Visar 10 av 5932 träffar
2021-03-02
Hej!
Jag har nyligen opererats för bröstcancer. Jag hade två tumörer i ena bröstet , den ena 16 mm och den andra 23 mm. Ingen spridning till lymfkörtlarna. Man tog bort hela bröstet och 8 st sk portvakts körtlar som visade sig vara friska. Jag fick följande prognos: ER status positiv, HER2 status negativ, Ki-67 status positiv Tumör grad 3, detected by symptoms, positiv nodes 0. Jag är 46 år och känner mig i relativt bra fysisk kondition och har inte känt några avvikande besvär vare sig före upptäckten av cancer eller efter operationen. Har klarat operationen väl , har kunnat vara fysisk aktiv som att göra hemsysslor, lätt träning och gå långa promenader redan ett par dagar efter operationen. Det ska dock sägas att jag har varit deprimerad från och till sedan jag var 16 år och har idag diagnosen utmattningsdepression och äter antidepressiva mediciner vilket gör att jag behöver sova mycket och brukar sova mellan 10 och 12 timmar. Så även om jag känner att jag kan vara fysiskt aktiv det är förutsatt att jag är utvilad och behöver även vila på dagarna och så har det varit i många år . Senaste åren har jag varit mer i psykisk balans tack vare mer hälsosam kost (mycket råkost) och fysisk aktivitet såsom trädgårdsarbete, bär- och svampplockning, vistas mycket i naturen...
Jag har fått rekommendation att behandlas med cytostatika och hormonbehandling och är mycket orolig för biverkningar då jag är övertygad om att det kommer förvärra min hälsa dvs att tröttheten blir än mer påtaglig, mer infektionskänslig, illamående och värk kommer göra att jag kommer inte orka ta mig ur sängen hela dagarna då det brukar bli så då jag drabbas av infektioner blir jag helt utslagen med extrem trötthet och då minskar effekt av mina antidepressiva medicin och jag grubblar mycket , blir orolig ... Att då prata med kurator och eventuellt får hjälp blir inte möjligt då jag blir så försvagad och förvirrad och blir inte mottaglig för samtalsterapi...
Vilka risker medför om jag avstår kompletterande cancerbehandling?
Om cancern skulle komma tillbaka hur snabbt kan man upptäcka det och i så fall blir eventuellt behandling mindre effektiv
jämfört om jag skulle ha gjort behandlingen nu?
Jag känner att det är alltför svårt för mig att kunna gå in helhjärtat och tro på att fördelarna överväger nackdelarna om jag skulle behandlas med bl a cytostatika att även om jag skulle mot förmodan gå med på att behandlas skulle jag må så mycket sämre framförallt psykiskt men också fysiskt att jag riskerar att drabbas av mycket försämrad hälsa och redan relativt dålig livskvalitet.
I hopp om ett svar.
Med vänlig hälsning
Marina
Hmm, det låter som en knepig ekvation. För det första: bröstcancer botas bäst i början. Att avvakta med tanken att ta itu med sjukdomen efter ett eventuellt återfall är bara en bra idé i det fall att du inte råker ut för ett återfall. I de allra flesta fall är allvarliga återfall inte botbara.
Personligen tycker jag att det är lätt att i ditt fall tala varmt för både kemoterapi och hormonbehandling. Det skulle förstås kunna gå bra även utan medicinsk behandling, men risken för återfall är ändå ganska hög.
Ekvationen handlar väl om att värdera din aktuella livskvalitet och den uppskattade påverkan som behandlingen skulle ha på den, jämfört med vad din livskvalitet skulle vara att leva med ett allvarligt återfall, som dessutom riskerar att förkorta ditt liv.
Bara du kan göra den kalkylen, men för mig är det tydligt att du mycket seriöst borde överväga att ta den föreslagna cytostatikabehandlingen. Och fortsätta med ditt pågående liv under behandlingen - med mycket fysiskt aktivitet och uteliv, det bidrar till att minska biverkningarna.
Niklas Loman
Överläkare, diagnosansvarig bröstcancer, Skånes universitetssjukhus i Lund.
Dölj svarHej!
Jag undrar över min prognos. Fick BC för ett år sedan, 40 år gammal. Kände en knöl, men det fanns fler. 1/2 lymfkörtlar var angripna.
Räknas de ihop på totalen vid prognos eller är det utifrån den ”elakaste”?
Vad jag förstår har jag luminal b lik, vilket är sämre. Betyder lik att det är luminal b eller mitt i mellan?
Vad betyder allt detta?
Hur ser mina risker ut?
Vad är jag i för stadium?
Vad bidrar mina efterbehandlingar med?
Det är svårt att förstå vidden av detta, ibland känns allt rätt så hopplöst.
Finns det också något positivt att ta fasta på? Såklart många tankar på hur länge jag kommer få leva, se mina barn växa upp osv.
T1: 11 x 8 mm, NHG 2, ER 45 %, PR 90 %, Ki-67 25 %, HER2 0.
T2: 6 x 5 mm, NHG 1.
T3: 14 x 14 mm, NHG 2.
T4: 6 x 4 mm, NHG 2, ER 90 %, PR 90 %, Ki-67 19 %, HER2 0.
Därtill DCIS kärngrad 3.
Extent 130 x 85 mm.
1 makrometastas 2,7 mm.
Äter nu Kisqali, anastrozole och tar zoladex och dropp och tablett för att motverka benskörhet.
Jag är var 40 år när jag fick min diagnos och är idag 41.
MVH
Orolig
Fundering kring risk och prognosHej, det har gått 10 år + sedan jag behandlades för östrogenkänslig BC. Dubbel mastektomi, strålning, cytostatika och bla Zoladex i 5-7 år.
Jag upplever nu som 36-åring att klimakteriebesvären fortfarande är tuffa, huvudsakligen de psykiska med orkeslöshet och hjärndimma. Vikt och muskelkraft kämpar jag vidare med med träning och kost.
Ingen läkare eller studie är tydlig kring om jag kan ta Testosteron eller östrogentillskott för att må bättre. De vill bara sätta mig på antidepressiva och jag är verkligen inte nedstämd och mår otroligt dåligt av de alternativ de testat på mig.
Min fråga, finns det några rön som visar att det skulle vara ok med tillskott.
Testosteron eller Östrogentillskott2026-05-18
Hej!
Jag har opererat bort en tårtbit i mitt ena bröst för tre år sedan.
Jag undrar om det är dåligt att ta d-vitaminer och b-vitaminer som tillskott?
Jag vill få stöttning i mitt mående av en kinesiolog.
Funderingar kring vitamintillskottJag är 26 år. Har ett barn och ammar vid 8 mån fortfarande lite. Upptäckte en ganska rund jämn hård knöl i vänster bröst för några veckor sedan. Ingen smärta, oförändrad efter mens. Ingen (känd) hereditet. Gick till läkare som kände knölen och beskrev den i journal bla som ”som en ärta”. Det skickades remiss för mammografi, dock inte under SVF eftersom enligt läkaren var hen inte orolig och trodde det kan vara fibroadenom. Bor i VGR. Nu är jag orolig att jag borde fått remissen skickad under SVF eftersom läkaren ju kände en knöl som ändå stod ut mot vad som annars känns helt normalt. Jag är mycket orolig.
Gjordes rätt bedömning?
Remiss mammografiHej, jag har sedan länge tillbaka haft något gult/vitt som har kommit ut från mina bröstvårtor. Det ser ut som ”var” men det är inte så mycket som kommer ut samtidigt. Det gör inte heller ont. För 5 dagars sen märkte jag att jag har en knöl i mitt högra bröst. Vid kanten av bröstet närmast högra armhålan. (Det gör ont för tillfället men det beror nog på att jag kommer få min mens under kommande vecka).Jag är inte så särskilt orolig men ville bara få tips på om jag borde söka vård och isåfall när? Jag är 21 år, inte fött några barn eller ammat.
Funderar kring bröstvårta och knölHar smärta på en punkt i bröstet, i bröstbenet. De gör ont om jag ligger på bröstet eller får ett tryck där över. Känner jag ordentligt känns de som jag kanske känner en liten knuta där inne men de gör ont när jag känner där och runt om..är livrädd för att de är cancer..har även i samma bröst haft ont nertill på en punkt som strålat upp i armhålan..Jag ammar även bröstet just nu. Ska även tilllägga att de strålar bak i bröstryggen med till o från.
Punktsmärta i bröstet2023 fick brun vätska ifrån bröstvårta klåda på båda bröstvårtorna.
Haft återigen väldig klåda endast Hö bröstvårta i ca 1 månad, smörja med mjukgörande varje dag och bytt bh ofta men klåda fort.
På vårdcentralen idag, ber om remiss för noga kontroll , får svar att jag kallas till mammografi framåt men utan SVF och vårdcentralen skrev att det var lugnande. Är inte SVF mer ordentligt gjord undersökning.
Är 55 äter ej hormonpreparat men äter lavaxin
Räcker mammografi?När jag klämmer på bröstvårtorna så kommer det vätska ur båda. Till mesta del är den mjölkaktig men på ett specifikt ställe på ena bröstvårtan kommer en blåaktig vätska ut. Är det något som borde undersökas?
Blåaktig vätskaHej!
Jag har under en längre tid känt smärta i vänster bröst. Jag hittar ingen fast knöl när jag själv palperar men mitt vänstra bröst är mer knutigt än det högra och har varit så i flera år. Ibland känns det värsta bröstet mer knutigt än det andra och ibland lite mindre men det är alltid mer knutigt än vänsterbröstet. Smärtan är konstant och blir varken mer eller mindre innan och efter mens. Ingen rodnad, värme eller apelsinhud.
Var på vårdcentralen idag och läkaren kände samma som mig, en lättare asymmetri i brösten, höger bröst var lite större och mer ”fylligt” än väster bröst. Hon kände även att körtlarna kändes större i vänster bröst.
Hon skickade remiss till mammografi och nu är jag såååååååå orolig för inflammatorisk bröstcancer. Är det vanligt att ha det utan rodnad, värme och apelsinhud?
Inflammatorisk bröstcancerHej. Jag är en kvinna på 33 år som aldrig fött barn/ammat. Jag har under några års tid fått vätska från vänster bröst, aldrig klämt ut något utan det har kommit spontant vid tryck av kläder osv, tex vätska i BH, linnen. Det har aldrig varit brun/blodig vätska utan alltid vitgul/mjölkaktig vätska, och inte alls ofta utan endast vid enstaka tillfällen. Då jag har hälsoångest har jag läst att man ska kolla upp det om det endast kommer vätska från ett bröst då det kan vara bröstcancer, stämmer det? Hur vanligt är det att just vätska är bröstcancer? Och i så fall brukar den te sig på något särskilt sätt? Den har inte ändrat sig på alla dessa år. Tack.
Vätska från bröstet