Visar 10 av 6175 träffar
2019-10-01
Hej,
Jag opererades 24/6 med lyckat resultat. Ingen spridning till portvaktskörtlar. Mycket fin LICAP lambå rekonstruktion.
Pre op 12 mm tumör, duktal cancer grad 1 samt DCIS grad 1; ER 100 %, PR 95 %, Ki67 10 % och HER2 1+. Även microkalk 25*40mm som pre op visade sig vara invasiv duktal cancer, tubulärt växtsätt, närmast grad 1 samt DCIS grad 1; ER 100%, PR 100%, Ki67 8% och HER2 0.
Haft fantastiska läkare, men de är nu på semester och träffade i fredags ny läkare för information om behandling. Han var inte bra. Fick be om journalen för att själv försöka förstå resultaten och förslagna åtgärder.
Postop visas invasiv duktal cancer och DCIS 15*10 mm, oklart om det är tumör eller område inkl microkalk. Dock nu av grad II utan närmare förklaring. ER 100% och PR 100 %, Ki67 8 resp 10 %, men HER2 pos - nu 2+ och 3+.
Jag har nu givetvis en massa frågor och kunde inte få några svar av läkaren. Jag får inte kontakt med annan läkare förrän om någon vecka, ska till onkolog då. Försöker även få tag på kontaktsjuksköterska.
Hur kan det vara sån stor förändring avseende HER2 från de ganska många tagna biopsierna (två tillfällen för tumör resp microkalk och tre prover vid varje tillfälle)? Har jag hamnat i ett sämre läge nu för att jag inte fått neoadjuvent behandling eller sker det bara för bättre möjlighet till bröstbevarande kirurgi (mkt nöjd med resultat från op)? Vad betyder att det nu anses vara grad II? Och slutligen, hur illa är detta i överlevnad resp risk för återfall?
Nu bedömd för veckovis Paclitaxel och Trastuzumab, följt av strålbehandling med boost och endokrin behandling med Tamoxifen, möjligen GnRH. Efter att försökt läsa på själv funderar jag över Docetaxel i kombo med Trastuzumab och Perztuzumab. Är jag rätt ute och är det något som jag själv kan påverka?
Slutligen, jag har ingen info om när behandlingen ska börja eller hur lång tid jag behöver vara sjukskriven. Jag vill gärna kunna informera min arbetsgivare. Jag förstår att det är synnerligen individuellt, men när och hur lång tid ska är det i normalfallet?
Orolig och villrådig, tacksam för råd.
Hej
Jag skall försöka förklara . Om jag förstått rätt så togs det mellannålsbiopsi innan operation och den invasiva cancern var där her 2 neg och bedömdes som grad I. Efter operationen när patologen har hela tumören så blev det en förändring- man bedömde att det var en grad II tumör och dessutom var den her 2 positiv. Det är inte så vanligt att det skiljer sig avseende her 2 positivitet men ibland händer det och det är givetvis alltid PAD från hela tumören som är avgörande - inte en liten mellannålsbiopsi. Tumören kan se olika ut och mellannålsbiopsin hamnade i her 2 negativt område. Du får ju nu en bra behandling med paclitaxel och trastuzumab. Man ger inte pertuzumab adjuvant i ett sådant läge. Du har jättegod prognos. Jag tycker inte att det finns någon anledning att ge dig docetaxel. Nackdelen med paclitaxel är att det ges en gång per vecka och att risken för neurotox är lite större men annars bara fördelar och mindre risk för infektiösa komplikationer.
MVH Elisabet Lidbrink
Elisabet Lidbrink
Överläkare och onkolog, Radiumhemmet, Karolinska Sjukhuset, Stockholm
Dölj svarFinns det några bra tips hur man kan motverka biverkningen kramp i ben och fötter som jag får av Tamoxifen. Nu har det blivit så mycket att det väcker mig på nätterna…
Tamoxifen / krampHej är det möjligt att använda viktminskningssprutor tex ozempic eller mounjaro samtidigt som Tamoxifenbehandling. Jag ska äta det i ett år till. Detta är min andra 5 årsbehandling då jag har haft bröst cancer i båda brösten vid med ca 10 års mellanrum. Jag har utretts på cancergenetiska och har en ärftlig sort ATM ?
Fundering kring viktminskningspreparat tillsammans med TamoxifenHej,
Jag, liksom flera andra, upplever att min sexlust/libido är helt borta av den endokrina efterbehandlingen efter hormonell bröstcancer. Då detta är en bieffekt av behandlingen så undrar jag vad det finns för medicinsk hjälp att få? Jag vet att det går att få vagotorier med lokalt östrogen (om de hormonfria inte funkar) och att man kan träffa en sexolog, men det är ingen behandling av kärnproblemet utan handlar mer om att jobba runt det. Jag har läst att det utomlands ges t.ex. testosteronbehandling, lokalt testosteron, DHEA-vagitorier och lusthöjande mediciner såsom addyi. Vad för hjälp kan man få? Jag tycker att det här är helt oacceptabla biverkningar.
Hej. Ja, det är en trist och för många jättejobbig biverkan av den antihormonella behandlingen, som ofta påverkar livskvaliteten. Kärnproblemet är ju svårt att lösa då det är en effekt av att östrogennivåerna sjunker så jag tänker att det sätt vi kan hjälpa till är att se hur man kan "jobba runt det", som du uttrycker det. Det finns ingen lösning som fungerar på alla utan det blir en individuell lösning. Att ha slemhinnor som mår bra kan vara en del av det, antingen med hormonfria preparat eller lokalt verkande östrogen. Riskerna med testosteronbehandling i låg dos för kvinnor efter bröstcancer är inte helt klarlagda. Det finns inga rekommendationer i nuläget att använda det. Om inte din onkolog har kunskap att hjälpa dig med dina frågor brukar en sexolog eller "rätt" gynekolog, kunna vara ett alternativ som kan ge fortsatt stöd och rekommendationer. Gynekologerna torde ha mer erfarenheter av testosteron till kvinnor som har minskad sexlust, än vad vi onkologer har.
Anne Andersson
Överläkare och diagnosansvarig
Anne Andersson är överläkare i onkologi och diagnosansvarig för bröstcancer vid Norrlands Universitetssjukhus i Umeå.
Dölj svar Ingen sexlust/libido av endokrin efterbehandlingHej, Lynkuet är nu tillgängligt i Sverige sedan juni -2026 och läkare kan alltså förskriva det. Men iallafall på Sahlgrenska är det oerhört svårt att få tillgång till den medicinen då kunskapen är väldigt låg. Jag fick också veta att de var tvungna att ha en konferens innan de kunde börja skriva ut ett nytt läkemedel. Jag tycker det här är oerhört tråkigt då detta är en medicin som har tagits fram speciellt för klimakteriebesvär för kvinnor som har haft bröstcancer och äter hormonsänkande medicin. Jag gav upp om att få det utskrivet via Sahlgrenska och gick istället till min gynekolog som blev väldigt intresserad av den här medicinen och tyckte att det lät jättebra. Onkologen på Sahlgrenska känner till medicinen för de var på en konferens men bröstcentrum som han tillhör efter att cytostatika behandlingen är klar hade aldrig hört talas om den. Väldigt frustrerande! Varför är det så här? Varför får inte alla avdelningar som behandlar bröstcancer samma information och det snabbt? Det finns ju många kvinnor som har oerhört stora besvär av östrogensänkande medicin och att då inte direkt skriva ut den när den är tillgänglig tycker jag är bedrövligt.
LynkuetJag opererades för 4 veckor sen. Såret är inte läkt utan glipar fortfarande lite och jag har inte fått tid för återbesök med provsvar. Läkaren sa idag när vi la om såret igen att det måste läka för vi har bara 2 månader från operationsdagen på oss innan det är bortkastat med strålning. Men vad händer om såret inte läker i tid och det drar ut på tiden innan jag får provsvar och tid på onkologen? Gör man något annat då eller får jag bara leva med oron att cancern kanske inte är helt borta? Varför är det bortkastat om det gått mer än 6-8 veckor efter operation?
Om man inte hinner strålasHej,avslutat bröstcancerbehandling,HER2 positiv hormonkänslig spridd till lymfkörtlar, för ca tre år sen
Tar ingen cancermedicin,är nu 49 år
Samlag tog tvärt slut vid diagnos och nu ca 3 år efter avslutad behandling enbart hänt ca en gång per år
Upplever obehag av rakblads skärande i yttre delar samt känns som’ växt ihop”
Mycket ledsen och orolig över detta
Varit bra innan och min man är omtänksam,
Testat olika kräm,vagivital,klick med flera
Fick ej respons av gyn mfl,ej gjort gyn und. på drygt tio år pga ptsd
Vi sörjer båda detta och står rådlösa
Halland medlem
Inget sex/samliv tre år efter bröstcancerHej
Vad är rekommendationen när det gäller D vitamin/kalcium när du behandlas med Zoledronsyra 6ggr under 3 års tid.
Ska få min sista dos snart och undrar hur länge jag bör ta vitaminerna??Tar även Exemestan sen snart 3 år. Ska jag inte få bentäthetsprovning efter tid p g a detta?
Zoledronsyra och vitaminerÄr i klimakteriet,är så osäker om man vågar påbörja östrogen beh för vissa symtom.
Min mamma hade bröstcancer tyvärr två gånger hon var 60 år första gången det ska inte vara ärftlig
Hur ska man tänka är så osäker
ÖstrogenHej! Jag har blivit rekommenderad 5 års antihormonell behandling efter att ha genomgått en total mastektomi i år pga 100%-ig hormonkänslig bröstcancer. (Dock med en väldigt låg återfallsrisk på drygt 1%). Jag provade först med Tamoxifen men biverkningar gjorde min situation outhärdlig, så nu gör jag istället ett försök med Letrozol i kombination med Zoladex-injektion varje månad. Hormonprover som togs innan insättningen av Zoladex visade ett FSH på 30 och östradiol på 390, så min onkolog ansåg att jag alltså måste komplettera Letrozol-behandlingen med denna spruta för att försätta mig i klimakteriet. (Trodde själv dock jag redan var i klimakteriet då jag inte haft mens på över ett år, är 50 år). Jag behandlas nu alltså med Letrozol i kombination med Zoladex och har det väldigt jobbigt med biverkningarna. Jag lider av stora sömnproblem; vaknar vid 03-04-tiden varje natt med illamående, huvudvärk, hjärtklappning, svettningar och det är omöjligt att somna om. Det känns som kroppen är ”speedad” och inte kan gå ner i varv. Får alltså bara några få timmars sömn per natt vilket leder till att jag känner mig helt slut dagtid. Har dessutom värk i muskler och leder. Har de sista veckorna känts som att jag håller på att ”gå in i väggen” - känner mig helt slutkörd, stundtals svimfärdig och energilös, troligtvis på grund av att jag aldrig får någon ”riktig” sömn. Kontaktade min onkolog om han kunde vara behjälplig med deltidssjukskrivning under en kortare period då jag hört att biverkningarna är värst i början och förhoppningsvis klingar av med tiden. Känner att jag kan klara deltid men full tid är övermäktigt. Har nu tvingats ta ut strödagar med semester lite då och då för att orka. Fick dock till svar av min onkolog att han inte kunde bevilja sjukskrivning då Försäkringskassan ändå inte brukar godkänna den typen av sjukskrivning! Känner mig helt uppgiven nu och vet inte vad jag ska göra. Enligt Socialstyrelsens rekommendationer står det ju att en deltidssjukskrivning är fullt rimlig vid dessa typer av besvär och behandlingar. (Har det dessutom jobbigt med värk och svullnad över operationsområdet efter en hel dags arbete - sitter vid dator. Har gjort en mastektomi med direktkonstruktion). Vilka är Era råd och erfarenheter i ett sådant här läge? Borde man inte bli berättigad till deltidssjukskrivning i min situation? Känner helt uppgiven och förvirrad och vet inte vad jag ska ta mig till då jag känner att jag inte klarar av att jobba full tid. Ska jag tvingas sätta ut den antihormonella medicinen på grund av detta? Livskvaliteten nu är lika med noll och är rädd för att krascha totalt som jag mår nu.
Biverkningar av Letrozol/ZoladexHej! Jag läste ett uttalande av Theodor Foukakis på KI i tidningen Tara nr 12/26. Enligt artikeln säger Foukakis att det finns studier på att lokalt östrogen är ok om man får tamoxifen men inte om man tar aromatashämmare. Hur ska man förstå det(givet att han är korrekt citerad)? Kan man ta Ovesterin om man tar Tamoxifen?
Lokalt östrogen