Visar 10 av 5932 träffar
2021-02-09
Jag har frågat många frågor här då det är lättare än att nå sin egen onkolog för samtal. Jag hoppas att detta kan bli sista frågan. Förstår om det kan bli svårt när man frågar många olika. 49 år. Haft en HER2+ 17 mm ki-67 på 57% 100% ER o 95% PR som man i somras startades neoadjuvant behandling Paklitaxel och dubbelblockad o sedan planerades EC X3 och sedan operation. Efter 7 gånger med Plaxitaxel var tumören fortfarande 17 mm och jag fick välja antingen operation eller fortsätta. Jag valde operation mest pga rädsla då jag fått höra att tumören smälter bort så lätt och jag själv trodde att jag inte svarade på behandling fullständigt. Man sa från onkologen sa man kunde göra vilket som. Dessvärre visade det en makrometastas i SN som jag inte visste om (då hade nog det varit lättare med att välja att stå kvar på cytostatika) med aktiva tumörceller o även tumören med aktiva celler ungefär som tidigare men ki-67 hade sjunkit till 8 % vilket ändå visar svar. Däremot ingen HER amplifiering längre pga enl onkolog heterogenicitet alt bortbehandlat men tydlig HER2 pre cytostatika. Axillutrymning några veckor senare som inte visade malignitet i någon av dessa 12 körtlar. Hade då 2 mån uppehåll i cytostatikabehandlingen varför helt regelbundna menstruationer kommit igång igen. Tumör o metastas var starkt E och P känsliga. Står nu på EC men trots detta helt normala menstruationer. Planen från onkologen är att inte förlänga cytostatika pga viktigt med endokrin behandling vilket jag förstår. Min rädsla (som jag verkligen jobbar med för att nu inte känna) är ändå att EC inte har någon effekt alls på kvarvarande systemiska tumörceller eftersom ki-67 är så lågt. Tänker att EC i detta läge tar bara mina egna snabbväxande celler men tar inga tumörceller om ki-67 är på 8%. Kan de kommit in i vilofas o inte nåbara såhär? Min rädsla (igen dessvärre kommer rädslan in) är att jag kommer ha högre risk för återfall när hela cytostatikabehandlingen inte genomfördes som det skulle trots att jag får EC nu efteråt. Tänker också att man ev skall lägga till LnRH analog direkt ihop med Tamoxifen pga blödningarna. (Min egen önskan är egentligen uterus o ovarier bort pga mångåriga blödningsrubbningar o ovarialcystor). Planeras också strålbehandlingar och ev Kalcyda om jag klarar EC bra vilket jag gör på basen av pre HER2+. Fick 70% av taxol.
I denna långa och brokiga berättelsen är det prognos och risk för återfall jag funderar på. Jag tänker själv att jag haft grad 2 tumör och 80% överlevnad på 10 år men ev lite högre risk för återfall pga ej fullt program. Verkar detta rimligt? Mvh
Hej
det är lätt att förstå och känna att ditt huvud är fyllt av tusen tankar. Jag kan inte ge en procentuell prognos, och kanske är det inte heller det viktigaste?
Jag tänker såhär om ditt resonemang om Ki67: Jag håller inte med om att det låga värdet skulle indikera att det inte fungerar med EC. Skillnaden i ditt fall i jämförelse med andra fall är att det i ditt fall finns en mätning av Ki67 under pågående behandling, det har vi vanligen inte. Hur är det med Ki67 i mikrometastaserna i andra fall i halvtid då vi byter från taxanbehadnling till EC? Ja det vet vi inte, men troligen i de flesta fall lägre än vid behadnlingsstart skulle jag tro. Man kan inte ta ditt Ki67värde som intäkt för att EC inte skulle bidra till att förebygga allvarliga återfall i ditt fall.
EC brukar påverka äggstockarna mer än EC, skulle ändå gissa att mensen försvinner inom kort. Men det kan man ju följa upp med provtagning när kemoterapin är överstånden.
Du ska inte ge tappt, läget är inte hopplöst, långt därifrån!
Niklas Loman
Överläkare, diagnosansvarig bröstcancer, Skånes universitetssjukhus i Lund.
Dölj svarHej!
Jag undrar över min prognos. Fick BC för ett år sedan, 40 år gammal. Kände en knöl, men det fanns fler. 1/2 lymfkörtlar var angripna.
Räknas de ihop på totalen vid prognos eller är det utifrån den ”elakaste”?
Vad jag förstår har jag luminal b lik, vilket är sämre. Betyder lik att det är luminal b eller mitt i mellan?
Vad betyder allt detta?
Hur ser mina risker ut?
Vad är jag i för stadium?
Vad bidrar mina efterbehandlingar med?
Det är svårt att förstå vidden av detta, ibland känns allt rätt så hopplöst.
Finns det också något positivt att ta fasta på? Såklart många tankar på hur länge jag kommer få leva, se mina barn växa upp osv.
T1: 11 x 8 mm, NHG 2, ER 45 %, PR 90 %, Ki-67 25 %, HER2 0.
T2: 6 x 5 mm, NHG 1.
T3: 14 x 14 mm, NHG 2.
T4: 6 x 4 mm, NHG 2, ER 90 %, PR 90 %, Ki-67 19 %, HER2 0.
Därtill DCIS kärngrad 3.
Extent 130 x 85 mm.
1 makrometastas 2,7 mm.
Äter nu Kisqali, anastrozole och tar zoladex och dropp och tablett för att motverka benskörhet.
Jag är var 40 år när jag fick min diagnos och är idag 41.
MVH
Orolig
Fundering kring risk och prognosHej, det har gått 10 år + sedan jag behandlades för östrogenkänslig BC. Dubbel mastektomi, strålning, cytostatika och bla Zoladex i 5-7 år.
Jag upplever nu som 36-åring att klimakteriebesvären fortfarande är tuffa, huvudsakligen de psykiska med orkeslöshet och hjärndimma. Vikt och muskelkraft kämpar jag vidare med med träning och kost.
Ingen läkare eller studie är tydlig kring om jag kan ta Testosteron eller östrogentillskott för att må bättre. De vill bara sätta mig på antidepressiva och jag är verkligen inte nedstämd och mår otroligt dåligt av de alternativ de testat på mig.
Min fråga, finns det några rön som visar att det skulle vara ok med tillskott.
Testosteron eller Östrogentillskott2026-05-18
Hej!
Jag har opererat bort en tårtbit i mitt ena bröst för tre år sedan.
Jag undrar om det är dåligt att ta d-vitaminer och b-vitaminer som tillskott?
Jag vill få stöttning i mitt mående av en kinesiolog.
Funderingar kring vitamintillskottJag är 26 år. Har ett barn och ammar vid 8 mån fortfarande lite. Upptäckte en ganska rund jämn hård knöl i vänster bröst för några veckor sedan. Ingen smärta, oförändrad efter mens. Ingen (känd) hereditet. Gick till läkare som kände knölen och beskrev den i journal bla som ”som en ärta”. Det skickades remiss för mammografi, dock inte under SVF eftersom enligt läkaren var hen inte orolig och trodde det kan vara fibroadenom. Bor i VGR. Nu är jag orolig att jag borde fått remissen skickad under SVF eftersom läkaren ju kände en knöl som ändå stod ut mot vad som annars känns helt normalt. Jag är mycket orolig.
Gjordes rätt bedömning?
Remiss mammografiHej, jag har sedan länge tillbaka haft något gult/vitt som har kommit ut från mina bröstvårtor. Det ser ut som ”var” men det är inte så mycket som kommer ut samtidigt. Det gör inte heller ont. För 5 dagars sen märkte jag att jag har en knöl i mitt högra bröst. Vid kanten av bröstet närmast högra armhålan. (Det gör ont för tillfället men det beror nog på att jag kommer få min mens under kommande vecka).Jag är inte så särskilt orolig men ville bara få tips på om jag borde söka vård och isåfall när? Jag är 21 år, inte fött några barn eller ammat.
Funderar kring bröstvårta och knölHar smärta på en punkt i bröstet, i bröstbenet. De gör ont om jag ligger på bröstet eller får ett tryck där över. Känner jag ordentligt känns de som jag kanske känner en liten knuta där inne men de gör ont när jag känner där och runt om..är livrädd för att de är cancer..har även i samma bröst haft ont nertill på en punkt som strålat upp i armhålan..Jag ammar även bröstet just nu. Ska även tilllägga att de strålar bak i bröstryggen med till o från.
Punktsmärta i bröstet2023 fick brun vätska ifrån bröstvårta klåda på båda bröstvårtorna.
Haft återigen väldig klåda endast Hö bröstvårta i ca 1 månad, smörja med mjukgörande varje dag och bytt bh ofta men klåda fort.
På vårdcentralen idag, ber om remiss för noga kontroll , får svar att jag kallas till mammografi framåt men utan SVF och vårdcentralen skrev att det var lugnande. Är inte SVF mer ordentligt gjord undersökning.
Är 55 äter ej hormonpreparat men äter lavaxin
Räcker mammografi?När jag klämmer på bröstvårtorna så kommer det vätska ur båda. Till mesta del är den mjölkaktig men på ett specifikt ställe på ena bröstvårtan kommer en blåaktig vätska ut. Är det något som borde undersökas?
Blåaktig vätskaHej!
Jag har under en längre tid känt smärta i vänster bröst. Jag hittar ingen fast knöl när jag själv palperar men mitt vänstra bröst är mer knutigt än det högra och har varit så i flera år. Ibland känns det värsta bröstet mer knutigt än det andra och ibland lite mindre men det är alltid mer knutigt än vänsterbröstet. Smärtan är konstant och blir varken mer eller mindre innan och efter mens. Ingen rodnad, värme eller apelsinhud.
Var på vårdcentralen idag och läkaren kände samma som mig, en lättare asymmetri i brösten, höger bröst var lite större och mer ”fylligt” än väster bröst. Hon kände även att körtlarna kändes större i vänster bröst.
Hon skickade remiss till mammografi och nu är jag såååååååå orolig för inflammatorisk bröstcancer. Är det vanligt att ha det utan rodnad, värme och apelsinhud?
Inflammatorisk bröstcancerHej. Jag är en kvinna på 33 år som aldrig fött barn/ammat. Jag har under några års tid fått vätska från vänster bröst, aldrig klämt ut något utan det har kommit spontant vid tryck av kläder osv, tex vätska i BH, linnen. Det har aldrig varit brun/blodig vätska utan alltid vitgul/mjölkaktig vätska, och inte alls ofta utan endast vid enstaka tillfällen. Då jag har hälsoångest har jag läst att man ska kolla upp det om det endast kommer vätska från ett bröst då det kan vara bröstcancer, stämmer det? Hur vanligt är det att just vätska är bröstcancer? Och i så fall brukar den te sig på något särskilt sätt? Den har inte ändrat sig på alla dessa år. Tack.
Vätska från bröstet