Visar 10 av 6196 träffar
Hej
Jag drabbades av bröstcancer för ca 1,5 år sedan. De opererade bort en bit i bröstet och sedan fick jag strålning under en vecka. De visade sig att det var en snabbare delning på cancercellerna så fick invänta om jag eventuellt skulle gå på cellgifter. Efter en konferens så beslöt de att det ej var nödvändigt. Jag började med tamoxifen sedan anastrazol, letrozol och lite uppehåll däremellan. Jag har fått mycket biverkningar med vallningar, frossa, muskelvärk, pulsstegringar, mycket dålig sömn pga vallningar.
Jag har kört på och arbetat på förskola 100% där måste man vara aktiv, strategisk, närvarande och många steg före, för barnens bästa. Vi har inga möjligheter för många pauser.Det är ett energikrävande arbete.
För någon månad sedan har jag kommit till någon typ av insikt att jag är utmattad och deprimerad pga ingen återhämtning.
Livskvaliteten är så försämrad att jag har svårt att känna glädje och att något är roligt fastän jag egentligen har det väldigt bra med familjen och vänner. Lätt till tårar, frustrerande över min kropp som jag vantrivs i och jag orkar inte vara social speciellt ofta.jag känner mig hjärntrött, svag i benen och behöver egentligen vila vid mina vallningar.
Har dialog med läkare om tabletter men jag tycker inte läkaren har förståelse för hur tabletterna påverkar mig.jag har fått halvtidssjukskrivning men det var motstånd när jag sa att jag vill jobba men orkar inte fullt. Har prövat i ett års tid och det har utmynnat i fysisk och psykisk trötthet.
Min fråga är? Ska jag behöva välja bort min behandling för att vara arbetsmarknaden tillgodo 100% eller få hjälp med att ha en partiell sjukskrivning och ha en bättre möjlighet att slippa få tillbaka bröstcancern.
Tacksam för tips och råd
Hej. Du är inte ensam om att känna som du gör. Hur den antihormonella behandlingen påverkar kroppen (fysiskt och psykiskt) är väldigt varierande. En del behöver en deltidssjukskrivning under hela perioden, vissa känner nästan inte av några biverkningar alls och andra beslutar sig för att avbryta behandlingen då livskvaliteten blir så dålig med behandling. Det är en balansgång när man ska värdera risker och nytta med behandling. De flesta vill kämpa på med behandling då den minskar risken för sjukdomsrecidiv. Jag tycker att du ska prata med din läkare om vad som skulle fungera bäst för dig. Vissa kliniker flyttar ansvaret för långtidssjukskrivning till hälsocentralen och om den läkaren behöver stöd kan den antingen prata med en onkolog/kirurg som behandlar bröstcancer, eller läsa i Socialstyrelsens beslutsstöd som finns på nätet. Hoppas att det löser sig för dig.
Anne Andersson
Överläkare och diagnosansvarig
Anne Andersson är överläkare i onkologi och diagnosansvarig för bröstcancer vid Norrlands Universitetssjukhus i Umeå.
Dölj svarFick remiss från VC pga knöl i bröstet. På mammografin tog vi först bilder. Sedan ultraljud. Läkare tillkallades som bad om skiktröngenbilder om jag inte missförstod. Så vi tog fler bilder på olika håll. Sedan ultraljud igen. Fick höra att hon inte kunde förstå hur jag själv kännt knölen eftersom den satt på ett ställe där man inte brukar känna själv. Sedan fick jag ta 3 grovnålsbiopsier. Nu ska jag gå och vänta på provsvar i ca 2 veckor. Har lätt till ångest och jag undrar hur vanligt det är att man gör denna proceduren. De pratade om att knölen drog i vävnaden.
OroligHej jag är 21 och har en knöl i mitt vänstra bröst. Jag upptäckte den för ca ett halvår sedan men den kan ha varit där tidigare. Den är ca 4cm i bredden och sitter ganska långt ovan för bröstvårtan och går in i själva bröstet men känns som en del av själva bröstet. Den är flyttbar och jag kan få in fingrarna under. MEN på mitt högra bröst kan jag känna samma struktur på samma plats men betydligt mindre på ca 2cm. Har jag bara ojämna bröst eller är det något annat? När jag känner längs den främre delen av armhålan, alltså i ett ”nyp grepp” med tummen på utsidan av armhålan och fingrarna i armhålsgropen, så är vänster armhåla vid lymfkörtlarna ca 1cm större än höger sida. Ingen historik av bröstcancer i släkten. Tack för hjälpen!
21 år och knölJag vägrar att gå på fler mammografiundersökningar för jag upplever det förnedrande och får enorm smärta av det. Jag undrar om det finns några alternativ? Nej jag behöver inte någon övertalning om mammografins förträfflighet jag känner att alla gränser överträddes sist av personalen så jag kommer aldrig sätta min fot på mammografiundrerökning igen. Jag kände mig förnedrad och förminskad och bara grät efteråt.
Alternativ till mammografiHej ! Är 44 år gammal och har upptäckt en knöl i mitt bröst. Har varit hos läkare som mätt den till 3x3 cm. När jag trycker på den åker den iväg i sidled. Under min mens tycker jag att den blev hårdare och mer framträdande än nu när mensen tagit slut. Jag har nu fått en svf- remiss och befinner mig i ett känslomässigt kaos. Finns det någon chans att detta är något godartad förändring eller ska jag ställa in mig på att det är cancer?
Oro krin upptäckt knölHej,
Min mamma gick bort nyligen och hon hade en aggressiv bröstcancer som spridit sig snabbt. Jag är 23 år gammal. Borde jag kolla mig på något sätt?
FunderingHej!
Jag är 21 år idag och har haft en knöl i mitt bröst sedan 2023 som ändras i storlek hela tiden men den har aldrig försvunnit från bröstet sedan första gången jag upptänkte den. Jag har varit på vårdcentralen men även mammografi samt sjukhuset och tagit prover på knölen (tror det kallas biopsi). Svaren kom tillbaka där det visade sig att knölen var godartad. Men nu var det drygt 2 år sedan jag gjorde detta och knölen är kvar än idag och ändrar fortfarande storlek (jag upplever även ibland att den flyttar sig närmare bröstvårtan och ibland kommer den tillbaka till sin ”vanliga” plats.. Är det något jag behöver kolla upp igen i och med att de har sagt att den är godartad eller är det något jag behöver vara orolig för? Hjälp mig snälla, jag är jätte orolig även fast jag fått lugnande besked för flera år sedan…
Knöl i mitt bröstHej, jag har en indragen bröstvårta. Jag fick detta efter jag slutat amma mitt tredje barn. Möjligtvis att jag även hade detta mellan barn 2 och 3. Men aldrig haft det tidigare. Detta har jag nu haft i några år och bara antagit att det berott på förändringar efter amning. Är det något som behöver kollas upp eller? Har inga andra besvär.
Indragen bröstvårtaKänner en liten knöl bakom ena bröstvårtan. Inte större än en ärta. Den är hård och sitter fast i vävnaden bakom. Slutade amma för en månad sedan. Vet att jag har mer vävnad osv i det bröstet och känner ofta tyngdkänsla och obehag i det bröstet. Men den här lilla ärtan har jag aldrig känt förut och blir såklart orolig. Den gör inte ont. Jag är 31 år.
Ärta bakom bröstvårtanHej, jag har som lite liknade knotter runt bröstvårtan och har haft detta ganska länge något/ några år tror jag. Jag har även lite indragningar i ena bröstet men vårtan går ut ibland och detta har också varit under flera år. Men blev mest orolig över både lite indragningar och detta liknande klottret?
Knotter liknande runt bröstvårtanHej! Opererades i mars i år med mastektomi med direktkonstruktion med LD-lambå samt implantat. Sentinel node var ok, dvs ingen spridning. Her 2-neg, 100% hormonkänslig, Ki-67 5%. Bröstet har sedan dess successivt utvecklat en hård knöl med skarpa konturer och det ser ut att vara implantatet som förflyttat sig ”uppåt”. Det smärtar, är svullet, stramar och rörligheten av armen på den sidan är kraftigt inskränkt. Knölen är väldigt hård och i storlek som implantatet. Opererades i Finland då Sverige inte kunde hålla tidsramen för SVF och kirurgen där misstänker kapselkontraktur Baker 3-4 efter att ha sett bilder. Han anser att detta bör följas upp med MR. Onkologen i Sverige har däremot remitterat för DT bröstkorg för metastasscreening vilket gjorde mig orolig då jag trodde risken för spridning var minimal eftersom sentinel node var ok och bröstet bortopererat. Kontaktsköterskan här i Sverige säger dock att detta är en ”rutinåtgärd” om man söker för värk. Onkologen här har även remitterat till plastikkirurg för ev korrigering av implantatet. Bör jag göra en MR som kirurgen i Finland vill eller kan man se status av kapselkontraktur även på en DT bröstkorg? Dessa dubbla budskap gör mig förvirrad och orolig. Tacksam för er åsikt.
Kapselkontraktur?