Visar 10 av 6288 träffar
2020-07-27
Hej!
Jag känner mig trygg med mina kontakter på sjukhuset, men skulle uppskatta att höra er syn på det här som jag funderar på:
Jag opererades för bröstcancer i juni 2018, 35 år då. Visade sig att jag har en p53-mutation. Cancern var hormonkänslig med en makrometastas. Genomgick först en operation, sedan kemoterapi, sedan mastektomi, sedan strålning.
Efter detta står jag då på zoladex var 28e dag och tamoxifen.
Nu har jag, efter samtal med onkolog, pausat zoladex. Har inte fått sprutan sedan i slutet på maj.
Och jag mår så mycket bättre! Det känns som att jag kan fungera igen. Jag hade väldigt svårt att förstå att medicinen påverkade mig så. Men jag märker skillnad... stor skillnad.
I augusti ska jag värdera läget med läkaren. Får väldigt mycket olustiga känslor av att avsluta en behandling... Jag har hitills fått zoladexsprutan i 17 månader.
Min vardag funkade inte så som jag mådde i våras.
Detta ger mig ångest. Skäms också lite och tänker att jag bara borde bita ihop. Vill ju mest av allt få vara frisk!
Hej, ja det är en knepig situation. Som jag kanske inte kan ge ett riktigt bra svar på.
Den studie som ligger till grund för dagens zoladexbehandling hette SOFT. I den studien var målsättningen att ge behandling under 5 år. Det finns andra studier där man gett Zoladex under 2 eller 3 år.
Jag svarade just på en fråga om cytostatika, där jag försökte uppmuntra den frågande att som du skriver "bita ihop" och göra färdigt behandlingen. Jag tänker att det är en skillnad mellan cytostatika och hormombehandling. Cytostatikan tar man under en relativt begränsad period, hormonbehandlingen under en mycket längre tid. Det gör ju att dess biverkningar är svårare att tolerera.
Effekten av behandlingen är förstås bäst om du fortsätter med zoladex, men det kan verkligen vara så att bieffekterna är sådana att behandlingen inte är genomförbar med bibehållen livskvalitet på en rimlig nivå. Då är det bra att veta att även om man kompromissar med EN komponent av behandlingen, så har man effekten av de återstående i bagaget, i ditt fall tamoxifen och cytostatikan.
Ni får ta en ordentlig diskussion om saken du och din doktor, efter sommaren. En lösning skulle kunna vara att återstarta behandlingen och se om besväden återkommer, för att du ska kunna känna dig säker på att det verkligen är zoladexen som är boven i dramat. Det skulle ju ha kunnat vara något annat som råkade sammanfalla med zoladexperioden som ledde till att du inte mådde väl. Kommer symtomen tillbaka vid en återinsättning kan du ju vara säker på att det är zoladex du inte kan tåla.
Niklas Loman
Överläkare, diagnosansvarig bröstcancer, Skånes universitetssjukhus i Lund.
Dölj svarHur lång tid tar det innan man tappar håret när man får cytostatika före operation av bröstet.
Tappa hårHej. Har använt Bluefish Anastrozole i 1,5 år utan några biverkningar. Nu skulke jag hämta ut ett nytt oaket och helt plötsligt kostar det över 1000 kr! Vilken anban aort jan jag använda utan biverkningar? Antar att det ör olika biämnen, konserveringsmedel etc. i de olika fabrikaten och jag är väldigt känslig. Fick en amnan sort tidigare som jag inte mpdde bra av, Anestrozol Ebb. Vilken annan, som är billigare men mest lik Bluefish, vågar jag be om?
Mvh, Ann-Marie
Funderingar kring fabrikatJag har gulvita, tjocka skorpor och hudflagor på själva bröstvårtan. Skorporna sitter fast på huden. Jag har ingen klåda, rodnad eller smärta. Det är mer på den ena bröstvårtan än på den andra.
Är inte gravid och ammar inte.
OroligVad betyder dessa tre invasiva tumöter:
1. ER 100%, PR 65%, Ki-67 6%, HER2 negativ
2. ER 95%, PR 0%, Ki-67 5%, HER2 negativ
3. Invasiv cancer grad 2, ER 95%, PR 0%, Ki-67 7%
Tacksam för svar, opererades 2019-09-10
Diagnos betyderMamma 85 år opererades för bröstcancer februari -25. Inga tecken på spridning, kom in tidigt. Fem strålbehandlingar och därefter medicin. (Första medicinen Anastrozol fick halsen att svullna, fick bytas ut.) Äter nu Tamoxifen men hon upplever att hon går på kuddar, blir ostadig och det gör ont. Detta gick tillbaka när hon gjorde ett uppehåll på kontaktsjuksköterskans rekommendation. Låter som symptomen på neuropati. Hon undrar också om urinträngnigarna som gör nätterna jobbiga kan bero på Tamoxifen? Hon får gå upp flera gånger per natt. Är det vanlig att cancern kommer tillbaka på äldre personer? Har hört att allt går långsammare när man blir äldre, även tillväxt av cancer. Försöker utvärdera om det är bättre för mamma att behålla en hög livskvalitet vid hennes ålder (snart 86) ställt mot risken för återfall. Hon är i övrigt pigg, bytt knä för ett år sen, kör bil osv. Vi hoppas att hon kan få fortsätta vara pigg och glad några år men behöver ju kunna röra sig! Nu går hon upp för trapporna 7 våningar en gång om dagen. :-) Mvh dottern
Tamoxifen, biverkningar ställt mot risk för återfallPå TV 1 i måndags (eller tisdag) var det en person (uppfattade att hon var fysioterapeut) från bröstcancer förbundet och informerade om besvär efter bröstcancerbehandling t.ex. ledbesvär, vaknar på natten, huvudvärk, klimaterie liknande besvär. Var kan jag få mer information om detta?
EfterbehandlingsbesvärHar nu tagit Tamoxifen i 7 månader efter 5 år med abastrozol. Jag mår inte bra. Ingen livslust och tydliga tecken på depression, sömnen är en katastrof och jag har långa segdragna vallningar som bla stör sömnen.
Sedan ett par månader har min IBS löpt amok. Jag får ont i mellangärdet när jag ätit och det är väldigt bråttom till toan med diaree flera gånger om dagen.
Kan det vara Tamoxifen som är boven?
Nu ska jag göra uppehåll en månad och därefter möte med onkologen. Om det visar sig att alla "biverkningar" försvinner, är det återgång till Anastrozol då eller vad brukar man göra?
Det är sagt att jag ska ta antihormoner i 10 år.
Tamoxifen och IBSHej!
Jag har en fråga angående användning av Blisell som jag fått ordinerat av min gynekolog då jag har sköra slemhinnor och problem med torra slemhinnor mm. Här säger min gynekologläkare att det är riskfritt.
Till saken hör att jag är opererad för cancer två gånger- senast bröstcancer 2022 där de tog en tårtbit av bröstet.
Postoperativ PAD visar, tubulär bröstcancer, NHG-tumör utan vaskulär invasion. Östrogen och progesteron receptor positiv. HERZ-negativ, Ki 67 lågt på 1%.
Kan jag börja använda Blisell då det innehåller lite östrogen? Använder sedan tidigare gele Vagivital men har ökade problem med slemhinnor i underlivet, urinträngningar ibland och torra slemhinnor försvårar ju också ett bra samliv. Efter min bröstcanceroperation sa onkologläkaren på uppföljningen att all östrogen skulle undvikas då det minsta kunde trigga igång cancern igen.
Vågar jag börja använda Blisell och hur säkra är studierna om detta?
Har även försökt kontakta onkologen där jag är opererad men de hänvisar till min gynekolog.
Tacksam för svar
Solrosen
Bliselljag opererades för en 8 mm tumör i vä bröst den 18/9. jag har en resa bokad och betald sen länge i sju veckor 12/10-30/11. tumören bedömdes som den ”snällaste” man kan ha, ingen spridning till lymfkörtel.
strålningen bör ju göras inom 12 veckor, skulle bli senast 12/12, men med handlingstiden mellan första besöket och strålning som tar två veckor så hamnar man i v 13. Min fråga är då hur ska man bedöma risken med en vecka senare? jag äter också anastrozol.
strålning i vecka 13 ?Fick BC år 2000 opererade bort Vä bröst, Tamoxifen i 5år, men ingen annan behandling.
År 2016 återfall i BC behandlades då med cellgifter i 5 månader, sedan Perjeta och Herceptin i 6 år. Fick biverkning i fötterna, neuropati, efter 3 månader med cellgiftet, som nu har börjat sprida sig uppåt vader och underben. Samtidigt har jag fått led och muskelvärk i ben och höfter. Har inte fått någon hjälp med lindring. Vart ska jag vända mig, min vc är inte kunniga i frågan, ej intresserade att hjälpa mig.
Biverkningar efter cellgifter