Frågor & svar

Göra lymfkörtelutrymning vid 2,1mm macrometastas?

2021-01-23
Hej  Jag är 41 år. Jag upptäckte min knöl när jag ammade mitt barn. Det var i slutet på maj och i juli kom jag till vården. Jag går på US i Linköping. Då gjordes biopsi, MR, ul och mammografi. Knölen var 24mm stor men det fanns även ett stort diffust område som mätte ca 75 x 50 x45 mm. Biopsin visade på ER+ och HER-.Ki 67 40%. Östrogenreceptorer till 100%.  I och med det stora diffusa området så påbörjades cytostatikabehandlingen i augusti med tre EC90 och tre Doc. Efter två behandlingar hade det stora området minskat till ca 50 mm i omkrets. Efter fem behandlingar hade det stora området inte krympt men däremot hade knölen krympt till 15 mm. Dessutom hittades två sateliter vid ul men oklart om de var maligna eller inte. Någon biopsi gjordes inte. Under samtliga mammografier, ul och MR, samt klinisk bedömning så har mina lymfkörtlar bedömts som rena.  Mellan femte och sjätte cytostatikabehandlingen gjorde bröstet ondare än tidigare och jag tyckte mig känna av lymfkörteln innan operation. Jag påtalade min oro för kirurgen och han gjorde en klinisk bedömming av mig och ansåg inte att det fanns något att vara rädd för. Den multidisciplinära konferensen föreslog antingen mastektomi utan strålning eller tårtbit med strålning. Mastektomi med strålning var aldrig aktuellt lät det som. Den 14 december operades jag med tårtbit.  Den 20 januari fick jag träffa kirurgen för återkoppling. Tumören var nu 20 mm, ductal av grad 2. Dessutom hittade de en in situ cancer på 35 mm som aldrig har setts tidigare. Den var av grad tre. Tumörens ki67 är nu nere på 4% och den har fortfarande 100% östrogenreceptorer. Det som är nytt är att den nu är HER2+ och inte HER2- samt att en macrometastas hittades i en av två lymfkörtlar som tog ut. Operationen var radikal.  Den multidisciplinära  konferensen föreslog:  Reoperation axillutrymning, kadcyla, postoperativ strålbehandling och antihormon.  Jag är inbokad på operation på måndag den 25 för axillutrymning. Nu tvekar jag dock, särskilt efter att ha läst ett sammandrag från forskning inom ämnet. Den största risken för spridning är via blodet än lymfkörtlar och dessvärre hade min tumör kontakt med blodbana. Är det verkligen vettigt att göra en lymfkörtelutrymning med allt vad det innebär, när en macrometastas på 2,1mm upptäcktes i två uttagna lymfkörtlar, dvs en av lymfkörtlarna var helt ren? Med facit på hand borde jag ha gjort mastektomi istället för tårtbit, särskilt med tanke på att strålbehandlingen dröjer och för att satelliterna finns inte med i Padsvaret och det stora området vet ingen fortfarande vad det var? Går det att ändra operation från axillutrymning till mastektomi? Oerthört tacksam om ni har möjlighet att svara på mina frågor.
Svar:
Hej, jag förstår att du har mycket tankar, det är ett komplext område! Först till axillen: om man har en makrometastas efter kemoterapi så är risken att ha kvarvarande metastaser ("efter" portvakten så att säga) hela 65 %. Därav rekommendationen att göra axillutrymning, vilket man inte riktigt kommer ifrån i dagens läge. Det finns en enda pågående studie i USA som testar om man kan avstå axillutrymning i den situationen och istället ge full strålning mot axillen, men några resultat finns inte ännu. Bröstbevarande kirurgi verkar, lite av oklar anledning, förknippad med bättre överlevnad. Det finns andra fördelar med, så klart (man behåller ju ändå sitt bröst, och återfallsrisken är inte ökad jf med mastektomi). Har man haft lite oklart fynd från början som du (och jag kan tyvärr inte uttala mig om vad det större oklara området var om man inte tagit biopsier) kan det dock vara jobbigt att behöva lägga alla pusselbitar (allt som bedömdes vara avvikande/sjuk måste ju vara med i det som togs bort) och för dig att behöva vänta på svaret: räckte den operationen eller inte? Om man har rekommenderat dig att göra en axillutrymning i övermorgon men inte samtidigt att göra någon kompletterande operation i bröstet så tolkar jag det som man var ändå nöjd med resultatet från bröstoperationen och mikroskopin, och i så fall finns ingen anledning att röra bröstet igen. Valet är ändå inte antingen mastektomi eller axillutrymning; bröstkirurgi och axillkirurgi fyller lika olika funktioner och kan inte ersätta eller kompensera för varandra.
Jana de Boniface
Jana de Boniface
Överläkare och bröstkirurg, Capio S:t Görans Sjukhus AB, Stockholm
Behöver du mer stöd? Som medlem i Bröstcancerförbundet får du både gemenskap och goda råd. Bli medlem
Dölj svar

Klåda, smärta

2026-01-30
Hej! Jag har haft klåda på min vänstra vårtgård av bröstet och själva bröstvårtan i ett halvår. Till en början behandlade jag inte med kortison som läkaren tyckte. När det hade gått några månader så gjorde jag iallafall det, och då upplevde både jag och läkaren att bröstvårtan såg fin ut utan fjällning/rött utslag. Men nu när jag börjat trappa ned detta efter några veckor så kan jag känna att det kliar igen,m. Tar jag då locoid så lugnar det sig. Mitt andra bröst med vårtgården började klia när jag använde mjukgörande på så jag verkar kunna vara känslig. Har även lite smärta som ibland strålar ut i bröstet men svårt att veta om det är muskulärt eller ej då jag har en tvååring jag lyfter på en del. Min fråga är om det är vanligt att man har klåda och lite utslag i ett halvår utan kännbar knöl, ibland smärta om det är bröstcancer? Min andra fråga är om det är förenat med risk för bröstcancer att gå på mammografi innan 40års ålder? (Med tanke på strålning). Med vänlig hälsning, M
Visa svar
Klåda, smärta

Fundering jag behöver hjälp med

2026-01-30
Hej! Skulle uppskatta väldigt mycket om ni vill svara på min fråga få jag upplever att jag inte riktigt fått svar inom vården. Jag har haft klåda på min vänstra vårtgård av bröstet och själva bröstvårtan i ett halvår. Till en början behandlade jag inte med kortison som läkaren tyckte. När det hade gått några månader så gjorde jag iallafall det, och då upplevde både jag och läkaren att bröstvårtan såg fin ut utan fjällning/rött utslag. Men nu när jag börjat trappa ned detta efter några veckor så kan jag känna att det kliar igen,m. Tar jag då locoid så lugnar det sig. Mitt andra bröst med vårtgården började klia när jag använde mjukgörande på så jag verkar kunna vara känslig. Har även lite smärta som ibland strålar ut i bröstet men svårt att veta om det är muskulärt eller ej då jag har en tvååring jag lyfter på en del. Min fråga är om det är vanligt att man har klåda och lite utslag i ett halvår utan kännbar knöl, ibland smärta om det är bröstcancer? Min andra fråga är om det är förenat med risk för bröstcancer att gå på mammografi innan 40års ålder? (Med tanke på strålning). Med vänlig hälsning, Matilda
Visa svar
Fundering jag behöver hjälp med

Knölar, ärrbildning?

2026-01-30
Hej, jag skulle behöva lite expertisråd: Är i 60-årsåldern, frisk och välmående med sunda levnadsvanor, började få knölar i det ena bröstet i somras, nu är det mer och mer och de är stenhårda och ömmar och gör ont lite till och från, kliar till och med, ibland tycker jag att huden har en svag rodnad. Fick silikon inopererad hösten -88, och jag tror att det är ärrbildning p.g.a. det. Min fråga är: kommer den här ärrbildningen att stanna av av sig självt? Om man behöver opereras, vilken klinik rekommenderar ni? Om jag behöver opereras en gång, kommer det sedan att bildas ännu mera ärr som ska opereras bort? Snälla, hjälp mig, jag behöver rådgivning så att jag inte behöver oroa mig. Snittet gjordes i årmhålan. (Har googlat en hel del, jag vet att det inte är cancer.)
Visa svar
Knölar, ärrbildning?

Vävnadsprov

2026-01-30
Hur ofta visar ett vävnadsprov att det är cancer?
Visa svar
Vävnadsprov

Fundering kring ultraljud och mammografi

2026-01-28
Jag är 32 år och gravid. Har för cirka 2 veckor sedan känt av en ärtstor, rund, slät, ganska hård knöl i höger bröst. Jag fick tid hos hälsocentralen och remiss till mammografi och ultraljud. Vid ultraljudet så kunde läkaren inte känna knölen utan har skrivit att min bröst är ganska knöligt i allmänhet. När jag i slutet skulle visa vart knölen satt så blev jag lite nervös och stressad och kunde helt plötsligt inte känna knölen så tydligt utan finns en liten risk att jag råkade peka någon centimeter fel. Läkaren kände då endast med ultraljudet där. Jag känner den så tydligt här hemma. Iallafall så står det att ultraljudet inte visade någonting och att allting såg normalt ut. Sitter nu här hemma med stor ångest över att jag inte vet om jag pekade exakt på knölen eller inte samt att det heller inte gjordes någon biopsi. Hur säkert är ultraljud och borde jag höra av mig till vården igen?
Visa svar
Fundering kring ultraljud och mammografi

Tomoguidad biopsi?

2026-01-28
Det gjordes en tomoguidad biopsi för två år sedan. De hade svårt att komma åt området och de fick trixa en hel del men sade att de lyckades skjuta rätt. Patologen konstaterade normal bröstvävnad. Två år senare har knölen växt till dubbel storlek. Ultraljudsledd biopsi gjordes men man missade knölen visade det sig när markören fästes och kontrollröntgen gjordes. Kan det vara så att man missade knölen för två år sedan också? Ingen markör fästes då, ingen kontrollröntgen gjordes, ingen aning om varför. Jag tänker att de missade och att det var därför patologen skrev att det var normal bröstvävnad. MR är nu bokad eftersom ingen vet vad det är för knöl. Det har förresten tillkommit en till bredvid. Plus att det syns korn av kalk i andra bröstet men det verkar ingen bekymrad över. Förutom jag.
Visa svar
Tomoguidad biopsi?

Funderingar om kosttillskott efter bröstcanceroperation

2026-01-27
Hej, Fick i somras diagnosticerat en duktal, grad 1, hormonkänslig, Luminal A bröstcancer. Ki 67 - 5,8 %. Blev opererad i augusti och båda tumörerna är nu borta plus portvaktskörteln. Har därefter även fått strålning. Tar Letrozol , D-vitamin och får Zometa-behandling var sjätte månad. Inför op meddelade min läkare att jag skulle sluta med Omega 3 då detta var blodförtunnande. Jag har därefter börjat med Omega 3 igen plus magnesium och kosttillskott 55+. Den sista endast under vinterhalvåret. Jag har nu läst en del om det olämpliga i att ta kosttillskott och undrar därför vad som kan gälla för mig. Tacksam för svar.
Visa svar
Funderingar om kosttillskott efter bröstcanceroperation

Guldvatten och läkemedelsrester

2026-01-27
Hej! Jag har en odlingsplätt tillsammans med en kompis, och vi skulle vilja använda sk guldvatten (utspädd urin) som gödningsmedel till grönsaker. Min kompis äter östrogen/progesteron för klimakteriebesvär och jag tar tamoxifen pga hormonkänslig bröstcancer. Så frågan är, finns det någon risk att jag får i mig hormonläkemedel eller att hon får i sig tamoxifen om vi skulle använda guldvatten till grönsaker som vi sedan äter?
Visa svar
Guldvatten och läkemedelsrester

Fytoöstrogen - DCIS och icke hormonberoende cancer

2026-01-27
Hej. Jag opererades två ggr för DCIS förra året och strålades en vecka ("patient med ett papillom och DCIS grad 1 i vänster bröst som opererades och patologi visade icke radikal DCIS grad 1. MDK rekommenderar reoperation."). Min cancer var inte hormonberoende varför jag undrar om fytoöstrogen som kosttillskott skulle kunna vara ett alternativ för mig för att eventuellt lindra klimakteriebesvär (värmevallningar, sömnsvårigheter, ledvärk, humörsvängningar)? Före diagnos använde jag Lenzetto östrogenspray i fyra år. Efter avslutad strålning testade jag Veoza i knappt fyra månader vilket hjälpte mot värmevallningarna men gav mig värre sömnproblem (dessvärre en av biverkningarna) så jag slutade ta det. Är 56 år.
Visa svar
Fytoöstrogen - DCIS och icke hormonberoende cancer

Ätit Tamoxifen i ett år och vakar 5-7 ggr per natt pga vallningar

2026-01-27
Hej, Opererades för hormonkänslig BC i december 2024. Invasiv carcinom NST, NHG 1 största mått 6 mm, DCIS kärngrad 2 totalt extent 6 x 5 mm radikalt opererat. ER 100 %, PR 25 %, Ki-67 7 % medelvärde, HER2 3+ således positiv. Med anledning av storlek ej indikation för kombination cytostatika/trastuzumab.) Ingen spridning till lymfan. Det blev op, strålning 5 ggr samt Tamoxifen i 5 år. När jag läser här ang. HER2+++ så får de flesta cytostatika, eller är det lika vanligt att man inte får det om tumören är liten? Är jag underbehandlad eller kan jag vara trygg i beslutet ang. min behandling? Jag har ätit Tamoxifen i ett år nu, tränar 4 ggr i veckan både kardio och styrka, tar magnesium på kvällen och allt funkar förutom att jag får vallningar. På dagarna står jag ut men på nätterna är det superjobbigt. Jag vaknar pga vallningar 5-7 ggr per natt. Jag ringde min kontaktsköterska och sa att jag hört att man kunde få Gabapenin, men då sa hon att de rekommenderade akupunktur. Om jag provar akupunktur, hur lång tid tar det innan man får effekt? Finns det något annat jag kan göra för att få sova? Tack på förhand.
Visa svar
Ätit Tamoxifen i ett år och vakar 5-7 ggr per natt pga vallningar

Fundering kring kombination bröstcancer och LAMN

2026-01-27
Jag fick min bröstcancerdiagnos juni 2023(45 år), efter detta operation, cellgifter, strålning och vidare adjuvant behandling med Letrozol och Verzenios. Behandlades för en lobulär invasiv bröstcancer HR+/HER2- med spridning till 8 av 13 lymfkörtlar. MR visade ett oidentifierat fynd i närheten av gynekologiska delar därav opererades livmoder, livmoderhals, äggstockar och äggledare bort okt 2023. Dock visade sig att det oidentifierade fyndet vara en svullen blindtarm fylld med slem vilket visade sig vara LAMN - low grade Appendiceal Mucinous Neoplasm. Då startades SVF även för blindtarmen med bland annat koloskopi som visade att jag hade sådana polyper man inte ska ha, så nu återkommande uppföljning kring detta. Jag har frågat om det kan finnas något samband eftersom detta uppdagades i stort sett samtidigt, strax innan min bröstcancer upptäcktes var jag inne akut med buksmärtor som tolkades vara gynekologiskt. Enligt läkare har man inte tidigare hört att det kan finnas ett samband. Så nu mina frågor: Kan det finnas något sammanband mellan min bröstcancer och min LAMN, eller mest troligt att det är två primära cancerformer? Kan LAMN i blindtarmen vara en metastas från min bröstcancer? Bör man göra någon form av utredning, genetiskt om man har två primära cancertumörer? Kan man bära på någon defekt gen? Tack på förhand!
Visa svar
Fundering kring kombination bröstcancer och LAMN

Hårfärg och cancer

2026-01-27
Hej, jag har innan min bröstcancer diagnos regelbundet färgat mitt hår, undrar nu om det kan ha bidragit till uppkomsten av min cancer? Jag har genomgått cytostatika behandling och får nu herceptin var tredje vecka, håret har ännu inte växt ut men det lilla som börjar synas är helt grått. Är det farligt att färga med ekologiska hårfärger och i så fall hur snart efter cytostatika kan det vara ok? Funderar även kring deodorant/ smink etc är det något särskilt ämne man bör vara försiktig med?
Visa svar
Hårfärg och cancer

Cytostatika och metastaster i lymfkörtlar

2026-01-27
Hej! Kan cytostatika eliminera makrometastaser i lymfkörtlar?
Visa svar
Cytostatika och metastaster i lymfkörtlar

Återfallsrisk och Tamoxifen

2026-01-27
Hej! Diagnostiserades i början av juni 2025 med hormonell bröstcancer. Opererades i början av juli. Tumören var 23,5x15 mm och satt i höger bröst, friska lymfkörtlar. ER 85%, PR 57%, KI67 17%, HER2-0. Grad 2 och stadie 2. Har efter operationen genomgått cytostatikabehandling, EC90x3 och DOC75x3. Är nu inne i strålbehandling som sker sammanlagt 15 gånger, inklusive extra åldersboost (är 44 år). Påbörjade i samband med strålningen behandling med Tamoxifen. Är så vansinnigt rädd för spridning eller återfall. Hur stor är risken? Är också väldigt rädd för gynekologisk cancer, vilket gör Tamoxifen skrämmande. För några år sedan stod det såhär i min journal efter besök hos gynekolog ”Afld uterus, endometrium 18.2mm blandekogen CD 12 Ovarier bil ua, vä med ledande på 18mm HSG: multipla polyper, kan se minst 3 på 14x14, 13x14 samt 12x9.” Har alltid haft extremt rikliga menstruationer. Slutade dock menstruera en bit in i cytostatikabehandlingen. Är Tamoxifen säkert för mig? Undrar också hur jag vet om leverenzymet CYP2D6 fungerar som det ska i min kropp och gör att Tamoxifen verkligen ger effekt?
Visa svar
Återfallsrisk och Tamoxifen

letrozol

2026-01-27
haft vä sidig luminal B, spridning till 2 av 10 lymfkörtlar,NGH 3, östrogen pos 100%, Ki 30% , förekomst av DCIS grad 2-3 med nekros multifokalt m största fobi 7mm, radikalt gällande invasiv tumör och in situ komponent. genomgått op, cellgifter, strålning , och nu ätit Letrozol i 5år och 7 månader. Har haft mycket problem med biverkningar av tabletterna , så nu tyckte min läkare att jag kunde sluta med dom pga av biverkningarna, och att jag fått tillräcklig behandling för min Bc, fast är lite orolig , de sa minst 7 år från början, hur mycket "hjälper " det att äta dom 1,5 år till tills 7 år har gått ? vad man kan läsa på nätet så står det att 5 år är det vanliga , men att efter 5 år ger det mindre effekt % mässigt. ? Har nu gjort uppehåll sedan 19/12-25 , svettningar / ledvärk mm börjar försvinna. Skönt att slippa alla biverkningar , men nu är jag orolig för återfall istället . Hur stor är risken för återfall ungefär efter 5år ? och vad säger att min ev nästa tumör är hormonkänslig ? Är 68 år .
Visa svar
letrozol

Dosering tamoxifen

2026-01-25
Hej! Jag äter tamoxifen 20 mg sedan 5 mån tillbaka och mår bättre än innan. Jag har mindre vätska i kroppen och mindre ledsmärta. Jag börjar känna mig piggare också. Jag är inte längre hysterisk hungrig jämt och kan äta mindre portioner. Och de enorma blödningarna jag hade i 8 dagar i en 21 dagars cykel är nu mindre och endast sporadiska. Jag är lång och stor med grov benstomme och en hel del muskler och efter förlossningar även överviktig. Dvs jag väger många kg. Jag börjar misstänka att jag har haft en överproduktion av östrogen tidigare som nu är på en lägre nivå. Men med tanke på både min storlek och vikt samt eventuell tidigare överproduktion av östrogen så börjar jag undra över doseringen. Förstår det som att jag tar samma dos som andra normalstora kvinnor. Så jag undrar därför om det är rimligt att jag tar samma dos som en normalstor kvinna? Är förstås orolig över att jag ska ha för stor kvarvarande produktion av östrogen så att nya cancerceller kan växa till.
Visa svar
Dosering tamoxifen

Knöliga bröst under graviditet

2026-01-25
Hej! Jag är 32 år och gravid i v 24. Jag har sen någon månad eller två känt förhårdnader/knölar i båda brösten, speciellt bakom bröstvårtan, under den och ut mot armhålorna. Jag tycker båda brösten har förhårdnader, men mer tydligt på höger bröst. Bad min partner känna och han tyckte det kändes som körtlar och att de satt relativt symmetriskt på båda brösten. Borde jag ändå ringa VC eller är detta normalt för gravida bröst? Jag hade inte detta innan graviditeten men vet också att det är normalt att brösten ändrar sig.
Visa svar
Knöliga bröst under graviditet

Cysta

2026-01-25
I April 2025 upptäckte jag en knöl i bröstet som visade sig vara en ofarlig cysta. Tyckte inte att det störde mig så tömde den inte. Nu 9 månader senare har den vuxit och ömmar. Behöver jag kolla upp den igen eller kan jag tänka att den fortfarande är ofarlig och kan låta det vara? Kommer den att försvinna av sig själv?
Visa svar
Cysta

Brca2 och pancreascancer

2026-01-22
Hej! Är 45 år, brca2bärare som tagit bort bröst och äggstockar proflyaktiskt för 6 år sedan. När jag gjorde min utredning var det ingen som pratade med mig om ökad risken för pancreascancer med förstått att man nämner det mer nu. Vad gäller? Bör jag screena mig för det? Vad tillför en i så fall tidigare upptäckt prognosmässigt? Hälsningar
Visa svar
Brca2 och pancreascancer

Ingen biverkan av Tamoxifen

2026-01-21
Hej, jag har ätit Tamoxifen i 3 månader nu och känner ingen som helst biverkning. Mår hur bra som helst och lever som vanligt. Kan det vara så att de kommer senare eller har jag tur att slippa det hemska man ofta läser att många drabbas av? Den verkar väl som den ska trots att jag inte fått biverkningar? Jag är 46 år gammal med HER-negativ cancer. Strålats 15 ggr och med boost-dos.
Visa svar
Ingen biverkan av Tamoxifen