Visar 10 av 6196 träffar
2021-08-16
Hej!
Jag är en 60-årig kvinna, opererades 11 maj för cancer i båda brösten. Började behandling med Anastrozol 1 mg ca en månad efter operation. Jag har nu fått tid för strålbehandling med inledande besök 24 augusti och strålning från 7 september.
Har läst att strålning bör göras 4-8 veckor efter operation, senast 12 veckor efter operation. För min del blir det 17 veckor efter operation! Det är väldigt svårt med dessa väntetider för behandling av cancer och tanken dyker upp att det kanske har växt cancerceller i väntan på strålningen? Eller är ”strålning inte är nödvändig och görs för säkerhets skull?”
Vad är er bedömning med tanke på nedanstående diagnos? Cancerdiagnosen skrämmer mig men det gör även strålningens biverkningar eftersom jag tyvärr varit rökare i många år … Slutade helt att röka för 1,5 år sedan.
Ser ni att strålning är nödvändig? Är det värt den ökade risken för biverkningar i t ex lungor och hjärta?
Vad betyder ”En tumörfri intraparenchymatös lgll” ?
Vad tror ni om prognosen i övrigt?
(övrig info: 2005 opererades jag för papillär sköldkörtelcancer och 2006 togs mindre spridning till lymfkörtlar bort)
Stort tack på förhand och vore oerhört tacksam för ett snabbt svar
Typ av bröstkirurgi : Sektor HÖGER sida.
Typ av axillkirurgi Sentinel node. HÖGER sida.
Patologisk förändring bröst : Histologi (PAD): Invasiv duktal cancer.
Tumörstorlek: 13 mm
Radikalitet:
Minsta marginal: 5 mm ventralt, 0,25 mm mot prep djup (proteskapsel).
Kommentar: En tumörfri intraparenchymatös lgll.
BRE/NHG: 6 / grad2
LVI: Nej
ER: 100 %
PR: 80 %
Ki-67: 25 %
Her2/neu IHC: 1+/2+
SISH: Ej amplifierad
Patologisk förändring axill : Antal undersökta lymfkörtlar: 4 SN + 1
Anatl lymfkörtlar med metastas: 0
TNM: pT1cN0
Strålbehandling : Ja bröst
DOSER: 2,67/40,05 Gy 15 dagar
Endokrin terapi : Ja
Aromatashämmare 5 år
Typ av bröstkirurgi : Sektor VÄNSTER (bilateral op)
Typ av axillkirurgi Sentinel node. VÄNSTER axill.
Patologisk förändring bröst : Histologi (PAD): Bifokal invsiv duktal cancer.
Tumörstorlek: Nr 1: 10 mm, nr 2: 3 mm.
Radikalitet: Ja troligen
Minsta marginal: 15 mm ventralt, 0,25 mm (nr 1) till orangetuschad djup preyta: proteskapsel.
BRE/NHG: 6 resp 5 / grad2 resp 1
LVI: Nej
ER: 100 % resp 80 %
PR: 100 % resp 90 %
Ki-67: 26 % resp 16 %
Her2/neu IHC: 1+ nr 1 resp 2+ nr 2
SISH: Ej amplifierade
Patologisk förändring axill : Antal undersökta lymfkörtlar: 3 SN
Antal undersökta lymfkörtlar med metastas: 0
TNM: pT1bN0
Strålbehandling : Ja Bröst/thoraxvägg
DOSER: 2,67/40,05 Gy 15 dagar
Endokrin terapi : Ja
Aromatashämmare 5 år
Hej, jag kan bara hålla med om att det är djupt otillfredsställande med aktuella väntetider inför strålbehandling. Det är svårt att vet hur skadligt det är att vara tvungen att vänta på behandling. Baserat på det du beskriver uppfattar jag inte att du tillhör den gruppen av patienter där det är som mest skadligt att vänta. Men det är en klen tröst, du vill förstås bli klar med din behandling. Det är viktigt tänker jag. Om det inte var för att du i det ena bröstet hade vad som beskrivs som två åtskilda små tumörer, är det inte helt säkert att strålningen vore helt nödvändig. Som det ser ut tycker jag att du ska ta behandlingen, biverkningarna av att stråla bröstvävnaden är mycket begränsade. Den lymfkörtel du frågar om är en lymfkörtel som satt i själva bröstet, inte i axillen. Det får man ha. I ditt fall visade den inga tecken till spridning, vilket är gynnsamt. Din prognos kan inte beskrivas som annat än god baserat på "snäll" biologi, små tumörer och avsaknad av spridning till lymfkörtlar.
Niklas Loman
Överläkare, diagnosansvarig bröstcancer, Skånes universitetssjukhus i Lund.
Dölj svarFick remiss från VC pga knöl i bröstet. På mammografin tog vi först bilder. Sedan ultraljud. Läkare tillkallades som bad om skiktröngenbilder om jag inte missförstod. Så vi tog fler bilder på olika håll. Sedan ultraljud igen. Fick höra att hon inte kunde förstå hur jag själv kännt knölen eftersom den satt på ett ställe där man inte brukar känna själv. Sedan fick jag ta 3 grovnålsbiopsier. Nu ska jag gå och vänta på provsvar i ca 2 veckor. Har lätt till ångest och jag undrar hur vanligt det är att man gör denna proceduren. De pratade om att knölen drog i vävnaden.
OroligHej jag är 21 och har en knöl i mitt vänstra bröst. Jag upptäckte den för ca ett halvår sedan men den kan ha varit där tidigare. Den är ca 4cm i bredden och sitter ganska långt ovan för bröstvårtan och går in i själva bröstet men känns som en del av själva bröstet. Den är flyttbar och jag kan få in fingrarna under. MEN på mitt högra bröst kan jag känna samma struktur på samma plats men betydligt mindre på ca 2cm. Har jag bara ojämna bröst eller är det något annat? När jag känner längs den främre delen av armhålan, alltså i ett ”nyp grepp” med tummen på utsidan av armhålan och fingrarna i armhålsgropen, så är vänster armhåla vid lymfkörtlarna ca 1cm större än höger sida. Ingen historik av bröstcancer i släkten. Tack för hjälpen!
21 år och knölJag vägrar att gå på fler mammografiundersökningar för jag upplever det förnedrande och får enorm smärta av det. Jag undrar om det finns några alternativ? Nej jag behöver inte någon övertalning om mammografins förträfflighet jag känner att alla gränser överträddes sist av personalen så jag kommer aldrig sätta min fot på mammografiundrerökning igen. Jag kände mig förnedrad och förminskad och bara grät efteråt.
Alternativ till mammografiHej ! Är 44 år gammal och har upptäckt en knöl i mitt bröst. Har varit hos läkare som mätt den till 3x3 cm. När jag trycker på den åker den iväg i sidled. Under min mens tycker jag att den blev hårdare och mer framträdande än nu när mensen tagit slut. Jag har nu fått en svf- remiss och befinner mig i ett känslomässigt kaos. Finns det någon chans att detta är något godartad förändring eller ska jag ställa in mig på att det är cancer?
Oro krin upptäckt knölHej,
Min mamma gick bort nyligen och hon hade en aggressiv bröstcancer som spridit sig snabbt. Jag är 23 år gammal. Borde jag kolla mig på något sätt?
FunderingHej!
Jag är 21 år idag och har haft en knöl i mitt bröst sedan 2023 som ändras i storlek hela tiden men den har aldrig försvunnit från bröstet sedan första gången jag upptänkte den. Jag har varit på vårdcentralen men även mammografi samt sjukhuset och tagit prover på knölen (tror det kallas biopsi). Svaren kom tillbaka där det visade sig att knölen var godartad. Men nu var det drygt 2 år sedan jag gjorde detta och knölen är kvar än idag och ändrar fortfarande storlek (jag upplever även ibland att den flyttar sig närmare bröstvårtan och ibland kommer den tillbaka till sin ”vanliga” plats.. Är det något jag behöver kolla upp igen i och med att de har sagt att den är godartad eller är det något jag behöver vara orolig för? Hjälp mig snälla, jag är jätte orolig även fast jag fått lugnande besked för flera år sedan…
Knöl i mitt bröstHej, jag har en indragen bröstvårta. Jag fick detta efter jag slutat amma mitt tredje barn. Möjligtvis att jag även hade detta mellan barn 2 och 3. Men aldrig haft det tidigare. Detta har jag nu haft i några år och bara antagit att det berott på förändringar efter amning. Är det något som behöver kollas upp eller? Har inga andra besvär.
Indragen bröstvårtaKänner en liten knöl bakom ena bröstvårtan. Inte större än en ärta. Den är hård och sitter fast i vävnaden bakom. Slutade amma för en månad sedan. Vet att jag har mer vävnad osv i det bröstet och känner ofta tyngdkänsla och obehag i det bröstet. Men den här lilla ärtan har jag aldrig känt förut och blir såklart orolig. Den gör inte ont. Jag är 31 år.
Ärta bakom bröstvårtanHej, jag har som lite liknade knotter runt bröstvårtan och har haft detta ganska länge något/ några år tror jag. Jag har även lite indragningar i ena bröstet men vårtan går ut ibland och detta har också varit under flera år. Men blev mest orolig över både lite indragningar och detta liknande klottret?
Knotter liknande runt bröstvårtanHej! Opererades i mars i år med mastektomi med direktkonstruktion med LD-lambå samt implantat. Sentinel node var ok, dvs ingen spridning. Her 2-neg, 100% hormonkänslig, Ki-67 5%. Bröstet har sedan dess successivt utvecklat en hård knöl med skarpa konturer och det ser ut att vara implantatet som förflyttat sig ”uppåt”. Det smärtar, är svullet, stramar och rörligheten av armen på den sidan är kraftigt inskränkt. Knölen är väldigt hård och i storlek som implantatet. Opererades i Finland då Sverige inte kunde hålla tidsramen för SVF och kirurgen där misstänker kapselkontraktur Baker 3-4 efter att ha sett bilder. Han anser att detta bör följas upp med MR. Onkologen i Sverige har däremot remitterat för DT bröstkorg för metastasscreening vilket gjorde mig orolig då jag trodde risken för spridning var minimal eftersom sentinel node var ok och bröstet bortopererat. Kontaktsköterskan här i Sverige säger dock att detta är en ”rutinåtgärd” om man söker för värk. Onkologen här har även remitterat till plastikkirurg för ev korrigering av implantatet. Bör jag göra en MR som kirurgen i Finland vill eller kan man se status av kapselkontraktur även på en DT bröstkorg? Dessa dubbla budskap gör mig förvirrad och orolig. Tacksam för er åsikt.
Kapselkontraktur?