Visar 10 av 6094 träffar
2021-08-28
Jag har 28/7 gjort bilateral mastektomi, vill ej ha rekonstruktion. 24/8 var jag på återbesök. Man sa då att strålning och cytostatika adjutant ej behövs. Och jag tänkte att det är väl så då. Men nu läser jag i journalen att man diskuterat det. Då blir jag orolig och undrar om det ändå inte behövs? Vad anser ni? Bör jag ta upp detta med min läkare, eller be om second opinion? Och var gör jag det i så fall? Tiden går ju, och jag läser här att strålning bör påbörjas snarast efter operation.
Här följer vad som stod i journalen efter besöket 24/8.
Kontaktorsak
Besök efter operation för ställningstagande till
adjuvant behandling. För ytterligare anamnes var god se
nybesöksanteckning 210309.
Aktuellt
Således patient som mars 2021 diagnostiserats med
bilateral cancer. Vänster sida kliniskt T2 N0 M0,
luminal b. Höger sida klinisk T1 N0 M0, luminal A
tubulär cancer. Med tanke på luminal B-cancern på
vänster sida fick patienten neoadjuvant behandling i
form av EC 90 x 3 följt av paklitaxel 80 x 9.
Opererades 210728 med bilateral mastektomi och sentinel
node då patienten själv har önskat mastektomi och
avböjt partiell mastektomi. Vid MDK 210812 så
konstaterar man kvarvarande cancer på höger sida, 15 mm
stor tubulär cancer grad 1, ER 100, PR 0, HER2 normal
och Ki67 2% och 2 benigna sentinel node. Vänster sida
först bedömd som complete respons. Därefter skett en
eftergranskning där man hittar 20 mm rest av lobulär
cancer grad 1 där radikalt ingrepp. RCB riskgrupp 1.
Man har diskuterat lokoregional strålbehandling och
ställt frågan om indikation för Capecitabinbehandling,
därefter endokrin behandling.
BEDÖMNING
Patienten kommer idag för diskussion angående den
planerade behandlingen och med tanke på att patienten
från början har på vänster sida stadium 2A kliniskt
luminal B-cancer då indikationen för neoadjuvant
behandling i och för sig inte var stark. Därför avstår
från kompletterande adjuvant cytostatikabehandling
efter operation med tanke även på att tumören på
vänster sida uttrycker mycket god klinisk respons med
en halvering i storlek, Ki67 har gått ner från 40% till
mindre än 5% och RCB riskgrupp 1.
Patienten rekommenderas adjuvant endokrin behandling i
form av aromatashämmare kombinerat med Zoladex då
Tamoxifen bedöms som inte lämplig behandling med tanke
på tidigare förändringar i livmodern som man har tagit
bort.
Hej, jag finner beslutet att inte ge ytterligare cytostatika helt rimligt. Du har svarat fint på behandlingen och har vad jag förstår inte några tecken på att det skulle föreligga spridning till axillen. Baserat på det du skriver kan jag inte heller se att det finns behöv av strålbehandling. Det är bra att man diskuterat alla eventualiteter. Man har alltid rätt till Second opinion om man vill ha det. Tala i så fall med din kontaktsköterska eller den läkare du träffat. Det är inget konstigt med en sådan önskan och som professionell medarbetare tar man inte illa upp för ett sådant önskemål.
Niklas Loman
Överläkare, diagnosansvarig bröstcancer, Skånes universitetssjukhus i Lund.
Dölj svarHej! Jag är 18/ flyller 19 och har upptäckt en knöl i ena bröstet. Båda brösten är lite öma och jag trodde först att dom har en sista växtspört men sen upptäckte jag knölen och är orolig. Vad ska jag göra?
KnölHej!
Jag genomgick mastektomi med direktrekonstruktion i februari 2025. Fick sedan även 15 strålbehandlingar. Sedan ett par månader tillbaka så är det som en långsmal inbuktning i implantatet som ibland syns mer tydligt och ibland mindre. Den är ca 2 cm. Plastikkirurgen säger att det beror på att jag är smal och inte har något underhudsfett. Men det har ju inte varit så tidigare? Jag har inte gått ned i vikt, snarare möjligen gått upp något kg. Förstår inte riktigt förklaringen.
RekonstruktionHej! Häromdagen så hade min bröstbårta vänts inåt och området runt var lite skrynkligt. Men när jag petade lite runt området vände den sig utåt. Är detta något värt att kolla upp?
Bröstvårta inåtHej, för några dagar sen svällde mitt vänstra bröst upp och gjorde väldigt ont, man kunde knappt röra vid det. Nu har det blivit en stor rodnad på vänster sida om bröstvårtan och det är fortfarande svullet, ömt och varmt. Tilläggas ska att jag är 58 år, så jag ammar inte eller är gravid. Har inte hög feber heller.
Svullet, ömt och rodnat bröstI höger bröst ses 20 mm stor förändring med stråliga utlöpare och det totala extentet är cirka 60 mm, med indragning inom närliggande hud. I vänster bröst ses enbart spridda förkalkningar.
Med ultraljud ses 20 mm stor förändring med utlöpare mot hud men ej genombrott kl. 10/4. Axill u.a. M5/U5.
MNB höger bröst: Invasiv lobulär bröstcancer, i första hand pleomorft typ, NHG3, ER 100%, PR 70%, HER2-negativ, Ki-67 26% (luminal B-lik).
DiagnosJag gick på den första mammografin 28 maj, andra med biopsi 16 juli, besked 5 augusti och konferens bröst- och plastikteam den 24 augusti och nu väntar jag ff på CT-röntgen buk och tid till operation mastektomi och DIEP-lambå.
Fick besked senare idag att CT-röntgen är inbokad 16/9. Det innebär ju över 3,5 månader från första mammografin och två månader från beskedet om cancer. Livet är på paus och även om jag har en inte så aggressiv variant så är det svårt att inte tänka att tre månader gör skillnad för prognosen. Någonstans måste ju denna gräns gå.
Hej!
Det är svårt att säga hur lång fördröjning som påverkar prognosen. Om man har en hormonpositiv cancer är det inte lika bråttom, så det är inte riktigt samma gräns för alla cancrar. 3,5 månader låter lite länge, men det låter som att det framför allt är att man tänker göra en direktrekonstruktion med DIEP som gjort att det tar längre tid, och det har ju sina fördelar i sig att det finns möjlighet att göra det. Jag tänker att dina läkare (som har hela bilden) ändå har bedömt att det inte ska riskera att försämra din prognos. Men det kan vara bra att ventilera din oro med dem.
Yvette Andersson
Överläkare och bröstkirurg
Yvette Andersson är överläkare och bröstkirurg vid Västmanlands sjukhus i Västerås.
Dölj svar Avvikelse från SVF och ev konsekvenserWhen is a nerve-sparing mastectomy a viable option? Where are nerve-sparing mastectomies performed in Sweden? I'm scheduled to have a mastectomy with ALND but the local hospital does not support nerve-sparing approaches. What are my options?
Nerve-sparing mastektomiJag är kallad till kompletterande undersökning efter mammografi och man vill göra ultraljud. Hur allvarligt är detta ?
Hej
Kompletterande mammografi med ultraljud och eventuellt provtagning blir man kallad till när de bilder som togs vid screeningtillfället inte är tillräckliga för att bedöma att man är frisk. Det kan bero på att någon del av bröstet har varit svårt att bedöma tillräckligt bra på de bilder som har tagits eller att man har sett något som talar för bröstcancer. Det är viktigt att gå på den kompletterande undersökningen när man blir kallad eftersom syftet är att ta reda på om det finns cancer i bröstet. Ibland behövs också någon form av provtagning. Det är dock fler som kallas tillbaka som får ett friskbesked än som får ett cancerbesked efter undersökningen.
Maria Edegran
Överläkare mammografiavdelningen
Maria Edegran är överläkare vid mammografiavdelningen inom NU-sjukvården i Uddevalla.
Dölj svar Funderingar till kompletterande mammografiLäkaren sa inte ett ljud. Bara att dom hittat något. Inte om det var farligt eller inte eller vad som kan hända. otrevlig mitt i oron och lämnade med ovisshet efter återbesöket..
Står såhär i journalen: Screening mammografi: DX: 1, SIN: 3
Höger: Inget malignitetsmisstänkt.
Vänster: På CC-projektion något medialt i bröstet finns dorsalt en 7 millimeterstor förtätning. Kod 3.
Ultraljud vänster bröst: SIN: 1
Sonografiskt inget avvikande i bröst eller axill.
Ultraljud höger axill: DX: 1
Inga förstorade lymfkörtlar.
Patient får tid för röntgenledd vävnadsprov vänster bröst.
Vad betyder allt? Fick inga svar från läkaren..