Visar 10 av 6254 träffar
2021-08-16
Hej!
Jag är en 60-årig kvinna, opererades 11 maj för cancer i båda brösten. Började behandling med Anastrozol 1 mg ca en månad efter operation. Jag har nu fått tid för strålbehandling med inledande besök 24 augusti och strålning från 7 september.
Har läst att strålning bör göras 4-8 veckor efter operation, senast 12 veckor efter operation. För min del blir det 17 veckor efter operation! Det är väldigt svårt med dessa väntetider för behandling av cancer och tanken dyker upp att det kanske har växt cancerceller i väntan på strålningen? Eller är ”strålning inte är nödvändig och görs för säkerhets skull?”
Vad är er bedömning med tanke på nedanstående diagnos? Cancerdiagnosen skrämmer mig men det gör även strålningens biverkningar eftersom jag tyvärr varit rökare i många år … Slutade helt att röka för 1,5 år sedan.
Ser ni att strålning är nödvändig? Är det värt den ökade risken för biverkningar i t ex lungor och hjärta?
Vad betyder ”En tumörfri intraparenchymatös lgll” ?
Vad tror ni om prognosen i övrigt?
(övrig info: 2005 opererades jag för papillär sköldkörtelcancer och 2006 togs mindre spridning till lymfkörtlar bort)
Stort tack på förhand och vore oerhört tacksam för ett snabbt svar
Typ av bröstkirurgi : Sektor HÖGER sida.
Typ av axillkirurgi Sentinel node. HÖGER sida.
Patologisk förändring bröst : Histologi (PAD): Invasiv duktal cancer.
Tumörstorlek: 13 mm
Radikalitet:
Minsta marginal: 5 mm ventralt, 0,25 mm mot prep djup (proteskapsel).
Kommentar: En tumörfri intraparenchymatös lgll.
BRE/NHG: 6 / grad2
LVI: Nej
ER: 100 %
PR: 80 %
Ki-67: 25 %
Her2/neu IHC: 1+/2+
SISH: Ej amplifierad
Patologisk förändring axill : Antal undersökta lymfkörtlar: 4 SN + 1
Anatl lymfkörtlar med metastas: 0
TNM: pT1cN0
Strålbehandling : Ja bröst
DOSER: 2,67/40,05 Gy 15 dagar
Endokrin terapi : Ja
Aromatashämmare 5 år
Typ av bröstkirurgi : Sektor VÄNSTER (bilateral op)
Typ av axillkirurgi Sentinel node. VÄNSTER axill.
Patologisk förändring bröst : Histologi (PAD): Bifokal invsiv duktal cancer.
Tumörstorlek: Nr 1: 10 mm, nr 2: 3 mm.
Radikalitet: Ja troligen
Minsta marginal: 15 mm ventralt, 0,25 mm (nr 1) till orangetuschad djup preyta: proteskapsel.
BRE/NHG: 6 resp 5 / grad2 resp 1
LVI: Nej
ER: 100 % resp 80 %
PR: 100 % resp 90 %
Ki-67: 26 % resp 16 %
Her2/neu IHC: 1+ nr 1 resp 2+ nr 2
SISH: Ej amplifierade
Patologisk förändring axill : Antal undersökta lymfkörtlar: 3 SN
Antal undersökta lymfkörtlar med metastas: 0
TNM: pT1bN0
Strålbehandling : Ja Bröst/thoraxvägg
DOSER: 2,67/40,05 Gy 15 dagar
Endokrin terapi : Ja
Aromatashämmare 5 år
Hej, jag kan bara hålla med om att det är djupt otillfredsställande med aktuella väntetider inför strålbehandling. Det är svårt att vet hur skadligt det är att vara tvungen att vänta på behandling. Baserat på det du beskriver uppfattar jag inte att du tillhör den gruppen av patienter där det är som mest skadligt att vänta. Men det är en klen tröst, du vill förstås bli klar med din behandling. Det är viktigt tänker jag. Om det inte var för att du i det ena bröstet hade vad som beskrivs som två åtskilda små tumörer, är det inte helt säkert att strålningen vore helt nödvändig. Som det ser ut tycker jag att du ska ta behandlingen, biverkningarna av att stråla bröstvävnaden är mycket begränsade. Den lymfkörtel du frågar om är en lymfkörtel som satt i själva bröstet, inte i axillen. Det får man ha. I ditt fall visade den inga tecken till spridning, vilket är gynnsamt. Din prognos kan inte beskrivas som annat än god baserat på "snäll" biologi, små tumörer och avsaknad av spridning till lymfkörtlar.
Niklas Loman
Överläkare, diagnosansvarig bröstcancer, Skånes universitetssjukhus i Lund.
Dölj svarHej!
För yngre, premenaupausala kvinnor som tillexempel står inför en 10 år lång endokrin behandling verkar det föreligga stora risker för senbiverkningar och sekundära biverkningar som påverkar livet negativt. Vet man något om hur vanligt det är med olika hälsorelaterade problem senare i livet för den här patientgruppen?
Information om potentiella direkta biverkningar som värmevallningar, att alla inte får alla biverkningar, att man måste pröva och se vad som händer, och "vi tar det som det kommer, allteftersom" räcker ju inte i så fall.
Om det finns risk för permanenta eller kroniska sjukdomar och hälsoproblem på lång sikt så borde väl läkarna informera om hur stora de riskerna är, tillsammans med patientens absoluta riskminskning för återfall med behandlingen - hur ska patienterna annars kunna ta ett informerat beslut kring om de tycker att riskerna för sekundärbiverkningar och senbiverkningar är rimliga mot vad de vinner med behandlingen?
yngre med endokrin behandlingHej!
Jag har hört att Moringa i tablettform skulle kunna hjälpa en att bl a få ner kortisolet. Finns det något bevisat som talar emot att ta det om man haft Her2 negativ bröstcancer?
Moringa i tablettform om man haft bröstcancerKan man känna av biverkningar mer eller mindre om man bytar "fabrikat" på tamoxifen. Känner mig orkeslös och trött efter att ha bytat.
TamoxifenHej!
Kan jag ta marint Collagen mot ledvärk när jag behandlas med Tamoxifen Ebb? Jag har även Ganapentin?
Tacksam för svar🌸
Marint CollagenEfter att ha fått 6 behandlingar med cellgifter sommaren 2024 så fick jag problem med domnande/pirrande fötter, främre delen. Nu upplever jag att dessa känningar sakta förvärras med tiden. Det är värst på nätterna och ibland är det svårt att sova. På dagtid märks det inte lika mycket. Finns det nånting jag kan göra för att motverka detta?
Ang. fotproblem efter cellgifterHej! Kan jag ta viktminskningspreparatet Mounjaro om jag haft trippelnegativ bröstcancer? Jag är klar med cellgiftsbehandlingen, operation och strålning. Har 3 doser immunterapi kvar var sjätte vecka. Ökar jag risker för återfall eller påverkar det inte?
Risker med viktminskningsmedelHej, opererades i mars blev strålad och har ätit letrozol sedan dess. Nu har jag haft fyra urinvägsinfektioner som medicinerats med ab sedan i juni. Har gjort dt på njurar och även cystoskopi ua. Kan detta vara en biverkning av letrozol?
FunderingHej, har fått detta i min journal. Op 22/7 gick bra och är klar med superfint resultat. Sedan står detta:
I PAD från mastektomi ses utbredd DCIS av kärngrad 3 med övergång i invasiv cancer NST närmast NHG 2 och största mått 2 mm. Totalt extent 70 x 47 mm. Radikalt opererad. ER 0%, PR 0%, Ki-67 20%, HER2 2+ ISH negativ. Sentinel node biopsi höger axill visar 4 lymfkörtlar utan hållpunkter för metastas. I en av lymfkörtlarna ses isolerade tumörceller. (0/4, ITC+).
Från MDK: Konferensen bedömer att patienten är färdigbehandlad. Ingen indikation för adjuvant behandling. Noterar dock osäkerhet med hänsyn till mikroinvasionen med flera foci i ett stort område med DCIS. Trippelnegativ biologi som dock inte når upp till mer än grad 2. Ingen indikation för kemoterapi finns men denna osäkerhet kan diskuteras med patienten.
Vad skulle nästa steg kunna vara?. jag får själv avgöra om jag vill ha cellgifter, men min fråga är biter det?
Försöker hitta någon som varit med om liknande.
Har du några inspel som kan hjälpa mig i mitt beslut
Hur ska jag tänka när läkaren säger att jag är färdigbehandlad, men jag kan få behandling om jag villHej! Undrar om ingefärashots ska undvikas pga slår ut tamoxifen eller om det som antioxidant ska undvikas vid hormonell bröstcancer?
Ingefära shots52 år. Op innan jul och strålning därefter ej cyt. Tårtbitsop. Hormonkänslig. Invasiv lågaggressiv bröstcancer spridning till 2 lymfkörtlar, tog ut 13 st. Behandling med anastrozole och zoledronsyra. Rygg o ledvärk sedan unga år. Värre med Anastrozol ffa efter då varit still en stund känns som att leder ”rostat ihop” . Då kommit igång helt ok m Ipren o Alvedon. Vill inte byta medicin då det kan bli andra värre biv jag inte vill ha.
Min fråga: är det ok m kosttillskott som Omega 3 eller ex vitaproe? Fick på strålningen höra att det kommit ny forskning som ev visar att antioxidanter o omega 3 gynnar en ev cancertillväxt om det skulle finnas nån cell kvar nånstans. Pratat m min kontaktsköterska som ej vet. Har ni nåt tänk kring just dessa eller finns nåt annat kosttillskott för lederna som ni kan tipsa om. Tack på förhand !
Ledvärk /omega 3