Visar 10 av 6093 träffar
2019-06-19
Hej!
I våras upptäckte jag en knöl i mitt bröst som visade sig vara cancer och genomgick operation i maj. Analysen av de tre borttagna lymfkörtlarna visade att tumören var av elak sort (poäng åtta på den niogradiga farlighetsskalan), men några tecken på spridning kunde inte ses. Jag har sedan dess genomgått cytostatikabehandling i förebyggande syfte (EC tre gånger och paclitaxel nio gånger) utan några värre biverkningar.
Tumören har f.ö. beskrivits som invasiv lobulär cancer av storleken 18 x 10 mm, utpräglat hormonkänslig (90 – 95 %), Ki 67 23 – 27% men inte HER2-positiv. Den var, enligt läkaren, trots att den lokaliserats, svår att se på mammografin. Läkaren har informerat mig om att denna typ av tumör ”brukar komma tillbaka” och att den då ”gömmer sig och är svår för oss att upptäcka”. Jag har uppmanats att vara uppmärksam på ev. knölar och märken på kroppen i fortsättningen, något som känns rätt vanskligt, måste jag säga. Enligt planen ska jag inom kort också genomgå 15 strålbehandlingar plus fem år på hormonsänkande tabletter.
Jag vore tacksam för svar från er erfarna specialister på två frågor som jag nu funderar på: det är inte planerat någon mätning av östrogennivån i min kropp – borde inte det göras? Jag vet inte vad som är normal nivå och till vilken nivå som hormonet nu bör sänkas. Jag tänker att om jag skulle få besvärande biverkningar av behandlingen, finns ju annars inget utgångsvärde att jämföra med om en ev. förändring av behandlingen skulle bli aktuell.
Eftersom de hormonsänkande medlen har en hel del biverkningar undrar jag också om jag inte skulle kunna göra något mer för att hjälpa kroppen att hålla nere östrogennivån. Jag är 66 år och ”behöver” exempelvis inga hormonproducerande bröst eller äggstockar längre. För mig låter det som en god idé att helt sonika låta ta bort dem. Livmodern tog jag p.g.a. myom bort redan i fyrtioårsåldern. Om det hör till saken, kan jag nämna att jag är en magerlagd person (47 kg), tämligen vältränad, har inga sjukdomar och tar inga mediciner för övrigt. Jag har kunnat konditions- och styrketräna utan problem under cytostatikabehandlingen och har inte känt av någon trötthet.
Tackar på förhand för svar!
Vänligen
Eva Larsson
Hej
Man kan absolut inte säga att en tumör av detta slag brukar komma tillbaka! Den kan komma tillbaka men sannolikheten att den inte gör det är större än risken att den gör det. Du behöver inte kontrollera hormonnivåerna Du är mager och 66 år. Du får antagligen en aromatashämmare. Den gör dig i stort sett österogenbefriad. Jag hoppas att du inte känner dig oroad för återfall. Du har fått en bra behandling och du har ett bra skydd av den kommande hormonbehandlingen
Med vänlig hälsning, Elisabet Lidbrink
Elisabet Lidbrink
Överläkare och onkolog, Radiumhemmet, Karolinska Sjukhuset, Stockholm
Dölj svarHej!
Jag genomgick mastektomi med direktrekonstruktion i februari 2025. Fick sedan även 15 strålbehandlingar. Sedan ett par månader tillbaka så är det som en långsmal inbuktning i implantatet som ibland syns mer tydligt och ibland mindre. Den är ca 2 cm. Plastikkirurgen säger att det beror på att jag är smal och inte har något underhudsfett. Men det har ju inte varit så tidigare? Jag har inte gått ned i vikt, snarare möjligen gått upp något kg. Förstår inte riktigt förklaringen.
RekonstruktionHej! Häromdagen så hade min bröstbårta vänts inåt och området runt var lite skrynkligt. Men när jag petade lite runt området vände den sig utåt. Är detta något värt att kolla upp?
Bröstvårta inåtHej, för några dagar sen svällde mitt vänstra bröst upp och gjorde väldigt ont, man kunde knappt röra vid det. Nu har det blivit en stor rodnad på vänster sida om bröstvårtan och det är fortfarande svullet, ömt och varmt. Tilläggas ska att jag är 58 år, så jag ammar inte eller är gravid. Har inte hög feber heller.
Svullet, ömt och rodnat bröstI höger bröst ses 20 mm stor förändring med stråliga utlöpare och det totala extentet är cirka 60 mm, med indragning inom närliggande hud. I vänster bröst ses enbart spridda förkalkningar.
Med ultraljud ses 20 mm stor förändring med utlöpare mot hud men ej genombrott kl. 10/4. Axill u.a. M5/U5.
MNB höger bröst: Invasiv lobulär bröstcancer, i första hand pleomorft typ, NHG3, ER 100%, PR 70%, HER2-negativ, Ki-67 26% (luminal B-lik).
DiagnosJag gick på den första mammografin 28 maj, andra med biopsi 16 juli, besked 5 augusti och konferens bröst- och plastikteam den 24 augusti och nu väntar jag ff på CT-röntgen buk och tid till operation mastektomi och DIEP-lambå.
Fick besked senare idag att CT-röntgen är inbokad 16/9. Det innebär ju över 3,5 månader från första mammografin och två månader från beskedet om cancer. Livet är på paus och även om jag har en inte så aggressiv variant så är det svårt att inte tänka att tre månader gör skillnad för prognosen. Någonstans måste ju denna gräns gå.
Hej!
Det är svårt att säga hur lång fördröjning som påverkar prognosen. Om man har en hormonpositiv cancer är det inte lika bråttom, så det är inte riktigt samma gräns för alla cancrar. 3,5 månader låter lite länge, men det låter som att det framför allt är att man tänker göra en direktrekonstruktion med DIEP som gjort att det tar längre tid, och det har ju sina fördelar i sig att det finns möjlighet att göra det. Jag tänker att dina läkare (som har hela bilden) ändå har bedömt att det inte ska riskera att försämra din prognos. Men det kan vara bra att ventilera din oro med dem.
Yvette Andersson
Överläkare och bröstkirurg
Yvette Andersson är överläkare och bröstkirurg vid Västmanlands sjukhus i Västerås.
Dölj svar Avvikelse från SVF och ev konsekvenserWhen is a nerve-sparing mastectomy a viable option? Where are nerve-sparing mastectomies performed in Sweden? I'm scheduled to have a mastectomy with ALND but the local hospital does not support nerve-sparing approaches. What are my options?
Nerve-sparing mastektomiJag är kallad till kompletterande undersökning efter mammografi och man vill göra ultraljud. Hur allvarligt är detta ?
Hej
Kompletterande mammografi med ultraljud och eventuellt provtagning blir man kallad till när de bilder som togs vid screeningtillfället inte är tillräckliga för att bedöma att man är frisk. Det kan bero på att någon del av bröstet har varit svårt att bedöma tillräckligt bra på de bilder som har tagits eller att man har sett något som talar för bröstcancer. Det är viktigt att gå på den kompletterande undersökningen när man blir kallad eftersom syftet är att ta reda på om det finns cancer i bröstet. Ibland behövs också någon form av provtagning. Det är dock fler som kallas tillbaka som får ett friskbesked än som får ett cancerbesked efter undersökningen.
Maria Edegran
Överläkare mammografiavdelningen
Maria Edegran är överläkare vid mammografiavdelningen inom NU-sjukvården i Uddevalla.
Dölj svar Funderingar till kompletterande mammografiLäkaren sa inte ett ljud. Bara att dom hittat något. Inte om det var farligt eller inte eller vad som kan hända. otrevlig mitt i oron och lämnade med ovisshet efter återbesöket..
Står såhär i journalen: Screening mammografi: DX: 1, SIN: 3
Höger: Inget malignitetsmisstänkt.
Vänster: På CC-projektion något medialt i bröstet finns dorsalt en 7 millimeterstor förtätning. Kod 3.
Ultraljud vänster bröst: SIN: 1
Sonografiskt inget avvikande i bröst eller axill.
Ultraljud höger axill: DX: 1
Inga förstorade lymfkörtlar.
Patient får tid för röntgenledd vävnadsprov vänster bröst.
Vad betyder allt? Fick inga svar från läkaren..Hej.
Hur är ärftligheten med äggstock och bröstcancer? Min mamma fick bröstcancer (tidig upptäckt) vid 67 års ålder. En av hennes systrar fick bröstcancer när hon var strax över 40, och igen flera år senare. En Anna moster till mig fick äggstockscancer i mycket ung ålder, strax över tjugo.
Hur stor är ärftligheten för min dotter?
Tacksam för svar
Ärftlighet