Frågor & svar

Prognos, fortsatt behandling?

2021-09-15
81 år op hö bröst den 9 dec 2020. Resultat: "PAD radikalt exiderad 30mm -invasiv duktal cancer- Sparsam vaskulär invasion- DCIS grad 3 med nekroser som inte påverkar extent- i axillen makrometastaser bland 10 av 17 körtlar där den största, enskilda metastasen mäter 14 mm- Panel ER 100%- PGR negativitet samt Ki 67 = 55%, på op.resultatet. Då min hjärtkammarfunktion var på 75% blev jag erbjuden cytostatika som jag genomgått 16 feb - 30 juni med jobbiga biverkningar... Till saken hör att jag har Menieres sjukdom, artros i fingrar, op vä höft 2017 och haft/har stora besvär med höger höft, sedan 2019, har i juli efter rtg och besök hos ortoped (via remiss från onkolog) fått veta att inget brosk finns kvar i höftleden, står nu i op.kö med mer än ett års väntetid. Dessutom hade jag en stroke på vä öga i april 2021, fått nedsatt syn på ögat + sedan tidigare gula fläcken-krokseende. Genomgått strålbehandling 3 veckor, klar 20 augusti och äter sedan 2 augusti 2021 Exemestaan 25 mg/dag. Biverkningar fortsatt trötthet, värk och stelhet i alla leder, bortdomnade fingrar och tår på höger fot. Ska i oktober få dropp med choledronsyra/Zometa? Jag har en positiv syn på livet och kämpar på, snäll make som "gör allt", men jag börjar tappa tron på livet pga ständig värk, kan inte stödja på hö ben, går med kryckor inomhus, försöker cykla 10 min/dag på motionscykel. Försöker gå ut på promenad, med stöd av rullator, blir korta sträckor pga smärtor i hö höftled, sover i regel 1- 2 tim/dag. Tar 2 - 4 ggr/dag 2st Alvedon 500 samt c:a 4 - 5 dgr Etoricoxib 60 mg för att få smärtlindring, gör uppehåll 6-7 dgr mellan. Även andra mediciner utöver Exemestaan, Levaxin 100 mikrogram samt efter stroken i april, Trombyl 75 mg, Salures 2,5 mg och Atorvastatin 20mg. Antar att min prognos ang. cancern inte är så positiv?? Min önskan är att få op höften och kunna få tillbaka en bit av livet dvs kunna gå på promenad. Cancern hur vet man att behandlingen hjälper?? Ska ju äta Exemestaan i 5 år (om jag lever så länge till??) Vet ju att den medicinen inte är bra för skelettet... med tanke på höft.op. Funderar på att avbryta Exemestaan pga mera värk o stelhet m.m. Vad händer då? Hur nära stroke och cytostatika + strålbehandling kan man op sin höft? Funderar på att bekosta själv eller vårdgarantin. Ja det blev ett långt inlägg men vore tacksam för svar på vad op. resultatet betyder samt prognos samt svar ang. ev. bryta behandling samt höftop.
Svar:
Hej, såhär skulle jag vilja tänka: Du är frisk efter din bröstcancer. Men lever förstås med en risk för återfall. Den behandling du fått och får (exemestan och zoledronsyra) minskar på ett tydligt sätt risken för återfall. Risken för återfall är förstås större för dig än för en kvinna med t ex 0 eller en körtel med cancer i armhålan, men det paradoxala är att om risken för återfall är större är också effekten av den förebyggande behandlingen större. Men man kan inte bekräfta det på annat sätt än att konstatera att hälsan tiger still (vilket låter fånigt när du har alla de besvär som du har). Vissa av dina symtom är säkert biverkningar av exemestan, vissa saker kan vara en effekt av din tidigare cytostatikabehandling (domnade fingrar och tår). Den värk du har av din dåliga höft förvärras säkert eftersom du tar exemestan och jag håller med om att det vore en god sak om du kunde få en ny så snart som möjligt. JAg kan inte se annat än att man skulle kunna göra den operationen nu. Det är fint att du trots dina krämpor håller igång som du gör. Fortsätt med det och tjata på ortopeden! JAg skulle vilja peppa dig att kämpa på med dina exemestan, de gör skillnad! Och zoledronsyran som kompenserar för den negativa effekt som kan finnas på skelettet av exemestan.
Niklas Loman
Niklas Loman
Överläkare, diagnosansvarig bröstcancer, Skånes universitetssjukhus i Lund.

Ont i vänster bröstvårta

2025-06-09
Hejsan! Jag är 21 år- snart 22 och Igår eftermiddag så gjorde min vänstra bröstvårta och och sticker typ lite runt omkring. Jätte obehagligt och vet inte vad det kan vara. Gör fortfarande ont till o från idag. Vad kan det vara?
Visa svar
Ont i vänster bröstvårta

Biopsi

2025-06-09
Hejsan. Jag hittade en knöl i vänstra bröstet för ca 6 månader sedan, idag har jag varit på mammografi + ultraljud + biopsi. Läkaren hittade Fibroadenom som såg bra ut (god). Men jag skulle få mitt provsvar på posten för det? Jag undrar är det vanligt, eller bör man inte alltid få en tid hos läkaren som lämnar provsvaret?
Visa svar
Biopsi

Öm i vävnad/hud

2025-06-04
Op 2018 bröst och axill,hormonkänslig. Strålad och ätit letrozol i 5 år. Är nu öm i vävnaden vid axill och neråt mot utsidan av bröstet. Kan det bli så efter så många år. Är det nervtrådar som söker vägar eller varför känns det så? Bör jag kolla upp det? Vänligen Susanne
Visa svar
Öm i vävnad/hud

Symtom

2025-06-04
Hej! Jag har en öm punkt i vänster bröst uppe på insidan. Känner inte direkt en knöl men har varit öm i 4-5 månader. Nu gör det även ont i bröstet när jag sover på mage. Måste man känna en knöl om man misstänker cancer? Läst att man oftast inte har ont vid cancer men kan smärta vara ett ovanligt symtom?
Visa svar
Symtom

ödem som symtom?

2025-06-04
Jag har ett område över höger bröst, en bit nedanför nyckelbenet, som har börjat bete sig som "memory skum" eller pittingödem - jag kan ändra formen och strukturen, dvs om jag lägger tryck och "drar" huden blir det som vågor som stanna kvar ett tag efter draget eller om jag trycker in ett finger blir det en kvardröjande grop. Jag är fysiskt aktiv, normalviktigt, frisk och har inte genomgått någon operation i området, inget trauma, ingen cancer. Det dök upp för ca 4 månader sedan. Nu har jag blivit återkallad efter mammografi för fortsatt utredning och undrar om "memory skum" kan var ett symtom på bröstcancer?
Visa svar
ödem som symtom?

Torr slemhinna

2025-06-02
Hej, Jag har problem med torr slemhinna i underlivet och har nu fått lokalt östrogen utskrivet men jag vågar inte använda det. Läste att det finns laserbehandling mot vaginal torrhet men att det inte erbjuds inom den offentliga vården. Varför erbjudes inte det? Pågår det någon forskning kring detta?
Visa svar
Torr slemhinna

Leverpåverkan av Tamoxifen

2025-06-02
Hej! Jag har nyligen påbörjat medicinering med Tamoxifen. Jag har fått veta att provsvar visar på att min lever påverkas. Vore det bättre för levern att ta halva dosen på morgonen och halva på kvällen?
Visa svar
Leverpåverkan av Tamoxifen

Kosttillskott

2025-06-02
Hej ! Äter sedan ca 2 år tamoxifen. Sover väldigt dåligt. Nu undrar jag om det går att ta Tranquil som är ett kosttillskott ihop med tamoxifen ?
Visa svar
Kosttillskott

Neuropati

2025-06-02
Har fått neuropati efter cancerbehandlingen. Finns det ngn chans att den blir bättre eller är den livslång? Med tanke på att det är en biverkning.
Visa svar
Neuropati

Exemestan och förkylning

2025-06-02
Hej, Jag har återkommande och långdragna "förkylningar" halsont, hosta, nästäppa, bihålor, tung i huvudet (ej feber) och undrar om det har samband med Exemestan som jag tar sedan 2,5 år. Ibland känns det som att jag aldrig är riktigt friskt. Har sökt vård och fått kortisonspray, hjälper mot nästäppan men jag blir ju fortfarande "förkyld" med jämna mellanrum. Innan jag började med behandling var jag väldigt sällan sjuk, så det är stor skillnad. I vissa bipacksedlar står att man kan få färre vita blodkroppar vilket leder till infektionskänslighet. Vad göra?
Visa svar
Exemestan och förkylning

Margenza

2025-06-02
Margenzaeffekt? Godkänd i Sverige?
Visa svar
Margenza

Telangiektasi?

2025-06-02
Hej! I min behandling för bröstcancer har jag bl.a. fått strålbehandling. Detta gjordes för ca 2 år sedan. Jag misstänker att jag som sen biverkning har fått telangiektasi, tror de kan kallas spindelvener, i ett större område under mitt bröst som blev strålat. Små, tunna, fina blodkärl som är synliga. Om jag trycker på dem eller drar ett finger över dem då blir de ljusare eller nästan försvinner helt, när jag lyfter fingret fylls blodkärlen snabbt igen. Kliar inte, gör inte ont, inget som fjällar eller är torrt. Upplever att området med blodkärlen blir mer synliga och röda om jag exempelvis har tränat. Jag har försökt hitta information om sena biverkningar av strålbehandling men det är svårt att hitta något som rör det här fenomenet. Har hittat en del på utländska sidor. Har ni några förslag på svenska sidor som skriver om detta? Hur vanligt är detta som en sen biverkning? Har jag förstått det rätt att detta är inget som försvinner om ett tag utan det är beständigt? Om jag skulle vilja ta bort dem eller göra dem mindre synliga vilka behandlingar finns det då? Tack på förhand!
Visa svar
Telangiektasi?

Nagel avlossning

2025-06-02
Hej! Varför finns det ingen samlad kunskap om att förlora naglar i samband med cytostatika behandling? Det går inte att få någon info på bröstmottagningen!!! Finns det någon internationell genomgång? Jag saknar både förebyggande behandling, hur hantera under tiden naglarna faller av!
Visa svar
Nagel avlossning

Tamoxifen biverkningar syn och ögon

2025-06-02
Hej, har bytt läkemedel från Anastrazole till Tamoxifen. Luminal A, mikrotumör i höger bröst av lågrisk. Läser på bipacksedel om att vanliga biverkningar 1/10 är: blodpropp, synnedsättning och påverkan på ögon. Tvekar därför att ta Tamoxifen. Anastrazole verkar då bättre, trots att jag kan riskera att bli benskör. Har mindre bentäthet när det gäller ett värde. Jag har också läst att många får synpåverkan och att den är permanent av Tamoxifen. Jag förstår verkligen att man avbryter hormonbehandling när biverkningarna man riskerar är så allvarliga.
Visa svar
Tamoxifen biverkningar syn och ögon

Olika skönhetsingrepp efter cancerbesked

2025-06-02
Hej, jag har fått diagnosen bröstcancer trippel negativ. Har tagit bort min knöl som upptäcktes väldigt tidigt och har valt bort cytostatika med tanke på statisk och bara valt strålbehandlingen. Nu undrar jag när jag kan fortsätta göra skönhetsingrepp så som botox, fillers i läppar och andra uppstramande behandlingar i ansikte/hals, Enligt salongen säger de att jag måste vänta på att bli friskförklarad något jag tycker är märkligt då jag hört flera andra som gått iväg och gjort ingrepp efter de avslutat behandling.
Visa svar
Olika skönhetsingrepp efter cancerbesked

Bröstcancer sår

2025-06-01
Hej! Jag går sista året i gymnasiet och går vård och omsorgsprogrammet. Jag skriver just nu en uppsats på bröstcancer sår och fått som uppgift att intervjua olika förbund/sidor. Jag undrar hur bröstcancer sår uppstår, vad det finns för symtom samt utredning och vad undersköterksan har för roll kopplat till tumörsår. Tack!
Visa svar
Bröstcancer sår

Letrosol

2025-06-01
Hej! Jag fick min bröstcancerdiagnos i februari 2025. Är nu opererad och strålad. Äter letrosol nu och gjorde en bentäthetsmätning i samband med att jag började medicinera. Den visade att jag har osteoporos. Bör jag få någon sorts behandling? Ska äta letrosol i fem år. Finns det risk att benskörheten förvärras under dom åren? Undrar också om det är risk för att bli benskör av tamoxifen?
Visa svar
Letrosol

Känsligt östradiol

2025-06-01
Hej igen, Jag har tidigare ställt en fråga gällande zoladex och mätning av känsligt östradiol. Jag är själv ordinerad zoladex och Letrozol. I ett tidigare svar angående Zoladex svarade Yvette Andersson "Vi brukar också kolla östrogennivåerna regelbundet, de första 2 åren, för att säkerställa att östrogennivåerna inte är för höga - då blir behandlingen med letrozol ganska verkningslös.". Jag tycker det är jättebra och viktigt men undrar vart jag kan hitta stöd för detta. På Sahlgrenska vill man inte göra dessa mätningar. I det nationella vårdprogrammet står det "Vid ovariell suppression med LHRH-analog bör man kontrollera nivåer av östradiol (känslig) (baseline och efter 3, 6 och 12 månader)". Jag har tidigare frågat vad jag ska göra för att få likvärdig vård dvs mätning av känsligt östradiol I två år och fick då svaret att jag kan begära en second opinion men finns det något stöd där två år framgår som standard (forskning, vårdprogram eller liknande) som jag kan hänvisa til?
Visa svar
Känsligt östradiol

Avsluta tamoxifen?

2025-06-01
Hej 2019 drabbades jag av bröstcancer (38 år gammal) Gjorde en första operation där två tumörer togs bort. Efter operationen visade PAD tre friska sentinel nodes, men även multifokal invasiv lobulär cancer grad 2 inom ett 70 mm stort område, minst fyra foci där den största mäter 20 mm inkl små satelliter och därtill ytterligare tre separata tumörer om 3, 2 och 2 mm, varav en inte är radikal mot medial resektionsrand. Immuno utförd på den största tumören med biomarkörer ER 100%, PR 100%, Ki67 29% och HER2 negativ. Jag opererades igen och tog bort hela bröstet. Därefter cytostatika 6 beh, sen tamoxifen + Zoladex + zoledeyn. Jag hade avslutningssamtal med min onkolog i julas och hon meddelade då att behandlingen med Zoladex skulle upphöra nu i sommar (haft den i 5 år) och så frågade onkologen ”hur jag ville göra” med tamoxifen. Jag blev helt ställd eftersom planen tidigare varit tamoxifen i 10 år. Hon menade att det som talade för fortsatt tamixifen-beh var ett relativt stort område av bröstet som drabbats samt att cancern var lobulär. Det som talade mot fortsatt beh var att den inte spridit sig till lymfkörtlarna. Jag blev helt ställd och onkologen sa att hon inte kunde råda mig, utan att vi fick resonera oss fram till ett beslut. Jag sa då att jag ville fortsätta 5 år till med tamoxifen. Men nu känner jag mig osäker. Jag har ganska mycket biverkningar (sömnproblem, vallningar o viktuppgång) varför ska jag fortsätta med tamoxifen om inte ens onkologen var ”säker”. Jag hittade någon studie där det stod att tamoxifenet fortsätter verka i kroppen även efter avslutad behandling, stämmer det? Vad skulle ni säga om ovanstående? MVH P
Visa svar
Avsluta tamoxifen?

Känsligt östradiol

2025-05-31
Hej! Jag såg i ett svar angående Zoladex idag den 26 maj att det görs mätningar av känsligt östradiol i vart fall i två år i vissa delar av Sverige. Jag tycker detta är jättebra och viktigt men på på Sahlgrenska vill man inte göra några mätningar alls. Det motiveras med att man inte kan göra någonting åt högre nivåer. Jag tycker de åtgärder som lämnas i svaret så som kortare tid mellan implantaten eller byte av preparat är högst relevant. Finns det något som jag kan hänvisa till för att också få likvärdig vård med uppföljning av känsligt östradiol i två år?
Visa svar
Känsligt östradiol