Visar 10 av 6133 träffar
2020-04-28
Fick snabbväxande bröstcancer med högsta malignitet för ett år sedan. Tumör 3-4 cm. Två macrometastaser i två av tre portvakter, ingen axilluttömning, fyra fullföljda cellgiftsbehandlingar och tre veckors strålning. Mastektomi gjord. Har Anastrasol, en om dagen. En infusion gjord med zoledronsyra i höstas. Även benskör. Skulle fått den andra i början på april. Har fått besked att det inte blir av förrän i höst. Detta känns mkt kymigt! Just för att förhindra ev uppkomst av skelettmetastaser. Blir orolig av detta av naturliga skäl. I min sits finns inte många livlinor. Går det att göra något vill jag gärna att det följer schemat. Som det kommer bli nu är det bara en zoledronsyrebehandling om året. Vad kan jag göra?
Hej,
Jag tänker att man antingen fattat detta beslut p g a att du tillhör en riskgrupp t ex p g a ålder, där det är extra angeläget att minimera risken för riskspridning. Alternativt har man valt att reducera verksamheten generellt i syfte att minimera antalet individer som måste ta sig till sjukhuset och därigenom smittspridning. En tredje orsak skulle kunna vara att man måst reducera verksamheten på behandlingsenheten för att personal är sjuk eller på annat sätt inte kan vara på plats på sin ordinarie arbetsplats.
Zoledronsyra och andra sk bisfosfonater är en grupp läkemedel där det kanske litet oväntat visat sig att de har egenskapen att minska risken för allvarliga återfall. Zoledronsyra "bakas in" i skelettet och sätter sig där under läng tid. Det du fick för ett halvår sedan finns således kvar i kroppen. Den studie man lutar sig emot för att rekommendera behandling är en sk meta-analys med resultat från ett antal olika randomiserade studier där man lottat patienter +/- sådan behandling i tillägg till övrig behandling. De ingående studierna är olika på flera sätt, och visar litet olika resultat. Man har tagit med studier av olika liknande läkemedel, och olika behandlingstider. Det gör att man inte riktigt kan vara säker på att den regim man rekommenderar (de flesta får en dos i halvåret i 3, eller på vissa ställen 5 år) verkligen är den absolut optimala. I genomsnitt verkar det dock vara bra att ge ett antal års behandling till patienter som kommit in i klimakteriet. Behandlingen har den goda bieffekten att den minskar risken för nedsatt bentäthet och frakturer till följd av benskörhet, vilket kan vara en fördel inte minst om man tar en aromatashämmare som anastrozol eller letrozol. Kom ihåg att det bidrag till behandlingseffekten som zoledronsyra ger är ganska litet, mindre än nyttan av operation, cytostatika, hormontabletter och strålning.
Jag skulle sammanfattningsvis vilja säga att man inte behöver uppfatta att det är ett allvarligt avsteg från behandlings planen man gör om man skjuter upp en zoledronsyrabehandling i 6 månader. Påverkan på din prognos till följd av detta är med största sannolikhet försumbar.
Niklas Loman
Överläkare, diagnosansvarig bröstcancer, Skånes universitetssjukhus i Lund.
Dölj svarHej
Har opererat bort bägge brösten efter 3 bröstcancer. Ska jag fortfarande bli kallad till screening/mammografi?
MammografiKirurgen sa att tumören va 12mm stor och att bröstet inte behövde opereras bort. Hur går operationen till då?
OperationJag har haft så ont i leder o stela muskler i ett par månader o nu funderar jag om detta kan bero på intag av exemestan el tamoxifen. Har ont i fingrar rygg o ben. Känns jobbigt.
BiverkningarHej!
Jag är gravid med barn nr 2 i v.10 och har upptäckt att mitt högra bröst är betydligt ”knöligare” än det vänstra. Jag kan inte känna nån avgränsad knöl utan uppfattar det som det är bröstvävnaden som är mycket mer svullen och tjock. Upplever också att jag har mer bröstvävnad i hö än vä. Inget jag tänkt på innan jag blev gravid. Hö bröst ser även något större ut.
Är detta någon varningssignal som man borde utreda inom vården ?
Är 32 år utan ärftlighet.
Tack på förhand :)
Knölig bröstvävnadJag är 14 år oxh har en knöl i båsa brösten som är cirka 5cm. De är fasta och är under vårtan är som en cirkel runt den. De går att röra runt. Undra bara om de är nått jag ska vara orolig över eller om de e bara en vanilg körtel
Knöl i bröstetHur skiljer sig biopsin åt phyllodes kontra fibroadenom? Jag har tagit biopsi 3 ggr och sista gången anser man att det inte går att säga om det är det ena eller det andra så undrar hur andra kunnat få diagnosen via biopsi? Nu vill man ta bort hela knölen som växt stadigt i ca 4-5 år. De två första gångerna var svaret tvärsäkert fibroadenom. Nu på ett annat sjukhus kan man inte utesluta phyllodestumör!
Phyllodes?Hej!
Jag är 23 år gammal och Jag hade en bröstabscess i februari utan anledning, är inte gravid eller ammar. Gjorde ultraljud och fick antibiotika Uppföljningsultraljudet var normalt, men nu har jag ensidig klåda/sveda i bröstvårtan och kan få fram en liten mängd klar vätska och känner en strängliknande struktur bakom bröstvårtan. När jag inte rör brösten och sitter vanligt så kan det svida och kännas från bröstet, kliar och känns obehagligt!
Kan detta vara något farligt, något underliggande?
Blir jätte oroligt.
BröstabscessHej,
Är 26 år gammal och har under flera år haft smärta i vänstra bröstet som på senaste tiden börjat stråla ut till armhålan och armen. Vänstra bröstet är fastare än det högra, bröstvårtan är styvare, och jag tycker mig känna en knöl i övre delen av bröstet och ibland en under bröstvårtan. Är inte säker om ”knölarna” ändrar storlek beroende på menscykeln, men har ibland svårt att urskilja dem. Två olika läkare har under åren palperat mina bröst och inte hittat något ovanligt, men senast jag gick till läkaren kände hen en liten knöl, så nu jag väntar på ultraljudsundersökning. Jag oroar mig mycket medan jag väntar skulle uppskatta insyn till vad det skulle kunna vara eftersom allt jag läser om symptomen ger mig mera ångest.
Smärta i vänster bröstHej! Står i kö för rekonstruktion med egen vävnad, troligtvis från magen. Är 63 år och en aktiv person. Vad är risken med operation? Har läst någon som böjer sig efteråt pga de har sydd magen för hård. Känns ovanligt dock. Vad är annars riskerna?
Hej!
Som med all kirurgi finns det risker, och ju större kirurgi, desto större risker. Att ta vävnad från magen är en stor operation. Som med all kirurgi finns det risker för blödning och infektion. Det blir stora ärr som stramar varför det kan vara svårt att räta ut sig i början innan huden har töjts ut igen. Den största risken är att blodförsörjningen inte räcker till till det nya bröstet och att vävnaden kan gå i nekros, dvs dö. Detta är ovanligt men man behöver vara medveten om riskerna innan man bestämmer sig. Jag hoppas att du väntar på ett läkarbesök till en plastikkirurg först? Vid det besöket kommer du att få all information och det är viktigt att du ställer frågor om det är något som är oklart.
Yvette Andersson
Överläkare och bröstkirurg
Yvette Andersson är överläkare och bröstkirurg vid Västmanlands sjukhus i Västerås.
Dölj svar Rekonstruktion