Visar 10 av 6032 träffar
2020-04-06
Jag fick för en vecka sedan veta att den kalk som hittats i mitt högra bröst (8 mm) är cancer och den ska opereras bort. Idag fick jag veta att läkarna vid granskning hittat område med kalk bakom bröstvårtan också och att jag ska genomgå magnetröntgen för att de ska se om även denna kalk innehåller cancer. Min fråga är hur mycket sämre prognosen är om det skulle vara så att det är cancer på två olika ställen? Är den i så fall spridd? Kan hela bröstet opereras bort?
Hej Marie,
kalk som man hittar vid mammografi (inte vid palpation) är ofta mycket tidig bröstcancer, så kallad in situ cancer. Många kallar det för ett förstadium. Jag undrar om det är sådant man hittat hos dig? Att man sedan gör en extra noga granskning av bilderna är bra; man vill ju helst innan operation veta precis vad som behöver tas ut och vad man kan släppa.
Om det är in situ cancer på två ställen försämrar det inte prognosen, det är en sorts förändring som inte kan sprida sig. Spridd bröstcancer säger man till den cancer som sitter på helt andra ställen än bröstet, i kroppens mer avlägsna organ, så nej, även flera ställen med cancer i bröstet innebär inte att cancern är spridd. Huruvida man kan bevara bröstet eller inte går tyvärr inte att säga utifrån den information du skriver; det hänger på i vilken del av bröstet förändringarna ligger, vilken storlek dessa har, och hur ditt bröst ser ut. Det kommer kirurgen diskutera med dig när de vet vad magnetröntgen och ev ett prov från stället bakom bröstvårtan visade.
Jana de Boniface
Överläkare och bröstkirurg, Capio S:t Görans Sjukhus AB, Stockholm
Dölj svarHej! Jag har varit inställd på att gå på mammografi en gång per år i 10 år, igår fick jag meddelande om att de dragit ner det till 5 år. Kan man påverka detta på ngt sätt? Jag vill verkligen gå varje år i 10 som lovats.
Funderingar kring mammografiHej jag fick hormonell bröstcancer HER 2 2023. Fick cellgifter i 12 veckor, operation och strålning. Äter Anastrozol och ska göra det i 10 år. Jag är stel i kroppen och har en axel som jag har riktiga problem med. Förkalkningar i skulderled. Kan jag ta benmärgsbuljong eller liknande för att underlätta?
Frågor om naturmedicinSvettas vansinnigt mycket, trippelnegativ bröstcancer opererad för 3 år sen, har nu fått veoza utskrivet efter leverprov o har ätit i tre dagar men inte märkt nån skillnad än o blir nu fundersam då jag ser tidigare svar. Vore oerhört tacksam att inte svettas så jag ser ut som jag duschar men är det lämpligt?!
VeozaHej,
Mitt biopsisvar visade mikrogranulärt adenom och ev intraduktalt papillom. Tog bort knölen för några veckor sedan med VAE. Vad är mikrogranulärt adenom och medför det en ökad risk för cancer?
Hej!
MikroGLANDULÄRT adenom är tydligen en ganska ovanlig variant. Ordet är en beskrivning av att körtelvävnad (körtel=glandula) växer i små "bollar". På grund av växtsättet kan det i mikroskopet vara svårt att skilja från bröstcancer i vanliga små biopsier (och man vill därför ha större prov som vakuumexcision (VAE). Det finns teorier om att det skulle kunna vara ett förstadium till cancer, men det är som sagt ovanligt och finns inte jättemycket studier. Men man vill ta det säkra före det osäkra och ta bort dessa typer av förändringar.
Yvette Andersson
Överläkare och bröstkirurg
Yvette Andersson är överläkare och bröstkirurg vid Västmanlands sjukhus i Västerås.
Dölj svar Mikrogranulärt adenom och papillomHej!
Sökte, och fick tidigarelagd mammografi/ultraljud pgr a nytillkomna knöligheter.
7 år efter operation, cytostatika och strålning, har det opererade bröstet börjat utveckla fettcellsnekros med förkalkningar, samt förtjockning av huden med indragningar. Förutom det estetiska så har jag fått svårt att ligga på mage, det gör för ont.
Det jag undrar över är, varför händer detta? Är det immunförsvaret som har börjat reagera, och hur länge kan det här pågå? Tacksam för att det inte handlade om tumörer, men undrar ändå lite över slutresultatet.
Tack på förhand!
Hej!
Både kirurgi och strålning har stor påverkan på vävnaden. Det bildas alltid ärrvävnad som innehåller mer bindväv och brukar vara lite hårdare. Fettvävsnekroser orsakas av att fettväv skadas, till exempel om området inte har fått tillräckligt med syresättning för att blodtillflödet varit otillräckligt, och medför ofta att det blir förkalkningar i vävnaden. Vid kirurgi skär man av små blod- och lymfkärl (och dessa skador förvärras ofta av strålning) vilket påverkar vätskeavflödet från området och ger då en svullnad och förtjockning av huden bland annat. Allt detta förekommer hos alla som genomgått behandling men det varierar mycket hur omfattande besvären blir. Det mesta blir bättre med tiden, men tex svullnad kan uppstå även efter längre tid då framför allt strålning kan leda till en process i vävnaden som pågår under lång tid. När det gäller svullnaden och indragningen blir det ofta bättre om man masserar över området, och drar med handen ut mot armhålan.
Yvette Andersson
Överläkare och bröstkirurg
Yvette Andersson är överläkare och bröstkirurg vid Västmanlands sjukhus i Västerås.
Dölj svar Icke-maligna förändringar efter ingreppHej, jag upptäckte igår en pytteliten knöl/förhårdnad i mitt högra bröst, ungefär en cm från vårtgården. Jag skulle beskriva den som om det skulle sitta ett sandkorn i bröstet rent storleksmässigt, men den sticker ut på så sätt att den känns hårdare än resterande vävnad. Står eller sitter jag känner jag den direkt men den är svårare att hitta om jag ligger ned även om jag känner den då också till sist. Svårt att säga om den är flyttbar eller inte i och med storleken, hela bröstet följer liksom med när jag drar med fingertopparna över. Ömmar inte, utan den liksom bara är där plötsligt.
Jag är snart 38 år, tar inga hormonpreparat alls. Jag är skräckslagen och kan inte tänka på någonting annat än detta nu. Ringde mammografin och ska få en kallelse, men fick ingen vidare information annat än att det KAN vara en cysta men det är omöjligt att svara på utan att kontrollera. Jag har försökt leta information själv men ingenstans hittar jag något om såna här små, hårda knölar.
Orolig över liten knölHej!
Jag är en 32 åring som börjar bli lite orolig. Jag har under ett års tid haft ont och hugg i ena bröstet. Alltså inte p bröstkorgen utan i själva bröstet. Känner jag på det så är det svullet på olika ställen vilket det inte varit förr. Är inte precis innan mens ont utan kan komma till och från under månadens gång. Håller i sig i kanske ett dygn och sen försvinner. Är det något jag bör kolla upp? Vet att man inte brukar komma på mammografi förens man passerat 40. Tack
Fundering på om jag bör söka vårdHej! Jag gjorde biopsi 2/6 och har redan fått kallelse 17/6 för ny punktion? Kan inte läsa om varför någonstans? Nu orolig och ska vänta 2 veckor?
PunktionVar hos vc pga känt lite diffus smärta i armhålan till och från senaste tiden och läkaren gjorde ett ultraljud med sin telefon och hittade en förstorad lymfkörtel 1,6 cm sa han. Inget man kan känna själv. Har fått en remiss till bröstenheten men väntan är jobbig. Är det stor risk att det är något farligt eller kan jag ändå hoppas att det är något ofarligt? Är 32 år.
Förstorad lymfkörtelHej! Har haft trippelnegativ bröstcancer och är bärare av brca1 genen. Gick på årliga kontroller i ca 20 år innan jag blev sjuk vid 60 års ålder. Opererade bort äggstockar o livmoder vid 41 års ålder. Tyvärr har mina barn ärvt genen, dottern får samma kontroller som jag haft men sonen har inte erbjudits ngn uppföljning, är det enligt rekommendationerna eller har det blivit ngn miss?
Brca1