Visar 10 av 5908 träffar
2020-04-18
Hej
Sökte maj 2017 för knölar o obehag i vänster bröst, läkaren gick igenom bröstet men kände inget konstigt utan rådde att vänta in min första mammografi ett halvår senare. Mammografin visade inget. Vid mammografin 2 år senare syntes inte heller någon knöl, däremot reagerade de på kontraktion bakom bröstvårtan och under månaderna som gick i väntan på svar fick jag även en lätt indragning av bröstvårtan.
360graders mammografi visade då en tumör på 40*15 mm,ultraljud antydde ännu större, biopsi togs. Lobulär A, långsamtväxande Ki67 5%, hormonpositiv, HERnegativ. Magnetröntgen visade att tumören var 55mm. Dessutom minst 3 mindre förstadier. Har tydligen mycket täta bröst och det ör förklaring till att vanliga mammografin missat tumören.
Tog bort hela bröstet + portvakten nu i veckan pga små bröst/inte något att spara.
Nu till min fråga: hur länge kan jag ha haft denna cancer? Kan den ha funnits där redan för 3 år sedan när jag själv var obekväm med bröstet och hur det kändes då? Går det att ta reda på?
Nästa fråga: vilka råd ger ni till kvinnor med mycket täta bröst, någon extra koll utöver vanliga mammografin?
Hej Lo, din fråga är mycket berättigad. Eftersom din tumör hade väldigt låg tillväxthastighet (det som syns i "Ki67") borde den rimligtvis ha funnits ett tag, ja. Utöver det har ju just lobulär cancer förmågan att växa i smala stråk istället för i en knöl, så den typen tumör är klart svårare att upptäcka både vid en klinisk undersökning och vid mammografi eller vid ultraljud. Lägger man till att du har täta bröst så blir undersökningar ytterligare försvårade, precis som du själv skriver. Visst kan man gå tillbaka till de gamla bilderna från 2 och 3 år sedan och, med vetskap var tumören senare hittats, granska på nytt. Men om man då inte ser något av tumören betyder inte det att den inte har funnits i ett tidigt stadium, för liten och/eller för diffust växande för att upptäckas. Det finns inga nationella regler för uppföljning av bröstcancer med andra bildgivande tekniker än mammografi/ultraljud, men vid olika sjukhus bestäms t ex att uppföljningen bör innefatta den bildgivande modalitet där tumören var synlig. Så om tumören inte alls syntes på något annat sätt än med magnetkameran så använder vi ibland just MR iaf vid första kontrolltillfället.
Jana de Boniface
Överläkare och bröstkirurg, Capio S:t Görans Sjukhus AB, Stockholm
Dölj svarOpererades för 13 år sedan för en tubulär bröstcancer 7 mm Nottingham grad 1 positiv för östrogen o progesteron valde att ta bort hela bröstet fick ingen efterbehandling, läst om sena återfall, hur är risken för mig är nu 73 år o lite orolig.
ÅterfallsriskJag har medelsvår ME som jag hållit på en acceptabel nivå med diverse kosttillskott som Ubidekarenon 525 mg, Nicotinamide plus Resveratrol, N-Acetylcystein brus,
Multimineraler, B-vitaminer, PQQ, inj Mekobalamin 2 ml/v och Calciumfolinate samma dag som sprutan, samt Clean Collagen och L-Carnitine. Allt detta håller min energinivå på en acceptabel nivå. När jag fick besked om cytostatika och antikroppsbehandling, slutade jag ta alla utom PQQ, Mekobalamin och Calciumfolinate för upptaget av B12 och är nu mycket sämre i ME’n. I morgon 20 april ska jag påbörja behandlingen med cytostatika och antikroppar. Tumören 8,5 mm är bortopererad, likaså 2 lymfkörtlar Ingen spridning i dem. Vågar jag ta några av dessa tillskott under behandlingen? Räcker det om jag gör uppehåll under själva behandlingsdagarna? Eller måste det vara under hela kuren behandlingstiden? I så fall blir det väldigt svårt med någon fysisk aktivitet.
Lite längre fram blir det även strålning i 5 dagar.
ME och bröstcancerHur vanligt är det egentligen med sepsis vid cellgiftsbehandling? Har fått 3/6 kurer och kompletterar med injektion som på något sätt ska stärka de vita blodkropparna. Biverkningarna är hanterbara men oroas av sepisrisken under vecka 2. Tydligen är risken störst att tarmarna läcker ut bakterier i blodet. Har ju magproblem (förstoppning) av medicineringen vilket känns som en ökad risk.
SepsisHejsan!
Jag är 34 år och har blivit diagnostiserad med bröstcancer. PAD har påvisat en NST cancer, ER 90 %, PR 90 %, HER2 1/2+, Ki-67 75 %. Strax intill den här förändringen 6 mm kaudalt finns ytterligare en 5 mm stor förändringen där man har tagit corebiopsi som påvisat även här en NST cancer, hormonkänslig HER2 1+, Ki-67 79 %.
Jag förstår ingenting av det här. Kan ni hjälpa mig att förstå vad det är för sorts cancer jag har?
Tumörena är bortopererade och nu inväntar jag återbesök för att få reda på om det blir cellgifter eller strålbehandling.
Vad har jag för cancerJag har ätit tamoxifen i 10 år och ska snart sluta.
Vad för eventuella biverkningar/symptom kan jag komma att känna? Är 49 år och inte haft så stora problem under medicineringen utom precis i början.
Avsluta tamoxifenHej, jag undrar över min behandling och hur man gjort bedömning? Jag fick diagnosen bröstcancer luminal b, låg på gränsen till mellan a och b sa dom, tumören var 2 cm och man valde att ta bort hela mitt vänstra bröst, mitt ki67 var 22. Därefter bedömde man att jag skulle få cellgifter, 4 x ec90 och 9 x Paklitaxel för säkerhetsskull, nu har jag genomgått både mastektomi och cellgifter.
Nu har man gjort bedömningen att jsg ska ha tabletter Latrozol i kombination med spruta, men även i kombination med kisqali. Jag känner inte alls att jag vill ta kasqali efter läst alla biverkningar och undrar om detta verkligen behövs? Jag hade ingen spridning till mina lymfar och jag är 49 år.
Hur ska jsg tänka? Fått olika besked under hela min behandling
Mvh Jenny
Funderingar kring behandlingHej, vad är det senaste ni känner till angående Veoza vid östrogendriven bröstcancer? Jag har inte blivit erbjuden det och ser här i spalten att något berättat att den påverkade sömnen negativt. Är det en vanlig biverkning? Jag har det allt svårare med svettningar och frossa. Har tidigare tagit Venlafaxin både i låg och högre dos, vilket gjorde livet avtrubbat och tomt. Finns det något alternativt preparat som kan hjälpa? Jag har tagit Tamoxifen i snart 1,5 år och är 56 år.
Fungerar Veoza mot vallningar när man tar Tamoxifen?Hej
Jag är medlem
Jag har behandlats för HER2 positiv,hormonell
Blev satt i förtida klimakterie
Onkolog läkare skrev ej ut Veoza
De sa att det ej finns i Sverige och någon läkare onkolog visste ej ens vad det var
Svettningar,vallningar,frossa,humör svängningar,ångest,oro,irriterad etc
Känner mig besviken
VeozaHej, jag är ordinerad letrozol som jag tagit nu i tre månader. Har ganska lite biverkningar men min mage har blivit orolig och oförutsägbar. Jag undrar därför om jag kan göra uppehåll med letrozol när jag åker på semester vilket blir några utspridda veckor över främst sommarhalvåret.
Korta uppehåll med letrozolHej! Jag har en syster som fått bröstcancer och behandlas med Letrozol. Nu upplever hon biverkningar av detta (svullanda i halsen). Hon undrar om man i Sverige i stället kan få Femara från Novartis förskrivet.
Läkemedel