Visar 10 av 6113 träffar
2020-05-18
Har stor oro inför fortsatt behandling av min bröstcancer och undrar över vilka tilläggsnyttor de inplanerade behandlingarna ger. Har läst i tidigare svar att det finns statistiskt underlag som man kan utföra beräkningar från. Hoppas att ni kan hjälpa mig genom att ge en prognos över utfallen som de planerade behandlingarna förväntas ge. Tilläggas att jag är mycket orolig över eventuella påföljder på mina ögon, typ CMO, ledvärk (har besvärlig artros i fötterna) samt chemo-brain.
Opererad 200317 med mastektomi och sentinel node där PAD från mastektomipreparatet visar multifokal duktogen cancer grad 2, totalt 7,5 cm tumörutbredning det största invasiva foci är 3,1 cm samt 2 mindre foci. Hormonpanel från corebiopsi från dessa 3 förändringar visar liknande uttryck, samtliga duktogen cancer grad 2, 100%, 80%, 19%, 1+ resp 100%, 0, 23%, HER2 1+-2+ respektive 100%, 100%, 8%, HER2 1-2+. Man gjorde även om hormonpanel på op-preparatet från ett av de mindre områdena där man ser panel: 100%, 0%, 18%, HER2 1-2+, SISH via genproteinanalys visar ingen HER2 amplifiering. Ingen kärlinvasion men perineural växt. Radikalt opererad. I axillen ses metastaser i 2/2 undersökta sentinel nodekörtlar med perigrandulär växt. Största tumördimension är 4,5 mm.
En multifokal högersidig bröstcancer sittande framförallt i övre laterala kvadranten. Totalt extent 7,5 cm. Receptorpositiv, HER2 negativ lågproliferativ. Således luminal A-typ av tumör. Makrometastaser i 2/2 lymfkörtlar i axillen.
2020-04-27 Axillarutrymningen visade metastas i 4 av 11 lymfkörtlar (2 mikro och 2 makro, max storlek 3mm). Totalt således 6 av 13.
Planeras för EC x 3 följt av Docetaxel x 3, jag tänker dosering EC 75 med Ziextensio-tillägg kur 1 vid god tolerans doseskalering till EC 90 kur 2 och 3. Docetaxel 80 x 3 med Ziextensio-tillägg. Tillägg Akynzeo.
Planeras hormonell behandling med Letrozol 5-8 år preliminärt och planeras även för adjvuant Zometa 4 mg var sjätte månad, 6 behandlingar. Ska planeras in för start när svar från tandläkare föreligger och då ska även recept på Calcichew-D3 skrivas.
Lokoregional strålbehandling 2,67 Gy x 15.
Tacksam för att detta forum finns.
Hej, det är et komplext frågepaket, som i och för sig kan besvaras enkelt vad gäller %-satserna vad gäller hur många som råkar illa ut. Men för att finna de rätta relationerna vad gäller risk vs. nytta är det bättre att du tar det på hemmaplan. För att göra kalkylerna behöver jag din ålder.
Niklas Loman
Överläkare, diagnosansvarig bröstcancer, Skånes universitetssjukhus i Lund.
Dölj svarJag har under uppehållet med cytostatika bett om att få äta Letrozol igen då jag ändå kopplar ihop den spridda nu trippelnegativa cancern med att jag slutade med Letrozol. Den är låg i östrogen nu under 10 och den är endast her-2 low. (Mycket låg) Min läkare säger att jag kan göra det om jag vill men det är inget de hade föreslagit själva. Vad anser ni om det?
Har dock fått mer biverkningar av Letrozol nu, kanske beror på att kroppen/slemhinnor är mer sliten nu efter Trodelvy beh.
Mvh Viktoria
Glömde en frågaHej! Jag hade vid 36 års ålder her-2 positiv och östrogenberoende med spridning till lymfkörtlar i axillen 2013.
Operation, strålad och fick alla behandlingar som fanns.
Åt Letrozol i 10 år, slutade med dessa i maj 2024.
I maj 2025 upptäcktes metastaser i skelettet i samband med rtg av annan anledning.
Visade sig att jag nu har trippelnegativ cancer med metastaser endast i skelettet. Har gjort 3 benbiopier.
Har fått cytostatika i ett år, varav Trodelvy i 6 mån. Är så stabilt nu att jag har fått uppehåll i behandlingen. Har mått mycket dåligt av behandlingen.
Hur sannolikt är det att cancern ändrat karaktär från ursprunget 2013 och nu är trippelnegativ? Känns inte som jag kan lita på benbiopsierna.
Mvh Viktoria
Spridd trippelnegativÄtit tamoxifen i ca 3 månader o h haft relativt regelbunden mens. Idag vakna jag med en ganska kraftig mellanblödning ( hade min mens för 2 veckor sedan) ska jag kolla upp detta?
TamoxifenÄr det vanligt att man har lätt att gå upp ivikt o riktigt svårt att gå ner igen ngr år efter cancerbehandling?
Äter letrozol!!
ViktökningVad innebär det med ett värde på 27% vid KI-67
Ki-67Hej, jag är 74 och äter Anastrozol sedan 11 månader. Efter ca 7 månader fick jag successivt besvär med avföringen. Innan dess drack jag 1 dos visiblin på kvällarna och kunde bajsa på morgonen och sedan gå ut med hunden. Nu är jag förstoppad och tar hjälp av movicol. Det gör att jag måste dricka för mig orimliga mängder vatten och glömmer jag blir bajset som betong. Det känns som om tarmen sluat arbeta pga anast. Tar jag 1 tablett dulcolax får jag ohyggligt magknip. Att ha långa sköna hundpromenader på morgonen är otänkbart. Jag blir bunden till hemmet. 2 dosor movicol gör samma rutin - jag får stanna hemma för plötsliga toalettbesök. Detta sänker min livskvalitet mycket.
Finns det någon tablett som gör att man kan tömma sig regelbundet vid någon tidpunkt?
Jag har bytt tillverkare av anastrozol flera gånger utan större framgång. Anastelb verkar vara bättre an andra. Men problemet kvarstår.
Funderingar kring avföringHur går man ner i vikt när man äter Letrozol? Man får rekommendation att man inte ska gå upp i vikt men det gör man ju av de tabletterna. Inte ens viktväktarna hjälper. Ska ta dessa tabletter i 10 år.
Gå ner i vikt när man tar LetrozolFör 3 år sedan fick jag bröstcancer. Jag opererades och fick därefter cellgifter och strålning. Jag har därfter fått skelettstärkande 2 ggr/år i 3 år och ska ta Letrozol i 8 år. Jag funderar nu på att tatuera ögonbryn och eyeliner.
Finns det några risker med det efter att ha haft bröstcancer eller att jag behandlas med Letrozol?
Fundering kring tatuering av "eyeliner"Jag har invasiv lobulär cancer grad 2 6 cm stor hormonreceptorpositiv - har genomgått total mastektomi och väntar nu på svar på analyserna. Vad jag förstår så baserar man behandlingen på ev fynd i portvaktskörtlarna. Men vad jag förstår så kan den ha spridit sig utan fynd i portvaktskörtlarna. Hur ska man tänka kring det?
Spridningsrisk - behandlingHej. Jag fick behandling för bröstcancer ett par år sedan. Upplever att jag blivit väldigt gråhårig efter all behandling. Jag undrar om det är säkert att använda henna hårfärgning? Vad är minst skadligt, att färga håret med henna eller vanliga hårfärger (permanent/toning)? Eller bör man avstå dessa båda om man haft bröstcancer? Är lite orolig för återfall, då jag läst att vanliga hårfärger kan öka risken för bröstcancer. Samt att henna ansågs cancerogent i någon studie.
Är henna hårfärg säkert?