Visar 10 av 5920 träffar

Prognos, fortsatt behandling?

2021-09-15
81 år op hö bröst den 9 dec 2020. Resultat: "PAD radikalt exiderad 30mm -invasiv duktal cancer- Sparsam vaskulär invasion- DCIS grad 3 med nekroser som inte påverkar extent- i axillen makrometastaser bland 10 av 17 körtlar där den största, enskilda metastasen mäter 14 mm- Panel ER 100%- PGR negativitet samt Ki 67 = 55%, på op.resultatet. Då min hjärtkammarfunktion var på 75% blev jag erbjuden cytostatika som jag genomgått 16 feb - 30 juni med jobbiga biverkningar... Till saken hör att jag har Menieres sjukdom, artros i fingrar, op vä höft 2017 och haft/har stora besvär med höger höft, sedan 2019, har i juli efter rtg och besök hos ortoped (via remiss från onkolog) fått veta att inget brosk finns kvar i höftleden, står nu i op.kö med mer än ett års väntetid. Dessutom hade jag en stroke på vä öga i april 2021, fått nedsatt syn på ögat + sedan tidigare gula fläcken-krokseende. Genomgått strålbehandling 3 veckor, klar 20 augusti och äter sedan 2 augusti 2021 Exemestaan 25 mg/dag. Biverkningar fortsatt trötthet, värk och stelhet i alla leder, bortdomnade fingrar och tår på höger fot. Ska i oktober få dropp med choledronsyra/Zometa? Jag har en positiv syn på livet och kämpar på, snäll make som "gör allt", men jag börjar tappa tron på livet pga ständig värk, kan inte stödja på hö ben, går med kryckor inomhus, försöker cykla 10 min/dag på motionscykel. Försöker gå ut på promenad, med stöd av rullator, blir korta sträckor pga smärtor i hö höftled, sover i regel 1- 2 tim/dag. Tar 2 - 4 ggr/dag 2st Alvedon 500 samt c:a 4 - 5 dgr Etoricoxib 60 mg för att få smärtlindring, gör uppehåll 6-7 dgr mellan. Även andra mediciner utöver Exemestaan, Levaxin 100 mikrogram samt efter stroken i april, Trombyl 75 mg, Salures 2,5 mg och Atorvastatin 20mg. Antar att min prognos ang. cancern inte är så positiv?? Min önskan är att få op höften och kunna få tillbaka en bit av livet dvs kunna gå på promenad. Cancern hur vet man att behandlingen hjälper?? Ska ju äta Exemestaan i 5 år (om jag lever så länge till??) Vet ju att den medicinen inte är bra för skelettet... med tanke på höft.op. Funderar på att avbryta Exemestaan pga mera värk o stelhet m.m. Vad händer då? Hur nära stroke och cytostatika + strålbehandling kan man op sin höft? Funderar på att bekosta själv eller vårdgarantin. Ja det blev ett långt inlägg men vore tacksam för svar på vad op. resultatet betyder samt prognos samt svar ang. ev. bryta behandling samt höftop.
Visa svar
Svar:
Hej, såhär skulle jag vilja tänka: Du är frisk efter din bröstcancer. Men lever förstås med en risk för återfall. Den behandling du fått och får (exemestan och zoledronsyra) minskar på ett tydligt sätt risken för återfall. Risken för återfall är förstås större för dig än för en kvinna med t ex 0 eller en körtel med cancer i armhålan, men det paradoxala är att om risken för återfall är större är också effekten av den förebyggande behandlingen större. Men man kan inte bekräfta det på annat sätt än att konstatera att hälsan tiger still (vilket låter fånigt när du har alla de besvär som du har). Vissa av dina symtom är säkert biverkningar av exemestan, vissa saker kan vara en effekt av din tidigare cytostatikabehandling (domnade fingrar och tår). Den värk du har av din dåliga höft förvärras säkert eftersom du tar exemestan och jag håller med om att det vore en god sak om du kunde få en ny så snart som möjligt. JAg kan inte se annat än att man skulle kunna göra den operationen nu. Det är fint att du trots dina krämpor håller igång som du gör. Fortsätt med det och tjata på ortopeden! JAg skulle vilja peppa dig att kämpa på med dina exemestan, de gör skillnad! Och zoledronsyran som kompenserar för den negativa effekt som kan finnas på skelettet av exemestan.
Niklas Loman

Niklas Loman

Överläkare, diagnosansvarig bröstcancer, Skånes universitetssjukhus i Lund.

Behöver du mer stöd? Som medlem i Bröstcancerförbundet får du både gemenskap och goda råd. Bli medlem
Dölj svar

Hormonspiral ,mammagrafi

2026-05-06
Hej ! Undrar bara hur hormon behandlingar tex hormonspiral ,hur det påverkar brösten .är det möjligt att dess verkan kan göra så att små knölar och knutor uppstår ? Och stämmer det att hormonspiral kan påverka hur pass bra bild de kan se på mammografi?
Visa svar
Svar:
Hej Hormonbehandling kan ibland påverka brösten så att vävnaden blir något tätare på mammografibilden. Hormonspiraler brukar dock ha mycket liten påverkan. Det kan vara bra att tala om att man har en hormonspiral när man gör mammografiundersökningen, så att den som bedömer bilderna vet det.
Maria Edegran

Maria Edegran

Överläkare mammografiavdelningen

Maria Edegran är överläkare vid mammografiavdelningen inom NU-sjukvården i Uddevalla.

Behöver du mer stöd? Som medlem i Bröstcancerförbundet får du både gemenskap och goda råd. Bli medlem
Dölj svar
Hormonspiral ,mammagrafi

Hjälper melatonin mot strålskador?

2026-05-05
Mamma har opererat bort en bröstcancer (tårtbit). Hon ska få strålbehandling. Hjälper melatonin som skydd mot strålskador och biverkningar?
Visa svar
Svar:
Hej, Det är väldigt ovanligt med svårare biverkningar av den typen av behandling. Jag har aldrig hört att melatonin används mot strålbiverkningar.
Fredrika Killander

Fredrika Killander

Överläkare bröstcancer

Fredrika Killander är överläkare vid sektionen för bröstcancer vid Skånes Universitetssjukhus i Malmö/Lund.

Behöver du mer stöd? Som medlem i Bröstcancerförbundet får du både gemenskap och goda råd. Bli medlem
Dölj svar
Hjälper melatonin mot strålskador?

Biverkningars följdverkningar

2026-05-05
Hej. Jag mastektomerades för lobulär cancer G2 NO dec 2024 och har stått på Letrasol sedan dess. Bytat till Exametasone Stada. Haft mycket biverkningar bl a fått osteopeni, vallningar, libidominskning och smärtor. Nu sedan januari smärtor i händerna med fingersvullnad och svårt sträcka/böja fingrar och svagt grepp. Dessutom vandrande smärtor i stora leder och muskler. Mina frågor är: Den inflammatoriska aktivitet som uppenbarligen försiggår, är den bestående/ leder till kroniska skador på leder/ligament/muskler? Om jag slutar med antiöstrogenbehandlingen, hur förändras min prognos avseende metastaserande sjukdom? Jag tycker min livskvalitet påverkas mycket negativt av medicineringen. Mvh Ester
Visa svar
Svar:
Hej, Biverkningar i leder och muskler av den hormonella behandlingen brukar gå över när man slutar med den. Efter ett antal år har man ju också blivit äldre, så ibland kan det vara svårt att veta om det är tabletterna eller ökad ålder som ger symtomen. Jag tycker du ska kontakta din doktor och ha ett samtal om hur stor effekt behandlingen kan tänkas ha just för dig.
Fredrika Killander

Fredrika Killander

Överläkare bröstcancer

Fredrika Killander är överläkare vid sektionen för bröstcancer vid Skånes Universitetssjukhus i Malmö/Lund.

Behöver du mer stöd? Som medlem i Bröstcancerförbundet får du både gemenskap och goda råd. Bli medlem
Dölj svar
Biverkningars följdverkningar

Käknekros

2026-05-05
Har precis fått min 6:e och sista injektion med zoledronsyra. Häromdagen bröt jag av en tand och väntar nu på att få en krona insatt. Har nu en molande värk i käkarna och undrar; - Hur visar sig käknekros? - Kan tandläkaren upptäcka det? - Vart ska man vända sig om man är orolig? - Kan man själv kontakta käkkirurg på sjukhuset eller måsta man ha en remiss? I så fall; vem skriver ut en remiss? - Hur behandlas käknekros?
Visa svar
Svar:
Hej, Käknekros är ett ovanligt tillstånd som diagnosiceras och behandlas av tandläkare. Du kan kontakta din vanliga tandläkare som kan skriva remiss till annan instans, om det skulle behövas.
Fredrika Killander

Fredrika Killander

Överläkare bröstcancer

Fredrika Killander är överläkare vid sektionen för bröstcancer vid Skånes Universitetssjukhus i Malmö/Lund.

Behöver du mer stöd? Som medlem i Bröstcancerförbundet får du både gemenskap och goda råd. Bli medlem
Dölj svar
Käknekros

Tamoxifen

2026-05-05
Äter tamoxifen sedan 5 månader. Har biverkningar oro sover dåligt förstoppning dålig koncentration snurrig. Min cancer var inte spridd. Operade bort tårtbit o sedan 5 dgr strålning. Har nu uppehåll på 1 månad i samråd med kirurg. Vad är riskerna att avsluta Tamoxifen ??? Kan man äta mindre dos ??
Visa svar
Svar:
Hej, Man måste väga fördelar mot nackdelar när det gäller den adjuvanta (efter operation) behandlingen, och den diskussionen har du bäst med din doktor. Det pågår studier kring att ta annan dos tamoxifen, och göra en individuell dosering, men inga data än.
Fredrika Killander

Fredrika Killander

Överläkare bröstcancer

Fredrika Killander är överläkare vid sektionen för bröstcancer vid Skånes Universitetssjukhus i Malmö/Lund.

Behöver du mer stöd? Som medlem i Bröstcancerförbundet får du både gemenskap och goda råd. Bli medlem
Dölj svar
Tamoxifen
Övrigt

Stor rodnad på bröst

2026-05-05
Hej, vaknade upp för några dagar sedan med ett stort (konstigt format) utslag över bröstet som kliade mycket (kliar även på bröstvårtan, har inte kliat tillbaka). Det var precis efter mensen och hade ovanligt ont i bröstet innan mensen. Utslaget är rött och ilsket. Hur länge ska jag gå med rodnaden innan jag bör kontakta vc? Jag är 26 år. Tack för svar!
Visa svar
Svar:
Hej! Det skulle kunna vara en infektion i bröstet så jag tycker egentligen inte att du ska vänta med att kolla upp det.
Yvette Andersson

Yvette Andersson

Överläkare och bröstkirurg

Yvette Andersson är överläkare och bröstkirurg vid Västmanlands sjukhus i Västerås.

Behöver du mer stöd? Som medlem i Bröstcancerförbundet får du både gemenskap och goda råd. Bli medlem
Dölj svar
Stor rodnad på bröst

Vad betyder det?

2026-05-05
Hej. Är en kvinna på 40 år som blivit återkallad till mammografin, Skriver in vad som står i min journal för kontext. Kl. 24-13 i vänster bröst ses med hjälp av ultraljud en ungefär 9-10 mm stor något lobulerad lågekogen förändring av oklar genes. Punkteras med mellannål i ultraljudsledning. I vänster axill ses en prominent lymfknuta med cortex på 4 mm, punkteras med finnål. Svar via Bröstmottagningen. Kod M -/3 Kod U -/4 Vad menas med cortex? Är kod u-4 den näst högsta misstankegraden om malignitet?
Visa svar
Svar:
Hej! Av flera skäl är det bättre att du får ett fullständigt besked av din läkare, som då kommer att ha tillgång till all information och du har möjlighet att ställa eventuella följdfrågor direkt.
Yvette Andersson

Yvette Andersson

Överläkare och bröstkirurg

Yvette Andersson är överläkare och bröstkirurg vid Västmanlands sjukhus i Västerås.

Behöver du mer stöd? Som medlem i Bröstcancerförbundet får du både gemenskap och goda råd. Bli medlem
Dölj svar
Vad betyder det?
Övrigt

ADH/DCIS

2026-05-05
Hej. Min mamma 56 år är opererad för ADH/DCIS 2020, knölen var lite över 5 cm stor. Hon gjorde ingen strålbehandling. Äter ingen medicin i förebyggande syfte. Jag har läst på mycket om ADH och DCIS men känner mig långt ifrån fullärd. Jag har hört att det ofta kommer tillbaka om man väl drabbats samt att man ibland kan få vanlig invasiv bröstcancer. Vad är det som avgör att det kan bli bröstcancer av dessa typer av förstadie när man avlägsnat förändringarna? Och ungefär hur pass vanligt är det att det sker?
Visa svar
Svar:
Hej! Det är inte alltid helt lätt att säga om det är återfall eller en ny cancer när det kommer tillbaka i bröstet. Om det är ett återfall beror det på att man inte har fått bort riktigt alla celler utan att några har kunnat tillväxa. Man brukar säga att det efter DCIS i ungefär hälften av återfallen är DCIS igen och i hälften av fallen invasiv cancer. Andelen som får återfall varierar beroende på hur ursprungstumören såg ut men i genomsnitt runt 1/8 på 10 år. Det kan vara mindre nu, då man har sett att andelen återfall i bröstet har minskat med tiden.
Yvette Andersson

Yvette Andersson

Överläkare och bröstkirurg

Yvette Andersson är överläkare och bröstkirurg vid Västmanlands sjukhus i Västerås.

Behöver du mer stöd? Som medlem i Bröstcancerförbundet får du både gemenskap och goda råd. Bli medlem
Dölj svar
ADH/DCIS

Kommunikationstid från inkommer provsvar

2026-05-05
Hej. Jag gjorde biopsi för microcalsifikationer för snart 4veckor sedan. Pratade med unilabs i tisdags morse och då sa de att provsvaret kommit in och bearbetades. Men sedan gick veckan och ingen hörde av sig. Kundtjänst där kan inte säga vad provsvaret säger och de lovade att någon från mottagningen skulle ringa men sedan gick tre dagar och ingen hörde av sig alls. Inget på 1177 heller. Är det rimligt att de kan sitta på ett ev malignt provsvar så länge utan att kontakta mig?
Visa svar
Svar:
Hej! Besked på provsvar lämnas i stort sett alltid av läkare, oavsett om det visar något farligt eller inte. Det tar tid att bearbeta ett vävnadsprov - det ska fixeras och färgas och sedan ska en patolog titta på det i mikroskop. Så själva proceduren tar kanske någon vecka. Men sedan är det, av olika skäl som personalbrist tex, väldigt olika mellan olika lab hur snabbt man kan göra själva arbetet emellan. Så 4 veckor är inte önskvärt, men tyvärr inte heller helt ovanligt att man får vänta.
Yvette Andersson

Yvette Andersson

Överläkare och bröstkirurg

Yvette Andersson är överläkare och bröstkirurg vid Västmanlands sjukhus i Västerås.

Behöver du mer stöd? Som medlem i Bröstcancerförbundet får du både gemenskap och goda råd. Bli medlem
Dölj svar
Kommunikationstid från inkommer provsvar

Årerfall

2026-05-05
Hej! Fick båda brösten borttagna 2016 i augusti och behandlades neoadjuvant. Därtill 25 ggr strålning på höger sida, där en 10 cm stor tumör fanns, doch portvaktskörtlar var angripna och blev också utrymd. 10 år senare har jag brännande smärta och ömmar i hela detta område. Tycker också att höger sida " dragit in sig". Kan man få cancer igen på denna högra sidan. Vänster strålades inte då tumören var mycket liten.
Visa svar
Svar:
Hej! Även om bröstet är bortopererat finns det en risk för återfall i den hud/vävnad som finns kvar i området. På symtomen låter det mer som nervsmärta och ärrvävnad efter operation och strålning, men om du tycker att besvären ändrat sig tycker jag att du ska kolla upp det.
Yvette Andersson

Yvette Andersson

Överläkare och bröstkirurg

Yvette Andersson är överläkare och bröstkirurg vid Västmanlands sjukhus i Västerås.

Behöver du mer stöd? Som medlem i Bröstcancerförbundet får du både gemenskap och goda råd. Bli medlem
Dölj svar
Årerfall

Fråga våra specialister

  • Drabbad eller närstående? Fråga oss!
  • Experterna arbetar helt ideellt men du får oftast svar inom två veckor.
  • Alla frågor och svar publiceras på vår webbplats. Ange inte ditt namn om du vill vara anonym.
  • Stort arkiv med frågor och svar. Använd sökfunktionen nedan!
  • Mejla frågor om Bröstcancerförbundets verksamhet till info@brostcancerforbundet.se
  • Observera att ett svar från någon av bröstcancerspecialisterna inte motsvarar en läkarkontakt. Våra specialister kan inte ge en individuell medicinsk bedömning utan svarar mer övergripande på medicinska och vårdrelaterade frågor.

Vad funderar du kring?

Skickar fråga

Om bröstcancer

Bröstcancer är den vanligaste cancersjukdomen hos kvinnor. Nära 9000 drabbas årligen i Sverige.
Om bröstcancer
Om bröstcancer

Stöd oss

Vår vision är att ingen ska drabbas av bröstcancer. Var med och bekämpa bröstcancer med oss!
Stöd oss
Stöd oss