Visar 10 av 6196 träffar
2020-10-09
Hej,
Jag har invasiv ductal cancer, 20 mm, grad II, ej inväxt i limfkärl. Opererat för 2 månader sedan.
Egenskaper hus tumören:
Ki67:27%, hormonkänslighet östrogen receptorer - 100%, progesteronrep. - 95%., 2 friska körtlar utan spridning.
Igår var jag hos onkolog, vi skulle prata om vilka behandlingar jag ska få.
Enl. honom jag är på gränsen att få cellgifter eller inte. Han informerade mig och förklarade vad olika värde betyder och han sa att det är jag som måste bestämma om jag ska ta cellgifter eller inte. Om jag hade Ki67 högre då skulle han rekommendera cellgifter men dem är på gränsen så det är upp till mig, han sa också att cellgifter ger inte någon större skydd enl. statistik.
Jag kan inte bestämma mig om jag ska ta cellgifter eller inte, jag är patient inte läkare , tycker det är för svårt fråga.
Vad tycker ni om det? Ska det var mitt beslut, skulle ni rekommendera cellgifter?
Undrar också om det finns nya mediciner mot bröstcancer, hörde om t.ex. Herceptin?
Hej Maja, det är en vanlig fråga, jag tänker att man som patient kan tycka att det är jobbigt att "välja själv". Det kan tyckas bra, men det är ju svårt att som lekman ha en tydlig uppfattning om vad som är bäst. Samtidigt kan jag hålla med din dr, effekten av kemoterapi är inte så stor att det är självklart att du ska ha sådan behandling, därför är det extra viktigt att du involveras i beslutet. Du får tänka att du och din doktor tillsammans ska fatta ett beslut som på bästa sätt passar för dig.
Nåväl, det finns två faktorer som du inte anger, ålder och HER2. Jag gissar att din tumör var HER2-negativ, för annars skulle din dr ha föreslagit en behandling med herceptin eller trastuzumab som det heter idag. Om man haft en HER2-negativ tumör har man ingen nytta av sådan behandling, vilket är svaret på fråga nr 2.
Jag har uppskattat din individuella nytta av att lägga till kemoterapi med hjälp av predictmodellen. Om du är mellan 40 och 60 år är effekten av cytostatika (den ökade andelen som blir botad med tillägget av cytostatika till operation, strålning och hormonbehandling) ca 2,5 %. d v s sannolikheten att du ska vara i livet efter 10 år med behandling är 2,5 %-enheter högre om man lägger till cytostatika. OM vi säger att du är 50 år blir det såhär: 86 % av patienterna kommer att vara i livet efter 10 år med endast operation och strålning (om du genomgått bröstbevarande operation), 89 % om du dessutom tar hormonell behandling i 5 år och drygt 91 % om du dessutom genomgår en cytostatikabehandling.
Därutöver ska man veta att man såklart kan drabbas av någon annan allvarlig sjukdom, den risken är för en 50-åring ca 4 %. och om man bortser från det är alltså det vi kallar den bröstcancerspecifika överlevnaden nästan 96 %.
Jag tänker att det i grunden betyder att du nu är friskt och har en god prognos efter din bröstcancer, att det är klokt att du tar hormonell behandling under 5 år och att du tillsammans med din dr måste besluta om hur du ska göra med cytostatikabehandlingen..
Niklas Loman
Överläkare, diagnosansvarig bröstcancer, Skånes universitetssjukhus i Lund.
Dölj svarFick remiss från VC pga knöl i bröstet. På mammografin tog vi först bilder. Sedan ultraljud. Läkare tillkallades som bad om skiktröngenbilder om jag inte missförstod. Så vi tog fler bilder på olika håll. Sedan ultraljud igen. Fick höra att hon inte kunde förstå hur jag själv kännt knölen eftersom den satt på ett ställe där man inte brukar känna själv. Sedan fick jag ta 3 grovnålsbiopsier. Nu ska jag gå och vänta på provsvar i ca 2 veckor. Har lätt till ångest och jag undrar hur vanligt det är att man gör denna proceduren. De pratade om att knölen drog i vävnaden.
OroligHej jag är 21 och har en knöl i mitt vänstra bröst. Jag upptäckte den för ca ett halvår sedan men den kan ha varit där tidigare. Den är ca 4cm i bredden och sitter ganska långt ovan för bröstvårtan och går in i själva bröstet men känns som en del av själva bröstet. Den är flyttbar och jag kan få in fingrarna under. MEN på mitt högra bröst kan jag känna samma struktur på samma plats men betydligt mindre på ca 2cm. Har jag bara ojämna bröst eller är det något annat? När jag känner längs den främre delen av armhålan, alltså i ett ”nyp grepp” med tummen på utsidan av armhålan och fingrarna i armhålsgropen, så är vänster armhåla vid lymfkörtlarna ca 1cm större än höger sida. Ingen historik av bröstcancer i släkten. Tack för hjälpen!
21 år och knölJag vägrar att gå på fler mammografiundersökningar för jag upplever det förnedrande och får enorm smärta av det. Jag undrar om det finns några alternativ? Nej jag behöver inte någon övertalning om mammografins förträfflighet jag känner att alla gränser överträddes sist av personalen så jag kommer aldrig sätta min fot på mammografiundrerökning igen. Jag kände mig förnedrad och förminskad och bara grät efteråt.
Alternativ till mammografiHej ! Är 44 år gammal och har upptäckt en knöl i mitt bröst. Har varit hos läkare som mätt den till 3x3 cm. När jag trycker på den åker den iväg i sidled. Under min mens tycker jag att den blev hårdare och mer framträdande än nu när mensen tagit slut. Jag har nu fått en svf- remiss och befinner mig i ett känslomässigt kaos. Finns det någon chans att detta är något godartad förändring eller ska jag ställa in mig på att det är cancer?
Oro krin upptäckt knölHej,
Min mamma gick bort nyligen och hon hade en aggressiv bröstcancer som spridit sig snabbt. Jag är 23 år gammal. Borde jag kolla mig på något sätt?
FunderingHej!
Jag är 21 år idag och har haft en knöl i mitt bröst sedan 2023 som ändras i storlek hela tiden men den har aldrig försvunnit från bröstet sedan första gången jag upptänkte den. Jag har varit på vårdcentralen men även mammografi samt sjukhuset och tagit prover på knölen (tror det kallas biopsi). Svaren kom tillbaka där det visade sig att knölen var godartad. Men nu var det drygt 2 år sedan jag gjorde detta och knölen är kvar än idag och ändrar fortfarande storlek (jag upplever även ibland att den flyttar sig närmare bröstvårtan och ibland kommer den tillbaka till sin ”vanliga” plats.. Är det något jag behöver kolla upp igen i och med att de har sagt att den är godartad eller är det något jag behöver vara orolig för? Hjälp mig snälla, jag är jätte orolig även fast jag fått lugnande besked för flera år sedan…
Knöl i mitt bröstHej, jag har en indragen bröstvårta. Jag fick detta efter jag slutat amma mitt tredje barn. Möjligtvis att jag även hade detta mellan barn 2 och 3. Men aldrig haft det tidigare. Detta har jag nu haft i några år och bara antagit att det berott på förändringar efter amning. Är det något som behöver kollas upp eller? Har inga andra besvär.
Indragen bröstvårtaKänner en liten knöl bakom ena bröstvårtan. Inte större än en ärta. Den är hård och sitter fast i vävnaden bakom. Slutade amma för en månad sedan. Vet att jag har mer vävnad osv i det bröstet och känner ofta tyngdkänsla och obehag i det bröstet. Men den här lilla ärtan har jag aldrig känt förut och blir såklart orolig. Den gör inte ont. Jag är 31 år.
Ärta bakom bröstvårtanHej, jag har som lite liknade knotter runt bröstvårtan och har haft detta ganska länge något/ några år tror jag. Jag har även lite indragningar i ena bröstet men vårtan går ut ibland och detta har också varit under flera år. Men blev mest orolig över både lite indragningar och detta liknande klottret?
Knotter liknande runt bröstvårtanHej! Opererades i mars i år med mastektomi med direktkonstruktion med LD-lambå samt implantat. Sentinel node var ok, dvs ingen spridning. Her 2-neg, 100% hormonkänslig, Ki-67 5%. Bröstet har sedan dess successivt utvecklat en hård knöl med skarpa konturer och det ser ut att vara implantatet som förflyttat sig ”uppåt”. Det smärtar, är svullet, stramar och rörligheten av armen på den sidan är kraftigt inskränkt. Knölen är väldigt hård och i storlek som implantatet. Opererades i Finland då Sverige inte kunde hålla tidsramen för SVF och kirurgen där misstänker kapselkontraktur Baker 3-4 efter att ha sett bilder. Han anser att detta bör följas upp med MR. Onkologen i Sverige har däremot remitterat för DT bröstkorg för metastasscreening vilket gjorde mig orolig då jag trodde risken för spridning var minimal eftersom sentinel node var ok och bröstet bortopererat. Kontaktsköterskan här i Sverige säger dock att detta är en ”rutinåtgärd” om man söker för värk. Onkologen här har även remitterat till plastikkirurg för ev korrigering av implantatet. Bör jag göra en MR som kirurgen i Finland vill eller kan man se status av kapselkontraktur även på en DT bröstkorg? Dessa dubbla budskap gör mig förvirrad och orolig. Tacksam för er åsikt.
Kapselkontraktur?