Visar 10 av 5867 träffar
Hej!
Jag gjorde en masektomi med direktrekonstruktion sept 2023. Jag har fått återkommande infektioner lokalt i mitt bröst där det svullnar upp, ömmar och blir varmt och rött - diagnos rosfeber. Detta har behandlats med heracillin då annan antibiotika inte gett bra resultat men tar upp emot 20 dagar med antibiotika innan jag är helt bra efter varje infektion. Fick första infektionen i juli 2024, nr 2 i nov 2024 och nr 3 jan 2025 där man då beslutade att göra en akut operation för byte av implantet då man sa att bakterien fanns på ytan av implantatet så antibiotikan kom inte åt det och därför blossade det upp om och om igen. Man passade på att även skära upp den kapselkontraktionen som jag hade under operationen samt att man gjorde en masektomi med direktrekonstruktion även på mitt andra bröst. Ganska exakt 8 veckor efter operationen så får jag en ny likadan infektion. Kirurgen säger nu att det inte kan vara rosfeber längre utan att det är red breast syndrome och han säger att om jag får det igen nu så blir det remiss för att göra en diep lambå istället. Det är svårt att hitta fakta om just red brest syndrome men jag har förstått att det är en klinisk steril infektion som beror på att kroppen reagerar på det nätet som man satt fast implantet i. Jag har TIGR-nät och då har jag förstått att det endast är 1% som drabbas av detta. Man har inte testat att använda kortison för att se om det kan fungera bra för att ta bort infektionen utan endast antibiotika vilket jag nu ifrågasatt men inte fått svar kring. Det jag nu funderar på är om det skulle vara ett alternativ att genomlida dessa återkommande infketionerna under de ca 3 år som det tar för kroppen att "ta upp" nätet och att infektionerna då kommer sluta komma eller om det enda alternativet är att faktiskt ta bort bröstet och bygga upp ett nytt? Jag undrar också att eftersom jag fått infektion i det enda bröstet så kommer det ju med tiden säkerligen även komma i det andra (tog 9 månader från första op till första infektionen). Gör man då båda brösten samtidigt och om man då gör en diep lambå kommer man kunna bygga upp 2 bröst utav den vävnaden? Kommer man kunna få till de storlek på bröst som jag har idag implantatet är på 330ml? Om vävnaden inte räcker för den storleken kan man komplettera med fettransplantation i efterhand för att öka storleken?
Har massa frågor och väldigt lite svar att hitta när jag letar så hoppas att någon av er kan ge mig lite klarthet i detta.
Tack!
Hej!
Jag har tyvärr ingen egen erfarenhet av red breast syndrome. Enligt litteraturen verkar det mer hänga samman med en annan typ av förstärkning, acellulär dermal matrix (ADM) än med det nät som du har. Så då kanske det inte finns någon garanti att besvären ger sig efter 3 år heller. När det blir problem med implantat är lambå med egen vävnad oftast ett bättre alternativ, och man brukar kunna få till bra volym med DIEP, även vid bilateral rekonstruktion. Även här kan man ytterligare öka volymen genom att lägga en protes under, men frågan är om man vill riskera det om du har fått denna typ av reaktion. Fettransplantation kan ge en viss volymsökning. Det finns således några olika vägar att gå, vilket du behöver diskutera med plastikkirurgen, liksom huruvida man ska operera båda sidorna eller bara den ena.
Yvette Andersson
Överläkare och bröstkirurg
Yvette Andersson är överläkare och bröstkirurg vid Västmanlands sjukhus i Västerås.
Dölj svarTack Anne, för ditt svar angående min fråga om "Prognos för min bröstcancer." Men skulle också gärna vilja veta hur stor risken är för återfall och spridning, med den bröstcancer som jag hade. Skulle också vilja veta hur mycket den antihormonella efterbehandlingen som jag nu genomgår (Exemestan i 5 år) kan minska ev. risk för återfall och spridning. Jag har mycket biverkningar från Exemestan, dock lite mindre än med Letrozol. Tänker att om risken är liten, kanske jag kan överväga att avsluta den behandlingen? Det är 4 år kvar!! Tror mej ändå förstått att min cancer inte var av den snällaste sorten, då cellerna i tumören graderades till 3. Är införstådd att dylika beräkningar görs på gruppnivå, men för mej skulle det ändå ha ett värde, för hur jag sak tänka inför framtiden MVH Agnetha
Hej. Risken för återfall efter 10 år är ca 12 %, efter 5 års behandling med tex Letrozol. Vissa återfall (tex i bröstet/ärret) går att behandla med botande målsättning, så alla återfall innebär alltså inte spridd sjukdom.
Med den hormonsänkande behandlingen minskas risken för återfall med ca 6% (om man räknar efter 10 år), dvs risken halveras. Nyttan är alltså ganska tydlig, men samtidigt måste biverkningarna också värderas. Ofta finns hjälp att få för att det ska vara lite lättare med behandlingen. Nu vet jag inte vilka biverkningar du har, så det är svårt att ge tips. Man kan tex prova en annan sort aromatashämmare, eller byta till tamoxifen (om det inte finns kontraindikationer). Prata med din sköterska/läkare för att se vad som kan göras för dig, är mitt råd.
Den tumör du hade var Grad 3, dvs Luminal B, och den är lite lömskare än den minst aggressiva sorten. Å andra sidan fanns det ingen spridning till sentinel node, vilket ju är positivt.
Anne Andersson
Överläkare och diagnosansvarig
Anne Andersson är överläkare i onkologi och diagnosansvarig för bröstcancer vid Norrlands Universitetssjukhus i Umeå.
Dölj svar Risk för återfall och spridning2026-04-09
Jag har opererats den 2/12 då de tog bort mitt högra bröst samt 24 st Lymfkörtlar. 13 st lymfkörtlar var påverkade. Har fått göra metastasutredning och inga metastaser har inte hittats. Min cancer är hormonell och stadium 3. Har genomgått 3 st behandlingar med EC90 var tredje vecka. Skulle få Doc 75 men pga besvär med tarmarna bytte läkaren till paclitaxel i 9 v. En varje vecka, Behövs verkligen så många behandlingar?
Har fått första förra veckan och skulle fått dos 2 i går men den blev inställd pga förhöjda levervärden. P-ALAT = 2,37, P-ASAT = 0,94. De var lätt förhöjda innan behandlingen förra veckan. P-ALAT = 1,05, P-ASAT = 0,66
Är det vanligt med sådan värden i samband med cellgifter?
paclitaxel och förhöjda levervärden2026-04-09
Finns det någon forskning på om biverkningar av tamoxifen blir värre eller inte om behandlingen påbörjas hos kvinnor som redan lider av svåra naturliga klimakteriebesvär så som kraftiga nattsvettningar, intensiva och frekventa värmevallningar dagtid, kraftig ledvärk, nedstämdhet och torra slemhinnor inklusive vaginal atrofi?
Tamoxifen vid redan naturligt svåra klimakteriebesvär.2026-04-09
Hej,
Först av allt; stort tack för att ni finns, ni betyder mycket! Jag undrar om ni kan svara på hur vanligt det är med kraftiga ryggsmärtor i samband med en första behandling av zoledronsyra? Jag fick min behandling i förrgår och under natten till igår uppkom feber, frossa och värk i rygg, nacke och axlar. Jag har tagit två paracetamol fyra ggr per dygn och en ibumetin 3 ggr per dygn men det hjälper endast måttligt. Jag har så ont att jag knappt kan resa mig, gå, stå eller röra mig. Vad bör jag tänka på för att underlätta och när ska man eventuellt söka vård?
Biverkningar Zoledronsyrebehandling2026-04-09
Hej! Jag opererades för hormonberoende bröstcancer 2023 där man till slut gjorde mastektomi pga ej radikalt bortopererat. Cancern var inte spridd till lymfkörtlarna och jag fick efterföljande strålning men ej cellgifter. Har ätit Tamoxifen sedan årsskiftet 2023-2024 och tanken är att jag ska äta det i 5 år. Jag hade inte hamnat i klimakteriet när jag började. Jag har väldigt mycket biverkningar av Tamoxifen som ständig pms, värmevallningar och ökade flytningar (som jag kollat upp hos gynekolog). Eftersom jag inte fick cellgifter har jag inte kontakt med någon onkolog. Nu undrar jag om det finns annat behandlingsalternativ än Tamoxifen? Har hört att om man ska ta Anastrazol istället krävs att man är i klimakteriet men jag vet ju inte eftersom jag ”kemiskt” hamnat i klimakteriet av Tamoxifen. Jag är 51 år och min mens kommer med några månaders mellanrum, väldigt oregelbunden sedan jag började med Tamoxifen. Tack på förhand!
Hur vet man om man kan gå över till Anastrazol från Tamoxifen?2026-04-09
Hej, vill sluta med Prolia pga biverkningar.Avslutade hormonbehandling (anaztrosol))efter 7 år för 6 mån sedan.Proliainjektioner i fyra år.Äter Kalk o C-vitamin.
Är det ok att avsluta nu eller hur länge bör jag fortsätta?
Sluta med Prolia efter slutbehandling med Anatrozol2026-04-09
Jag fick BC 2019 (38 år gammal), genomgick mastektomi, cellgifter (6 ggr: 3 EC och 3 DOC), strålning och därefter antihormonell behandling (tamoxifen och Zoladez) i fem år. Sista zoladezsprutan i somras (2025j och sista tamoxifen i dec (2025). Igår fick jag mens igen och undrar om det är normalt? Jag har fortfarande kvar vallningar, vilket känns konstigt när mensen kommit tillbaka?
Mensen kommit tillbaka2026-04-09
Hej! Jag har inte riktigt klart för mig hur allvarlig min bröstcancer är/var, och vad jag har för prognos. Har försökt få klarhet från två olika onkologläkare, men tycker inte att jag fått nå´t tydligt svar, eller så har jag inte förstått.
Opererades i nov-2024 med mastectomi för: Lobulär högersidig bröstcancer. 27,3 mm, grad 3. ER 100 %. PR 90%, HER2 : 1+. Ki-67 24 %. Radikalt avlägsnad , även LCIC. Ingen vaskulär invasion Sentinel node 2 st: negativa. Fått adjuvant cytbehandling EC 75 x 3 + Docetaxel 80 x 3. Står på exemestan i 5 år. Började även med Kisqali, men slutade efter ett halvår, pga besvärliga biverkningar. Jag är nu 70 år. Hur ser min prognos ut? Tacksam för svar.
Hej. Jag kan förstå att vi kanske ger luddiga svar och om vi försöker specificera blir det inte alltid exakt samma svar från olika läkare. Det finns inga riktigt bra sätt att beräkna detta. Generellt sett har bröstcancer en god prognos, som varierar beroende på typ av bröstcancer, storlek, om det fanns cancerceller i sentinel node osv.
Ju äldre vi blir desto större är dessutom risken att vi dör av andra orsaker, det är liksom naturens gång. En ungefärlig bedömning är att om 20 personer av 100 inte är i livet av andra orsaker efter 10 år (man dör av andra orsaker).
Om man dessutom har haft en bröstcancer (med ungefär samma data som du angivit) är det ytterligare 10 personer (av 100) som inte är i livet efter 10 år. Vet inte om du blev klokare av det men bröstcancern ger en 10% ökad risk för död efter 10 år. Sedan ska man vara försiktigt att tolka sådana beräkningar som en sanning, för i slutändan är det ingen som vet hur det blir för en enskild person.
Anne Andersson
Överläkare och diagnosansvarig
Anne Andersson är överläkare i onkologi och diagnosansvarig för bröstcancer vid Norrlands Universitetssjukhus i Umeå.
Dölj svar Prognos för min bröstcancer2026-04-09
Jag har en trippelnegativ spridd bröstcancer (till lungorna) och fått veta att immunterapi inte fungerar för mig då den är helt negativ och inte finns några receptorer som gör att immunterapibehandlingen skulle fungera både CPS och IC-score under 1.
Jag har läst om nya behandlingar s.k. cytostatika-konjugat med antikroppar och undrar om det kan vara ett alternativ för mig? Eller finns att nya behandlingar som kanske skulle kunna fungera för mig.
Jag har hittills gjort 7 behandlingar med Paklitaxel en gång per vecka. Eventuellt ska jag ingå i TAOMINA-studien framöver om sjukdomen är stabil.
Kan antikroppsbehandling fungera vid spridd TNBC?