Visar 10 av 6133 träffar
2020-12-31
Hej! Har frågat er tidigare men nytt problem har dykt upp.
49 år. I somras kände en knöl som m var 17x22 mm o visade sig vara BC. Inget i axillen. HER2+, ES 95%, PR100%.Ki-67 57%. Misstanke om hereditet o jag uppfattade då läkaren som man började med neoadjuvant för man ville ha svar på cancergenetisk utredning först för att slippa operera 2 ggr. Tumören lättillgänglig precis under mamill. Fick 9 doser Paklitaxel, 3 doser Perjeta o 4 doser Herceptin. Vid kontroll hade tumören inte minskat i storlek alls o jag fick själv välja fortsätta neoadjuvant spår eller operation. Cancergenetisk utredning var då ua. Det var ett besvärligt läge med Covid på min dotters skola så jag vågade inte fortsätta neoadjuvant utan tänkte att då bättre att operera då innan spridning o få resten av behandling sedan. Man hade vid tre tillfällen gjort UL axill o dessa ua och jag har inte känt något. Total mastektomi med SN o nu har svaret kommit som visar tumör med ki-67 på 8% men makrometastas i SN på 8 cm. Detta gör mig så väldigt väldigt förtvivlad eftersom jag inser att jag skulle fortsatt neoadjuvant spår. Varit utan cytostatika nu i 5 veckor o om 2 veckor planeras total axillutrymning o efter 3 veckor EC start x 3. Det blir 10 veckor utan cytostatika. Förstår att jag mest sannolikt har fler makrometastaser o väldigt många veckor utan cytostatika. Sedan planerad också strålning. Jag har svårt att förlåta mig själv att jag ville bli opererad när tumören inte minskade i storleken. Jag var rädd när jag tog beslutat om operation. Jag inser nu att min rädsla drivit mig till en situation som förvärrat saken. Jag kan ju inte göra operation ogjord men jag hade önskat att något stått på sig och sagt att ändå vänta. Jag var väldigt tydlig med att jag ville opereras (tror att många känner att man vill bli av med tumören direkt) men jag sa också att jag ville göra det som var onkologiskt det bästa. Jag är kirurg själv o rädd att inte kunna operera efter axillarutrymning. Annan röntgen är inte gjord att leta fler makrometastas metastaser. Just nu har jag svårt att leva mitt beslut att opereras innan neoadjuvant behandling var slut men vet inte hur jag kan avsluta. Jag har utan att förstå det själv satt mig i en mycket sämre situation.
Hmm, jag förstår tror jag. Du kan dock inte ta på dig hela ansvaret för ett olyckligt beslut. JGA håller med om att det varit bättre att ha is i magen. Problemet är ju att man på detta sätt inte kan värdera effekten av den initiala behandlingen till fullo. Du uppfyller därför inte gängse kriterier för att t ex ge kadcyla efter operationen.
Du kan också tänka såhär: för 2 år sedan var behandlingen av HER2-positiv bröstcancer inte dålig heller, vi hade visserligen inte tillgång till kadcyla efter inte patologisk komplett remission, vilket ytterligare förfinat behandlingen, men det vi då kunde åstadkomma var ju inte dåligt.
Sammantaget är situationen litet ovanlig och det är klart att corona ställer till det på fler sätt än man i förstone tänker sig. Man måste tänka sig någon form av specialdesignad behandling i ett enskilt fall.
Det finns som jag ser det i ditt fall indikation att efter avslutad HER2-blockad ge ett års tablettbehandling med neratinib, en behandling som inte är rimlig efter kadcyla-switch.
Jag blir inte klok på hur mycket dubbelblockad du hittills fått, om den avbröt kan även se till att du får en bra dubbelblockad x 4-6, det spelar sannolikt ingen roll om den ges före eller efter operationen.
Niklas Loman
Överläkare, diagnosansvarig bröstcancer, Skånes universitetssjukhus i Lund.
Dölj svarHej
Har opererat bort bägge brösten efter 3 bröstcancer. Ska jag fortfarande bli kallad till screening/mammografi?
MammografiKirurgen sa att tumören va 12mm stor och att bröstet inte behövde opereras bort. Hur går operationen till då?
OperationJag har haft så ont i leder o stela muskler i ett par månader o nu funderar jag om detta kan bero på intag av exemestan el tamoxifen. Har ont i fingrar rygg o ben. Känns jobbigt.
BiverkningarHej!
Jag är gravid med barn nr 2 i v.10 och har upptäckt att mitt högra bröst är betydligt ”knöligare” än det vänstra. Jag kan inte känna nån avgränsad knöl utan uppfattar det som det är bröstvävnaden som är mycket mer svullen och tjock. Upplever också att jag har mer bröstvävnad i hö än vä. Inget jag tänkt på innan jag blev gravid. Hö bröst ser även något större ut.
Är detta någon varningssignal som man borde utreda inom vården ?
Är 32 år utan ärftlighet.
Tack på förhand :)
Knölig bröstvävnadJag är 14 år oxh har en knöl i båsa brösten som är cirka 5cm. De är fasta och är under vårtan är som en cirkel runt den. De går att röra runt. Undra bara om de är nått jag ska vara orolig över eller om de e bara en vanilg körtel
Knöl i bröstetHur skiljer sig biopsin åt phyllodes kontra fibroadenom? Jag har tagit biopsi 3 ggr och sista gången anser man att det inte går att säga om det är det ena eller det andra så undrar hur andra kunnat få diagnosen via biopsi? Nu vill man ta bort hela knölen som växt stadigt i ca 4-5 år. De två första gångerna var svaret tvärsäkert fibroadenom. Nu på ett annat sjukhus kan man inte utesluta phyllodestumör!
Phyllodes?Hej!
Jag är 23 år gammal och Jag hade en bröstabscess i februari utan anledning, är inte gravid eller ammar. Gjorde ultraljud och fick antibiotika Uppföljningsultraljudet var normalt, men nu har jag ensidig klåda/sveda i bröstvårtan och kan få fram en liten mängd klar vätska och känner en strängliknande struktur bakom bröstvårtan. När jag inte rör brösten och sitter vanligt så kan det svida och kännas från bröstet, kliar och känns obehagligt!
Kan detta vara något farligt, något underliggande?
Blir jätte oroligt.
BröstabscessHej,
Är 26 år gammal och har under flera år haft smärta i vänstra bröstet som på senaste tiden börjat stråla ut till armhålan och armen. Vänstra bröstet är fastare än det högra, bröstvårtan är styvare, och jag tycker mig känna en knöl i övre delen av bröstet och ibland en under bröstvårtan. Är inte säker om ”knölarna” ändrar storlek beroende på menscykeln, men har ibland svårt att urskilja dem. Två olika läkare har under åren palperat mina bröst och inte hittat något ovanligt, men senast jag gick till läkaren kände hen en liten knöl, så nu jag väntar på ultraljudsundersökning. Jag oroar mig mycket medan jag väntar skulle uppskatta insyn till vad det skulle kunna vara eftersom allt jag läser om symptomen ger mig mera ångest.
Smärta i vänster bröstHej! Står i kö för rekonstruktion med egen vävnad, troligtvis från magen. Är 63 år och en aktiv person. Vad är risken med operation? Har läst någon som böjer sig efteråt pga de har sydd magen för hård. Känns ovanligt dock. Vad är annars riskerna?
Hej!
Som med all kirurgi finns det risker, och ju större kirurgi, desto större risker. Att ta vävnad från magen är en stor operation. Som med all kirurgi finns det risker för blödning och infektion. Det blir stora ärr som stramar varför det kan vara svårt att räta ut sig i början innan huden har töjts ut igen. Den största risken är att blodförsörjningen inte räcker till till det nya bröstet och att vävnaden kan gå i nekros, dvs dö. Detta är ovanligt men man behöver vara medveten om riskerna innan man bestämmer sig. Jag hoppas att du väntar på ett läkarbesök till en plastikkirurg först? Vid det besöket kommer du att få all information och det är viktigt att du ställer frågor om det är något som är oklart.
Yvette Andersson
Överläkare och bröstkirurg
Yvette Andersson är överläkare och bröstkirurg vid Västmanlands sjukhus i Västerås.
Dölj svar Rekonstruktion