Visar 10 av 6113 träffar
2020-05-23
Hej!
Min bröstcancer upptäcktes via mammografi, jag har inte känt något själv. Vid den fördjupade kontrollen med ultraljud gjordes en biopsi som visade på cancerceller. Dock så fick man med så pass få celler vid fett prov så man kunde inte fastställa något mer om tumörens art. Detta vet man först när analys gjorts av tumör samt portvakt.
Jag opererades för cirka en vecka sedan. Operationen i sig gick bra men jag mår fortfarande dåligt av narkosen. Jag är yr och illamående om än bättre än för några dagar sedan.
Idag fick jag kallelse till läkare, besöket är om cirka tre veckor. Det står inget i kallelsen om vad det avser men jag tar för givet att det är PAD-besked.
Min fråga då är om man redan analyserat portvakten och sett att det inte finns några metastaser? Eller kan det komma ytterligare en kallelse till operation innan jag ska till läkaren? Eller får jag besked om ev spridning först på läkarbesöket om tre veckor? Det känns som väldigt lång tid att vänta. Om man sett metastaser så vill jag ju gå vidare med operation av fler lymfkörtlar så snart som möjligt och inte någon vecka efter att jag fått provsvar för då innebär ju det att det gått sju veckor från det att jag fick diagnos bröstcancer tills andra operationen görs.
Tacksam för svar.
Hej Malin,
Det besök som planeras är för att du ska få besked om resultatet av operationen, det skulle vara underligt om du blev kallad till ytterligare en operation innan du varit på ditt läkarbesök. I mellantiden kommer man att diskutera ditt fall vid den sk multidisciplinära konferensen för att t ex fatta beslut om huruvida det bör utföras ytterligare en operation och ifall det ska rekommenderas kemoterapi efteråt. Jag håller med om det du skriver, att det kan bli utdraget ifall man rekommenderar ytterligare en operation av armhålan. I den bästa av världar skulle det gå litet snabbare. På vissa ställen finns det problem med långa väntetider för att få den mikroskopiska undersökningen helt klar. Frågan är fri, du kan ju be att få kontakt med din läkare via din kontaktsköterska för att se om det går att skynda på processen något. Viktigaste skulle jag trots att säga att det är att det blir rätt beslut i slutändan och inte ett beslut som baseras på delar av den information man behöver.
Niklas Loman
Överläkare, diagnosansvarig bröstcancer, Skånes universitetssjukhus i Lund.
Dölj svarJag har under uppehållet med cytostatika bett om att få äta Letrozol igen då jag ändå kopplar ihop den spridda nu trippelnegativa cancern med att jag slutade med Letrozol. Den är låg i östrogen nu under 10 och den är endast her-2 low. (Mycket låg) Min läkare säger att jag kan göra det om jag vill men det är inget de hade föreslagit själva. Vad anser ni om det?
Har dock fått mer biverkningar av Letrozol nu, kanske beror på att kroppen/slemhinnor är mer sliten nu efter Trodelvy beh.
Mvh Viktoria
Glömde en frågaHej! Jag hade vid 36 års ålder her-2 positiv och östrogenberoende med spridning till lymfkörtlar i axillen 2013.
Operation, strålad och fick alla behandlingar som fanns.
Åt Letrozol i 10 år, slutade med dessa i maj 2024.
I maj 2025 upptäcktes metastaser i skelettet i samband med rtg av annan anledning.
Visade sig att jag nu har trippelnegativ cancer med metastaser endast i skelettet. Har gjort 3 benbiopier.
Har fått cytostatika i ett år, varav Trodelvy i 6 mån. Är så stabilt nu att jag har fått uppehåll i behandlingen. Har mått mycket dåligt av behandlingen.
Hur sannolikt är det att cancern ändrat karaktär från ursprunget 2013 och nu är trippelnegativ? Känns inte som jag kan lita på benbiopsierna.
Mvh Viktoria
Spridd trippelnegativÄtit tamoxifen i ca 3 månader o h haft relativt regelbunden mens. Idag vakna jag med en ganska kraftig mellanblödning ( hade min mens för 2 veckor sedan) ska jag kolla upp detta?
TamoxifenÄr det vanligt att man har lätt att gå upp ivikt o riktigt svårt att gå ner igen ngr år efter cancerbehandling?
Äter letrozol!!
ViktökningVad innebär det med ett värde på 27% vid KI-67
Ki-67Hej, jag är 74 och äter Anastrozol sedan 11 månader. Efter ca 7 månader fick jag successivt besvär med avföringen. Innan dess drack jag 1 dos visiblin på kvällarna och kunde bajsa på morgonen och sedan gå ut med hunden. Nu är jag förstoppad och tar hjälp av movicol. Det gör att jag måste dricka för mig orimliga mängder vatten och glömmer jag blir bajset som betong. Det känns som om tarmen sluat arbeta pga anast. Tar jag 1 tablett dulcolax får jag ohyggligt magknip. Att ha långa sköna hundpromenader på morgonen är otänkbart. Jag blir bunden till hemmet. 2 dosor movicol gör samma rutin - jag får stanna hemma för plötsliga toalettbesök. Detta sänker min livskvalitet mycket.
Finns det någon tablett som gör att man kan tömma sig regelbundet vid någon tidpunkt?
Jag har bytt tillverkare av anastrozol flera gånger utan större framgång. Anastelb verkar vara bättre an andra. Men problemet kvarstår.
Funderingar kring avföringHur går man ner i vikt när man äter Letrozol? Man får rekommendation att man inte ska gå upp i vikt men det gör man ju av de tabletterna. Inte ens viktväktarna hjälper. Ska ta dessa tabletter i 10 år.
Gå ner i vikt när man tar LetrozolFör 3 år sedan fick jag bröstcancer. Jag opererades och fick därefter cellgifter och strålning. Jag har därfter fått skelettstärkande 2 ggr/år i 3 år och ska ta Letrozol i 8 år. Jag funderar nu på att tatuera ögonbryn och eyeliner.
Finns det några risker med det efter att ha haft bröstcancer eller att jag behandlas med Letrozol?
Fundering kring tatuering av "eyeliner"Jag har invasiv lobulär cancer grad 2 6 cm stor hormonreceptorpositiv - har genomgått total mastektomi och väntar nu på svar på analyserna. Vad jag förstår så baserar man behandlingen på ev fynd i portvaktskörtlarna. Men vad jag förstår så kan den ha spridit sig utan fynd i portvaktskörtlarna. Hur ska man tänka kring det?
Spridningsrisk - behandlingHej. Jag fick behandling för bröstcancer ett par år sedan. Upplever att jag blivit väldigt gråhårig efter all behandling. Jag undrar om det är säkert att använda henna hårfärgning? Vad är minst skadligt, att färga håret med henna eller vanliga hårfärger (permanent/toning)? Eller bör man avstå dessa båda om man haft bröstcancer? Är lite orolig för återfall, då jag läst att vanliga hårfärger kan öka risken för bröstcancer. Samt att henna ansågs cancerogent i någon studie.
Är henna hårfärg säkert?