2021-02-21
Hej!
Jag har tidigare frågat er om min bröstcancer och tackar för svaret jag fick då. Jag återkommer nu för att om möjligt få en form av "second opinion" angående en eventuell cellgiftsbehandling.
Jag är en 59-årig kvinna som just opererats för bröstcancer för andra gången i mitt liv. Första gången var 2008 då jag hade en lobulär, hormonkänslig tumör, 10 cm, ingen spridning till Sentinel node. Då behandlades jag med cellgifter FEC, följt av strålning och hormonterapi i fem år. Behandlingen avslutades i februari 2014.
Nu har jag då fått en ny tumör som upptäcktes via mammografi i november 2019 och jag opererades den 12 januari i år. Denna gång var tumören ductal, 2,2 cm (varav 1,3 cm invasiv) 100% hormonkänslig, HER2 negativ, grad 3, Ki-67 18% vid första biopsin, 26% vid analysen, ingen spridning till Sentinel node. Man har nu haft en konferens om mig och förslagit EC90 * 3 följt av Paklitaxel *9.
Idag träffade jag en onkolog på Jubileumskliniken på Sahlgrenska för att prata om förslaget på behandling. Det var ett bra och givande samtal och jag förstod att baserat på tumörens egenskaper är det inte är allt igenom givet att cellgiftsbehandlingen ger mig en väldigt mycket förbättrad chans till överlevnad. Det är nu upp till mig att fundera över om jag ska eller inte ska acceptera förslaget och det är naturligtvis ett svårt beslut speciellt om jag väger in vad en cellgiftsbehandling innebär för livskvaliteten (något som jag är väl medveten om) och hur lång tid rehabiliteringen efteråt tar.
Jag förstår ju att ingen kan ge mig ett 100% säkert svar på vad det skulle innebära att avstå eller på om någon eller några celler har tagit sig vidare ut i min kropp men jag skulle vara väldigt tacksam för er bedömning i denna fråga som en hjälp i mitt beslut.
Jag skall ha en kontakt med onkologen igen den 25/2 och ett svar innan dess vore såklart optimalt men om det inte går så får jag väl helt enkelt gå på min magkänsla.
Många tack för att ni finns som stöd i de här svår frågorna!
Hälsningar /Anna S
Hej
Jag får tillgripa mitt vanliga vapen, "Predict" som ger en uppfattning om vinsten av olika onkologiska behandlingar. Modellen är rakt på sak och anger hur stor risk man har att dö av olika saker, bröstcancer eller annat . För att den ska fungera får man tänka att den nya tumören är en helt ny bröstcancer, inget återfall, och det verkar ju rimligt om den förra var lobulär och den nya är duktal. Jag joppas förresten att tumören upptäcktes i november 2020, inte 2019?
Modellen ger en uppfattning om utsikterna, den kan dock inte räkna med de effekter som den gamla bröstcancern fortfarande står för, men kanske den ändå kan vara till nytta för ditt beslut.
Om man bortser från den förra bröstcancernm som handen på hjärtat fortsatt innebär en liten risk för dig, så är sannolikheten att du är i livet om 10 år är 79 %. Med tillägg av hormonbehandling blir den 83 % och lägger man till cytostatika blir det 86 %.
Modellen säger också att risken att dö av något annat är 8 %, den "bröstcancerspecifika" överlevnaden blir därför 94 %, inte så dåligt (men detta inkluderar som sagt inte den tidigare cancern, då får man nog dra ifrån ett par tre %).
Jag tycker att detta motiverar att seriöst överväga en cytostatikabehandling, min uppfattning är att de som får en sådan återhämtar sig efteråt, vilket kan ta längre eller kortare tid. Den nu aktuella behandlingen kommer att utöver det du känner till leda till en viss grad av neuropati, d v s stickningar i fingrar och tår och ibland även fumlighet.
Annars tänker jag att du vet betydligt mer än jag om hur det är att genomgå en cytostatikabehandling och vad det kostar i form av nedsatt livskvalitet och annat.
Detta blev rätt statistiskt... Om 100 år är sannolikheten att vi alla som läser detta är döda 100 %!
Niklas Loman
Överläkare, diagnosansvarig bröstcancer, Skånes universitetssjukhus i Lund.
Dölj svar2026-02-02
Hej, Hur vanliga är hjärtproblem vid strålbehandling av vänster bröst med andningsstyrd strålning och efter hur lång tid uppstår de vanligtvis? Tack för svaret. MVH
Hjärtproblem2026-02-02
Fick en djup blodpropp i vänster vad juli 25. Undersökningar av diverse slag efter det för att komma fram till anledningen till den djupa proppen. Tex röntgen lungor, gynundersökning med ultraljud. Allt var bra. Vid mammografi samt ultraljud fann man
”Atypisk lobulär hyperplasi som når LCIS, klassisk typ B3
-Kan ovanstående vara anledningen till den djupa blodproppen.
-Är det alltid en underliggande cancer till djup blodpropp?
Jag har mycket åderbråck i det vänstra benet sedan många år tillbaka, opererad. Har också dålig blodcirkulation.
-Kan det vara anledningen till blodproppen
Har högt kolesterol, testar 1 gång om året. LDL 4.9, HDL 3,0
-Kan det vara en anledning till blodproppen?
Tacksam för svar och förlåt många frågor.🌷
Birgitta 77 år
(50kg, äter bra, gymmar, yogar mm Inga övriga mediciner, bara blodförtunnande)
Diagnos: D486A Förändring av patologisk natur i bröstkörtel2026-02-02
Hej!
Jag blev klar med min behandling för hormonell bröstcancer för 3 år sedan och jag funderar på detta med uppföljning. Just nu kontrolleras jag en gång om året lokalt (mammografi och ultraljud då jag har täta bröst). Jag hade avancerad spridning till lymfkörtlarna och det fanns mikrometastaser kvar även efter cellgiftbehandlingarna. Efter operation fick jag strålbehandling som förhoppningsvis tog bort det sista som fanns kvar. Jag tar nu Zoladex och anastrozol och ska göra det under 10 år totalt. Jag har läst om blodprovet Signatera som erbjuds i bla. USA och jag undrar om ett positivt resultat skulle leda till att jag fick kompletterande behandling för att minska risken för återfall dvs. vilka preventiva behandlingsalternativ finns det om blodprovet visar att det finns cancer kvar i kroppen?
Tusen tack för svar!
Mvh,
Constance
Uppföljning efter bröstcancerbehandling-Signatera?2026-02-02
Hej!
Har tidigare haft dcis, som opererats bort för 1,5 år sedan, därefter färdigbehandlad. Nu har jag svåra klimakteriesymptom, sover max 3-4 timmar per natt, hjärnhinna, nedstämdhet mm mm. Jag undrar vem, dvs vilken funktion i vården, som förväntas hjälpa mig med mina klimakteriesymptom. Bröstmottagningen hänvisar till vårdcentralen och det gör även min gynekolog. Vårdcentralen vill ha en remiss från bröstmottagningen, men det vill bröstmottagningen inte skriva. Stämmer det att det är vårdcentralens ansvar? Är det i så fall inte lite konstigt att kvinnor som INTE haft bröstcancer eller förstadier kan få klimakteriehjälp från specialister (gynekologer) medan vi som har haft någon typ av BC skall gå till allmänläkarna på vårdcentralen? Vems ansvar är det? Bor i Stockholm.
Vem hjälper oss med med klimakterieprobem?2026-02-02
Mastektomi hö bröst 2024 pga dcis. Jag har försökt förstå hur stor min ökade risk för dcis eller invasiv cancer är i andra bröstet men får inga bra svar från onkologen. De säger att det är svårt att göra för dcis och att man därför inte gör denna typ av beräkningar i mitt fall. Stämmer detta? Vad skulle ni rekommendera?
Hur stor ökad risk för ny DCIS eller invasiv cancer2026-02-02
Hej, i juli genomgick jag en DCIS-operation med mikroinvasion upp till 0,5 mm. Jag är klar med strålbehandlingen (16) och tar Tamoxifen. Vad är mina förutsägelser för framtiden? Jag är 50 år gammal och har varit i klimakteriet i 2 år. Jag tänker fortfarande på sjukdomen hela tiden och jag kan inte mentalt återhämta mig från chocken. Tack för svaret.
Framtiden med DCIS2026-02-02
Hej! Jag inväntar svar på biopsi som gjordes den 22/1, läkaren gjorde en första bedömning efter mammografi och ultraljud att det är bröstcancer, 1,6cm. är 37 år och livrädd, så mycket katastroftankar. Känns som att det spridit sig till skelettet då jag har ont i rygg, ibland ben samt domnar bort i armar, men bröstsköterska säger att jag inte ska vara orolig än, ta massage om jag behöver, men jag vågar helt enkelt inte.. Vad kan jag våga göra? svaret bör komma i slutet av nästa vecka då man drar det på behandlingskonferens en gång i veckan.
Värk i kroppen2026-02-02
Man har hittat
Atypisk lobulär hyperplasi som når LCIS, klassisk typ B3, i mitt vänstra bröst efter mammografi, ultraljud samt biopsi.
Är ovan anledningen till min blodpropp?
Birgitta
Djup blodpropp juli 20252026-01-30
Hej!
Jag har haft klåda på min vänstra vårtgård av bröstet och själva bröstvårtan i ett halvår. Till en början behandlade jag inte med kortison som läkaren tyckte. När det hade gått några månader så gjorde jag iallafall det, och då upplevde både jag och läkaren att bröstvårtan såg fin ut utan fjällning/rött utslag. Men nu när jag börjat trappa ned detta efter några veckor så kan jag känna att det kliar igen,m. Tar jag då locoid så lugnar det sig.
Mitt andra bröst med vårtgården började klia när jag använde mjukgörande på så jag verkar kunna vara känslig.
Har även lite smärta som ibland strålar ut i bröstet men svårt att veta om det är muskulärt eller ej då jag har en tvååring jag lyfter på en del.
Min fråga är om det är vanligt att man har klåda och lite utslag i ett halvår utan kännbar knöl, ibland smärta om det är bröstcancer?
Min andra fråga är om det är förenat med risk för bröstcancer att gå på mammografi innan 40års ålder? (Med tanke på strålning).
Med vänlig hälsning, M
Klåda, smärta2026-01-30
Hej!
Skulle uppskatta väldigt mycket om ni vill svara på min fråga få jag upplever att jag inte riktigt fått svar inom vården.
Jag har haft klåda på min vänstra vårtgård av bröstet och själva bröstvårtan i ett halvår. Till en början behandlade jag inte med kortison som läkaren tyckte. När det hade gått några månader så gjorde jag iallafall det, och då upplevde både jag och läkaren att bröstvårtan såg fin ut utan fjällning/rött utslag. Men nu när jag börjat trappa ned detta efter några veckor så kan jag känna att det kliar igen,m. Tar jag då locoid så lugnar det sig.
Mitt andra bröst med vårtgården började klia när jag använde mjukgörande på så jag verkar kunna vara känslig.
Har även lite smärta som ibland strålar ut i bröstet men svårt att veta om det är muskulärt eller ej då jag har en tvååring jag lyfter på en del.
Min fråga är om det är vanligt att man har klåda och lite utslag i ett halvår utan kännbar knöl, ibland smärta om det är bröstcancer?
Min andra fråga är om det är förenat med risk för bröstcancer att gå på mammografi innan 40års ålder? (Med tanke på strålning).
Med vänlig hälsning, Matilda
Fundering jag behöver hjälp med2026-01-30
Hej, jag skulle behöva lite expertisråd:
Är i 60-årsåldern, frisk och välmående med sunda levnadsvanor, började få knölar i det ena bröstet i somras, nu är det mer och mer och de är stenhårda och ömmar och gör ont lite till och från, kliar till och med, ibland tycker jag att huden har en svag rodnad.
Fick silikon inopererad hösten -88, och jag tror att det är ärrbildning p.g.a. det.
Min fråga är: kommer den här ärrbildningen att stanna av av sig självt? Om man behöver opereras, vilken klinik rekommenderar ni? Om jag behöver opereras en gång, kommer det sedan att bildas ännu mera ärr som ska opereras bort?
Snälla, hjälp mig, jag behöver rådgivning så att jag inte behöver oroa mig.
Snittet gjordes i årmhålan.
(Har googlat en hel del, jag vet att det inte är cancer.)
Knölar, ärrbildning?2026-01-30
Hur ofta visar ett vävnadsprov att det är cancer?
Vävnadsprov2026-01-28
Jag är 32 år och gravid. Har för cirka 2 veckor sedan känt av en ärtstor, rund, slät, ganska hård knöl i höger bröst. Jag fick tid hos hälsocentralen och remiss till mammografi och ultraljud.
Vid ultraljudet så kunde läkaren inte känna knölen utan har skrivit att min bröst är ganska knöligt i allmänhet. När jag i slutet skulle visa vart knölen satt så blev jag lite nervös och stressad och kunde helt plötsligt inte känna knölen så tydligt utan finns en liten risk att jag råkade peka någon centimeter fel. Läkaren kände då endast med ultraljudet där. Jag känner den så tydligt här hemma.
Iallafall så står det att ultraljudet inte visade någonting och att allting såg normalt ut.
Sitter nu här hemma med stor ångest över att jag inte vet om jag pekade exakt på knölen eller inte samt att det heller inte gjordes någon biopsi.
Hur säkert är ultraljud och borde jag höra av mig till vården igen?
Fundering kring ultraljud och mammografi2026-01-28
Det gjordes en tomoguidad biopsi för två år sedan. De hade svårt att komma åt området och de fick trixa en hel del men sade att de lyckades skjuta rätt. Patologen konstaterade normal bröstvävnad. Två år senare har knölen växt till dubbel storlek. Ultraljudsledd biopsi gjordes men man missade knölen visade det sig när markören fästes och kontrollröntgen gjordes.
Kan det vara så att man missade knölen för två år sedan också? Ingen markör fästes då, ingen kontrollröntgen gjordes, ingen aning om varför. Jag tänker att de missade och att det var därför patologen skrev att det var normal bröstvävnad. MR är nu bokad eftersom ingen vet vad det är för knöl. Det har förresten tillkommit en till bredvid. Plus att det syns korn av kalk i andra bröstet men det verkar ingen bekymrad över. Förutom jag.
Tomoguidad biopsi?2026-01-27
Hej,
Fick i somras diagnosticerat en duktal, grad 1, hormonkänslig, Luminal A bröstcancer. Ki 67 - 5,8 %. Blev opererad i augusti och båda tumörerna är nu borta plus portvaktskörteln. Har därefter även fått strålning. Tar Letrozol , D-vitamin och får Zometa-behandling var sjätte månad.
Inför op meddelade min läkare att jag skulle sluta med Omega 3 då detta var blodförtunnande. Jag har därefter börjat med Omega 3 igen plus magnesium och kosttillskott 55+. Den sista endast under vinterhalvåret. Jag har nu läst en del om det olämpliga i att ta kosttillskott och undrar därför vad som kan gälla för mig. Tacksam för svar.
Funderingar om kosttillskott efter bröstcanceroperation2026-01-27
Hej!
Jag har en odlingsplätt tillsammans med en kompis, och vi skulle vilja använda sk guldvatten (utspädd urin) som gödningsmedel till grönsaker.
Min kompis äter östrogen/progesteron för klimakteriebesvär och jag tar tamoxifen pga hormonkänslig bröstcancer. Så frågan är, finns det någon risk att jag får i mig hormonläkemedel eller att hon får i sig tamoxifen om vi skulle använda guldvatten till grönsaker som vi sedan äter?
Guldvatten och läkemedelsrester2026-01-27
Hej.
Jag opererades två ggr för DCIS förra året och strålades en vecka ("patient med ett papillom och DCIS grad 1 i vänster bröst som opererades och patologi visade icke radikal DCIS grad 1. MDK rekommenderar reoperation.").
Min cancer var inte hormonberoende varför jag undrar om fytoöstrogen som kosttillskott skulle kunna vara ett alternativ för mig för att eventuellt lindra klimakteriebesvär (värmevallningar, sömnsvårigheter, ledvärk, humörsvängningar)?
Före diagnos använde jag Lenzetto östrogenspray i fyra år.
Efter avslutad strålning testade jag Veoza i knappt fyra månader vilket hjälpte mot värmevallningarna men gav mig värre sömnproblem (dessvärre en av biverkningarna) så jag slutade ta det.
Är 56 år.
Fytoöstrogen - DCIS och icke hormonberoende cancer2026-01-27
Hej, Opererades för hormonkänslig BC i december 2024. Invasiv carcinom NST, NHG 1 största mått 6 mm, DCIS kärngrad 2 totalt extent 6 x 5 mm radikalt opererat. ER 100 %, PR 25 %, Ki-67 7 % medelvärde, HER2 3+ således positiv. Med anledning av storlek ej indikation för kombination cytostatika/trastuzumab.) Ingen spridning till lymfan.
Det blev op, strålning 5 ggr samt Tamoxifen i 5 år.
När jag läser här ang. HER2+++ så får de flesta cytostatika, eller är det lika vanligt att man inte får det om tumören är liten? Är jag underbehandlad eller kan jag vara trygg i beslutet ang. min behandling?
Jag har ätit Tamoxifen i ett år nu, tränar 4 ggr i veckan både kardio och styrka, tar magnesium på kvällen och allt funkar förutom att jag får vallningar. På dagarna står jag ut men på nätterna är det superjobbigt. Jag vaknar pga vallningar 5-7 ggr per natt. Jag ringde min kontaktsköterska och sa att jag hört att man kunde få Gabapenin, men då sa hon att de rekommenderade akupunktur.
Om jag provar akupunktur, hur lång tid tar det innan man får effekt? Finns det något annat jag kan göra för att få sova?
Tack på förhand.
Ätit Tamoxifen i ett år och vakar 5-7 ggr per natt pga vallningar2026-01-27
Jag fick min bröstcancerdiagnos juni 2023(45 år), efter detta operation, cellgifter, strålning och vidare adjuvant behandling med Letrozol och Verzenios. Behandlades för en lobulär invasiv bröstcancer HR+/HER2- med spridning till 8 av 13 lymfkörtlar. MR visade ett oidentifierat fynd i närheten av gynekologiska delar därav opererades livmoder, livmoderhals, äggstockar och äggledare bort okt 2023. Dock visade sig att det oidentifierade fyndet vara en svullen blindtarm fylld med slem vilket visade sig vara LAMN - low grade Appendiceal Mucinous Neoplasm. Då startades SVF även för blindtarmen med bland annat koloskopi som visade att jag hade sådana polyper man inte ska ha, så nu återkommande uppföljning kring detta. Jag har frågat om det kan finnas något samband eftersom detta uppdagades i stort sett samtidigt, strax innan min bröstcancer upptäcktes var jag inne akut med buksmärtor som tolkades vara gynekologiskt. Enligt läkare har man inte tidigare hört att det kan finnas ett samband. Så nu mina frågor: Kan det finnas något sammanband mellan min bröstcancer och min LAMN, eller mest troligt att det är två primära cancerformer? Kan LAMN i blindtarmen vara en metastas från min bröstcancer? Bör man göra någon form av utredning, genetiskt om man har två primära cancertumörer? Kan man bära på någon defekt gen?
Tack på förhand!
Fundering kring kombination bröstcancer och LAMN