Visar 10 av 6133 träffar
2020-06-26
Hej igen
Nu har de hänt som jag varit så orolig för, jag har testat mig för covid-19 och det visade sig att jag är positiv. Jag blev opererad i början av mars i år för bröstcancer.
(Vänstersidig sektorresektion och sentinel node har funnit en radikalt avlägsnad invasiv duktal cancer på 7mm, BRE 6, grad ll tumör utan påvisad kärlinväxt, ER 70%, PR 100%, Ki-67 på 24%, HER-2 negativ och i axillen en frisk sentinel node.
Rekommenderar endokrin terapi i form av aromatashämmare i 5 års tid och strålbehandling mot bröstet 15 fraktioner som adjuvant behandling).
Jag arbetar som busschaufför och när jag skulle börja arbeta igen så fick jag problem med mitt ena ärr då det gick upp på kvällen efter mitt första arbetspass. Det resultera i att jag blev sjukskriven igen, maj månad ut.
Min onkolog i Uddevalla trodde att jag förhoppningsvis skulle få börja min strålning i slutet av maj månad, men så blev de inte för de är så lång kö till strålningen i Göteborg.
Jag fick ett brev från Sahlgrenska där det stod att Moulage/Datortomografi ska göras den 17 juli och att det planeras att starta min strålbehandling den 29 juli.
Hade då kontakt med kirurgläkaren på Uddevalla bröstmottagning om att jag sover dåligt och har ont i kroppen (de är förmodligen biverkningar av tabletten Anastrozole,som jag tar.)
men också orolig för att börja jobba igen nu när risken att få Corona är stor.
Och speciellt nu innan jag ska börja min behandling. Jag fick till svar att hon absolut inte skulle sjukskriva mig längre utan -” Du kan både hinna å få de och bli frisk”, svarade hon. Och vad de gäller biverkningarna så får du väl antingen avbryta behandlingen eller så får du söka ett annat jobb för jag kan ju inte sjukskriva dig i fem år..
- ”Nej de menar jag inte heller bara fram till strålningen är klar”, svarade jag.
Så jag började arbeta igen 1 juni.
För två veckor sedan de var en fredag fick jag mens och väldigt riklig som varade i en vecka. Varför har jag mens? Jag äter ju Anastrozole.
Samtidigt så insjuknar jag på måndagen i covid-19 och får det konstaterad på midsommarafton att jag är positiv. Jag har varit väldigt dålig, men har sluppit att hamna på sjukhus. Jag har haft problem med andningen, feber mm. och är fortfarande inte bra.
Vad ska jag göra?
Måste min strålning skjutas upp ytterligare nu?
Jag har inget förtroende för överläkaren som är kirurg på bröstmottagningen längre så därför vänder jag mig till er och hoppas att jag ska få ett svar.
Tack för att ni finns💝
Hmm, detta var komplicerat.
Du kan inte ha anastozol och menstruera! Du måste byta medicin. Knepigt med corona. Det blir litet för komplicerat det hela. jag tror du måste ha en ny kontakt med onkologen i Uddevalla. Be att få en tid hos hen, eller i alla fall en telefonkontakt!
Niklas
Niklas Loman
Överläkare, diagnosansvarig bröstcancer, Skånes universitetssjukhus i Lund.
Dölj svarHej
Har opererat bort bägge brösten efter 3 bröstcancer. Ska jag fortfarande bli kallad till screening/mammografi?
MammografiKirurgen sa att tumören va 12mm stor och att bröstet inte behövde opereras bort. Hur går operationen till då?
OperationJag har haft så ont i leder o stela muskler i ett par månader o nu funderar jag om detta kan bero på intag av exemestan el tamoxifen. Har ont i fingrar rygg o ben. Känns jobbigt.
BiverkningarHej!
Jag är gravid med barn nr 2 i v.10 och har upptäckt att mitt högra bröst är betydligt ”knöligare” än det vänstra. Jag kan inte känna nån avgränsad knöl utan uppfattar det som det är bröstvävnaden som är mycket mer svullen och tjock. Upplever också att jag har mer bröstvävnad i hö än vä. Inget jag tänkt på innan jag blev gravid. Hö bröst ser även något större ut.
Är detta någon varningssignal som man borde utreda inom vården ?
Är 32 år utan ärftlighet.
Tack på förhand :)
Knölig bröstvävnadJag är 14 år oxh har en knöl i båsa brösten som är cirka 5cm. De är fasta och är under vårtan är som en cirkel runt den. De går att röra runt. Undra bara om de är nått jag ska vara orolig över eller om de e bara en vanilg körtel
Knöl i bröstetHur skiljer sig biopsin åt phyllodes kontra fibroadenom? Jag har tagit biopsi 3 ggr och sista gången anser man att det inte går att säga om det är det ena eller det andra så undrar hur andra kunnat få diagnosen via biopsi? Nu vill man ta bort hela knölen som växt stadigt i ca 4-5 år. De två första gångerna var svaret tvärsäkert fibroadenom. Nu på ett annat sjukhus kan man inte utesluta phyllodestumör!
Phyllodes?Hej!
Jag är 23 år gammal och Jag hade en bröstabscess i februari utan anledning, är inte gravid eller ammar. Gjorde ultraljud och fick antibiotika Uppföljningsultraljudet var normalt, men nu har jag ensidig klåda/sveda i bröstvårtan och kan få fram en liten mängd klar vätska och känner en strängliknande struktur bakom bröstvårtan. När jag inte rör brösten och sitter vanligt så kan det svida och kännas från bröstet, kliar och känns obehagligt!
Kan detta vara något farligt, något underliggande?
Blir jätte oroligt.
BröstabscessHej,
Är 26 år gammal och har under flera år haft smärta i vänstra bröstet som på senaste tiden börjat stråla ut till armhålan och armen. Vänstra bröstet är fastare än det högra, bröstvårtan är styvare, och jag tycker mig känna en knöl i övre delen av bröstet och ibland en under bröstvårtan. Är inte säker om ”knölarna” ändrar storlek beroende på menscykeln, men har ibland svårt att urskilja dem. Två olika läkare har under åren palperat mina bröst och inte hittat något ovanligt, men senast jag gick till läkaren kände hen en liten knöl, så nu jag väntar på ultraljudsundersökning. Jag oroar mig mycket medan jag väntar skulle uppskatta insyn till vad det skulle kunna vara eftersom allt jag läser om symptomen ger mig mera ångest.
Smärta i vänster bröstHej! Står i kö för rekonstruktion med egen vävnad, troligtvis från magen. Är 63 år och en aktiv person. Vad är risken med operation? Har läst någon som böjer sig efteråt pga de har sydd magen för hård. Känns ovanligt dock. Vad är annars riskerna?
Hej!
Som med all kirurgi finns det risker, och ju större kirurgi, desto större risker. Att ta vävnad från magen är en stor operation. Som med all kirurgi finns det risker för blödning och infektion. Det blir stora ärr som stramar varför det kan vara svårt att räta ut sig i början innan huden har töjts ut igen. Den största risken är att blodförsörjningen inte räcker till till det nya bröstet och att vävnaden kan gå i nekros, dvs dö. Detta är ovanligt men man behöver vara medveten om riskerna innan man bestämmer sig. Jag hoppas att du väntar på ett läkarbesök till en plastikkirurg först? Vid det besöket kommer du att få all information och det är viktigt att du ställer frågor om det är något som är oklart.
Yvette Andersson
Överläkare och bröstkirurg
Yvette Andersson är överläkare och bröstkirurg vid Västmanlands sjukhus i Västerås.
Dölj svar Rekonstruktion