Visar 10 av 6093 träffar
2020-09-15
Hej
Jag upptäckte en knöl i bröstet i maj men var småförkyld hela våren så jag kontaktade inte vården förrän i juni. I juli var jag på klinisk bedömming och gjorde ultraljud och biopsi. Den kliniska bedömning visade en knöl på 1,5cm. Ultraljudet 2,4 cm. Grovnål användes vid biopsin. Jag fick till mig att inte amma förrän dagen därpå. På natten handmjölkade lite för att bröstet stramade så. På morgonen ammade mitt barn mig. Mitt barn var 1,5 år då. Hon var grymt duktig på att amma. Efter amningen började bröstet strama och gjorde så i några dagar. Jag googlade och läste vetenskapliga artiklar att helst ska finnål användas för minimera risken för att sprida cancern.
Ca 10 dagar efter biopsin gjordes MR och mammografi. På MR syntes nu ett stråk av cancer 7,5x5 cm precis där jag hade känt att det hade stramat. Jag tog upp det med läkaren men det viftades bort.
I och med att tumören nu var 7,5x5 cm så avbokades operation och jag skulle nu sättas på cellgiftsbehandling istället för att krympa tumören innan operation.
Min tumör är en östrogendriven cancer, dvs ER positiv, Her2 negativ.
Nu har jag fått EC90 i två omgångar. Det har varit tufft men gått. Jag har fått stora doser cellgift och i och med detta även sprutor för att höja vitablodkroppar. Jag var uppe på 74 när jag var på akuten senast mot det normala 9. Akutläkaren var bekymrad men onkologen ansåg inte att det var något problem. Fem dagar senare, i fredags var värdet ok igen. Nu mår jag bra frånsett att jag har feberkänsla i kroppen och ligger på 37,7-37,9 hela tiden sedan senaste cellgiftsbehandlingen den 4 september. Nu får jag bestämma vilken spruta jag ska använda, den som ger ledsmärta eller feberkänsla och mycket snabbare förhöjning av vita blodkroppar. Väldigt svårt för mig att avgöra utan att veta riskerna mellan de två. Enligt sprutans bipacksedel ska läkaren utföra täta kontroller av blodprov och urin (mjälten kan tydligen påverkas). Jag påpekade det till min kontaktsköterska. Inga kontroller hade lagts in. Tilllslut lade de in en kontroll som visade på ok värden.
Igår var jag på kontroll för att se hur cellgiftsbehandlingen har gått. Jag var på ul, mammografi och MR. Det var samma ulläkare som sist. Tumörerna har inte krympt alls och läkaren hittade en knöl till som gjordes biopsi på. Den här gången användes finnål. Jag frågade om risken för att sprida cancern med biopsi men det var inget problem enligt honom. Som sagt det har studier visat på så det är fel. Finnål sprider inte men däremot det som de använde första gången.
Så nu är jag här med en stor cancertumör som inte svarar på behandling. Det gör mig väldigt orolig. Cancern gör numera ont, känns mer aggressiv.Den hade fest, ja så kändes det faktiskt, två dagar innan förra cellgiftsbehandlingen då jag hade ägglossning och nu efter förra cellgiftsbehandlingen. Jag kommer ta upp detta med min onkolog men det viftas nog bort det med. Jag hade föredragit tätare cellgiftsbehandlingar och lägre dos. Om vi nu ska fortsätta om det nu inte går att operera trots allt. Jag hade helst viljat bli av med tunören omedelbar bums. Jag är orolig föe metastaser även om DT av huvud och buk inte har visat något.
Just nu känner jag mig inte hörd och inte heller särskilt trygg med att sjukvården vet vad de gör. Det är väldigt jobbigt. Just nu velar jag mellan att be om att byta onkolog, så dialogen fungerar bättre mellan mig o läkaren och om en second opinion.
Mitt i allt detta ska jag leva också. Vilket är viktigt för mina dagar är kanske räknade. Jag har ju blivit e
Hej
det är lätt att förstå att din situation inte är avundsvärd. Tvärtom mycket jobbig oroande och ångestskapande.
Jag kan kanske inte svara på allt, men gör en liten lista på ett par saker:
1) det finns inga hållpunkter för att biopsi sprider bröstcancer på ett farligt sätt, varken med finnål eller grovnål Biopsin är däremot extremt viktig för att vi ska kunna ge den bästa behandlingen.
2) Håller med om det låter konstigt att du ska bestämma vilken spruta du ska ta, det ska sjukvården bestämma åt dig, men det kan kanske vara så att man velat informera om att det finns olika alternativ och ge dig en chans att uttrycka en åsikt? Jag hade för min del sannolikt föreslagit den man tar varje dag, men inte så många dagar som i den första omgången.
3) Det viktiga nu är att man i lugn och ro utvärderar effekten såhär långt, innan man beslutar hur man ska gå vidare. Det kan finnas flera alternativ. Jag vill inte med den begränsade information jag har ge mig in i den saken.
4) om du vill ha second opinion kan man säkert ordna det, det ska inte vara något problem.
Niklas Loman
Överläkare, diagnosansvarig bröstcancer, Skånes universitetssjukhus i Lund.
Dölj svarHej!
Jag genomgick mastektomi med direktrekonstruktion i februari 2025. Fick sedan även 15 strålbehandlingar. Sedan ett par månader tillbaka så är det som en långsmal inbuktning i implantatet som ibland syns mer tydligt och ibland mindre. Den är ca 2 cm. Plastikkirurgen säger att det beror på att jag är smal och inte har något underhudsfett. Men det har ju inte varit så tidigare? Jag har inte gått ned i vikt, snarare möjligen gått upp något kg. Förstår inte riktigt förklaringen.
RekonstruktionHej! Häromdagen så hade min bröstbårta vänts inåt och området runt var lite skrynkligt. Men när jag petade lite runt området vände den sig utåt. Är detta något värt att kolla upp?
Bröstvårta inåtHej, för några dagar sen svällde mitt vänstra bröst upp och gjorde väldigt ont, man kunde knappt röra vid det. Nu har det blivit en stor rodnad på vänster sida om bröstvårtan och det är fortfarande svullet, ömt och varmt. Tilläggas ska att jag är 58 år, så jag ammar inte eller är gravid. Har inte hög feber heller.
Svullet, ömt och rodnat bröstI höger bröst ses 20 mm stor förändring med stråliga utlöpare och det totala extentet är cirka 60 mm, med indragning inom närliggande hud. I vänster bröst ses enbart spridda förkalkningar.
Med ultraljud ses 20 mm stor förändring med utlöpare mot hud men ej genombrott kl. 10/4. Axill u.a. M5/U5.
MNB höger bröst: Invasiv lobulär bröstcancer, i första hand pleomorft typ, NHG3, ER 100%, PR 70%, HER2-negativ, Ki-67 26% (luminal B-lik).
DiagnosJag gick på den första mammografin 28 maj, andra med biopsi 16 juli, besked 5 augusti och konferens bröst- och plastikteam den 24 augusti och nu väntar jag ff på CT-röntgen buk och tid till operation mastektomi och DIEP-lambå.
Fick besked senare idag att CT-röntgen är inbokad 16/9. Det innebär ju över 3,5 månader från första mammografin och två månader från beskedet om cancer. Livet är på paus och även om jag har en inte så aggressiv variant så är det svårt att inte tänka att tre månader gör skillnad för prognosen. Någonstans måste ju denna gräns gå.
Hej!
Det är svårt att säga hur lång fördröjning som påverkar prognosen. Om man har en hormonpositiv cancer är det inte lika bråttom, så det är inte riktigt samma gräns för alla cancrar. 3,5 månader låter lite länge, men det låter som att det framför allt är att man tänker göra en direktrekonstruktion med DIEP som gjort att det tar längre tid, och det har ju sina fördelar i sig att det finns möjlighet att göra det. Jag tänker att dina läkare (som har hela bilden) ändå har bedömt att det inte ska riskera att försämra din prognos. Men det kan vara bra att ventilera din oro med dem.
Yvette Andersson
Överläkare och bröstkirurg
Yvette Andersson är överläkare och bröstkirurg vid Västmanlands sjukhus i Västerås.
Dölj svar Avvikelse från SVF och ev konsekvenserWhen is a nerve-sparing mastectomy a viable option? Where are nerve-sparing mastectomies performed in Sweden? I'm scheduled to have a mastectomy with ALND but the local hospital does not support nerve-sparing approaches. What are my options?
Nerve-sparing mastektomiJag är kallad till kompletterande undersökning efter mammografi och man vill göra ultraljud. Hur allvarligt är detta ?
Hej
Kompletterande mammografi med ultraljud och eventuellt provtagning blir man kallad till när de bilder som togs vid screeningtillfället inte är tillräckliga för att bedöma att man är frisk. Det kan bero på att någon del av bröstet har varit svårt att bedöma tillräckligt bra på de bilder som har tagits eller att man har sett något som talar för bröstcancer. Det är viktigt att gå på den kompletterande undersökningen när man blir kallad eftersom syftet är att ta reda på om det finns cancer i bröstet. Ibland behövs också någon form av provtagning. Det är dock fler som kallas tillbaka som får ett friskbesked än som får ett cancerbesked efter undersökningen.
Maria Edegran
Överläkare mammografiavdelningen
Maria Edegran är överläkare vid mammografiavdelningen inom NU-sjukvården i Uddevalla.
Dölj svar Funderingar till kompletterande mammografiLäkaren sa inte ett ljud. Bara att dom hittat något. Inte om det var farligt eller inte eller vad som kan hända. otrevlig mitt i oron och lämnade med ovisshet efter återbesöket..
Står såhär i journalen: Screening mammografi: DX: 1, SIN: 3
Höger: Inget malignitetsmisstänkt.
Vänster: På CC-projektion något medialt i bröstet finns dorsalt en 7 millimeterstor förtätning. Kod 3.
Ultraljud vänster bröst: SIN: 1
Sonografiskt inget avvikande i bröst eller axill.
Ultraljud höger axill: DX: 1
Inga förstorade lymfkörtlar.
Patient får tid för röntgenledd vävnadsprov vänster bröst.
Vad betyder allt? Fick inga svar från läkaren..Hej.
Hur är ärftligheten med äggstock och bröstcancer? Min mamma fick bröstcancer (tidig upptäckt) vid 67 års ålder. En av hennes systrar fick bröstcancer när hon var strax över 40, och igen flera år senare. En Anna moster till mig fick äggstockscancer i mycket ung ålder, strax över tjugo.
Hur stor är ärftligheten för min dotter?
Tacksam för svar
Ärftlighet