Visar 10 av 6133 träffar
2020-04-18
Hej
Sökte maj 2017 för knölar o obehag i vänster bröst, läkaren gick igenom bröstet men kände inget konstigt utan rådde att vänta in min första mammografi ett halvår senare. Mammografin visade inget. Vid mammografin 2 år senare syntes inte heller någon knöl, däremot reagerade de på kontraktion bakom bröstvårtan och under månaderna som gick i väntan på svar fick jag även en lätt indragning av bröstvårtan.
360graders mammografi visade då en tumör på 40*15 mm,ultraljud antydde ännu större, biopsi togs. Lobulär A, långsamtväxande Ki67 5%, hormonpositiv, HERnegativ. Magnetröntgen visade att tumören var 55mm. Dessutom minst 3 mindre förstadier. Har tydligen mycket täta bröst och det ör förklaring till att vanliga mammografin missat tumören.
Tog bort hela bröstet + portvakten nu i veckan pga små bröst/inte något att spara.
Nu till min fråga: hur länge kan jag ha haft denna cancer? Kan den ha funnits där redan för 3 år sedan när jag själv var obekväm med bröstet och hur det kändes då? Går det att ta reda på?
Nästa fråga: vilka råd ger ni till kvinnor med mycket täta bröst, någon extra koll utöver vanliga mammografin?
Hej Lo, din fråga är mycket berättigad. Eftersom din tumör hade väldigt låg tillväxthastighet (det som syns i "Ki67") borde den rimligtvis ha funnits ett tag, ja. Utöver det har ju just lobulär cancer förmågan att växa i smala stråk istället för i en knöl, så den typen tumör är klart svårare att upptäcka både vid en klinisk undersökning och vid mammografi eller vid ultraljud. Lägger man till att du har täta bröst så blir undersökningar ytterligare försvårade, precis som du själv skriver. Visst kan man gå tillbaka till de gamla bilderna från 2 och 3 år sedan och, med vetskap var tumören senare hittats, granska på nytt. Men om man då inte ser något av tumören betyder inte det att den inte har funnits i ett tidigt stadium, för liten och/eller för diffust växande för att upptäckas. Det finns inga nationella regler för uppföljning av bröstcancer med andra bildgivande tekniker än mammografi/ultraljud, men vid olika sjukhus bestäms t ex att uppföljningen bör innefatta den bildgivande modalitet där tumören var synlig. Så om tumören inte alls syntes på något annat sätt än med magnetkameran så använder vi ibland just MR iaf vid första kontrolltillfället.
Jana de Boniface
Överläkare och bröstkirurg, Capio S:t Görans Sjukhus AB, Stockholm
Dölj svarHej
Har opererat bort bägge brösten efter 3 bröstcancer. Ska jag fortfarande bli kallad till screening/mammografi?
MammografiKirurgen sa att tumören va 12mm stor och att bröstet inte behövde opereras bort. Hur går operationen till då?
OperationJag har haft så ont i leder o stela muskler i ett par månader o nu funderar jag om detta kan bero på intag av exemestan el tamoxifen. Har ont i fingrar rygg o ben. Känns jobbigt.
BiverkningarHej!
Jag är gravid med barn nr 2 i v.10 och har upptäckt att mitt högra bröst är betydligt ”knöligare” än det vänstra. Jag kan inte känna nån avgränsad knöl utan uppfattar det som det är bröstvävnaden som är mycket mer svullen och tjock. Upplever också att jag har mer bröstvävnad i hö än vä. Inget jag tänkt på innan jag blev gravid. Hö bröst ser även något större ut.
Är detta någon varningssignal som man borde utreda inom vården ?
Är 32 år utan ärftlighet.
Tack på förhand :)
Knölig bröstvävnadJag är 14 år oxh har en knöl i båsa brösten som är cirka 5cm. De är fasta och är under vårtan är som en cirkel runt den. De går att röra runt. Undra bara om de är nått jag ska vara orolig över eller om de e bara en vanilg körtel
Knöl i bröstetHur skiljer sig biopsin åt phyllodes kontra fibroadenom? Jag har tagit biopsi 3 ggr och sista gången anser man att det inte går att säga om det är det ena eller det andra så undrar hur andra kunnat få diagnosen via biopsi? Nu vill man ta bort hela knölen som växt stadigt i ca 4-5 år. De två första gångerna var svaret tvärsäkert fibroadenom. Nu på ett annat sjukhus kan man inte utesluta phyllodestumör!
Phyllodes?Hej!
Jag är 23 år gammal och Jag hade en bröstabscess i februari utan anledning, är inte gravid eller ammar. Gjorde ultraljud och fick antibiotika Uppföljningsultraljudet var normalt, men nu har jag ensidig klåda/sveda i bröstvårtan och kan få fram en liten mängd klar vätska och känner en strängliknande struktur bakom bröstvårtan. När jag inte rör brösten och sitter vanligt så kan det svida och kännas från bröstet, kliar och känns obehagligt!
Kan detta vara något farligt, något underliggande?
Blir jätte oroligt.
BröstabscessHej,
Är 26 år gammal och har under flera år haft smärta i vänstra bröstet som på senaste tiden börjat stråla ut till armhålan och armen. Vänstra bröstet är fastare än det högra, bröstvårtan är styvare, och jag tycker mig känna en knöl i övre delen av bröstet och ibland en under bröstvårtan. Är inte säker om ”knölarna” ändrar storlek beroende på menscykeln, men har ibland svårt att urskilja dem. Två olika läkare har under åren palperat mina bröst och inte hittat något ovanligt, men senast jag gick till läkaren kände hen en liten knöl, så nu jag väntar på ultraljudsundersökning. Jag oroar mig mycket medan jag väntar skulle uppskatta insyn till vad det skulle kunna vara eftersom allt jag läser om symptomen ger mig mera ångest.
Smärta i vänster bröstHej! Står i kö för rekonstruktion med egen vävnad, troligtvis från magen. Är 63 år och en aktiv person. Vad är risken med operation? Har läst någon som böjer sig efteråt pga de har sydd magen för hård. Känns ovanligt dock. Vad är annars riskerna?
Hej!
Som med all kirurgi finns det risker, och ju större kirurgi, desto större risker. Att ta vävnad från magen är en stor operation. Som med all kirurgi finns det risker för blödning och infektion. Det blir stora ärr som stramar varför det kan vara svårt att räta ut sig i början innan huden har töjts ut igen. Den största risken är att blodförsörjningen inte räcker till till det nya bröstet och att vävnaden kan gå i nekros, dvs dö. Detta är ovanligt men man behöver vara medveten om riskerna innan man bestämmer sig. Jag hoppas att du väntar på ett läkarbesök till en plastikkirurg först? Vid det besöket kommer du att få all information och det är viktigt att du ställer frågor om det är något som är oklart.
Yvette Andersson
Överläkare och bröstkirurg
Yvette Andersson är överläkare och bröstkirurg vid Västmanlands sjukhus i Västerås.
Dölj svar Rekonstruktion