Visar 10 av 6019 träffar
2021-05-04
Kände själv den 10 mars en knöl i bröstet två dagar senare kände jag en knöl i armhålan. Påvisades efter undersökning den 16 mars en 2,2 cm stor malign tumör Invasivt adenocarcinom. ER 100%, PR 0%, Ki-67 84%, HER2 2+ och FISH har påvisat amplifiering. C773-Sekundär malign tumör (metastas) i lymfkörtlar i axill.
När det blir dags för operation planeras för, i första hand, bröstbevarande kirurgi samt axillutrymning då det föreligger en cytologiverifierad axillmetastas.
Jag har nu fått Trastuzumab den 8 april (avslutades pga frossa när en halvtimma var kvar )och Docetaxel den 16 april och ska den 6 maj få Trastuzumab-Pertuzumab och Docetaxel + en gång till och därefter 3 kurer EC90.
Efter operation blir det 15 strålbehandlingar efter dessa antihormonell behandling och ytterligare 11 kurer Traztuzumab-Pertuzumab efter strålbehandlingen. Zoledronsyra var 6:e månad i tre år.
Jag har nu de senaste dagarna läst i flera undersökningar att strålbehandling mot armhålan är lika effektiv som axillutrymning avseende återfall och överlevnad - fast strålbehandling har klart mindre negativa biverkningar än axillutrymning. Så kortfattat tyder allt på att axillutrymning kan ersättas av annan efterbehandling som vi ändå ger trots att man alltså har en 30%-ig risk att ha kvarvarande metastaser i armhålan.
Min fråga är om jag kan begära strålbehandling istället för axillutrymning eftersom jag är reumatiker sedan 1997 och har haft problem med karpaltunnelsyndrom och onda händer/fingrar och vill inte utsätta mig för eventuella ödem som jag läst är mycket vanliga. Kan strålbehandling mot axillen ses som ett fullgott behandlingsalternativ. Tacksam för svar på en mycket viktig fråga för mig.
Hej, mycket bra fråga. Du har helt rätt att man bedömer axillär strålbehandling vara likvärdig axillutrymning vid begränsad spridning - men: De siffror du har läst om och skriver om gäller vid primär kirurgi, dvs om man inte har några misstankar på spridning till armhålan, inte ger kemoterapi först, och hittar en metastas i portvaktskörteln. Samma resonemang gäller inte (ännu) i de fall där man 1) upptäckt en metastas "kliniskt" (dvs den kändes och/eller sågs vid diagnos) och 2) erhåller kemoterapi innan operation. Men det pågår två stora amerikanska studier som vi alla väntar på. Den ena gäller kvinnor som har kvar spridning (en angripen portvaktskörtel) efter kemoterapin, där testar man om man kan ersätta axillutrymning med axillär strålbehandling. Den andra gäller kvinnor som inte har spridning kvar efter kemoterapin (en frisk portvaktskörtel), där testar man om man kan skippa både axillutrymning och strålbehandling mot armhålan.
Så enligt dagens riktlinjer bör du göra en axillutrymning. Samtidigt ska det sägas att det pågår en massa diskussioner om din situation också: vi tror att vi inom en relativt snar framtid kommer att markera den angripna körteln redan innan kemoterapi (görs redan på några sjukhus), och tar bort densamma sedan vid operation ihop med en portvaktskörtel. I vissa länder, t ex Italien, tycker man att det inte behövs någon markering: man tar bort en portvaktskörtel efter kemoterapin och nöjer sig med det ingreppet i armhålan (dvs skippar axillutrymning) ifall portvakten är frisk. Markering av den sjuka lymfkörteln möjliggör att just den körteln kan återfinnas, tas bort och undersökas i mikroskop, vilket ökar säkerheten att ligga rätt när man bedömer huruvida din armhåla har blivit frisk av kemoterapin eller inte.
Någon typ av kirurgi i armhålan görs alltså alltid i din situation, man bör inte avstå helt och hållet: det är superviktigt att veta hur det står till i armhålan efter kemoterapin.
Även i Sverige går vi mot nya riktlinjer där vi kommer att avstå från axillutrymning men ge strålbehandling ifall armhålan efter kemoterapin har blivit helt frisk (enligt t ex portvaktskörteln). Detta har inte spikats ännu i Sverige, men självklart borde du kunna diskutera detta med din kirurg.
Jana de Boniface
Överläkare och bröstkirurg, Capio S:t Görans Sjukhus AB, Stockholm
Dölj svarHej,
Jag har haft smärta i bröstet och gjorde mammografi och sen blev jag tillkallad för kompletterande bilder plus Ultraljud och läkare sa till mig att det ser bra ut och då frågade jag vad har ni sett så att ni kallade mig för kompletterande bilder , hon svarade att körtlar skiljer sig från föregående bilder. Och jag vill tillägga att det har hänt mig samma sak när jag var på 42 års kontroll . Vart kan jag läsa anteckningar för mammografi för att ta del det .
Anteckningar från mammografiUnder den senaste veckan har jag märkt att bröstvårtan på mitt högra bröst ibland dras in, men sedan återgår till sitt normala läge. Detta händer flera gånger om dagen.
Jag har inte noterat några andra symtom, såsom smärta, knöl eller vätska från bröstvårtan, men eftersom detta är en ny förändring har jag börjat känna mig orolig.
Tack på förhand!
Mvh
Besa
Bröstvårtan!Jag har kommit in i period där jag överanalyserar det mesta gällande mina bröst. Jag har alltid haft ganska platta bröstvårtor nu har jag upptäckt kan dock varit länge att ibland ser båda eller den ena bröstvårtan lite indragen ut efter jag har sovit eller tex tränat och haft en tight sport-bh. Sedan går den tillbaka till sin platta form. Är detta något man borde kolla upp? Är 32 år, har två barn, fick senaste för 9 månader sedan men inte ammat om det har någon betydelse.
Funderingar kring tillfällig indragningHej! Var på besök för komplettering i måndags, under besöket som var väldigt stressigt, då de låg efter i schemat, beslutades att en biopsi skulle tas på höger bröst som jag förstod det pga komplexa cystor och ett ytterligare ”skrapprov?” I vänster armhåla, för en svullen lymfkörtel. Vidare blev jag efter 2 dagar, redan, kallad till kontraströntgen, Allt har gått så fort och informationen har varit bristfällig. Hur ska jag tänka, är det oroväckande att allt sker så akut, att de pratar om en svullen lymfkörtel i vänster armhåla, kan det innebära en spridning, samt vad kan vara anledning till svullen lymfkörtel om jag inte nyligen vaccinerats eller har en infektion i kroppen?
Många frågor som jag släpptes med, ger mycket oro!
Tack snälla för svar på förhand!
Hej!
Det är jättetråkigt att du känner att du har fått dålig information. Det brukar oftast inte vara mammografiläkaren som ger så mycket information utan det gör bröstkirurgen när man har fått svar på alla röntgenundersökningar och prover. När man väl inlett en utredning brukar det rulla på och gå ganska snabbt, inte för att det är akut utan för att patienten inte ska behöva vänta onödigt länge. De undersökningar som du gjort låter som de man brukar göra och det är väldigt svårt att säga vad slutresultatet blir. Men även om det är en bröstcancer är det bra att veta om att det finns mycket bra behandling och att prognosen oftast är mycket bra. Lymfkörtlar kan vara svullna pga spridning, men det är också mycket vanligt att de har reagerat på någonting som inte behöver vara farligt.
Yvette Andersson
Överläkare och bröstkirurg
Yvette Andersson är överläkare och bröstkirurg vid Västmanlands sjukhus i Västerås.
Dölj svar Otydlig informationKan man få bröstcancer igen i den sida man gjort mastectomi.
Om så är fallet - varför screenas man inte med ultraljud på denna sida i samband med att man kontrolleras med mammografi på ”frisk” sida.
Oro för återfallHej,
jag flyttade hem från USA i November 2025. I oktober 2025 gjorde jag mammografi i USA och de hittade vad som på engelska heter Architectural distortion.
I USA tog de det väldigt allvarligt och jag skulle varit på 6-månaders uppföljning i USA i april men hade då flyttat hem till Sverige. Så nu vill jag ha uppföljning här i Sverige.
Tyvärr har min allmänläkare här, och inte heller kvinnan som gjorde mammografi här i Sverige, aldrig hört talas om Architectural distortion och därmed inte hur det följs upp.
Min allmänläkare skickade en remiss så nu ska nu på mammografi igen och förhoppningsvis ultraljud men är orolig att ingen vet vad det här är?
Kan ni hjälpa mig med hur jag ska prata med mammografin när jag ska dit den 8 juni?
Jag har alla röntgenbilder och utlåtande från USA men det verkade inte hjälpa.
Diagnos: Arkitektonisk distorsion (i USA Architectural distortion)För tre dagar sen så blev min vänstra bröstvårta hård och de började klia ovanför den, de har inte slutat och jag är lite orolig varje gång jag har bh och den rör till bröstvårtan så e de obehagligt eftersom den e så hård. vad ska jag göra
OroligJag undrar om det stämmer att dom inte brukar ta båda brösten om ena är friskt? Hur funkar det för människor med storlek J och uppåt i brösten om man måste behålla ett bröst? Känns som om det skulle bli extremt ojämt i vikt och skada rygg osv? Har man något val att ta bort båda i de fall där storlek/vikt är ett stort problem?
Misstänks ha cancer i ena bröstet. Om det blir mastektomi i framtiden, vill Jag absolut INTE ha kvar ett! Jag tror nog min rygg skulle ta kål på mig med den ojämna vikten. Skulle dom ge mig ett val? Blir det bara att "ta skiten" och leva med ett bröst som tynger o förstör ryggen? Vad finns det för alternativ? Vill heller inte ha rekonstruktion.
Hej!
Det stämmer att man inte bedömer att det är bra att operera bort ett friskt bröst. Om man har stora bröst kan man i de allra flesta fall göra bröstbevarande kirurgi, vilket då är ett mycket bättre alternativ. Om man ändå behöver göra mastektomi kan man, om man inte har några kontraindikationer för det, göra en förminskning av det friska bröstet för att det ska bli mer jämn belastning. Man får alltid göra en individuell bedömning, och om man verkligen inte vill ha någon rekonstruktion och vill ha mer symmetri kan man också diskutera att ta bort det andra bröstet. Men det är inget man i så fall gör direkt utan efter att allt har lugnat ned sig och man har kunnat fundera i lugn och ro.
Yvette Andersson
Överläkare och bröstkirurg
Yvette Andersson är överläkare och bröstkirurg vid Västmanlands sjukhus i Västerås.
Dölj svar Dubbel mastektomi, bara cancer i ett bröst?Efter behandlingen 2010 gjordes en rekonstruktion med Lambå och inplantat. Någon bröstvårta med vårtgård gjordes aldrig. Efter att ha blivit äldre och dessutom gått ner i vikt har jag nu en stenhård boll på vä sida och en tom påse på hö sida. Detta ser inte klok ut, inte ens med bh utan är helt osymmetriskt. Kan man efter så lång tid få hjälp att fixa till det så det ser någorlunda ok ut? Jag op i Västerås men bor nu i Sthlm.
BröstrekonstruktionKan man utveckla serom 1 år efter "tårtbits" operation? Hur känns ett serom, kan huden bli förändrad o spänd?
Serom