Visar 10 av 6229 träffar
2021-02-09
Jag har frågat många frågor här då det är lättare än att nå sin egen onkolog för samtal. Jag hoppas att detta kan bli sista frågan. Förstår om det kan bli svårt när man frågar många olika. 49 år. Haft en HER2+ 17 mm ki-67 på 57% 100% ER o 95% PR som man i somras startades neoadjuvant behandling Paklitaxel och dubbelblockad o sedan planerades EC X3 och sedan operation. Efter 7 gånger med Plaxitaxel var tumören fortfarande 17 mm och jag fick välja antingen operation eller fortsätta. Jag valde operation mest pga rädsla då jag fått höra att tumören smälter bort så lätt och jag själv trodde att jag inte svarade på behandling fullständigt. Man sa från onkologen sa man kunde göra vilket som. Dessvärre visade det en makrometastas i SN som jag inte visste om (då hade nog det varit lättare med att välja att stå kvar på cytostatika) med aktiva tumörceller o även tumören med aktiva celler ungefär som tidigare men ki-67 hade sjunkit till 8 % vilket ändå visar svar. Däremot ingen HER amplifiering längre pga enl onkolog heterogenicitet alt bortbehandlat men tydlig HER2 pre cytostatika. Axillutrymning några veckor senare som inte visade malignitet i någon av dessa 12 körtlar. Hade då 2 mån uppehåll i cytostatikabehandlingen varför helt regelbundna menstruationer kommit igång igen. Tumör o metastas var starkt E och P känsliga. Står nu på EC men trots detta helt normala menstruationer. Planen från onkologen är att inte förlänga cytostatika pga viktigt med endokrin behandling vilket jag förstår. Min rädsla (som jag verkligen jobbar med för att nu inte känna) är ändå att EC inte har någon effekt alls på kvarvarande systemiska tumörceller eftersom ki-67 är så lågt. Tänker att EC i detta läge tar bara mina egna snabbväxande celler men tar inga tumörceller om ki-67 är på 8%. Kan de kommit in i vilofas o inte nåbara såhär? Min rädsla (igen dessvärre kommer rädslan in) är att jag kommer ha högre risk för återfall när hela cytostatikabehandlingen inte genomfördes som det skulle trots att jag får EC nu efteråt. Tänker också att man ev skall lägga till LnRH analog direkt ihop med Tamoxifen pga blödningarna. (Min egen önskan är egentligen uterus o ovarier bort pga mångåriga blödningsrubbningar o ovarialcystor). Planeras också strålbehandlingar och ev Kalcyda om jag klarar EC bra vilket jag gör på basen av pre HER2+. Fick 70% av taxol.
I denna långa och brokiga berättelsen är det prognos och risk för återfall jag funderar på. Jag tänker själv att jag haft grad 2 tumör och 80% överlevnad på 10 år men ev lite högre risk för återfall pga ej fullt program. Verkar detta rimligt? Mvh
Hej
det är lätt att förstå och känna att ditt huvud är fyllt av tusen tankar. Jag kan inte ge en procentuell prognos, och kanske är det inte heller det viktigaste?
Jag tänker såhär om ditt resonemang om Ki67: Jag håller inte med om att det låga värdet skulle indikera att det inte fungerar med EC. Skillnaden i ditt fall i jämförelse med andra fall är att det i ditt fall finns en mätning av Ki67 under pågående behandling, det har vi vanligen inte. Hur är det med Ki67 i mikrometastaserna i andra fall i halvtid då vi byter från taxanbehadnling till EC? Ja det vet vi inte, men troligen i de flesta fall lägre än vid behadnlingsstart skulle jag tro. Man kan inte ta ditt Ki67värde som intäkt för att EC inte skulle bidra till att förebygga allvarliga återfall i ditt fall.
EC brukar påverka äggstockarna mer än EC, skulle ändå gissa att mensen försvinner inom kort. Men det kan man ju följa upp med provtagning när kemoterapin är överstånden.
Du ska inte ge tappt, läget är inte hopplöst, långt därifrån!
Niklas Loman
Överläkare, diagnosansvarig bröstcancer, Skånes universitetssjukhus i Lund.
Dölj svarHej! Jag är 33 år och har varit öm i v bröst i ca 2 veckor. Idag hade jag även en rodnad på samma bröst. Denna rodnad har jag sett tidigare (är alltid på samma sida) men det kommer och går.
Är detta något man bör kolla upp eller kan man avvakta ?
RodnadHej! Jag är 36 år och har sedan 1.5 år tillbaka gulvit mjölkaktig vätska som jag kan pressa ut ur ena bröstet. Inget blod. Ser ut att komma från en mjölkgång. Har aldrig runnit spontant. Ammat för fem år sedan. Har inga nytillkomna knölar etc. Var på mammografi och ultraljud för ett år sedan som var ua men fick inte reda på vad det beror på. Nu orolig igen då min mamma haft bröstcancer två ggr (har ingen genmutation). Bör jag söka igen?
Vätska ur ena bröstetSvar på biopsi
ER 90 % PR 80%HER2 0 % KI-67 48 %
Vad innebär det
BiopsiJag har sedan 4 mån tillbaka haft klåda på/i mitt bröst. Klådan är svår att lokalisera och skiftar i intensitet. Jag har även en rodnad på bröstvårtan som skiftar i storlek under tid. Jag var på vc och fick rådet att smörja med dactacort vilket gjorde det sämre efter 6 dagar så jag avbröt det. Jag blev sedan remitterad till bröstmottagning som säger att det inte ser ut som cancer och han vill skona mig från en stansbiopsi för att det gör väldigt ont och blöder etc. Jag ska få en tid om 3 månader för uppföljning samt att jag ska prova mig fram med kortisonkrämer för och se vad som hjälper. Mina tankar är att det kan vara pagets. Det jag undrar är varför man blir avvisad med svar som ”pagets får man när man är 57 år” ”mammografin såg bra ut” ”pagets ändrar inte sig i utseende och storlek” ”du har inte bröstsjukdomar i familjen” ”du är för ung”. Pagets syns inte på mammografi, pagets avfärdas ofta som eksem” pagets kan inte ställas via hur det ser ut, ultraljud är det som det står rekommenderas att göra som nästa steg, stansbiopsi bekräftar eller utesluter pagets, man kan prova kortisonsalva men om det inte hjälper ska det undersökas vidare. varför gör man inte ett ultraljud? Varför ska man hålla koll på förändringar om de ändå inte tas på allvar? Jag vet att det är sällsynt att få det men ändå drabbar det 1-3 % . Det är inte första gången jag läser att läkare inte verkar ha koll på vad det är, hur kan det vara så? Pagets missas för att man tror att det är ett eksem, pagets är ett av de snällare åkommorna men om det inte upptäcks kan det sprida sig.
Hej!
Nu skriver du inte hur ung du är, men Paget är väldigt sällsynt (om det ens förekommer alls) i ung ålder. Jag har nog inte heller varit med om att det bara varit klåda utan att man har sett att bröstvårtan är förändrad (sårig eller åtminstone förtjockad). Det kan vara svårt att skilja från eksem, och som du skriver brukar man rekommendera utredning med provtagning om det inte ger med sig med kortisonbehandling. Man behöver prova några veckors behandling med kortison för at det ska ha effekt på eksem (Daktacort innehåller även medel mot svamp och det behövs inte utan kanske bättre att i så fall prova bara hydrokortison). Ibland kan det också behövas lite starkare kortisonsalva, som man då behöver ha recept på.
Yvette Andersson
Överläkare och bröstkirurg
Yvette Andersson är överläkare och bröstkirurg vid Västmanlands sjukhus i Västerås.
Dölj svar Pagets och läkares bemötandeHej,
Jag fick i samband med att jag ammade mitt första barn en godartad cysta (galactocele tror jag det kallades) i mitt högra bröst, det gjordes mammografi och biopsi för att konstatera detta. Jag har det senaste halvåret börjat få ont där cystan satt i samband med ägglossning och mens. Smärtan är förhållandevis påtaglig även om den inte hindrar mig från att göra saker som normalt, men den är mer än bara molande i bakgrunden. Smärtan avtar när jag inte är i dessa perioder av min cykel. Jag är idag 37 år gammal. Cystan är inte kvar vad jag kan känna.
Jag har flera vänner och bekanta som drabbats av bröstcancer i relativt ung ålder vilket ju sätter igång tankarna. Är detta något jag bör söka för att få kontrollerat?
MVH / E
Smärta runt tidigare cystaHej! Jag tog prov på en nyupptäckt knöl 2021 och fick då besked att det var ett fibroadenom och kände mig lugn med det. 2025 kände jag att det tillkommit en bredvid den första. Provet på denna nya knöl var samma som första; fibroadenom. Området fortsatte att störa mig med smärta och verkade bli större hela tiden. Sökte på annat sjukhus och den bröstkirurgen sa direkt utan varken nya bilder eller prov att hon misstänkte en phyllodestumör och satte upp mig till operation direkt. Ultraljud visade då tillväxt och biopsin kunde inte utesluta phyllodestumör. Nu visar det sig vara en phyllodestumör av minst borderline där malignitet inte kan uteslutas och jag måste opereras igen då det inte var radikalt borttaget. Har fibroadenomet plötsligt muterat och blivit en phyllodestumör?
Fibroadenom som muterade till en Phyllodestumör?Hej! Jag upptäckte för sex månader sedan en knöl på vänster sida av mitt vänstra bröst!
Jag har gjort både mammografi, ultraljud och biopsi och fått diagnosen att jag har bröstkörtelvävnad upp emot armhålan.
Denna knuta kvarstår och ömmar i takt med min menscykel. Den har inte blivit större men är där tydligt och ömmar mycket. Min första fråga är, är det normalt att EN körtel ömmar mer än resten av bröstet? (Tänker att jag har körtlar i hela bröstet ju?)
Och kan jag göra något åt detta?
BröstkörtelHej!
I september i år började jag få ömmande smärta i mitt högra bröst. Tänkte inte mycket på det förens min sambo upptäckte en knöl snett nedanför bröstvårtan. Ringde VC och fick tid direkt. Han konstaterade på plats att det är en tumör, men kan såklart inte ”kill gissa” och skickade remiss till mammografi enheten. Tagit tid innan jag ens fick en tid då dem hade högt tryck även fast läkaren satt remissen som akut.
Jag började sen för ca 1,5 vecka sen då apelsinhud/rynkor under bröstvårtan, smärta ut i armhålan och även en extrem hårdhet vid ärrvävnad som jag haft efter en bröstförminskning för 3 år sen.
Bröstet gör inte ”ont” utan mer ömmar och är knöligt och ser konstigt ut, ingen direkt volym och jag fick en tid hos VC igen och han ringde till mammografienheten för att se om de hade snabbare tid för han ansåg att detta är inget bra.
Han sa tydligt att ”enligt all statistik ska inte detta va elakartad form av tumör men, jag kan inte säga det i ditt fall för allt talar emot något som jag oroar mig för”
Jag är super orolig inför besöket som nu är på tisdag 20/10. Har läkaren skrämt upp mig eller hur ska jag tänka?
Kan det va så illa att jag har cancer?
Jag är 27 år ska tilläggas och har ingen mens alls
Fött 4 barn och ammar inte.
Vad väntar jag mig?Hej, jag fick DCIS grad 2-3 för några år sedan (lite ovanligare presentation med en palpabel, solid men mjuk och gummiaktig, rund tumör på drygt 2 cm). Sektor + adjuvant strål. Någon hormonpanel gjordes aldrig. Tumören misstolkades på alla screening-mammografier men i efterhand har man konstaterat att den var lika stor när jag fyllde 40 som när den upptäcktes vid 45, så har väl sannolikt funnits sedan 30-någonting-åldern. Betalade själv för ett gentest p g a det (+ okänd ärftlighet) och var negativ för allt (58 testade gener, även för andra cancrar). Har min dotter någon ökad risk att få bröstcancer p g a detta? Vad är min ungefärliga risk att få ny DICS resp invasiv bröstcancer?
DCIS ärftlighet?Jag ser i min journal att det står (bl.a.) att min cancer är ER+/HER2? Betyder det att jag helst säkert kommer att få återfall??
Vad betyder ER+/HER2