Visar 10 av 6019 träffar
2021-08-28
Jag har 28/7 gjort bilateral mastektomi, vill ej ha rekonstruktion. 24/8 var jag på återbesök. Man sa då att strålning och cytostatika adjutant ej behövs. Och jag tänkte att det är väl så då. Men nu läser jag i journalen att man diskuterat det. Då blir jag orolig och undrar om det ändå inte behövs? Vad anser ni? Bör jag ta upp detta med min läkare, eller be om second opinion? Och var gör jag det i så fall? Tiden går ju, och jag läser här att strålning bör påbörjas snarast efter operation.
Här följer vad som stod i journalen efter besöket 24/8.
Kontaktorsak
Besök efter operation för ställningstagande till
adjuvant behandling. För ytterligare anamnes var god se
nybesöksanteckning 210309.
Aktuellt
Således patient som mars 2021 diagnostiserats med
bilateral cancer. Vänster sida kliniskt T2 N0 M0,
luminal b. Höger sida klinisk T1 N0 M0, luminal A
tubulär cancer. Med tanke på luminal B-cancern på
vänster sida fick patienten neoadjuvant behandling i
form av EC 90 x 3 följt av paklitaxel 80 x 9.
Opererades 210728 med bilateral mastektomi och sentinel
node då patienten själv har önskat mastektomi och
avböjt partiell mastektomi. Vid MDK 210812 så
konstaterar man kvarvarande cancer på höger sida, 15 mm
stor tubulär cancer grad 1, ER 100, PR 0, HER2 normal
och Ki67 2% och 2 benigna sentinel node. Vänster sida
först bedömd som complete respons. Därefter skett en
eftergranskning där man hittar 20 mm rest av lobulär
cancer grad 1 där radikalt ingrepp. RCB riskgrupp 1.
Man har diskuterat lokoregional strålbehandling och
ställt frågan om indikation för Capecitabinbehandling,
därefter endokrin behandling.
BEDÖMNING
Patienten kommer idag för diskussion angående den
planerade behandlingen och med tanke på att patienten
från början har på vänster sida stadium 2A kliniskt
luminal B-cancer då indikationen för neoadjuvant
behandling i och för sig inte var stark. Därför avstår
från kompletterande adjuvant cytostatikabehandling
efter operation med tanke även på att tumören på
vänster sida uttrycker mycket god klinisk respons med
en halvering i storlek, Ki67 har gått ner från 40% till
mindre än 5% och RCB riskgrupp 1.
Patienten rekommenderas adjuvant endokrin behandling i
form av aromatashämmare kombinerat med Zoladex då
Tamoxifen bedöms som inte lämplig behandling med tanke
på tidigare förändringar i livmodern som man har tagit
bort.
Hej, jag finner beslutet att inte ge ytterligare cytostatika helt rimligt. Du har svarat fint på behandlingen och har vad jag förstår inte några tecken på att det skulle föreligga spridning till axillen. Baserat på det du skriver kan jag inte heller se att det finns behöv av strålbehandling. Det är bra att man diskuterat alla eventualiteter. Man har alltid rätt till Second opinion om man vill ha det. Tala i så fall med din kontaktsköterska eller den läkare du träffat. Det är inget konstigt med en sådan önskan och som professionell medarbetare tar man inte illa upp för ett sådant önskemål.
Niklas Loman
Överläkare, diagnosansvarig bröstcancer, Skånes universitetssjukhus i Lund.
Dölj svarHej,
Jag har haft smärta i bröstet och gjorde mammografi och sen blev jag tillkallad för kompletterande bilder plus Ultraljud och läkare sa till mig att det ser bra ut och då frågade jag vad har ni sett så att ni kallade mig för kompletterande bilder , hon svarade att körtlar skiljer sig från föregående bilder. Och jag vill tillägga att det har hänt mig samma sak när jag var på 42 års kontroll . Vart kan jag läsa anteckningar för mammografi för att ta del det .
Anteckningar från mammografiUnder den senaste veckan har jag märkt att bröstvårtan på mitt högra bröst ibland dras in, men sedan återgår till sitt normala läge. Detta händer flera gånger om dagen.
Jag har inte noterat några andra symtom, såsom smärta, knöl eller vätska från bröstvårtan, men eftersom detta är en ny förändring har jag börjat känna mig orolig.
Tack på förhand!
Mvh
Besa
Bröstvårtan!Jag har kommit in i period där jag överanalyserar det mesta gällande mina bröst. Jag har alltid haft ganska platta bröstvårtor nu har jag upptäckt kan dock varit länge att ibland ser båda eller den ena bröstvårtan lite indragen ut efter jag har sovit eller tex tränat och haft en tight sport-bh. Sedan går den tillbaka till sin platta form. Är detta något man borde kolla upp? Är 32 år, har två barn, fick senaste för 9 månader sedan men inte ammat om det har någon betydelse.
Funderingar kring tillfällig indragningHej! Var på besök för komplettering i måndags, under besöket som var väldigt stressigt, då de låg efter i schemat, beslutades att en biopsi skulle tas på höger bröst som jag förstod det pga komplexa cystor och ett ytterligare ”skrapprov?” I vänster armhåla, för en svullen lymfkörtel. Vidare blev jag efter 2 dagar, redan, kallad till kontraströntgen, Allt har gått så fort och informationen har varit bristfällig. Hur ska jag tänka, är det oroväckande att allt sker så akut, att de pratar om en svullen lymfkörtel i vänster armhåla, kan det innebära en spridning, samt vad kan vara anledning till svullen lymfkörtel om jag inte nyligen vaccinerats eller har en infektion i kroppen?
Många frågor som jag släpptes med, ger mycket oro!
Tack snälla för svar på förhand!
Hej!
Det är jättetråkigt att du känner att du har fått dålig information. Det brukar oftast inte vara mammografiläkaren som ger så mycket information utan det gör bröstkirurgen när man har fått svar på alla röntgenundersökningar och prover. När man väl inlett en utredning brukar det rulla på och gå ganska snabbt, inte för att det är akut utan för att patienten inte ska behöva vänta onödigt länge. De undersökningar som du gjort låter som de man brukar göra och det är väldigt svårt att säga vad slutresultatet blir. Men även om det är en bröstcancer är det bra att veta om att det finns mycket bra behandling och att prognosen oftast är mycket bra. Lymfkörtlar kan vara svullna pga spridning, men det är också mycket vanligt att de har reagerat på någonting som inte behöver vara farligt.
Yvette Andersson
Överläkare och bröstkirurg
Yvette Andersson är överläkare och bröstkirurg vid Västmanlands sjukhus i Västerås.
Dölj svar Otydlig informationKan man få bröstcancer igen i den sida man gjort mastectomi.
Om så är fallet - varför screenas man inte med ultraljud på denna sida i samband med att man kontrolleras med mammografi på ”frisk” sida.
Oro för återfallHej,
jag flyttade hem från USA i November 2025. I oktober 2025 gjorde jag mammografi i USA och de hittade vad som på engelska heter Architectural distortion.
I USA tog de det väldigt allvarligt och jag skulle varit på 6-månaders uppföljning i USA i april men hade då flyttat hem till Sverige. Så nu vill jag ha uppföljning här i Sverige.
Tyvärr har min allmänläkare här, och inte heller kvinnan som gjorde mammografi här i Sverige, aldrig hört talas om Architectural distortion och därmed inte hur det följs upp.
Min allmänläkare skickade en remiss så nu ska nu på mammografi igen och förhoppningsvis ultraljud men är orolig att ingen vet vad det här är?
Kan ni hjälpa mig med hur jag ska prata med mammografin när jag ska dit den 8 juni?
Jag har alla röntgenbilder och utlåtande från USA men det verkade inte hjälpa.
Diagnos: Arkitektonisk distorsion (i USA Architectural distortion)För tre dagar sen så blev min vänstra bröstvårta hård och de började klia ovanför den, de har inte slutat och jag är lite orolig varje gång jag har bh och den rör till bröstvårtan så e de obehagligt eftersom den e så hård. vad ska jag göra
OroligJag undrar om det stämmer att dom inte brukar ta båda brösten om ena är friskt? Hur funkar det för människor med storlek J och uppåt i brösten om man måste behålla ett bröst? Känns som om det skulle bli extremt ojämt i vikt och skada rygg osv? Har man något val att ta bort båda i de fall där storlek/vikt är ett stort problem?
Misstänks ha cancer i ena bröstet. Om det blir mastektomi i framtiden, vill Jag absolut INTE ha kvar ett! Jag tror nog min rygg skulle ta kål på mig med den ojämna vikten. Skulle dom ge mig ett val? Blir det bara att "ta skiten" och leva med ett bröst som tynger o förstör ryggen? Vad finns det för alternativ? Vill heller inte ha rekonstruktion.
Hej!
Det stämmer att man inte bedömer att det är bra att operera bort ett friskt bröst. Om man har stora bröst kan man i de allra flesta fall göra bröstbevarande kirurgi, vilket då är ett mycket bättre alternativ. Om man ändå behöver göra mastektomi kan man, om man inte har några kontraindikationer för det, göra en förminskning av det friska bröstet för att det ska bli mer jämn belastning. Man får alltid göra en individuell bedömning, och om man verkligen inte vill ha någon rekonstruktion och vill ha mer symmetri kan man också diskutera att ta bort det andra bröstet. Men det är inget man i så fall gör direkt utan efter att allt har lugnat ned sig och man har kunnat fundera i lugn och ro.
Yvette Andersson
Överläkare och bröstkirurg
Yvette Andersson är överläkare och bröstkirurg vid Västmanlands sjukhus i Västerås.
Dölj svar Dubbel mastektomi, bara cancer i ett bröst?Efter behandlingen 2010 gjordes en rekonstruktion med Lambå och inplantat. Någon bröstvårta med vårtgård gjordes aldrig. Efter att ha blivit äldre och dessutom gått ner i vikt har jag nu en stenhård boll på vä sida och en tom påse på hö sida. Detta ser inte klok ut, inte ens med bh utan är helt osymmetriskt. Kan man efter så lång tid få hjälp att fixa till det så det ser någorlunda ok ut? Jag op i Västerås men bor nu i Sthlm.
BröstrekonstruktionKan man utveckla serom 1 år efter "tårtbits" operation? Hur känns ett serom, kan huden bli förändrad o spänd?
Serom