningen med hormonsänkande behandling har inte försämrats över tid, hellre ökat. Det är förstås en avvägning att värdera risk för biverkningar och den riskminskande effekt man får. Om vinsten är att tex 2 % fler lever efter 10 år innebär det att ytterligare 2 st av 100 inte har dött av bröstcancer efter 10 år (jämfört med grundrisken med "bara" operation). Riskminskningen beror av flera faktorer som tex tumörstorlek, typ och ålder.
Det viktiga är att vi inom sjukvården har en dialog med vår patient och diskuterar för och nackdelar med behandlingen. I slutändan är det patientens val att tacka ja eller nej till behandling, men vi måste ändå fungera som rådgivare och bollplank utifrån de evidens som finns.
Anne Andersson
Överläkare och diagnosansvarig
Anne Andersson är överläkare i onkologi och diagnosansvarig för bröstcancer vid Norrlands Universitetssjukhus i Umeå.
Dölj svar farligt med hormonbehandling?Hej,
Jag ska starta endokrin behandling efter operation av en grad 1, luminal cancer, starkt ER-positiv.
Min fråga gäller hormonpanelen som tagits och visar:
Östradiol (P) 75
LH (P) 45
FSH (S) 128
Känsligt östradiol 20
Är 54 år och förmodligen postmenopausal, har använt olika typer av hormonen så vet inte säkert när blödning upphört. Är mina värden tillräckligt låga för Anatrozol?
Tillräckligt lågt östrogen?Upptäckte plötsligt en plommonstor knöl i ena armhålan samt två mindre i den andra för en vecka sedan.
Har nu fått gjort mammografi, ultraljud samt provtagning.
Har känt som jag hållit på att bli sjuk ( förlyld)i flera veckors tid, kan mina lymfkörtlar reagerat på detta eller tyder det mer på en annan förändring?
Fråga om knök i armhålanHej! Efter cellgiftsbehandling och inkastad i klimakteriet så upplever jag mitt hår väldigt glest. Står på zoladex och tamoxifen. Funderar på att göra en PRP-behandling men min sjuksköterska kunde inte svara på om jag kan göra det. Tänker att detta måste vara vanligt efter behandling och frågan kanske dykt upp innan.
PRPHej!
Jag opererades 2015, tårtbit,luminal B,2 cm.Hormonell och väldigt snabb tillväxt.Spridning till fler körtlar. Behandlades med cytostatika, 25 strålning och åt Tamoxifen i 10 år. Slutade för ett par månader sedan med dessa.
Idag är jag 55 år.
Hur stora chanser är att få återfall eller metastaser i kroppen?
Tacksam för svar.
PrognosHej!
Jag har en HER 2 Positiv bröstcancer och min 8 cm knöl i bröstet försvann efter 2 cytostatika behandlingar. Vid operationen av bröstet var 5 av 8 lymfkörtlar påverkade men samtliga var döda och visade inte på ytterligare spridning. Dec 2024 avslutades cytostatika behandling och jag opererade bröstet, strålades och fick fortsatt antikroppsbehandling t.o.m. juli 2025. Mars 2026 upptäcktes en hjärnmetastas efter att jag tappade synen totalt under en dag på ena ögat. Onkologen tror med ganska stor säkerhet att metastasen satt där redan innan första behandlingen och att det inte skulle vara ett återfall. Nu ska jag behandlas med Trazstuzumab deruxtekan på obestämd tid. Både kirurg och onkolog anser att jag egentligen är botad så metastasen är bortopererad med marginal, men vågar inte chansa på att det finns aktuella cancerceller kvar.
Varför vet man inte hur länge behandlingen ska pågå med cytostatikan? Finns det inte tillräckligt med forskning på denna cytostatika?. Går det inte att ta ett blodprov vid denna cancertyp för att se om det föreligger cancerceller i lymfsystemet?.
Har haft 2 behandlingar nu och mår fruktansvärt och ser inget ljus i tunneln framåt.
Tacksam för svar!
Trazstuzumab deruxtekanHej! Jag har spridd bröstcancer och har en chef som använder sig av kränkande särbehandling och utfrysning gentemot mig…. Jag behöver stöd i någon som kan arbetsrätt i samband med sjukdom
ArbetetHej! Jag är 17 år gammal och har hadt problem med mina bröstvårtor på längre tid. Jag har levt med atopiskt eksem under hela mitt liv (kanske värt att nämna då det kanske har något med det att göra). Min hudsjukdom ger min kropp skumma grejer men nu blir jag lite orolig.
Jag har då haft hårda, ljusbruna, sprukna hårdnader på mina bröstvårtor under en lång tid. Det gör inte ont utan det är bara obehagligt. Varje gång jag söker upp det får jah bara upp resultat om graviditet och amning... Jag har pratat med min mamma och hon har inte mycket att säga om det.
Vet någon vad detta är?
Förhårdnader på bröstvårtorHej jag är 25 år och min högra bröstvårta har börjat gå inåt och om jag trycker på bröstet kommer de genomskinlig vätska. Jag kan inte känna någon knöl i bröstet. Vad kan det vara?
Inåt-bröstvårta