Visar 10 av 5958 träffar
2021-02-21
Hej!
Jag har tidigare frågat er om min bröstcancer och tackar för svaret jag fick då. Jag återkommer nu för att om möjligt få en form av "second opinion" angående en eventuell cellgiftsbehandling.
Jag är en 59-årig kvinna som just opererats för bröstcancer för andra gången i mitt liv. Första gången var 2008 då jag hade en lobulär, hormonkänslig tumör, 10 cm, ingen spridning till Sentinel node. Då behandlades jag med cellgifter FEC, följt av strålning och hormonterapi i fem år. Behandlingen avslutades i februari 2014.
Nu har jag då fått en ny tumör som upptäcktes via mammografi i november 2019 och jag opererades den 12 januari i år. Denna gång var tumören ductal, 2,2 cm (varav 1,3 cm invasiv) 100% hormonkänslig, HER2 negativ, grad 3, Ki-67 18% vid första biopsin, 26% vid analysen, ingen spridning till Sentinel node. Man har nu haft en konferens om mig och förslagit EC90 * 3 följt av Paklitaxel *9.
Idag träffade jag en onkolog på Jubileumskliniken på Sahlgrenska för att prata om förslaget på behandling. Det var ett bra och givande samtal och jag förstod att baserat på tumörens egenskaper är det inte är allt igenom givet att cellgiftsbehandlingen ger mig en väldigt mycket förbättrad chans till överlevnad. Det är nu upp till mig att fundera över om jag ska eller inte ska acceptera förslaget och det är naturligtvis ett svårt beslut speciellt om jag väger in vad en cellgiftsbehandling innebär för livskvaliteten (något som jag är väl medveten om) och hur lång tid rehabiliteringen efteråt tar.
Jag förstår ju att ingen kan ge mig ett 100% säkert svar på vad det skulle innebära att avstå eller på om någon eller några celler har tagit sig vidare ut i min kropp men jag skulle vara väldigt tacksam för er bedömning i denna fråga som en hjälp i mitt beslut.
Jag skall ha en kontakt med onkologen igen den 25/2 och ett svar innan dess vore såklart optimalt men om det inte går så får jag väl helt enkelt gå på min magkänsla.
Många tack för att ni finns som stöd i de här svår frågorna!
Hälsningar /Anna S
Hej
Jag får tillgripa mitt vanliga vapen, "Predict" som ger en uppfattning om vinsten av olika onkologiska behandlingar. Modellen är rakt på sak och anger hur stor risk man har att dö av olika saker, bröstcancer eller annat . För att den ska fungera får man tänka att den nya tumören är en helt ny bröstcancer, inget återfall, och det verkar ju rimligt om den förra var lobulär och den nya är duktal. Jag joppas förresten att tumören upptäcktes i november 2020, inte 2019?
Modellen ger en uppfattning om utsikterna, den kan dock inte räkna med de effekter som den gamla bröstcancern fortfarande står för, men kanske den ändå kan vara till nytta för ditt beslut.
Om man bortser från den förra bröstcancernm som handen på hjärtat fortsatt innebär en liten risk för dig, så är sannolikheten att du är i livet om 10 år är 79 %. Med tillägg av hormonbehandling blir den 83 % och lägger man till cytostatika blir det 86 %.
Modellen säger också att risken att dö av något annat är 8 %, den "bröstcancerspecifika" överlevnaden blir därför 94 %, inte så dåligt (men detta inkluderar som sagt inte den tidigare cancern, då får man nog dra ifrån ett par tre %).
Jag tycker att detta motiverar att seriöst överväga en cytostatikabehandling, min uppfattning är att de som får en sådan återhämtar sig efteråt, vilket kan ta längre eller kortare tid. Den nu aktuella behandlingen kommer att utöver det du känner till leda till en viss grad av neuropati, d v s stickningar i fingrar och tår och ibland även fumlighet.
Annars tänker jag att du vet betydligt mer än jag om hur det är att genomgå en cytostatikabehandling och vad det kostar i form av nedsatt livskvalitet och annat.
Detta blev rätt statistiskt... Om 100 år är sannolikheten att vi alla som läser detta är döda 100 %!
Niklas Loman
Överläkare, diagnosansvarig bröstcancer, Skånes universitetssjukhus i Lund.
Dölj svarUpptäckte plötsligt en plommonstor knöl i ena armhålan samt två mindre i den andra för en vecka sedan.
Har nu fått gjort mammografi, ultraljud samt provtagning.
Har känt som jag hållit på att bli sjuk ( förlyld)i flera veckors tid, kan mina lymfkörtlar reagerat på detta eller tyder det mer på en annan förändring?
Fråga om knök i armhålanHej! Efter cellgiftsbehandling och inkastad i klimakteriet så upplever jag mitt hår väldigt glest. Står på zoladex och tamoxifen. Funderar på att göra en PRP-behandling men min sjuksköterska kunde inte svara på om jag kan göra det. Tänker att detta måste vara vanligt efter behandling och frågan kanske dykt upp innan.
PRPHej!
Jag opererades 2015, tårtbit,luminal B,2 cm.Hormonell och väldigt snabb tillväxt.Spridning till fler körtlar. Behandlades med cytostatika, 25 strålning och åt Tamoxifen i 10 år. Slutade för ett par månader sedan med dessa.
Idag är jag 55 år.
Hur stora chanser är att få återfall eller metastaser i kroppen?
Tacksam för svar.
PrognosHej!
Jag har en HER 2 Positiv bröstcancer och min 8 cm knöl i bröstet försvann efter 2 cytostatika behandlingar. Vid operationen av bröstet var 5 av 8 lymfkörtlar påverkade men samtliga var döda och visade inte på ytterligare spridning. Dec 2024 avslutades cytostatika behandling och jag opererade bröstet, strålades och fick fortsatt antikroppsbehandling t.o.m. juli 2025. Mars 2026 upptäcktes en hjärnmetastas efter att jag tappade synen totalt under en dag på ena ögat. Onkologen tror med ganska stor säkerhet att metastasen satt där redan innan första behandlingen och att det inte skulle vara ett återfall. Nu ska jag behandlas med Trazstuzumab deruxtekan på obestämd tid. Både kirurg och onkolog anser att jag egentligen är botad så metastasen är bortopererad med marginal, men vågar inte chansa på att det finns aktuella cancerceller kvar.
Varför vet man inte hur länge behandlingen ska pågå med cytostatikan? Finns det inte tillräckligt med forskning på denna cytostatika?. Går det inte att ta ett blodprov vid denna cancertyp för att se om det föreligger cancerceller i lymfsystemet?.
Har haft 2 behandlingar nu och mår fruktansvärt och ser inget ljus i tunneln framåt.
Tacksam för svar!
Trazstuzumab deruxtekanHej! Jag har spridd bröstcancer och har en chef som använder sig av kränkande särbehandling och utfrysning gentemot mig…. Jag behöver stöd i någon som kan arbetsrätt i samband med sjukdom
ArbetetHej! Jag är 17 år gammal och har hadt problem med mina bröstvårtor på längre tid. Jag har levt med atopiskt eksem under hela mitt liv (kanske värt att nämna då det kanske har något med det att göra). Min hudsjukdom ger min kropp skumma grejer men nu blir jag lite orolig.
Jag har då haft hårda, ljusbruna, sprukna hårdnader på mina bröstvårtor under en lång tid. Det gör inte ont utan det är bara obehagligt. Varje gång jag söker upp det får jah bara upp resultat om graviditet och amning... Jag har pratat med min mamma och hon har inte mycket att säga om det.
Vet någon vad detta är?
Förhårdnader på bröstvårtorHej jag är 25 år och min högra bröstvårta har börjat gå inåt och om jag trycker på bröstet kommer de genomskinlig vätska. Jag kan inte känna någon knöl i bröstet. Vad kan det vara?
Inåt-bröstvårtaHej,
För omkring 10-15 veckor sedan upptäckte jag en liten knöl i armhålan. Jag lät den bara vara. Nu har den vuxit och är i storlek o form som en mandel. Huden runt omkring spänner. Det ser ut som en knöl eller böld. Jag vet inte om det är vätska i den. Hur länge bör man avvakta? Jag har gjort en mammografi för omkring 5 månader sedan, o allt var bra. Låter det mer som en ofarlig knöl?
Knöl i armhålanHej. Fick barn för 8 månader sen och har ej ammat. Men efter detta så har mitt ena bröst blivit mycket större än de andra. Ena bröstet är mycket fylligt och det andra är helt tomt. Något man bör kolla upp?
Ena bröstet större än de andraFått diagnos DCIS grad 3, rekommendation är total mastektomi eftersom den är utbredd i hela bröstet. På röntgenbilden kunde man se att förkalkningarna gränsar till bröstvårtan men är inte i.
Hur kan jag se till att behålla min bröstvårta och lita på att läkaren inte kommer stympa mig totalt??
Hej!
Det är väldigt svårt att ge råd om detta då jag ju inte har varit med i diskussionen eller sett bilderna. Man brukar säga att det bör vara ett avstånd på minst 1 cm för att man ska försöka behålla bröstvårtan. Det är dock inte alltid som måttet på röntgenbilden är sanningen. Man kan ju dock göra ett försök att behålla bröstvårtan och ta ett särskilt prov vid basen för att se om det finns någon tumör där. Du får då dock vara beredd på att man behöver ta bort bröstvårtan senare om provet visar att det finns tumör där (ofta kan man då göra det i lokalbedövning). När man behöver gå väldigt nära bröstvårtan finns det också risk att blodförsörjningen påverkas så pass mycket att bröstvårtan inte överlever.
Yvette Andersson
Överläkare och bröstkirurg
Yvette Andersson är överläkare och bröstkirurg vid Västmanlands sjukhus i Västerås.
Dölj svar DCIS Grad 3