Visar 10 av 6288 träffar
2020-05-10
Jag är 54 år, har sedan september 2019 haft smärta i höger överarm och axel som i höstas gick över även i höger bröst och två lymfkörtlar svullnade upp (lite mer än ärtstora när man känner på dem men svullnad i hela armhålan). Smärtan är nu så intensiv att jag har svårt att sova på nätterna, kan inte heller röra armen helt normalt. Jag har varit hos husläkare flera gånger och på mammografi med ultraljud. Punktion misslyckades och ska göras om efter tjat från mig. Smärtan i bröstet förvärras. Jag har röntgat axel och arm och man tror att ev impingement kan ligga bakom armsmärtan men inte förklara de två knölarna i armhålan. Kortisonspruta med bedövning sattes i axeln och då försvann den smärtan i cirka en vecka men är nu tillbaka med full kraft, den i bröstet och svullnad i armhålan har aldrig försvunnit. Min mamma har haft bröstcancer x 3, jag har haft cervixcancer som 19-åring, frisk sedan dess. Jag upplevde ultraljudet som gjordes i Lund som slarvigt, utan kommentarer mer än det sitter förmodligen i muskler eller skulderregionen, samtidigt är knölarna där, svullnaden likaså, och smärtan outhärdlig även i själva bröstet. Har haft cysta i samma bröst för cirka 2 år sen som tömdes, bedömdes som ofarlig. Den var stor och tydlig, och smärtsam, nu känner jag mer att hela bröstet är hårdare, "fibrig" vävnad. Jag känner stor rädsla och förtvivlan över att månaderna bara går och att man inte tar det på allvar eller kan förklara vad knutorna är och varför smärtan inte går över om det nu är ofarligt. Går även hos sjukgymnast men det har inte haft någon effekt. Jag har reumatism i släkten med olika typer av smärttillstånd. Jag har av reumatolog hänvisats till vårdcentralen. Tacksam för era råd angående knutor i armhåla, smärta i bröstet.
Hej Mia, jag är ledsen men jag kan från denna utsiktspunkt inte tillföra något vettigt beträffande vilka åtgärder som bör genomföras. Det är en för svår fråga.
Niklas Loman
Överläkare, diagnosansvarig bröstcancer, Skånes universitetssjukhus i Lund.
Dölj svarHur lång tid tar det innan man tappar håret när man får cytostatika före operation av bröstet.
Tappa hårHej. Har använt Bluefish Anastrozole i 1,5 år utan några biverkningar. Nu skulke jag hämta ut ett nytt oaket och helt plötsligt kostar det över 1000 kr! Vilken anban aort jan jag använda utan biverkningar? Antar att det ör olika biämnen, konserveringsmedel etc. i de olika fabrikaten och jag är väldigt känslig. Fick en amnan sort tidigare som jag inte mpdde bra av, Anestrozol Ebb. Vilken annan, som är billigare men mest lik Bluefish, vågar jag be om?
Mvh, Ann-Marie
Funderingar kring fabrikatJag har gulvita, tjocka skorpor och hudflagor på själva bröstvårtan. Skorporna sitter fast på huden. Jag har ingen klåda, rodnad eller smärta. Det är mer på den ena bröstvårtan än på den andra.
Är inte gravid och ammar inte.
OroligVad betyder dessa tre invasiva tumöter:
1. ER 100%, PR 65%, Ki-67 6%, HER2 negativ
2. ER 95%, PR 0%, Ki-67 5%, HER2 negativ
3. Invasiv cancer grad 2, ER 95%, PR 0%, Ki-67 7%
Tacksam för svar, opererades 2019-09-10
Diagnos betyderMamma 85 år opererades för bröstcancer februari -25. Inga tecken på spridning, kom in tidigt. Fem strålbehandlingar och därefter medicin. (Första medicinen Anastrozol fick halsen att svullna, fick bytas ut.) Äter nu Tamoxifen men hon upplever att hon går på kuddar, blir ostadig och det gör ont. Detta gick tillbaka när hon gjorde ett uppehåll på kontaktsjuksköterskans rekommendation. Låter som symptomen på neuropati. Hon undrar också om urinträngnigarna som gör nätterna jobbiga kan bero på Tamoxifen? Hon får gå upp flera gånger per natt. Är det vanlig att cancern kommer tillbaka på äldre personer? Har hört att allt går långsammare när man blir äldre, även tillväxt av cancer. Försöker utvärdera om det är bättre för mamma att behålla en hög livskvalitet vid hennes ålder (snart 86) ställt mot risken för återfall. Hon är i övrigt pigg, bytt knä för ett år sen, kör bil osv. Vi hoppas att hon kan få fortsätta vara pigg och glad några år men behöver ju kunna röra sig! Nu går hon upp för trapporna 7 våningar en gång om dagen. :-) Mvh dottern
Tamoxifen, biverkningar ställt mot risk för återfallPå TV 1 i måndags (eller tisdag) var det en person (uppfattade att hon var fysioterapeut) från bröstcancer förbundet och informerade om besvär efter bröstcancerbehandling t.ex. ledbesvär, vaknar på natten, huvudvärk, klimaterie liknande besvär. Var kan jag få mer information om detta?
EfterbehandlingsbesvärHar nu tagit Tamoxifen i 7 månader efter 5 år med abastrozol. Jag mår inte bra. Ingen livslust och tydliga tecken på depression, sömnen är en katastrof och jag har långa segdragna vallningar som bla stör sömnen.
Sedan ett par månader har min IBS löpt amok. Jag får ont i mellangärdet när jag ätit och det är väldigt bråttom till toan med diaree flera gånger om dagen.
Kan det vara Tamoxifen som är boven?
Nu ska jag göra uppehåll en månad och därefter möte med onkologen. Om det visar sig att alla "biverkningar" försvinner, är det återgång till Anastrozol då eller vad brukar man göra?
Det är sagt att jag ska ta antihormoner i 10 år.
Tamoxifen och IBSHej!
Jag har en fråga angående användning av Blisell som jag fått ordinerat av min gynekolog då jag har sköra slemhinnor och problem med torra slemhinnor mm. Här säger min gynekologläkare att det är riskfritt.
Till saken hör att jag är opererad för cancer två gånger- senast bröstcancer 2022 där de tog en tårtbit av bröstet.
Postoperativ PAD visar, tubulär bröstcancer, NHG-tumör utan vaskulär invasion. Östrogen och progesteron receptor positiv. HERZ-negativ, Ki 67 lågt på 1%.
Kan jag börja använda Blisell då det innehåller lite östrogen? Använder sedan tidigare gele Vagivital men har ökade problem med slemhinnor i underlivet, urinträngningar ibland och torra slemhinnor försvårar ju också ett bra samliv. Efter min bröstcanceroperation sa onkologläkaren på uppföljningen att all östrogen skulle undvikas då det minsta kunde trigga igång cancern igen.
Vågar jag börja använda Blisell och hur säkra är studierna om detta?
Har även försökt kontakta onkologen där jag är opererad men de hänvisar till min gynekolog.
Tacksam för svar
Solrosen
Bliselljag opererades för en 8 mm tumör i vä bröst den 18/9. jag har en resa bokad och betald sen länge i sju veckor 12/10-30/11. tumören bedömdes som den ”snällaste” man kan ha, ingen spridning till lymfkörtel.
strålningen bör ju göras inom 12 veckor, skulle bli senast 12/12, men med handlingstiden mellan första besöket och strålning som tar två veckor så hamnar man i v 13. Min fråga är då hur ska man bedöma risken med en vecka senare? jag äter också anastrozol.
strålning i vecka 13 ?Fick BC år 2000 opererade bort Vä bröst, Tamoxifen i 5år, men ingen annan behandling.
År 2016 återfall i BC behandlades då med cellgifter i 5 månader, sedan Perjeta och Herceptin i 6 år. Fick biverkning i fötterna, neuropati, efter 3 månader med cellgiftet, som nu har börjat sprida sig uppåt vader och underben. Samtidigt har jag fått led och muskelvärk i ben och höfter. Har inte fått någon hjälp med lindring. Vart ska jag vända mig, min vc är inte kunniga i frågan, ej intresserade att hjälpa mig.
Biverkningar efter cellgifter