Visar 10 av 6074 träffar
2020-04-22
Bli alldeles tokig på att det inte jobbas stenhårt med att vända på alla " stenar" för att förbättra hälsan på rätt sätt och använda naturliga läkemedel istället hållet läkemedelsföretagen på med sina kemiska produkter. Vi som tycker så måste också ha den möjligheten. DET ÄR DAX NU. Anser att läkemedelsbolagen är kriminella som inte forskar på rätt saker.
Jag håller inte med om ditt sista yttrande. Det måste vara läkemedelsbolagens uppgift att ta fram läkemedel som är säkra och effektiva. På det sättet har vi räddat många liv, och förbättrat livskvaliteten för andra.
Andra aktörer har att utveckla kirurgisk teknik, strålbehandling mm. Alla är givetvis välkomna att bedriva forskning för att utveckla metoder som leder till positiva hälsoeffekter, både för de som är friska, men även för de som drabbats av sjukdom. Det är viktigt att man man påvisa effekterna och bieffekterna av sådana metoder på ett bra sätt. Det bästa sättet är att genomföra sk randomiserade studier, där man försöker isolera och mäta effekten av en viss åtgärd. Sådan forskning finns förvisso, även utanför läkemedelsområdet. Nyttan av fysisk aktivitet är ett bra exempel. Du kan ha en poäng att det kan vara svårt att finansiera vissa sådana studier i synnerhet om de inte leder till en möjlighet att genom att sälja en ny medicin tjäna pengar på att sälja en ny och effektiv medicin. Det hade ju inte varit möjligt för en som visat att det är hälsobringande att träna på gym sälja gymkort för 30 000 kr i månaden till exempel, om det varit det hade det varit lättare att i fortsättningen finansiera sådan viktig forskning.
Jag tänker att att du menar att behandling med läkemedel kan ske till kostnaden av ibland svåra biverkningar, vilket ju är extra bekymmersamt i de fall medicinen inte har full effekt. Det är ett problem även om biverkningar förstås också är föremål för forskning. Glöm inte heller att en metod som helt saknar direkta biverkningar kan vara direkt livsfarlig ifall den saknar effekt och får patienter att avstå från behandling med biverkningar, men som har effekt.
Det fanns en berömd apotekare och läkare under början av 1500-talet som hette Paracelcus. Han sade att det inte finns några substanser som inte är giftiga, det är bara en fråga om vilken dos man använder dem i. Vatten t ex, om man dricker 10 liter vatten på ett bräde så utsätter man sig för livsfara. Och även om det det är alldeles sant att "äta bör man annars dör man" så kan man mycket bra genom att äta dålig även äta ihjäl sig. Lagom korvar är bäst, brukade min pappa säga. Det gäller förstås även mediciner.
Niklas Loman
Överläkare, diagnosansvarig bröstcancer, Skånes universitetssjukhus i Lund.
Dölj svarHej skulle ställa fråga gällande spänningar i båda brösten som kommit under senaste månaden, jag är 58år och har varit i klimakteriet ett tag, mensen slutade runt 50- 52. Står en del om att söka vård om det inte går över, pratas om bröstcancer med dessa symtom. Hur skall jag tänka. Tack på förhand.
Funderingar runt spänningar i båda brösten.Jag behandlades föf bröstcancer föf gvå åf sen. En mild variang som innebar operation och strålning. Nu har bröstvårtan på deg bröstet blivit märkbart större, är spänd och lite varm med klåda. Är det nprmalt efter behandling?
Ena bröstvårtan växerHej. Jag ska göra bröstundersökning imorgon med eventuell mammografi som jag kommer få vänta på. Har hälsoångest med stark cancerfobi och är förstås mycket orolig inför besöket. Inte känt någon knöl själv för vågar inte känna. Haft lite vätska från ena bröstet i några år som jag ska få kollat. Min oro och ångest nu är att jag väntat för länge med att söka och ältar nu att en eventuell bröstcancer kanske är spridd och svår att bota...Mvh, orolig kvinna på 33
OroligHej. Har fått utslag och rodnad på högra bröstet. Har smörjt med kortison men det blir inte bättre. Har på ca 2v blivit större från ca10cm till 17 cm. Är långsmalt inte så brett. Doktorn ordinerade kortison. Kliar ibland lite men försöker att inte klia. Vad kan det vara. Funderar att ringa vårdcentralen igen.
Bröstcanser.Hej de har kommit en vitt vätska från båda mina bröst, de börja för lite mindre en vecka sen, har haft min mens den här veckan ockås vet inte om de gå någon skillnad. Lider även av extremt ångest å har inte mått så bra på senaste ä har stress ätit å inte sovit så bra men böjar komma tillbaka nu å må bättre löste lite att de kan va på grund av hormonerna så de kanske har påverkat,men ä en väldigt orolig tjej överlag å nu ö jag rädd att de ä cancer. Har sätt att ni svarar så skulle betyda mycket om ni svara på de här
18 årig tjejHej jag är snart 18 år å de kommer lite vit genomskinliga värda ur båda mina bröst, märkte de fö någon dag sen bara. jag lider av extrem ångest å har stress ätit mycket på senaste vilket kanske har lätt till obalans i kroppen vilket jag läste kan va orsaken, men ä väldigt rädd att de ska va bröstcancer tycker ni de låter som något jag borde va orolig för
18 årig tjejHej!
Jag är 37 år och upptäckte en liten knöl i bröstet i maj och skickades på mammografi som jag var på i början av augusti. Då gjordes även ultraljud och läkaren kunde se att knölen var en cysta på ca 5 mm. Hon stack hål på den med en nål och vätskan var något grumlig så den skickades på analys. Jag fick snabbt svar att cystan inte var cancerogen och att jag inte skulle kallas för någon vidare undersökning/åtgärd. Redan efter någon vecka kändes jag cystan igen trots tömning och nu lite mer än två veckor efter är den lika stor som innan. Är detta något att oroa sig för? När jag har försökt läsa mig till på internet så verkar det som att det är rätt normalt? Jag vet ju att det är cystan som är tillbaka och ingen annan knöl eftersom den sitter på samma plats och läkaren undersökte hela bröstet och inget annat avvikande hittades.
Jag vill inte gå och oroa mig, men kan cystan utvecklas till något farligt eller kan man bara låta den vara?
CystaJag är i klimateriet och mina bröst har vuxit. Innan hade jag rätt jämnstora bröst, men nu hänger vänstra bröstet mer och är större än det högra. Bröötvårtan på vänster bröst är ca 2 cm längre ner än det högra. Är detta normalt? Har inte ont på något sätt. Är detta något jag behöver kolla upp? Eller kan jag vänta till mammografin om ett halvårbeller så. Känner inga knölar eller andra förändringar
Vänstra bröstet störreJag har så ont i mitt vänstra bröst och under armen och det ändå som hjälper är att jag ligger i sängen och har armen under en kudde och jag har varit hos doktorn i går och hon skickade en remiss till mammografi men den ska jag inte förrän på onsdag i nästa vecka
Har ontHej!
30-årig kvinna som hittade en knöl i ena bröstet som även var ömt för 1 år sedan. Blev skickad på mammografi och ultraljud men syndes inget (fick ingen biopsi?!) så fick förklaringen att de är så ditt bröst ser ut. Men nu 1 år senare har jag fortfarande ont och precis hört av mig till vårdcentralen för ytterligare kolla upp de . Men till min fråga varför har jag en öm knöl i bröstet men de syns inget fel? Va kan de vara när de ömmat i mer än 1 år?
Öm knöl