Visar 10 av 5908 träffar
2020-08-24
Hej! Jag fick i april diagnosen trippelnegativ bröstcancer med en delningshastighet på 40%. Får imorgon min 8:e cellgiftsdos (varav 4 Docetaxel och 4 EC) och skall inom kort opereras.
Är överlag väldigt missnöjd med läkarkontakt (eller rättare sagt bristen på den). Har i dagarna fått bekräftat att jag fallit ur systemet och ”glömts bort” och efter påtryckningar från både mig och min fina kontaktsjuksköterska har de senaste dagarna undersökningar gjorts som skulle gjorts för flera veckor sedan.
Jag har således inte fått möjlighet att diskutera operation med kunnig läkare (min läkare är ST-läkare och säger själv att han inte har tillräckligt med ”kött på benen”.)
Jag fick nyligen besked från Onkogenetiska på Akademiska sjukhuset att jag inte är bärare av BRCA1 eller BRCA2, vilket känns oerhört skönt. Däremot beräknas risken att jag får bröstcancer igen vara 20%, baserat på min ålder (41 år), min cancerform samt kartläggning av släktens cancerhistorik.
Enligt min läkare brukar man vid ett riskvärde på ÖVER 20% förespråka bilateral mastektomi. Han tror dock att det vid kommande läkarkonferens om mig (som är om två dagar) kommer att bestämmas tårtbitsoperation och att jag nog kommer få ”kriga” för mastektomi om jag önskar det istället.
Han säger även att man ”nu pratar om” att det är likvärdig risk för återfall efter tårtbitsoperation och strålning som när man tagit bort brösten.
Hur kan detta stämma?
Vad skulle ni säga minskar risken för återfall bäst och med hur mycket? Cancern jag har nu var från början ca 3 cm och sitter i mjölkkörtelgång.
Hej Martina,
du har viktiga frågor, och jag är ledsen att du inte fick diskutera dessa på ett tillfredsställande sätt vid ditt sjukhus.
Generellt kan man säga att den senare bulken av forskning (där man får notera att det inte finns någon superbra (=randomiserad) forskning på området men stora tillbakablickande studier) enhälligt visar att det inte är någon överlevnadsfördel att ta bort hela bröstet istället för en del. Detta gäller även för kvinnor som är 40 år eller yngre enligt en större sammanslagning av studier från 2015. Oftast tittar man då på överlevnad. Det finns äldre studier som visat en högre risk för återfall i bröstet vid bröstbevarande kirurgi men dessa resultat kan idag inte längre bekräftas, risken bedöms likvärdig för båda typer av operation. En viktigt förutsättning är att man strålar bröstvävnaden efter bröstbevarande kirurgi, och att man får fria "marginaler", dvs tumören sitter inte precis i kanten av den vävnadsbit man tagit bort, men det finns avstånd in i den friska vävnaden. Framförallt efter neoadjuvant kemoterapi (som du har fått) ser man ökade chanser till bröstbevarande kirurgi vilket anses vara en fördel. Någon studie visade då ökad risk för återfall i bröstet - men då hade man inte tagit bort de kvinnor där tumören faktiskt inte tagits bort med fria marginaler!
Så ja, i princip rekommenderar man bröstbevarande kirurgi i ditt läge, och man har inga bevis för att större kirurgi ger dig någon sorts överlevnadsvinst.
Det där med riskbedömningar är nästa fråga: man kan inte säga att 20 % risk innebär att vi "förespråkar" att ta bort bröstet, snarare att det kan diskuteras. Vanligt är då att man egentligen menar det andra bröstet (det friska), eftersom risken ju avser att utveckla en ny bröstcancer - inte ett återfall. 20-25 % risk är en "mellangrupp", och här skulle du nog diskutera om du ska följas på något annat sätt (mer intensivt och/eller med andra metoder, beroende på hur din tumör upptäcktes) eller om du vid ett senare tillfälle önskar en operation på den friska sidan. En sådan operation rekommenderas vanligtvis inte inom de första 2 åren efter din behandling: båda brösten kan anses vara skyddade av den behandling du har fått och det är ingen brådis att ta beslut om förebyggande kirurgi.
Nu blev det ett långt svar men jag hoppas du blev lite klokare. Kontentan är att du kan känna dig trygg med att välja bröstbevarande kirurgi - men det är din rätt att diskutera detta och ta ett beslut själv. Sedan borde du få diskutera kirurgi på den andra sidan eller anpassad uppföljning i lugn och ro efter din operation så du känner att du får ett bra underlag för att bestämma hur du vill ha det.
Jana de Boniface
Överläkare och bröstkirurg, Capio S:t Görans Sjukhus AB, Stockholm
Dölj svarOpererades för 13 år sedan för en tubulär bröstcancer 7 mm Nottingham grad 1 positiv för östrogen o progesteron valde att ta bort hela bröstet fick ingen efterbehandling, läst om sena återfall, hur är risken för mig är nu 73 år o lite orolig.
ÅterfallsriskJag har medelsvår ME som jag hållit på en acceptabel nivå med diverse kosttillskott som Ubidekarenon 525 mg, Nicotinamide plus Resveratrol, N-Acetylcystein brus,
Multimineraler, B-vitaminer, PQQ, inj Mekobalamin 2 ml/v och Calciumfolinate samma dag som sprutan, samt Clean Collagen och L-Carnitine. Allt detta håller min energinivå på en acceptabel nivå. När jag fick besked om cytostatika och antikroppsbehandling, slutade jag ta alla utom PQQ, Mekobalamin och Calciumfolinate för upptaget av B12 och är nu mycket sämre i ME’n. I morgon 20 april ska jag påbörja behandlingen med cytostatika och antikroppar. Tumören 8,5 mm är bortopererad, likaså 2 lymfkörtlar Ingen spridning i dem. Vågar jag ta några av dessa tillskott under behandlingen? Räcker det om jag gör uppehåll under själva behandlingsdagarna? Eller måste det vara under hela kuren behandlingstiden? I så fall blir det väldigt svårt med någon fysisk aktivitet.
Lite längre fram blir det även strålning i 5 dagar.
ME och bröstcancerHur vanligt är det egentligen med sepsis vid cellgiftsbehandling? Har fått 3/6 kurer och kompletterar med injektion som på något sätt ska stärka de vita blodkropparna. Biverkningarna är hanterbara men oroas av sepisrisken under vecka 2. Tydligen är risken störst att tarmarna läcker ut bakterier i blodet. Har ju magproblem (förstoppning) av medicineringen vilket känns som en ökad risk.
SepsisHejsan!
Jag är 34 år och har blivit diagnostiserad med bröstcancer. PAD har påvisat en NST cancer, ER 90 %, PR 90 %, HER2 1/2+, Ki-67 75 %. Strax intill den här förändringen 6 mm kaudalt finns ytterligare en 5 mm stor förändringen där man har tagit corebiopsi som påvisat även här en NST cancer, hormonkänslig HER2 1+, Ki-67 79 %.
Jag förstår ingenting av det här. Kan ni hjälpa mig att förstå vad det är för sorts cancer jag har?
Tumörena är bortopererade och nu inväntar jag återbesök för att få reda på om det blir cellgifter eller strålbehandling.
Vad har jag för cancerJag har ätit tamoxifen i 10 år och ska snart sluta.
Vad för eventuella biverkningar/symptom kan jag komma att känna? Är 49 år och inte haft så stora problem under medicineringen utom precis i början.
Avsluta tamoxifenHej, jag undrar över min behandling och hur man gjort bedömning? Jag fick diagnosen bröstcancer luminal b, låg på gränsen till mellan a och b sa dom, tumören var 2 cm och man valde att ta bort hela mitt vänstra bröst, mitt ki67 var 22. Därefter bedömde man att jag skulle få cellgifter, 4 x ec90 och 9 x Paklitaxel för säkerhetsskull, nu har jag genomgått både mastektomi och cellgifter.
Nu har man gjort bedömningen att jsg ska ha tabletter Latrozol i kombination med spruta, men även i kombination med kisqali. Jag känner inte alls att jag vill ta kasqali efter läst alla biverkningar och undrar om detta verkligen behövs? Jag hade ingen spridning till mina lymfar och jag är 49 år.
Hur ska jsg tänka? Fått olika besked under hela min behandling
Mvh Jenny
Funderingar kring behandlingHej, vad är det senaste ni känner till angående Veoza vid östrogendriven bröstcancer? Jag har inte blivit erbjuden det och ser här i spalten att något berättat att den påverkade sömnen negativt. Är det en vanlig biverkning? Jag har det allt svårare med svettningar och frossa. Har tidigare tagit Venlafaxin både i låg och högre dos, vilket gjorde livet avtrubbat och tomt. Finns det något alternativt preparat som kan hjälpa? Jag har tagit Tamoxifen i snart 1,5 år och är 56 år.
Fungerar Veoza mot vallningar när man tar Tamoxifen?Hej
Jag är medlem
Jag har behandlats för HER2 positiv,hormonell
Blev satt i förtida klimakterie
Onkolog läkare skrev ej ut Veoza
De sa att det ej finns i Sverige och någon läkare onkolog visste ej ens vad det var
Svettningar,vallningar,frossa,humör svängningar,ångest,oro,irriterad etc
Känner mig besviken
VeozaHej, jag är ordinerad letrozol som jag tagit nu i tre månader. Har ganska lite biverkningar men min mage har blivit orolig och oförutsägbar. Jag undrar därför om jag kan göra uppehåll med letrozol när jag åker på semester vilket blir några utspridda veckor över främst sommarhalvåret.
Korta uppehåll med letrozolHej! Jag har en syster som fått bröstcancer och behandlas med Letrozol. Nu upplever hon biverkningar av detta (svullanda i halsen). Hon undrar om man i Sverige i stället kan få Femara från Novartis förskrivet.
Läkemedel