Visar 10 av 6074 träffar
2020-06-26
Hej igen
Nu har de hänt som jag varit så orolig för, jag har testat mig för covid-19 och det visade sig att jag är positiv. Jag blev opererad i början av mars i år för bröstcancer.
(Vänstersidig sektorresektion och sentinel node har funnit en radikalt avlägsnad invasiv duktal cancer på 7mm, BRE 6, grad ll tumör utan påvisad kärlinväxt, ER 70%, PR 100%, Ki-67 på 24%, HER-2 negativ och i axillen en frisk sentinel node.
Rekommenderar endokrin terapi i form av aromatashämmare i 5 års tid och strålbehandling mot bröstet 15 fraktioner som adjuvant behandling).
Jag arbetar som busschaufför och när jag skulle börja arbeta igen så fick jag problem med mitt ena ärr då det gick upp på kvällen efter mitt första arbetspass. Det resultera i att jag blev sjukskriven igen, maj månad ut.
Min onkolog i Uddevalla trodde att jag förhoppningsvis skulle få börja min strålning i slutet av maj månad, men så blev de inte för de är så lång kö till strålningen i Göteborg.
Jag fick ett brev från Sahlgrenska där det stod att Moulage/Datortomografi ska göras den 17 juli och att det planeras att starta min strålbehandling den 29 juli.
Hade då kontakt med kirurgläkaren på Uddevalla bröstmottagning om att jag sover dåligt och har ont i kroppen (de är förmodligen biverkningar av tabletten Anastrozole,som jag tar.)
men också orolig för att börja jobba igen nu när risken att få Corona är stor.
Och speciellt nu innan jag ska börja min behandling. Jag fick till svar att hon absolut inte skulle sjukskriva mig längre utan -” Du kan både hinna å få de och bli frisk”, svarade hon. Och vad de gäller biverkningarna så får du väl antingen avbryta behandlingen eller så får du söka ett annat jobb för jag kan ju inte sjukskriva dig i fem år..
- ”Nej de menar jag inte heller bara fram till strålningen är klar”, svarade jag.
Så jag började arbeta igen 1 juni.
För två veckor sedan de var en fredag fick jag mens och väldigt riklig som varade i en vecka. Varför har jag mens? Jag äter ju Anastrozole.
Samtidigt så insjuknar jag på måndagen i covid-19 och får det konstaterad på midsommarafton att jag är positiv. Jag har varit väldigt dålig, men har sluppit att hamna på sjukhus. Jag har haft problem med andningen, feber mm. och är fortfarande inte bra.
Vad ska jag göra?
Måste min strålning skjutas upp ytterligare nu?
Jag har inget förtroende för överläkaren som är kirurg på bröstmottagningen längre så därför vänder jag mig till er och hoppas att jag ska få ett svar.
Tack för att ni finns💝
Hmm, detta var komplicerat.
Du kan inte ha anastozol och menstruera! Du måste byta medicin. Knepigt med corona. Det blir litet för komplicerat det hela. jag tror du måste ha en ny kontakt med onkologen i Uddevalla. Be att få en tid hos hen, eller i alla fall en telefonkontakt!
Niklas
Niklas Loman
Överläkare, diagnosansvarig bröstcancer, Skånes universitetssjukhus i Lund.
Dölj svarHej skulle ställa fråga gällande spänningar i båda brösten som kommit under senaste månaden, jag är 58år och har varit i klimakteriet ett tag, mensen slutade runt 50- 52. Står en del om att söka vård om det inte går över, pratas om bröstcancer med dessa symtom. Hur skall jag tänka. Tack på förhand.
Funderingar runt spänningar i båda brösten.Jag behandlades föf bröstcancer föf gvå åf sen. En mild variang som innebar operation och strålning. Nu har bröstvårtan på deg bröstet blivit märkbart större, är spänd och lite varm med klåda. Är det nprmalt efter behandling?
Ena bröstvårtan växerHej. Jag ska göra bröstundersökning imorgon med eventuell mammografi som jag kommer få vänta på. Har hälsoångest med stark cancerfobi och är förstås mycket orolig inför besöket. Inte känt någon knöl själv för vågar inte känna. Haft lite vätska från ena bröstet i några år som jag ska få kollat. Min oro och ångest nu är att jag väntat för länge med att söka och ältar nu att en eventuell bröstcancer kanske är spridd och svår att bota...Mvh, orolig kvinna på 33
OroligHej. Har fått utslag och rodnad på högra bröstet. Har smörjt med kortison men det blir inte bättre. Har på ca 2v blivit större från ca10cm till 17 cm. Är långsmalt inte så brett. Doktorn ordinerade kortison. Kliar ibland lite men försöker att inte klia. Vad kan det vara. Funderar att ringa vårdcentralen igen.
Bröstcanser.Hej de har kommit en vitt vätska från båda mina bröst, de börja för lite mindre en vecka sen, har haft min mens den här veckan ockås vet inte om de gå någon skillnad. Lider även av extremt ångest å har inte mått så bra på senaste ä har stress ätit å inte sovit så bra men böjar komma tillbaka nu å må bättre löste lite att de kan va på grund av hormonerna så de kanske har påverkat,men ä en väldigt orolig tjej överlag å nu ö jag rädd att de ä cancer. Har sätt att ni svarar så skulle betyda mycket om ni svara på de här
18 årig tjejHej jag är snart 18 år å de kommer lite vit genomskinliga värda ur båda mina bröst, märkte de fö någon dag sen bara. jag lider av extrem ångest å har stress ätit mycket på senaste vilket kanske har lätt till obalans i kroppen vilket jag läste kan va orsaken, men ä väldigt rädd att de ska va bröstcancer tycker ni de låter som något jag borde va orolig för
18 årig tjejHej!
Jag är 37 år och upptäckte en liten knöl i bröstet i maj och skickades på mammografi som jag var på i början av augusti. Då gjordes även ultraljud och läkaren kunde se att knölen var en cysta på ca 5 mm. Hon stack hål på den med en nål och vätskan var något grumlig så den skickades på analys. Jag fick snabbt svar att cystan inte var cancerogen och att jag inte skulle kallas för någon vidare undersökning/åtgärd. Redan efter någon vecka kändes jag cystan igen trots tömning och nu lite mer än två veckor efter är den lika stor som innan. Är detta något att oroa sig för? När jag har försökt läsa mig till på internet så verkar det som att det är rätt normalt? Jag vet ju att det är cystan som är tillbaka och ingen annan knöl eftersom den sitter på samma plats och läkaren undersökte hela bröstet och inget annat avvikande hittades.
Jag vill inte gå och oroa mig, men kan cystan utvecklas till något farligt eller kan man bara låta den vara?
CystaJag är i klimateriet och mina bröst har vuxit. Innan hade jag rätt jämnstora bröst, men nu hänger vänstra bröstet mer och är större än det högra. Bröötvårtan på vänster bröst är ca 2 cm längre ner än det högra. Är detta normalt? Har inte ont på något sätt. Är detta något jag behöver kolla upp? Eller kan jag vänta till mammografin om ett halvårbeller så. Känner inga knölar eller andra förändringar
Vänstra bröstet störreJag har så ont i mitt vänstra bröst och under armen och det ändå som hjälper är att jag ligger i sängen och har armen under en kudde och jag har varit hos doktorn i går och hon skickade en remiss till mammografi men den ska jag inte förrän på onsdag i nästa vecka
Har ontHej!
30-årig kvinna som hittade en knöl i ena bröstet som även var ömt för 1 år sedan. Blev skickad på mammografi och ultraljud men syndes inget (fick ingen biopsi?!) så fick förklaringen att de är så ditt bröst ser ut. Men nu 1 år senare har jag fortfarande ont och precis hört av mig till vårdcentralen för ytterligare kolla upp de . Men till min fråga varför har jag en öm knöl i bröstet men de syns inget fel? Va kan de vara när de ömmat i mer än 1 år?
Öm knöl