Visar 10 av 6148 träffar
2021-02-26
Hej
Jag opererades i december 2020 för DCIS < 1 cm, kärngrad 2-3 med goda marginaler.
Precis påbörjat förebyggande behandling i form av strålning 15 ggr. Jag tror jag överbehandlas efter ha läst senaste forskningen och talat med en professor inom området, dock vågar jag inte frångå riktlinjerna även om jag innerst inne vill det pga alla de biverkningar jag kan tänkas drabbas av på kort men framförallt på lång sikt. Jag hittar väldigt lite info om långtidbiverkningarna och hur vanliga de är. Sjuksköterskorna på strålbehandlingen verkar inte särskillt pålästa mer än just de biverkningar man drabbas av under själva strålningensperioden.
Idag strålade jag 4e dagen mot höger bröst (hela bröstet men enbart bröstet, lite strålning kommer även på lunga och vänster bröst). Efter 3e strålingen, ca 4h senare blev jag yr och snurrig i huvudet. Hjärntrött kanske man kallar det? "Man kan inte bli yr" sa en sköterska till mig idag. Nu efter 4e strålningen (efter att ha vilat lördag och söndag) känner jag av samma symptom fast ca 2 h efter behandlingen. Yrsel, snurrig i hjärna, som om jag vore utmattad. Är rädd att detta ska påverka mig på längre sikt med sämre fungerande hjärna. Jag vet ju att utmattningsyndrom skadar hjärna för alltid mer eller mindre. Hur vanligt är det att man drabbas av hjärntrötthet som blir livslång eller håller i sig i flera år? Sedan undrar jag om andra långtidsbiverkningar som nervskador och lungpåverkan? Det måste ju finns ett register man anmäler dessa biverkningar till tänker jag. Läste följande: ”Den patientgrupp som rapporterar hjärntrötthet i störst utsträckning av alla är kvinnor som har behandlats för bröstcancer.”
Vidare undrar jag om vad som skulle hända om jag avbryter strålningsbehandlingen efter halva tiden? Någon verkan på cellerna måste det väl ändå ha med tanke på att man nyligen minskade den totala stråldosen och ändå anser det som tillräcklig dos. Det kan väl i alla fall inte ge upphov till ett förvärrat läge ur cancersynpunkt?
Med vänlig hälsning A
Hej. Det är förstås alltid svårt att vara tvärsäker, men jag vågar med bestämdhet hävda att de besvär du beskriver med yrsel och hjärntrotthet beror inte alls direkt på strålningen. Förklaringen måste sökas på annat håll. Jag kan på detta sätt inte ha en kvalificerad uppfattning om vad det kan bero på. Du behöver inte vara rädd för att strålningen leder till hjärntrötthet. Inte alls.
JAg håller med om att nyttan av strålning för att förebygga återfall av bröstcancer eller dcis i bröstet är liten, och till och med kan diskuteras. Men om du har börjat så tycker jag att du ska fullfölja. All joniserande strålning (som det kallas fysiskt) kan i sin tur faktiskt leda på mycket lång sikt till en cancerutveckling. det gäller även vid röntgenundersökningar. Den risken är inte så beroende av dosen, d v s om du fått halva dosen finns det en mikroskopisk risk (mindre än den lilla förebyggande effekten) för senare cancerutveckling.
Om du avbryter kan det hända att du inte kommer i åtnjutande av den lilla förebyggande nytta som behadnlingen medför utan endast just den pyttelilla risken. Det tycker jag är sämre.
Niklas Loman
Överläkare, diagnosansvarig bröstcancer, Skånes universitetssjukhus i Lund.
Dölj svarÄtit Letrozol i ett år (av 5). Är 58 år. Gjorde ett tre veckors uppehåll och då mådde jag fantastiskt. Nu är jag tillbaka i ledvärk och fatigue. Bentäthetsundersökningen var bra.
Läkaren tycker att jag ska byta till Tamoxifen. Men jag är tveksam. Inte lika starkt skydd och biverkningar som skrämmer mig mer, som lungemboli. Är det inte bättre att känna sig skruttig i 4 år till.
LäkemedelsbyteHej, Jag har en fråga angående mina provsvar , jag behandlades för 7år sedan för hormonell bröst cancer med metastas i portvakt körteln just nu är jag i stabil remission, jag har inte fått dropp behandlingar intravenöst för att stärka skelletet utan min onk skrivit ut istället Kalcium D forte 500/800 vilket jag tagit under alla dessa år. Nyligen tog jag prover visar att mitt kalciumvärde förhöjt Kalcium totalt 2,65 Kalcium joniserad 1,31 PTH 3.0 och fosfat 1,0 Kan jag fortsätta ta mina kalcium och vitamin D eller måste göra ett uppehåll, min onkolog är inte i tjänsten nu, Åldern 50++ lagom osteoporos finns , Tackar för svar ! Elen
Frågan om provsvarÄter kapicetabin omgång 5.Har väldigt biverkningar, men nu har börjat tappa ögonfransar. Har inte fått någon information om att hår skulle påverkas av denna behandling . Kommer övrig behåring påverkas?
Fundering kring biverkningarMin väninna i Nordmakedonien har opererats för bröstcancer för ca 3 v sedan - nu har hon börjat kemoterapi och har en kombination av dessa läkemedel Doxorubicin och Cyclophosphamide. Hon ska få 4 behandlingar. Är detta en god väg framåt enligt svenska standarder?
De har fått betala operationen själva (4000 Euro) då deras offentliga vårdsystem inte fungerar.
Kan det finnas ekonomiskt stöd att söka?
KemoterapiÄter Letrozol och tar Zoladex utifrån hormonell bröstcancer. Har nu fått Blissel utskriven utifrån torra slemhinnor. När jag läser på blir jag orolig om det är riskfritt att ta?
Tacksam för svar!
BlisselGår det bra att ta Taurin när man har hormonberoende bröstcancer. Har fått cellgifter, opererats med tårtbitsoperation och axillutrymning, ska strålas och ta Tamoxifen i 5 år, därefter aromatashämmare i 5 år och Verzenios parallellt med Tamoxifen i 2 år.
Taurin kosttillskottHej! Jag tar Tamoxifen och undrar om det går bra att ta omega-3, D-vitamin, kreatin, L-teanin och Magtein (magnesium L-threonate)?
Jag undrar även om riktlinjer ändrats och det numera anses bra för alla som tar antihormoner att fortsätta längre än fem år. När jag startade för 4 1/2 år sedan sades det fem år med eventuell förlängning. Och är det i så fall bra att byta till annan medicin än tamoxifen (äggstockarna gick i pension för fem år sedan). Jag har frågat min doktor om byte men får bara till svar att jag får byta om jag vill. Hur ska jag kunna veta vad som blir bäst… Jag känner att det är upp till mig att läsa på och det är jättesvårt och känns otryggt.
Kosttillskott och tamoxifenHej!
Jag fick cytostatika för 12 år sedan och mina fransar har aldrig riktigt kommit tillbaka. De är bara några millimeter långa, tunna och glesa. Det kan låta som en liten sak, men det påverkar och jag saknar något som ramar in ögat. Mascara fäster inte.
I bland annat USA finns bimatoprost godkänt som behandling för glesa fransar, och det skrivs ut på recept. I Sverige finns samma läkemedel, men bara som ögondroppar mot grönstarr. Som patient upplever jag att det är svårt att ens ta upp frågan med en läkare, och jag känner inte till någon som erbjuder det.
Mina frågor är:
Varför används inte bimatoprost för fransar efter cancerbehandling i Sverige, när det görs i andra länder?
Vart kan man vända sig om man vill få hjälp med det här?
Jag tror att fler än jag känner igen sig. Fransar och ögonbryn är en stor del av hur vi känner igen oss själva, även långt efter att behandlingen är slut.
Tack!
Varför skrivs inte bimatoprost ut för fransar efter cytostatika i Sverige?Hej, jag har hormonkänslig cancer, gjort mastektomi, 20 strålning och nu Verzenios i 2 år samt Anastrozol, Jag ska också få Zoledronsyra 6 ggr, ännu inte påbörjat.
Jag har opererat bort en visdomstand som strulat innan jag ska få Zoledronsyra, min andra visdomstand har aldrig strulat och sitter nära nerven, så jag vill helst inte ta bort. Måste man ta bort visdomstanden om jag aldrig haft problem av den? Är det regel snarare än undantag? Tack på förhand!
Zoledronsyra och borttag visdomstandHej!
Min mamma har haft bröstcancer två gånger. Första gången vid 40år och andra vid 50år. Även min syster fick bröstcancer som 36åring. Ingen ärftlig gen har påträffats, men man har trots det på den genetiska poliklinikens utredningar konstaterat att min risk att insjukna är över 30%. Jag överväger en förebyggande mastektomi, men undrar nu hur lågt man får ner riken att insjukna genom ett sådant ingrepp och om det är rekommenderat eller inte? Är det lättare eller svårare att upptäcka cancer efter att man gjort en mastektomi? Min läkare tar inte ställning till detta eftersom ingen ärftlig gen har kunna hittas. Min pappa har nyligen insjuknat i prostatacancer, men vi vet inte ännu om han bär på någon gen som kan påverka min risk att insjukna. Jag går på mammografi en gång per år pga min förhöjda risk.
Förebyggande mastektomi