2020-05-06
Hej. Jag är diagnoserad T2 NO luminal A bröstcancer. 21x13 mm stor invasiv bröstcancer i vänster bröst. Eltongrad1 1, ER 100%, PR 40%,HER2 negativ. proliferation 14%. Inget i lymfan.
Tårtbitsoperation är utförd och 15ggr strålning. Letrozol i 2år och sedan Tamoxifen i 3 år.
Hur stor risk är det för återfall? Jag är 57år gammal.
Borde jag ha fått cytostatika också? Hur mycket större chans till ökad levnad hade det gett?
Jag är orolig för att cancer ev spridit sig via blodet till andra delar i kroppen. Några mer undersökningar vill sjukvården inte bistå mig. Jag läser bla här att flera får MR undersökningar mm. Jag förstår inte hur jag skall märka av ev annan cancer då jag lider av ME/CFS och fibromyalgi, vilket innebär att jag bla har konstant ont och lider av massa olika otrevliga symtom som fluktuerar i och med dessa sjukdomar. Detta gör det omöjligt att veta vad som är vad.
Hej, nej jag tycker inte baserat på den information du lämnar att du borde ha fått cytostatika.
Om man vill styrka detta med den sk predictmodellen ska vi titta på två olika scenarier:
1) för fem år sedan innan du påbörjat din förebyggande behandling : då anger morellen att risken för dig att råka illa ut efter din bröstcancer (=dö inom 10 år) = 9 % vilket med 5 års hormonbehandling minskar till 7 %, d v s 93 % chans till bot. Cytostatika hade gett ytterligare 1 %, vilket man får anse är för litet givet de biverkningar de medför.
2) situationen nu efter fem års framgångsrik uppföljning med hormonell behandling: I detta läge anger modellen att chansen att du kommer att vara långvarigt botad till 96 %. Och att ytterligare 5 års hormonell behandling faktiskt inte adderar någon mätbar nytta utöver det.
Din prognos är således faktiskt bättre idag än den var för 5 år sedan. Det rimliga förhållningssättet är att du är frisk efter bröstcancer. Om det likväl skulle vara så att du tillhör den lilla gruppen som i framtiden kommer att råka illa ut så är det faktiskt så, att det inte kommer att hjälpa dig långsiktigt att identifiera ett eventuellt återfall genom att t ex göra MR undersökningar av skelettet. Det viktiga i en sådan situation är istället att du då kan få en bra behandling, och det finns om det skulle behövas.
Det är däremot viktigt att du går på regelbundna mammografier! Mycket viktigare än än att röntga kroppen om du inte har några nytillkomna besvär.
Niklas Loman
Överläkare, diagnosansvarig bröstcancer, Skånes universitetssjukhus i Lund.
Dölj svar2026-01-28
Jag är 32 år och gravid. Har för cirka 2 veckor sedan känt av en ärtstor, rund, slät, ganska hård knöl i höger bröst. Jag fick tid hos hälsocentralen och remiss till mammografi och ultraljud.
Vid ultraljudet så kunde läkaren inte känna knölen utan har skrivit att min bröst är ganska knöligt i allmänhet. När jag i slutet skulle visa vart knölen satt så blev jag lite nervös och stressad och kunde helt plötsligt inte känna knölen så tydligt utan finns en liten risk att jag råkade peka någon centimeter fel. Läkaren kände då endast med ultraljudet där. Jag känner den så tydligt här hemma.
Iallafall så står det att ultraljudet inte visade någonting och att allting såg normalt ut.
Sitter nu här hemma med stor ångest över att jag inte vet om jag pekade exakt på knölen eller inte samt att det heller inte gjordes någon biopsi.
Hur säkert är ultraljud och borde jag höra av mig till vården igen?
Fundering kring ultraljud och mammografi2026-01-28
Det gjordes en tomoguidad biopsi för två år sedan. De hade svårt att komma åt området och de fick trixa en hel del men sade att de lyckades skjuta rätt. Patologen konstaterade normal bröstvävnad. Två år senare har knölen växt till dubbel storlek. Ultraljudsledd biopsi gjordes men man missade knölen visade det sig när markören fästes och kontrollröntgen gjordes.
Kan det vara så att man missade knölen för två år sedan också? Ingen markör fästes då, ingen kontrollröntgen gjordes, ingen aning om varför. Jag tänker att de missade och att det var därför patologen skrev att det var normal bröstvävnad. MR är nu bokad eftersom ingen vet vad det är för knöl. Det har förresten tillkommit en till bredvid. Plus att det syns korn av kalk i andra bröstet men det verkar ingen bekymrad över. Förutom jag.
Tomoguidad biopsi?2026-01-27
Hej,
Fick i somras diagnosticerat en duktal, grad 1, hormonkänslig, Luminal A bröstcancer. Ki 67 - 5,8 %. Blev opererad i augusti och båda tumörerna är nu borta plus portvaktskörteln. Har därefter även fått strålning. Tar Letrozol , D-vitamin och får Zometa-behandling var sjätte månad.
Inför op meddelade min läkare att jag skulle sluta med Omega 3 då detta var blodförtunnande. Jag har därefter börjat med Omega 3 igen plus magnesium och kosttillskott 55+. Den sista endast under vinterhalvåret. Jag har nu läst en del om det olämpliga i att ta kosttillskott och undrar därför vad som kan gälla för mig. Tacksam för svar.
Funderingar om kosttillskott efter bröstcanceroperation2026-01-27
Hej!
Jag har en odlingsplätt tillsammans med en kompis, och vi skulle vilja använda sk guldvatten (utspädd urin) som gödningsmedel till grönsaker.
Min kompis äter östrogen/progesteron för klimakteriebesvär och jag tar tamoxifen pga hormonkänslig bröstcancer. Så frågan är, finns det någon risk att jag får i mig hormonläkemedel eller att hon får i sig tamoxifen om vi skulle använda guldvatten till grönsaker som vi sedan äter?
Guldvatten och läkemedelsrester2026-01-27
Hej.
Jag opererades två ggr för DCIS förra året och strålades en vecka ("patient med ett papillom och DCIS grad 1 i vänster bröst som opererades och patologi visade icke radikal DCIS grad 1. MDK rekommenderar reoperation.").
Min cancer var inte hormonberoende varför jag undrar om fytoöstrogen som kosttillskott skulle kunna vara ett alternativ för mig för att eventuellt lindra klimakteriebesvär (värmevallningar, sömnsvårigheter, ledvärk, humörsvängningar)?
Före diagnos använde jag Lenzetto östrogenspray i fyra år.
Efter avslutad strålning testade jag Veoza i knappt fyra månader vilket hjälpte mot värmevallningarna men gav mig värre sömnproblem (dessvärre en av biverkningarna) så jag slutade ta det.
Är 56 år.
Fytoöstrogen - DCIS och icke hormonberoende cancer2026-01-27
Hej, Opererades för hormonkänslig BC i december 2024. Invasiv carcinom NST, NHG 1 största mått 6 mm, DCIS kärngrad 2 totalt extent 6 x 5 mm radikalt opererat. ER 100 %, PR 25 %, Ki-67 7 % medelvärde, HER2 3+ således positiv. Med anledning av storlek ej indikation för kombination cytostatika/trastuzumab.) Ingen spridning till lymfan.
Det blev op, strålning 5 ggr samt Tamoxifen i 5 år.
När jag läser här ang. HER2+++ så får de flesta cytostatika, eller är det lika vanligt att man inte får det om tumören är liten? Är jag underbehandlad eller kan jag vara trygg i beslutet ang. min behandling?
Jag har ätit Tamoxifen i ett år nu, tränar 4 ggr i veckan både kardio och styrka, tar magnesium på kvällen och allt funkar förutom att jag får vallningar. På dagarna står jag ut men på nätterna är det superjobbigt. Jag vaknar pga vallningar 5-7 ggr per natt. Jag ringde min kontaktsköterska och sa att jag hört att man kunde få Gabapenin, men då sa hon att de rekommenderade akupunktur.
Om jag provar akupunktur, hur lång tid tar det innan man får effekt? Finns det något annat jag kan göra för att få sova?
Tack på förhand.
Ätit Tamoxifen i ett år och vakar 5-7 ggr per natt pga vallningar2026-01-27
Jag fick min bröstcancerdiagnos juni 2023(45 år), efter detta operation, cellgifter, strålning och vidare adjuvant behandling med Letrozol och Verzenios. Behandlades för en lobulär invasiv bröstcancer HR+/HER2- med spridning till 8 av 13 lymfkörtlar. MR visade ett oidentifierat fynd i närheten av gynekologiska delar därav opererades livmoder, livmoderhals, äggstockar och äggledare bort okt 2023. Dock visade sig att det oidentifierade fyndet vara en svullen blindtarm fylld med slem vilket visade sig vara LAMN - low grade Appendiceal Mucinous Neoplasm. Då startades SVF även för blindtarmen med bland annat koloskopi som visade att jag hade sådana polyper man inte ska ha, så nu återkommande uppföljning kring detta. Jag har frågat om det kan finnas något samband eftersom detta uppdagades i stort sett samtidigt, strax innan min bröstcancer upptäcktes var jag inne akut med buksmärtor som tolkades vara gynekologiskt. Enligt läkare har man inte tidigare hört att det kan finnas ett samband. Så nu mina frågor: Kan det finnas något sammanband mellan min bröstcancer och min LAMN, eller mest troligt att det är två primära cancerformer? Kan LAMN i blindtarmen vara en metastas från min bröstcancer? Bör man göra någon form av utredning, genetiskt om man har två primära cancertumörer? Kan man bära på någon defekt gen?
Tack på förhand!
Fundering kring kombination bröstcancer och LAMN2026-01-27
Hej, jag har innan min bröstcancer diagnos regelbundet färgat mitt hår, undrar nu om det kan ha bidragit till uppkomsten av min cancer? Jag har genomgått cytostatika behandling och får nu herceptin var tredje vecka, håret har ännu inte växt ut men det lilla som börjar synas är helt grått. Är det farligt att färga med ekologiska hårfärger och i så fall hur snart efter cytostatika kan det vara ok? Funderar även kring deodorant/ smink etc är det något särskilt ämne man bör vara försiktig med?
Hårfärg och cancer2026-01-27
Hej!
Diagnostiserades i början av juni 2025 med hormonell bröstcancer. Opererades i början av juli. Tumören var 23,5x15 mm och satt i höger bröst, friska lymfkörtlar. ER 85%, PR 57%, KI67 17%, HER2-0. Grad 2 och stadie 2.
Har efter operationen genomgått cytostatikabehandling, EC90x3 och DOC75x3. Är nu inne i strålbehandling som sker sammanlagt 15 gånger, inklusive extra åldersboost (är 44 år). Påbörjade i samband med strålningen behandling med Tamoxifen.
Är så vansinnigt rädd för spridning eller återfall. Hur stor är risken? Är också väldigt rädd för gynekologisk cancer, vilket gör Tamoxifen skrämmande. För några år sedan stod det såhär i min journal efter besök hos gynekolog
”Afld uterus, endometrium 18.2mm blandekogen CD 12
Ovarier bil ua, vä med ledande på 18mm
HSG: multipla polyper, kan se minst 3 på 14x14, 13x14 samt 12x9.”
Har alltid haft extremt rikliga menstruationer. Slutade dock menstruera en bit in i cytostatikabehandlingen. Är Tamoxifen säkert för mig? Undrar också hur jag vet om leverenzymet CYP2D6 fungerar som det ska i min kropp och gör att Tamoxifen verkligen ger effekt?
Återfallsrisk och Tamoxifen2026-01-27
haft vä sidig luminal B, spridning till 2 av 10 lymfkörtlar,NGH 3, östrogen pos 100%, Ki 30% , förekomst av DCIS grad 2-3 med nekros multifokalt m största fobi 7mm, radikalt gällande invasiv tumör och in situ komponent. genomgått op, cellgifter, strålning , och nu ätit Letrozol i 5år och 7 månader. Har haft mycket problem med biverkningar av tabletterna , så nu tyckte min läkare att jag kunde sluta med dom pga av biverkningarna, och att jag fått tillräcklig behandling för min Bc, fast är lite orolig , de sa minst 7 år från början, hur mycket "hjälper " det att äta dom 1,5 år till tills 7 år har gått ? vad man kan läsa på nätet så står det att 5 år är det vanliga , men att efter 5 år ger det mindre effekt % mässigt. ? Har nu gjort uppehåll sedan 19/12-25 , svettningar / ledvärk mm börjar försvinna. Skönt att slippa alla biverkningar , men nu är jag orolig för återfall istället . Hur stor är risken för återfall ungefär efter 5år ? och vad säger att min ev nästa tumör är hormonkänslig ? Är 68 år .
letrozol2026-01-25
Hej! Jag äter tamoxifen 20 mg sedan 5 mån tillbaka och mår bättre än innan. Jag har mindre vätska i kroppen och mindre ledsmärta. Jag börjar känna mig piggare också. Jag är inte längre hysterisk hungrig jämt och kan äta mindre portioner. Och de enorma blödningarna jag hade i 8 dagar i en 21 dagars cykel är nu mindre och endast sporadiska. Jag är lång och stor med grov benstomme och en hel del muskler och efter förlossningar även överviktig. Dvs jag väger många kg. Jag börjar misstänka att jag har haft en överproduktion av östrogen tidigare som nu är på en lägre nivå. Men med tanke på både min storlek och vikt samt eventuell tidigare överproduktion av östrogen så börjar jag undra över doseringen. Förstår det som att jag tar samma dos som andra normalstora kvinnor. Så jag undrar därför om det är rimligt att jag tar samma dos som en normalstor kvinna? Är förstås orolig över att jag ska ha för stor kvarvarande produktion av östrogen så att nya cancerceller kan växa till.
Dosering tamoxifen2026-01-25
Hej! Jag är 32 år och gravid i v 24. Jag har sen någon månad eller två känt förhårdnader/knölar i båda brösten, speciellt bakom bröstvårtan, under den och ut mot armhålorna. Jag tycker båda brösten har förhårdnader, men mer tydligt på höger bröst. Bad min partner känna och han tyckte det kändes som körtlar och att de satt relativt symmetriskt på båda brösten. Borde jag ändå ringa VC eller är detta normalt för gravida bröst? Jag hade inte detta innan graviditeten men vet också att det är normalt att brösten ändrar sig.
Knöliga bröst under graviditet2026-01-25
I April 2025 upptäckte jag en knöl i bröstet som visade sig vara en ofarlig cysta. Tyckte inte att det störde mig så tömde den inte. Nu 9 månader senare har den vuxit och ömmar. Behöver jag kolla upp den igen eller kan jag tänka att den fortfarande är ofarlig och kan låta det vara? Kommer den att försvinna av sig själv?
Cysta2026-01-22
Hej!
Är 45 år, brca2bärare som tagit bort bröst och äggstockar proflyaktiskt för 6 år sedan. När jag gjorde min utredning var det ingen som pratade med mig om ökad risken för pancreascancer med förstått att man nämner det mer nu. Vad gäller? Bör jag screena mig för det? Vad tillför en i så fall tidigare upptäckt prognosmässigt? Hälsningar
Brca2 och pancreascancer2026-01-21
Hej, jag har ätit Tamoxifen i 3 månader nu och känner ingen som helst biverkning. Mår hur bra som helst och lever som vanligt. Kan det vara så att de kommer senare eller har jag tur att slippa det hemska man ofta läser att många drabbas av? Den verkar väl som den ska trots att jag inte fått biverkningar? Jag är 46 år gammal med HER-negativ cancer. Strålats 15 ggr och med boost-dos.
Ingen biverkan av Tamoxifen2026-01-21
Hej!
Efter att ha känt en 1,5 x 1 cm knöl i bröstet så skickade min vårdcentralsläkare en SVF remiss för bröstcancer. Det har nu gått 10 dagar sen remissen skickades (ca 7 arbetsdagar) och jag har fortfarande inte fått en kallelse. Jag har försökt googla och se hur lång tid det bör ta men har fått lite blandade svar. Hur lång tid bör jag vänta innan jag borde kontakta någon? Vem bör jag kontakta om jag inte hör något? Jag går runt och väntar med ångest på att höra något, det enda jag vill är att bli undersökt så jag kan slippa leva i ovisshet.
Tidsramar SVF bröstcancer2026-01-21
Hej! Jag har fått zoladex var fjärde vecka sen september.. och fick precis reda på att effekten av den inte varit tillräcklig. Vad är förslagen när man behöver göra något annat? (Har inga barn sen innan, men en önskan om att få..)
Oönskad effekt av zoladex2026-01-19
Hej
Jag är 60 år och blev opererad för hormonkänslig bröstcancer i 2020. Tumören var 17mm, ER100% PR100% KI 28% uten spridning till lymfkörtlar. Tumören blev karakteriserad som luminal A (efter genexpressionstest). Jag behandlades med strålning och Letrozol i 5 år. Behandlingen med Letrozol blev avslutad i mars 2025 och jag har efter det fått ökande problemer med sveda och irritation i underlivet och med urinträngningar. Jag har fått utskrivet Blissel av gynekolog, som fungerar väldigt bra, men jag blir osäker på om det är ok efter avslutad behandling med Letrozol. Jag finner ingen info om detta. Alla studier och era svar här i spalten ser ut att handla om samtidig behandling med AI och blissel. Vilka råd kan ni ge efter avslutad behandling? Och om ni menar att det är ok med blissel, hur länge kan man då fortsätta behandlingen, livslångt?
Blissel efter avslutad behandling med AI2026-01-19
Hej, undrar varför man inte gör andningsstyrd strålning på höger bröst? Då det verkar vara rutin vid vänster och bilateral strålning. Har svårt att hitta på nätet varför denna skillnad. Det verkar även skilja sig åt i Sverige samt inom samma region.
Strålning