Visar 10 av 6139 träffar
2026-03-24
Hejsan. Op. 2009 bort en kalkförändring vä sida, ingen annan beh. Fick 2019 bröstcancer (7cm stor) hö. sida och genomgick 6 omgångar cellgifter (Doc+trastsumab+pertsumab) med komplett regress och opererades först med sektor och axillutrymmning och sedan mastektomi pga av rester nära kanten av tårtbiten. Dom sa att det räckte med en bit till men jag ville ta bort allt. Efter det 15ggr strålning och 14ggr kadcyla. Har ätit anastrazol sedan jan.2020 och vill gärna sluta nu pga alla biverkningar (kraftig viktuppgång, håravfall, stelhet, torra slemhinnor osv.osv) Först var det sagt att jag skulle äta dom i 5 år men senare sa en annan onkolog att det var 10år. Det jag undrar är, hur mycket högre risk för återfall riskerar jag om jag struntar i dom sista 4åren. Min cancer var 7cm, 2 lymfor med bindväv (?) ER. PR. negativ, HER2 pos. ki-67 38%, invasiv duktal, multifokalt. elston 2. Jag förstår att ni inte kan uttala er specifikt men kanske har någon trolig uppskattning, Ska ta upp det med min läkare men vill gärna ha något att komma med ,det känns som jag kommer att övertalas till att fortsätta. Vilket jag såklart gör om det är en stor risk procentuellt. Jag är 61år
Tusen tack på förhand
Hej. Jag antar att bröstcancern var ER positiv eftersom du fått anastrozol. Det är alltid en avvägning vad gäller hur länge man rekommenderas tilläggsbehandling. För många finns en liten vinst med att fortsätta den antihormonella behandlingen upp till totalt 10 år, men jag tycker att man också måste värdera in livskvaliteten. Det är i slutändan du som ska bestämma, tycker jag, och om behandlingen påverkar dig såpass mycket kan man också tänka att du gjort det bra som ätit tabletterna i 6 år. Det är svårt att göra beräkningar efter preoperativ behandling, men mellan tummen och pekfingret kan man säga att förlängd antihormonell behandling för din del ger en 2-3% ökad chans att det går bra 15 år efter operationen. Det är viktigt att komma ihåg att statistik inte gäller på individnivå utan ger oss mer ett stöd vilken behandling vi ska välja för den enskilda patienten. Om vi tittar på all behandling du redan fått totalt ger det ca 40% ökad chans att det går bra.
Anne Andersson
Överläkare och diagnosansvarig
Anne Andersson är överläkare i onkologi och diagnosansvarig för bröstcancer vid Norrlands Universitetssjukhus i Umeå.
Dölj svarHej!
Min mamma har haft bröstcancer två gånger. Första gången vid 40år och andra vid 50år. Även min syster fick bröstcancer som 36åring. Ingen ärftlig gen har påträffats, men man har trots det på den genetiska poliklinikens utredningar konstaterat att min risk att insjukna är över 30%. Jag överväger en förebyggande mastektomi, men undrar nu hur lågt man får ner riken att insjukna genom ett sådant ingrepp och om det är rekommenderat eller inte? Är det lättare eller svårare att upptäcka cancer efter att man gjort en mastektomi? Min läkare tar inte ställning till detta eftersom ingen ärftlig gen har kunna hittas. Min pappa har nyligen insjuknat i prostatacancer, men vi vet inte ännu om han bär på någon gen som kan påverka min risk att insjukna. Jag går på mammografi en gång per år pga min förhöjda risk.
Förebyggande mastektomiHej, jag är 29 år gammal och har smärta i vänster bröst. Det gör ont och känns ömt när man rör på bröstet och man vågar inte röra det så mycket. Har undersökt bröstet med mammografi, ultraljud och biopsi. Resultat visade att det inte är säkert att det är ett fibroadenom, och att de föredrar att det är godartade fibrocystiska förändringar i det vänstra bröstet. Jag har haft ont, stickningar och svidningar sedan februari och det känns fortfarande ömt. Jag har nu lindrig värk under armhålan då och då ? Jag har inga barn och använder inte preventivmedel. Behöver jag vara orolig ? Behöver jag be om ultraljud igen och om en ny biopsi? Tack Med vänlig hälsning, Merai
Smärta på vänster bröst i mer än 6 månaderJag genomgick operation av tumör förra året i vänster bröst och sedan strålning mot samma bröst. Nu i ett halvår har jag besvärats av en klump som sitter under bröstet längs revbenen och min bröstmottagning gör inget de säger bara att det är en del av läkningen och att strålning kan orsaka att vävnaden tjocknar. Jag känner att hela bröstet är ändrat och det är inte alls lika mjukt som det högra. Jag har dessutom implantat sen 2022 och de är fastare än vanliga bröst men det vänstra har ändrats totalt. Vad kan jag göra? Läkarna gör absolut ingenting och jag vill känna mig bra igen. Detta påverkar mig negativt varje dag och det enda jag fått är att dra i ärren men det är ibte ärren som är problemet det är denna klump som sitter och irriterar mig. Samt att jag känner mig uppsvälld i bröstet och är rädd för mer biverkningar.
Tjock klump under bröstetHej
Är en kvinna på 69 år . Haft lite ont / öm i vänster armhåla två dagar . I morse kände jag en liten knöl där oxå. Blev jätteorolig.
Cancer eller ?
OroligHej! Jag är en 30-årig kvinna, som sedan några månader tillbaka märkt av ömhet i båda brösten och de har båda växt. Jag går inte på några preventivmedel och har inte heller ökat i vikt. I samband med ömheten i brösten har jag i mitt vänstra bröst upptäckt en förhårdnad/knöl, som ömmar mycket och gör mer ont tätt inpå mensen. Jag var på vårdcentralen under veckan där läkaren undersökte brösten och också kände denna knöl. Jag fick en remiss till mammografi enligt SVF. Jag har också sen nån månad tillbaka haft ländryggssmärta, som blivit värre när jag stått upp ett tag eller gått på en promenad. Men sedan en vecka tillbaka så känns min ländrygg mycket bättre och gör enbart ont om jag skulle stå upp en kortare stund eller tar en promenad, annars inte. Jag är nu väldigt rädd att jag har fått bröstcancer som spridit sig till skelettet och att jag därför har ont i ryggen (som nu dock känns bättre än för nån vecka/några månader sen). Skulle dessa symptom kunna ha med varandra att göra?
Under år 2022 började mitt vänstra bröst växa och ömma. Det vänstra bröstet blev ungefär dubbelt så stort som det högra bröstet. Jag fick då remiss till mammografi och ultraljud, som visade på inget då. Läkaren sa att det förmodligen då var en normal celltillväxt. Några månader efter mammografin och läkarbesöket på bröstmottagningen började vänstra bröstet "krympa" och gick tillbaka till storleken den var från början.
Eftersom det är vänstra bröstet jag igen har problem med (förutom smärtan då som sitter i båda brösten), kan detta ha att göra med problemen jag hade under 2022?
Funderingar kring en knöl jag nyligen upptäcktHej!
Jag gjorde en madtektomi för 12 år sedan. På höger bröstcancer. Lite senare gjorde jag en diep lambå. Det blev väldigt fint! Allt bra så långt. Efter ett tag började jag vantrivs med lambån. Det gjorde inte ont. Inga fysiska problem. Men känslan har varit fel hela tiden
Nu har åren gått. Jag är 67 år nu. Och tycker brösten blivit ett problem efter detta. Även det friska. Min önskan är att få ta bort lambån. Operera bort det friska och bli platt! Jag är inte deppig. Jag är positiv. Och gammal undersköterska sedan 40 år. Även om jag är pensionär nu. En liten silikon protes i byn. Och för övrigt platt. Hade man kunnat göra det? Samtidigt skäns jag. Allt är bra. Frisk från cancer. Men detta hänger med hela tiden
Min mamma hade också bröstcancer. Hon avled av ålderdom.
Mvh
Att bli platt!Hej
Har opererat bort bägge brösten efter 3 bröstcancer. Ska jag fortfarande bli kallad till screening/mammografi?
MammografiKirurgen sa att tumören va 12mm stor och att bröstet inte behövde opereras bort. Hur går operationen till då?
OperationJag har haft så ont i leder o stela muskler i ett par månader o nu funderar jag om detta kan bero på intag av exemestan el tamoxifen. Har ont i fingrar rygg o ben. Känns jobbigt.
BiverkningarHej!
Jag är gravid med barn nr 2 i v.10 och har upptäckt att mitt högra bröst är betydligt ”knöligare” än det vänstra. Jag kan inte känna nån avgränsad knöl utan uppfattar det som det är bröstvävnaden som är mycket mer svullen och tjock. Upplever också att jag har mer bröstvävnad i hö än vä. Inget jag tänkt på innan jag blev gravid. Hö bröst ser även något större ut.
Är detta någon varningssignal som man borde utreda inom vården ?
Är 32 år utan ärftlighet.
Tack på förhand :)
Knölig bröstvävnad