Visar 10 av 5967 träffar
2021-05-08
Hej!
Jag fick min bröstcancerdiagnos i slutet av november 2019.
Det visade sig att jag har två olika sorters cancer (se nedan)
av vilka den ena spritt sig till lymfkörtlarna.
Inga andra metastaser hittades vid skiktröntgen.
Nedanstående hämtat ur journalen.
Nybesök onkologmottagningen efter mastektomi och
axillutrymning vänster sida för vad som nu bedöms som 2
olika bröstcancersjukdomar.
Lymfkörtelmetastaserna uppvisar HER2-amplifiering.
Nu alltså utscreenad på grund av oklart fynd i vänster
bröst. Utredd med bland annat MR då man
ultraljudsmässigt enbart finner patologiska körtlar i
vänster axill utan att riktade biopsier funnit
malignitet i själva bröstet. Till slut finner man en 11
mm stor förändring centralt i bröstet med omgivande
mikrokalk. PAD visar en låggradig duktal cancer med
omgivande LCIS i bröstet. Trots upprepad snittning av
LCIS-området, inget invasivt fokus. Däremot i axillen 7
av 10 körtlar genomsatta av en lobulär cancer,
hormonreseptor negativ med Ki67 på 17%, Hercep 2+ och
FISH med amplifiering, medan den lilla duktala cancern
i bröstet mätandes 10 mm uppvisade ER 100%, PR 50%,
Ki67 mindre än 5% och Herceptest 0. Patienten avväntar
kallelse till metastas-screenings-CT.
Rådgör med doktor Tzikas, onkologen Uddevalla. Vi är
eniga om att metastasbördan i axillen motiverar tidig
insättning av HER2-blockad och den rekomenderas även
att ges i form av dubbel sådan. Väljer därför att
rekomendera uppstart av taxan konkomitant med
trastuzumab/pertuzumab.
Efter 12 inledande Paclitaxel och 4 stycken dubbelblockader ska
patienten erbjudas EC 90 x 3.
Jag opererade bort hela bröstet samt alla lymfkörtlar i armhålan. Detta gjordes i slutet av januari 2020.
Den 3 mars inleddes behandling med antikroppar samt cellgifter.
Därefter pausades antikropparna och jag påbörjade EC-kur.
Efter EC-kuren återupptogs antikroppsbehandlingarna direkt och jag började även ta antihormontabletter (Anastrozol) som jag ska ta minst 5 år och jag genomgick också strålningsbehandling, 15 gånger.
Antikroppsbehandlingen avslutas nu. (maj 2021).
Jag har visst problem med ena lungan, så jag har skiktröntgats 2 gånger med 6 veckors intervall i dec-2020. Man såg förändringar men man tror säkert det är en strålningsskada. Något annat såg man inte.
Min fråga gäller risken för återfall i form av metastaser.
Vilken av mina båda tumörer har störst risk att ge metastaser?
När kulminerar riskerna?
Är det skelett och lungor som är största riskområdena?
Vilka symptom ska man vara observant på?
Jag har inga andra sjukdomar, förutom högt blodtryck som jag tar medicin mot.
Vi har sedan ett år tillbaks ingen onkolog på lasarettet i Varberg där jag behandlas,
Så jag är mycket tacksam om jag kan få svar denna väg.
Hej, det är en liten ovanlig presentation som din bröstcancer hade, det gör att det känns litet vanskligt att mata in dina data i prognosmodellen. Jag uppfattar att du har fått en mycket bra behandling som tar hänsyn till båda tumörkomponenterna. Jag skulle säga att på kort sikt är risken för återfall störst av den HER2-positiva komponenten. Den lilla östrogenreceptorpositiva tumören har av allt att döma utmärkt prognos även på lång sikt. Om jag ändå ska försöka mig på en prognos skulle jag säga att risken för återfall kommer att sjunka tydligt efter 3-5 år, den perioden är du snart halvvägs genom. Jag tänker att din behadnling på ett tydlig sätt förbättrat prognosen från kanske en risk att avlida p g a bröstcancer inom 10 år på ca 40 % till kanske ca 20 %. Det betyder att 80 % inte kommer att råka illa ut. Du får ta denna skattning med en stor nya salt. Vilka symtom ska du vara uppmärksam på? Jag tänker att man ska vara "lagom" uppmärksam. Skulle du drabbas av allvarligt återfall kommer det att märkas, det kan du vara helt säker på. Men det kan vara på 1000 olika sätt så jag vill inte riktigt peka på något speciellt. Men får du ont på ett sätt du inte känner igen och som inte går över på 14 dagar, eller det dyker upp någon knuta, eller det är något annat påtagligt som inträffar så ska du höra av dig.
Niklas Loman
Överläkare, diagnosansvarig bröstcancer, Skånes universitetssjukhus i Lund.
Dölj svarFör två veckor sedan började min bröstvårta som i vanliga fall är indragen stå rakt ut och det har värkt och ilat i den. Vaknade mitt i natten av att det gjorde ont. Ett område på ca 5cm runt bröstvårtan har varit knallrött och varmt. Efter ett par dagar kom det tjockt, illaluktande var med blodstrimmor ur bröstvårtan. Nu kliar och flagnar det rund bröstvårtan samt är en hård knöl kvar. Kan tillägga att jag är 66 år och har aldrig kunnat amma mina barn.
Fundering kring mastit (abcess)Hej.
Har gjort en bröstrekonstruktion med sk diep lambå (gjorde en mastektomi 2017) den 13/5. Är så trött, känner igen tröttheten från mina tidigare utmattningssyndrom (2005 o 2015). Är det normalt att vara så trött efter en lambå-operation?
Trötthet efter lambå-operationHej! Jag är gravid i vecka 17 och känner mig ganska nervös. Mitt vänstra bröst är ömt och gör ont till och från, och jag tycker att det känns som att jag känner något där inne. Min mamma hade bröstcancer för några år sedan. Hur tycker ni att jag ska gå vidare?
Tack
Ont i bröstetHej är kvinna som är 44 år senaste 2 månader ca 14-10 dagar innan menstration så har jag fått ömma bröst. Brösten blir mer ömma svullna, spända och knöliga dagen före mensen börjar. Håller i sig i ca 2-3 dagar efter påbörjad mens. Men eftersom jag är så orolig så går jag och känner hela tiden på dom för att uppmärksamma något avikande men det känns bättre förutom att de ömmar fortfande inte lika mycket. Kan det vara så att jag triggar i gång muskelspänningar när jag går och känner efter hela tiden?
Ömma bröstOp mastektomi hö bröst juli 2022. Mammografi årligen efter det ua
Nu vill de att jag kommer tillbaka för ett ultraljud. Är jätteorolig över detta för har inte haft några problem efter op.
UltraljudHej.
Gjorde en rutin mammografi i slutet av 2025 som såg bra ut. I jan i år kände jag en knöl i mitt bröst. Jag fick tid till bröstmottagningen och kom dit i feb. Fick gjort en mammografi igen, såg bra ut men UL visade något så man gjorde en corebiopsi, området var svårbedömt men UL-läkaren bedömde 15 mm just då. På operationsdagen gjordes ännu en mammografi och där syntes inget heller fast de hade trådat mig inför op och då visste var området var.
Kirurgen har uttryckt att jag har svåra knöliga bröst, men när jag senast frågade UL-läkaren hur täta bröst jag har svara de lite svävande att de är rätt så täta. Vet att ålder påverkar tätheten men jag är 52 år.
Har jag rätt att få veta hur täta enligt BI-RADS? Stämmer det också att om man har väldigt täta bröst (D i BI-RADS-skalan) löper större risk att få bröstcancer?
Efter op visade det sig var ADP, så jag kommer att få fortsätta endast med den vanliga screeningen vilket gör att jag nu funderar på detta.
Hej
Risken att få bröstcancer är något högre om man har tät bröstvävnad. Tumörer kan vara svårare att se på mammografibilderna av olika anledningar, varav en är att bröstvävnaden är tät. Många tumörer syns dock även när bröstvävnaden är tät. Även till exempel typen av tumör och platsen i bröstet kan påverka hur bra en tumör syns.
Vi brukar inte använda BI-RADS klassificering av täthet i Sverige. Det finns inte heller någon annan undersökning än mammografi som kan göras i screeningen även om bröstvävnaden är tät. Oavsett vilken täthetsgrad man har är rekommendationen att regelbundet känna på sina bröst, och att söka vård för bedömning vid nytillkomna knölar eller andra besvär från brösten.
Maria Edegran
Överläkare mammografiavdelningen
Maria Edegran är överläkare vid mammografiavdelningen inom NU-sjukvården i Uddevalla.
Dölj svar Täta bröstHej, jag är 45 år och har haft her2 positiv bröstcancer och vill kolla om det är ovanligt att efter genomgått mastektomi, strålning, Antikroppsbehandlingen att behöva gå ner till 50% ett tag ? Det efter att varit sjukskriven på 75% i 2 månader innan dess 50% men var mkt sjuk med infektioner så kände ville gå tillbaka till 50%, började med heltid sjukskriven under all behandling och sedan 25% under tiden jag fick antikroppsbehandling traztezumab efter strålning och cellgift var klart(ingen hormonellbehandling) Onokologen skickade nämligen remiss till vårdcentral utan att meddela mig och stängde ner stöd och behandling när hade skickat meddelande till dem och läkaren sa att det är mycket ovanligt att vara sjukskriven så här länge så känndes väldigt märkligt och ensamt ingen som ville prata med mig när ville gå ner i tid som att konstigt att det tar tid att återgå jobb och liv. Jobbar mkt kognitivt och känner fortfarande mkt trött från dag till dig och glömsk m.m inte som innan diagnosen.
Vad är vanligt och inte och är det inte mkt individuellt? Känns inte så respektfullt av läkaren och säga att brukar inte alls ta så här lång tid som att det är något fel på mig. Tack på förhand för hjälpen och ert svar.
Fundering kring sjukskrivning och rättigheter som patientJag blir lite fundersam. Eller väldigt fundersam. Jag läser så oerhört mycket om hur skadligt klimakteriet kan vara, och att minskade nivåer av östrogen leder till hjärtproblem, benskörhet, hjärntrötthet, demens, minskad sexlust etc etc. Att hormonbehandling med tillsatt hormon är nödvändigt för många för att inte förkorta livet och bli sjuka. Det gör mig förvirrad kring behandlingen av bröstcancerpatienter. Varför tar ni bort allt östrogen om det nu är så farligt ur ett holistiskt perspektiv? Effekten är minimal, bara ett par procents skillnad i risk för återfall. Jag ser här i historiken av svar kring detta att ni för några år sedan svarade 40-50 procent skillnad i risk för återfall, men nu säger ni unisont runt 2 procent. Det är väldigt märkligt att era svar på den här sidan har ändrats så extremt, upplever jag. Är det nya forskningsrön tydliggjort att effekten är så liten, knappt ens statistiskt signifikant? Då blir det ju också extremt många som medicineras i onödan och som således, om man nu ska förlita sig på den mycket gedigna klimakterieforskningen, utsätts för stora risker för hälsan, och ett stort lidande. Helt i onödan. Varför sker ändå medicinering i så stor omfattning och under så lång tid? Kommer detta ändras i framtiden? Vill gärna ha så utförligt svar som möjligt.
Hej. Att det blir olika svar när det gäller procent beror på att man kan använda relativ eller absolut riskminskning. Jag väljer att inte förklara skillnaden här, då det kanske bara rör till det ännu mer. Den absoluta vinsten är ofta ett par procent medan den relativa riskminskningen kan vara tex 50%. Riskminskningen med hormonsänkande behandling har inte försämrats över tid, hellre ökat. Det är förstås en avvägning att värdera risk för biverkningar och den riskminskande effekt man får. Om vinsten är att tex 2 % fler lever efter 10 år innebär det att ytterligare 2 st av 100 inte har dött av bröstcancer efter 10 år (jämfört med grundrisken med "bara" operation). Riskminskningen beror av flera faktorer som tex tumörstorlek, typ och ålder.
Det viktiga är att vi inom sjukvården har en dialog med vår patient och diskuterar för och nackdelar med behandlingen. I slutändan är det patientens val att tacka ja eller nej till behandling, men vi måste ändå fungera som rådgivare och bollplank utifrån de evidens som finns.
Anne Andersson
Överläkare och diagnosansvarig
Anne Andersson är överläkare i onkologi och diagnosansvarig för bröstcancer vid Norrlands Universitetssjukhus i Umeå.
Dölj svar farligt med hormonbehandling?Hej,
Jag ska starta endokrin behandling efter operation av en grad 1, luminal cancer, starkt ER-positiv.
Min fråga gäller hormonpanelen som tagits och visar:
Östradiol (P) 75
LH (P) 45
FSH (S) 128
Känsligt östradiol 20
Är 54 år och förmodligen postmenopausal, har använt olika typer av hormonen så vet inte säkert när blödning upphört. Är mina värden tillräckligt låga för Anatrozol?
Tillräckligt lågt östrogen?Upptäckte plötsligt en plommonstor knöl i ena armhålan samt två mindre i den andra för en vecka sedan.
Har nu fått gjort mammografi, ultraljud samt provtagning.
Har känt som jag hållit på att bli sjuk ( förlyld)i flera veckors tid, kan mina lymfkörtlar reagerat på detta eller tyder det mer på en annan förändring?
Fråga om knök i armhålan