Frågor & svar

Frågor kring begrepp i diagnosen

2020-07-26
Hej kan ni hjälpa mig förklara vissa begrepp i min diagnos nedan: Klistrar in hela texten och markerar de delar jag undrar över. Kommer naturligtvis ta detta med min onkolog men han är på semester nu. ”Mammografi visar inom ett 45 mm stort område i kraniella delen av vänster bröst l 11-3 ses fläckiga, oregelbundna förtätningar av malignt utseende. ” - vad är kraniella delen? ”I axillen ses en 28 mm stor rundad förtätning som bedöms som patologisk lymfkörtel. ” - vad innebär patologisk här? ”På ultraljud ses ett flertal patologiska lymfkörtlar i vänster axill. Inga patologiska lymfkörtlar i supra eller fossa infraklavikularis. Nålbiopsi från vänster bröst visar invasiv bröstcancer av mikropapillär typ NHG grad 3 samt DCIS grad 3. ER 95%, PR 10 resp. 1%, Ki67 50-60%, HER2 positiv.” - vad är mikropapilär typ? - vad innebär NGH 3? - vad är DCIS grad 3 - vad är ER 95 %? -PR 10 resp 1%? -Ki67 50-60? Hur ser min prognos ut utifrån ovan?
Svar:
Hej Jag gör en liten ordlista: Kraniell betyder den del som vätter uppåt, åt huvudet till (samma ord som kranium, skalle förstås). Alltså övre delen av bröstet. Patologisk betyder att körteln har ett utseende som inte är normalt. Patologisk betyder ju sjuklig egentligen. Det skulle kunna bero på att den har spridning av cancern i sig. Och jag skulle tro att det i detta fallet ffa är storleken man reagerar på, men det finns andra tecken som ultraljudsdoktorn tittar på också. Man kan inte slutgiltigt säga att den har spridning med mindre än att man tar ett prov på den eller på annat sätt undersöker körteln i mikroskop. Det finns andra orsaken än bröstcancer till att körtlar är förstorade. Mikropapillär är en typ av bröstcancer som man skiljer ut genom att granska den i mikroskop, det är en form av duktal cancer och har i sig inte någon betydelse för prognos eller val av behandling. NHG betyder "Nottingham histologisk grad vilket är ett sätt (som utvecklats av patologläkare i Nottingham) att gradera aggressiviteten hos tumören. Metoden tar hänsyn till delningshastighet och hur avvikande cellernas växtsätt är från normala brötceller. DCIS är ett förstadium till cancer skulle man på sätt och vis kunna säga, som nästan alltid förekommer tillsammans med en cancer, och ibland förekommer ensamt. Att den har grad tre stämmer överens med att cancern har grad tre. Det är en liknande gradering som NHG, men som avser DCIS. Det har i detta fall ingen större betydelse för hur du ska behandlas. ER = estorgene receptor = östrogenreceptor, d v s mottagarmolekyler, eller "nyckelhålsmolekyler" för östrogen. I ditt fall har 95 % av cellerna sådana receptorer i sig (=östrogenreceptorpositiv), vilket gör att tumören ska uppfattas som hormonkänslig och talar om för oss att du kommer att erhålla hormonell behandling. PR är på samma sätt progesteronreceptor, det är en receptor som är litet mindre viktig än östrogenreceptorn, 0 % eller 10 % betyder att den är progesteronreceptorpositiv. Detta kan läggas i vågskålen för att det kan vara lämpligt att erbjuda cytostatikabehandling. Ki67 mäter andelen celler som är i delningsfas. 50-60 % är ett högt värde, och strängt taget ger det samma information som NHG 3. Det blir inte värre av att båda är positiva, man ska mer se det som att man tittar på samma sak med två olika glasögon. Prognosen får du ta med din doktor, man måste veta hur det förhåller sig med lymfkörtlarna i armhålan för att kunna ge ett bra svar. Din ålder spelar även roll. Det skulle inte vara en överraskning ifall du kommer att rekommenderas cytostatika som led i din behandling.
Niklas Loman
Niklas Loman
Överläkare, diagnosansvarig bröstcancer, Skånes universitetssjukhus i Lund.

UL kod 5 och biopsi fibroadenom

2025-04-23
Frågar igen, UL visar kod 5 och biopsi på samma knöl visar fibroadenom. Idag togs den ut för vidare analys, knölen är 13 mm stor, ej spridd och verkar efter genomgång av gamla mammografibilder funnits där redan för fem år sedan men då så liten att den knappt syntes. Hur vanligt är det med så olika resultat på UL och biopsi och vad väger tyngst? Enl röntgenläkaren har hon under sina 30 år aldrig varit med om liknande. Jag är väldigt orolig och nu två veckors väntan igen…
Visa svar
UL kod 5 och biopsi fibroadenom

Red breast syndrome

2025-04-22
Hej! Jag gjorde en masektomi med direktrekonstruktion sept 2023. Jag har fått återkommande infektioner lokalt i mitt bröst där det svullnar upp, ömmar och blir varmt och rött - diagnos rosfeber. Detta har behandlats med heracillin då annan antibiotika inte gett bra resultat men tar upp emot 20 dagar med antibiotika innan jag är helt bra efter varje infektion. Fick första infektionen i juli 2024, nr 2 i nov 2024 och nr 3 jan 2025 där man då beslutade att göra en akut operation för byte av implantet då man sa att bakterien fanns på ytan av implantatet så antibiotikan kom inte åt det och därför blossade det upp om och om igen. Man passade på att även skära upp den kapselkontraktionen som jag hade under operationen samt att man gjorde en masektomi med direktrekonstruktion även på mitt andra bröst. Ganska exakt 8 veckor efter operationen så får jag en ny likadan infektion. Kirurgen säger nu att det inte kan vara rosfeber längre utan att det är red breast syndrome och han säger att om jag får det igen nu så blir det remiss för att göra en diep lambå istället. Det är svårt att hitta fakta om just red brest syndrome men jag har förstått att det är en klinisk steril infektion som beror på att kroppen reagerar på det nätet som man satt fast implantet i. Jag har TIGR-nät och då har jag förstått att det endast är 1% som drabbas av detta. Man har inte testat att använda kortison för att se om det kan fungera bra för att ta bort infektionen utan endast antibiotika vilket jag nu ifrågasatt men inte fått svar kring. Det jag nu funderar på är om det skulle vara ett alternativ att genomlida dessa återkommande infketionerna under de ca 3 år som det tar för kroppen att "ta upp" nätet och att infektionerna då kommer sluta komma eller om det enda alternativet är att faktiskt ta bort bröstet och bygga upp ett nytt? Jag undrar också att eftersom jag fått infektion i det enda bröstet så kommer det ju med tiden säkerligen även komma i det andra (tog 9 månader från första op till första infektionen). Gör man då båda brösten samtidigt och om man då gör en diep lambå kommer man kunna bygga upp 2 bröst utav den vävnaden? Kommer man kunna få till de storlek på bröst som jag har idag implantatet är på 330ml? Om vävnaden inte räcker för den storleken kan man komplettera med fettransplantation i efterhand för att öka storleken? Har massa frågor och väldigt lite svar att hitta när jag letar så hoppas att någon av er kan ge mig lite klarthet i detta. Tack!
Visa svar
Red breast syndrome

Nyupptäckt knöl

2025-04-22
Hej! Upptäckte idag helt plötsligt en knöl på vänster bröst, på sådan av bröstet, ser också lite rödaktigt ut där den är, vet inte om det ev är BH som skavt just där den sticker ut. Men jag kan ta tag i knölen, ca 1 cm i diameter. Har försökt se om den är rörlig men den sitter där den sitter, och flyttar sig inte ”under huden” så att säga. Svårt att veta om jag gör rätt och hur man undersöker om den är rörlig eller ej. Inte öm eller så. Gjorde mammografi för kanske ett tag sen men allt var i sin ordning. Kan det komma så snabbt? Bör jag kolla upp den?
Visa svar
Nyupptäckt knöl

Fundering kring knöl i bröstet

2025-04-22
Hej! Jag är 35 år hittat en liten knöl i mitt ena bröst. Den är ej öm och känns fast. Jag ammar fortfarande min ettåriga son och har ej sökt vård då jag tänkt att det har med amningen och göra, försökt massera med fingret som jag gjort när jag haft mjölkstockning tidigare, samt ammat mera på det bröstet. Men detta har inte påverkat knölen. Bör man söka vård för knölar i brösten trots att man ammar?
Visa svar
Fundering kring knöl i bröstet

Kreatin och hormonbehandling

2025-04-20
Hej! Får Zoladex-spruta varje och äter Anastrozol dagligen. Är det ok att ta kreatin då?
Visa svar
Kreatin och hormonbehandling

Bröstsmärta från kranskärlen i hjärtat

2025-04-20
Hej. Jag har idag fått min 15:e behandling av strålning mot bröstcancer i vänstra bröstet och är nu klar. Men. Igår och framförallt idag fick jag så ont i eller omkring hjärtat. Det krampade runt och ikring hjärtat. Jag har sedan tidigare vänstersidig skänkelblock, hjärtsvikt och förmaksflimmer så de har gett mej s.k andnings strålning för att skydda hjärtat. Varför fick jag något som jag kan tänka mej som kärlkramp? Ska jag söka vård om det återkommer? Har strålningen påverkat hjärtat,?
Visa svar
Bröstsmärta från kranskärlen i hjärtat

Återfallsrisk

2025-04-20
Opererades i december-24 för HER2 bröstcancer. Inga metastaser i andra organ eller spridning till någon lymfkörtel. Hur stor är risken för återfall? Postoperativt PAD: Kvarvarande tumör på 30 mm, grad 1. Ki67 1%, ER 90 %, PR1%, RCB 2. Vid nålbiopsi innan behandling grad 2, Ki67 24 %, ER 100 %, PR 20 %, HER2 amplifierad.
Visa svar
Återfallsrisk

Biverkningar

2025-04-20
Opererad för bröstcancer 23/8-24 i högre bröst liten tumör grad 1 enligt läkaren frisk efter det Strålning 5 ggr i november Är det normalt att bröstet fortfarande är lite ömt och känns lite hårt också blivit lite mindre Äter även Anastrozol
Visa svar
Biverkningar

Vatten i lungorna

2025-04-17
Hej Har skrivit tidigare ang min dotter Hon har metastaser efter bröstcancer Dom har röntgat henne flera gånger men inte hittat något på lungorna Men hon får vätska i lungan gång på gång vad betyder det är jag mest intresserad av att få veta Hon får svårt att andas då Hon står på behandling med Kisqal o sprutor men vet inte hur mycket det hjälper Tacksam för svar
Visa svar
Vatten i lungorna

Funderingar kring spridd bröstcancer

2025-04-17
Hej, Lever med spridd bröstcancer, metastaser i bäckenet och ländryggen. Har opererat bort både äggstockar/ ledare samt mina bröst. Äter kisqali med zolendronsyra( sista året ) Har fått byta letrozol mot anastrozole. Mådde inte alls bra på letrozol. Hoppas det blir bättre med den anastrozol. Har dem liknade biverkningar ? Fick mycket led problem och grät nästan varje dag. Vad finns det för andra alternativ annars ? Kan man bara äta kisqali ? Gjorde uppehåll och mådde så himla bra. Kunde röra mig lätt och var glad. Jag menar hur mycket östrogen har man om jag opererat bort äggstockar / ledare ? Har negativ her2. Tack snälla
Visa svar
Funderingar kring spridd bröstcancer

Tamoxifen -undvika i kosten?

2025-04-17
Hej, genomgick behandling för en östrogenpositiv bröstcancer under 2024. Har ätit Tamoxifen i ca tio månader, o har nu börjat fundera lite mer över om det är saker man bör undvika i kosten, utöver rena kosttillskott, som jag undviker numera. Tycker inte att det står något specifikt i FASS, och tycker inte jag fick några direkta förhållningsregler när jag började. Men jag läser om grapefrukt, citrusfrukter, soja och gurkmeja, att det skulle kunna försämra effekten av Tamoxifen. Jag gillar en juice som är delvis grapefrukt, älskar för närvarande clementiner, och brukar göra frukostsmoothie som innehåller proteinpulver. Känns det som risk för sämre effekt av Tamoxifen? Ger alkohol sämre effekt av Tamoxifen? Dricker inte mycket, men man vill kanske kunna ta ett glas bubbel eller två någon gång då och då utan att det ska känns jobbigt efteråt. Har även använt ett schampoo som innehåller gurkmeja, känns det ok? Tar min tablett när jag går och lägger mig, påverkar det hur och vad man äter? Om man nu ska äta den här ganska jobbiga tabletten vill man ju att den ska få ha så bra förutsättning att verka såklart. Utan att behöva leva ett maniskt liv.
Visa svar
Tamoxifen -undvika i kosten?

Libido

2025-04-17
Hej diagnosticerad med lobulär ER+++Ki67<3% lgl neg bröstcancer och mastektomerad dec 2024. Behandlas med Letrozol sedan dess. Tränar varierat 5 dagar/vecka. Biverkningar fr a störd nattsömn pga rikliga vallningar. Tycker mig ha tappat sexlusten helt. Försöker hitta info om huruvida detta är en känd biverkan. Finns det forskning på detta område?
Visa svar
Libido

Värkande tumör

2025-04-17
Hej! Min mamma har fått trippel negativ bröstcancer. Hon har fått en cytostatikabehandling. Ska få nästa idag. Min fråga är; Är det ovanligt att drabbas av kraftig smärta/värk från tumören (knölen)? Det har hänt henne vid två tillfällen. Senast var det 10 av 10 i intensitet. Sitter i så det är svårt säga om det är värktabletterna som hjälper eller om det ger sig ändå.
Visa svar
Värkande tumör

Signatera test

2025-04-17
Hej! Signatera test är ett blodprov som visar ifall man har cirkulerande cancerceller i kroppen. Detta blodprov verkar bli allt mer vanligt och i dom amerikanska facebookgrupper jag är med i så är det många som tar detta test. Vad är status i Sverige? Varför erbjuds man inte ett sådant blodprov här?
Visa svar
Signatera test

Bröstcancer

2025-04-17
Hej Jag är 47-årig kvinna som opererades 04.13.25. Det preoperativt var en NHG 2-tumör, 14 x 12 mm. Postop har jag en NHG 3-tumör, 18 x 11 mm i extent. Tumören är 17 mm. Östrogen och progesteron positiv, HER2 negativ, Ki-67 25% och sentinel node frisk. Jag är heterozygot BRCA 2. Kan ni säga min prognos? Behöver jag operera bröst (både helt ta bort) och eventuella äggstockar eller om det är bara någonting som kan kontrolleras? Tack
Visa svar
Bröstcancer

Zoladex/ aromatashämmare

2025-04-15
Hej, Läste att östrogen höjer kortisol ( forskning Umeå) Vad händer om jag tar medicin som sänker/blockerar östrogen. Kommer mitt kortisol sjunka? Har redan lågt kortisol/kortisolsvikt. Kan onkolog svara på detta?
Visa svar
Zoladex/ aromatashämmare

Ta tårtbit eller hela bröstet

2025-04-15
Hej. Jag har fått diagnosen Dcis 2-3 och väntar på MR för fullständig diagnos. Jag undrar ang olika operationer då jag läst att just tårtbit ofta leder till att man får Dcis igen. Jag vill självklart inte det och vill inte få strålning pga att jag har dåliga/skador på lungorna. Får man välja själv hur man vill bli opererad och vad är det för nackdel att ta hela bröstet?
Visa svar
Ta tårtbit eller hela bröstet

Fundering efter operationen

2025-04-15
Hej Jag gjorde en bilateral mastektomi med direkt konstruktion 4/2-25. Allt har läkt fint även om det högra bröstet har varit lite mer smärtsamt än vänster. Mer vätska bla och tydligen var det svårare där man öppnade/lyfte av bröstmuskeln mot bröstbenet. Jag har tidigare tränat mkt styrketräning och kom igång efter ca 6 veckor lite försiktigt och det har gått bra. Började göra armhävningar mot vägg och det fungerade fint. Har alltid gjort på fötterna i många år så det var inget konstigt. I söndags testade jag att göra några stycken på knäna och det blev inte bra…brösten (särskilt det högra) har blivit riktigt hårt och det har varit en del smärta och obehag sen dess. Är som om man känner det här nätet som implantaten är fäst med. Frågorna är, när bör man vara helt läkt och kunna köra fullt ut efter operationen och kan jag ha förstört ngt när jag testade? Tacksam för svar
Visa svar
Fundering efter operationen

Väntetid prover

2025-04-15
Hej Har gjort biopsi och väntat i 1,5 vecka nu. Ringde och frågade om mina prover var klara men fick besked att det kan dröja upp till 3 veckor (sahlgrenska). Är detta verkligen rimligt? 39 år med 3 barn i åldrarna 3, 5 och 7. Ångesten är skyhög och man vill bara få nått slags svar.
Visa svar
Väntetid prover

26 år knölar i bröstet och smärta i arm

2025-04-15
Hej, jag är en 26 år gammal tjej som har jätteont i högra bröstet, har en hård knöl som växt snabbt samt andra knölar kring den. Upplever också smärta ut i armen och ryggen. Det nyaste symptomet är att bröstet kliar jättemycket och får som eksem utslag när jag behöver klia samt att jag nästan konstant varit förkyld 2025. Väntar på att få remiss till bröstmottagning men vet inte hur jag ska lindra min ångest tills dess . Är så rädd
Visa svar
26 år knölar i bröstet och smärta i arm