Visar 10 av 6063 träffar
2020-12-17
Hej. Jag är en 21 årig tjej. Den 13e November upptäckte jag en rodnad kring hela mitt bröst. Dagen efter ringde jag 1177 och dem sa att jag skulle åka till närakuten. Väl på närakuten skickade dem hem mig utan att ens undersöka mig. Förstår såhär i efterhand att akuten kan inget göra men dem kunde åtminstone tittat på det. Den 16e november åkte jag till vårdcentralen. Dem skickade remiss till bröstcentrum. Fick tid till bröstcentrum efter några dagar då någon avbokat. Dem gjorde ultraljud på båda mina bröst och avfärdade det och sa att det inte är något. Sa att jag skulle testa kortison salva vilket inte har hjälpt heller. Fick åka till vårdcentralen igen och då skrev dem ut antibiotika. Gick på Avopenin i 10 dagar men ingen skillnad. Ringde vårdcentralen igen och dem sa att dem inte vet vad dem ska göra och skickade mig till akuten igen. Åkte till akuten men jag fick åka hem några timmar senare med en ny antibiotika kur som inte heller hjälpt överhuvudtaget. 10 dagar, 3 gånger om dagen. Testade mig för borrelia vilket visade negativt. Testat med svamp salva och olika salvor och inget hjälper.
Jag är livrädd för att det är inflammatorisk bröstcancer. Ingenting hjälper ju uppenbarligen. Min rodnad kring bröstet har jag gått med över en månad nu. Har fått tid till hudläkare den 29e december men den här väntan tar livet av mig. Tänk om jag går runt med inflammatorisk bröstcancer som bara blir värre? Tänk om dem missat det på ultraljudet? Hur pålitligt är ultraljud egentligen?
Jämför jag mitt röda bröst med bilder från Google på inflammatorisk bröstcancer så ser det identiskt ut. Jag har dock ingen smärta, inget kliande, ingen bröstvårta som går inåt etc. Allt är normalt förutom den sjuka rodnaden jag har. Det ser helt sjukt ut!
Tycker dock båda mina bröst har växt och fått grova bristningar på båda (är inte gravid, och har inte lagt på mig mycket i vikt) det bröstet jag har problem med har alltid varit större än det andra. Tycker även det känns tungt.
Det som oroar mig är att jag gått på två antibiotika kurer som inte har hjälpt alls. Samt testat olika salvor. Jag är så himla rädd. Känner mig sviken av vården. Tänk om dem har missat bröstcancer på ultraljudet? Har läst att man kan behöva göra röntgen etc för att hitta inflammatorisk bröstcancer. Och att man lätt tror att det är mastit fast det är cancer.
Hela mitt liv har rasat. Och allt står på paus. Jag vill bara veta vad det är. Men det känns som att dem avfärdar mig för att jag är så ung. Jag har både en ovanlig leversjukdom och chrons så jag vet att vem som helst kan drabbas av hemska sjukdomar. Jag orkar snart inte mer.
Hej, usch, du verkar verkligen ha jobbigt! Svårt att säga vad det kan vara så här på distans, men om antibiotikan inte har hjälpt så är det ju i alla fall inget bakteriellt. Du skriver inget om svullnad eller förhårdnad, och då är inflammatorisk bröstcancer väldigt osannolikt. Det brukar vara en diagnos som man relativt lätt kan ställa med en kombination av klinisk undersökning och ultraljud/mammografi. Ingenting i armhålan heller? Med dina andra sjukdomar så kan man ju tänka sig någon typ av autoimmun reaktion, och det brukar hudläkare vara bra på att bedöma. Upplever du att bröstet blir stint/svullet, att det lagrar in vätska i huden ("ödem") eller om du får knölar i bröst eller armhålan så måste du så klart söka igen. Annars låter det helt rimligt att du har en snar tid till hudläkare!
Jana de Boniface
Överläkare och bröstkirurg, Capio S:t Görans Sjukhus AB, Stockholm
Dölj svarJag opererades för DCIS grad 3 med nekros 2020 och fick då besked om att få mammografiundersökning i 10 år. Nu har jag fått besked om att riktlinjerna har ändrats till 5 år. Det känns oroligt eftersom vad jag har förstått så är det inte helt ovanligt att DCIS kommer tillbaka och jag kände inte något själv i bröstet innan jag fick det 2020.
Vad är anledningen till de nya riktlinjerna?
Nya riktlinjerJag måste fråga
Jag har artros , osteoporos och neuropati. Upplever att mina smärtor har ökat väldigt sedan intag av letrozol. Vad gör ni åt det? Byta? Läst att man ska höra bentäthetsmätning innan intag av detta ! Jag har inte fått info alls!
Funderingar om smärtaHej, jag undrar om man kan äta Osempil om man haft en hormonell bröstcancer och äter Anastrozol? Tack på förhand!
Kan man äta osempilJag är 25 år och har haft ömhet i vänster bröst i 4–5 veckor, främst på sidan och ovanför bröstvårtan. Just det ömma området på sidan av bröstet är mer svullet och buktar ut, och vänster bröst ser generellt lite fylligare ut än höger. Det känns även varmare. Huden är helt normal utan rodnad, apelsinhud eller andra förändringar. Jag gjorde ett normalt ultraljud för 2–3 månader sedan. Kan detta vara IBC?
BröstsmärtaHej! Då och då upptäcker jag gult ”fnas” från bröstvårtan, alltså som små skorpor som går att plocka bort lätt. Ibland ser jag lite i klädesplagg, ibland bara på bröstvårtan, vänster. Detta har pågått i några år. Jag har aldrig haft någon spontan rinnande vätska! Aldrig något blod! Normal CRP och blodstatus. Lätt förhöjt TSH. Låter min beskrivning som tecken på bröstcancer? Hur vanligt är det att vätskan är cancer? Tack för svar! Mvh, Mikaela 34 år
Funderande 34-åringTräffade läkare och sjuksköterska för några veckor sedan. Fick besked om att jag har en trippelnegativ bröstcancer. Fick besked om att planen var att göra en sektorresektion. På operationsavdelningen träffade jag en läkare precis innan operationen. På honom lät det väldigt allvarligt och stor risk för spridning och vi kom därför överens om att det bästa var att ta hela bröstet. Dagen efter ringde jag min kontaktperson i ett annat ärende. Hon hade svårt att förstå mitt beslut att operera bort hela bröstet ”det var ju inte planen”. Jag blev chockad dels att det lät som min önskan enl det som står i journalen och att man gjort något som inte skulle ha gjort. Ältar detta ibland arg ibland jätteledsen. Har man gjort fel?
Hej!
När det gäller valet mellan mastektomi och bröstbevarande kirurgi är det svårt att säga säkert vad som är rätt eller fel. Valet kan bero på många olika saker (som tex tumörens storlek i förhållande till bröstets storlek och eventuell fördel av att kanske kunna slippa strålbehandling), och det finns för- och nackdelar med bägge. Däremot är det väldigt beklagligt att olika läkare, med kort varsel, säger olika saker till dig utan att förklara i lugn och ro varför man kan se olika på det, och utan att ge dig tid att fundera. Det är inte heller bra att du inte tycker att det som står i journalen stämmer. När det gäller formuleringen i journalen kan du be att de rättar det. Jag tror också att det vore bra om du kan få en tid bokad med en läkare och gå igenom det som hänt.
Yvette Andersson
Överläkare och bröstkirurg
Yvette Andersson är överläkare och bröstkirurg vid Västmanlands sjukhus i Västerås.
Dölj svar Hantering av val av behandlingJag har nyligen op för Her2 negativ. Ingen spridning i lymfan, borttaget med god marginal. Jag har genomgått en 5 dagars strålning och är färdig behandlad. Efter att jag nu slutat med östrogen- lenzetto, har klimakteriebesvären kommit med vallningar, nedstämdhet, humörskiftnigar. Min fråga är om det finns alternativ till östrogenet mot klimakteruebesvären?
Fundering kring alt medicin mot klimakteriebesvärHej! Jag har fått dessa journalsvar:
*Tumörstorlek 20 mm (T1c)
* Inga lymfkörtelmetastaser (N0)
* Grad 1
* Luminal A-lik
* ER- och PR-positiv
* HER2-negativ
* Ingen multifokalitet
Det jag undrar är varför man fortfarande ger östrogen som kan orsaka bröstcancer? Jag har använt östrogen + hormonspiral mot klimakteriebesvär i 3 år.
Hej. Riskökningen för bröstcancer med tex östrogen har genom åren varit väldigt omdebatterad. Riskökningen är inte så stor de första 5 åren och när man ger östrogentillskott till en kvinna som kommit in i klimakteriet bör man ge så kort tid som möjligt. För vissa kvinnor är klimakteriesymtom väldigt livskvalitetssänkande och det är därför bra ändå att det finns hjälp. Tidigare gavs östrogentillskott i många år, ibland 10-15 år. Det var innan man visste om riskerna.
En ung kvinna som tappat sin östrogenproduktion tidigt, tex pga cancerbehandling, ges tillskott en längre tid eftersom det då ersätter kroppens egen produktion som nu försvunnit för tidigt.
Jag vet inte om du blev klokare av detta.
Anne Andersson
Överläkare och diagnosansvarig
Anne Andersson är överläkare i onkologi och diagnosansvarig för bröstcancer vid Norrlands Universitetssjukhus i Umeå.
Dölj svar Östrogen kan orsaka bröstcancer?