Hej, det var en bra fråga. Hoppas du ska få ett bra svar.
Det är inte farligt att ha cancer i bröstet, det är inte heller egentligen farligt att ha det i lymfkörtlarna. Det farliga är förstås om cancercellerna slår sig ner någon annanstans i kroppen. När vi bestämmer vilka patienter som ska rekommenderas cytostatika tittar vi på saker som kan förutsäga risk för att cancern ska kunna slå sig ner i ett organ bortom bröst och lymfkörtlar.
En tydlig sådan sak är om det finns spridning till lymfkörtlarna, och det är troligen den viktigaste egenskapen som avslöjar risk för spridning. Men även egenskaper i själva tumören, till exempel vilken grad den har eller hur det är med hormonreceptorerna och hur det är med HER2, ger information som gör att man kan värdera risken för spridning i kroppen.
Sen måste man vet att all spridning måste inte ske via lymfkörtlarna, spridning kan även ske via blodet, vilket gör att man mycket väl kan drabbas av återfall även utan att det finns spridning till sentinel node körtlarna. RIsken är i dessa fall vanligen mindre, men kan ändå mycket väl motivera att man ger cytostatika.
För att göra saken ännu litet mer komplicerad kan det ibland vara så att även om det finns spridning till lymfkörtlar kan det, baserat på andra egenskaper hos tumören, vara så att man inte rekommenderar cytostatika.
Niklas Loman
Överläkare, diagnosansvarig bröstcancer, Skånes universitetssjukhus i Lund.