Visar 10 av 6029 träffar
2021-10-24
Jag är en kvinna på 80 å,r änka, pigg för min ålder och helt "självgående"
I juni 2020 upptäcktes en cancertumör i vä bröst. Efter det följde 12 omgångar med cellgifter, operation och 15 strålbehandlingar på Karolinska sjukhuset i Solna Allt verkar ha gått bra, men jag vill fråga om biverkningar, som har uppstått.
I samband med cellgiftsbehandlingarna började jag frysa om tårna. Detta tilltog långt efter att cellgiftsbehandlingarna avslutats, och jag fick också en känsla av att ha kuddar under fötterna, allså neuropati. Detta påverkar balansen, men enligt en läkare på KS finns ingenting att göra.
Efter avslutade behandlingar började jag med Letrosol 26 januari, som jag inte mådde bra av. En av biverkningarna var karpaltunnelsyndrom i båda händerna, varav den högra måste opereras. Detta konstaterades på Neurofysiologen på KS, och jag erbjöds remiss till operation. Jag har emellertid skjutit upp denna, men hoppas få den gjord före jul.
Jag bytte från Letrosol till Tamoxifen. Nu kom andra biverkningar. Håret glesnade på hjässan, jag fick klåda och eksem (?) i hårbotten. Betnovat hjälper inte; det enda som lindrar i någon mån är äppelcidervinäger. Jag har också tappat ögonbryn och ögonfransar. Har läst att Tamoxifen har håravfall som en biverkan.
Sedan ett par veckor har jag på eget bevåg minskat Tamoxifen från 20 mg till 10 mg. Vad säger ni om detta?
Har alltså inte varit i kontakt med KS om detta. Tycker det är besvärligt med alla olika läkare. Har haft minst fem olika under min cancebehandling.
Mycket tacksam för era synpunkter!
lång efter att cellgiftsbehandlingarna
Hej, eftersom du fått 12 behandlingar tillåter jag mig att gissa att du åtminstone delvis fått paklitaxel som ju har som biverkan neuropati, precis som du säger. Det beror på att paklitaxel verkar genom att påverka en struktur i cellerna som heter mikrotubuli och som har med celldelning att göra. Kroppen använder dock mikrotubuli även som "armeringsjärn" i de långa nerverna, vilket är orsaken till att man får en påverkan på dem vid sådan behandling. Den är det detdär med håravfall, jag uppfattar att både tamoxifen och letrozol kan har den bieffekten, men inte lika uttalat som cytostatika förstås, mer så att man får mer hår i hårborsten än man brukar, jag uppfattar inte att man blir kal på huvudet av medicinen. Håravall är ett besvärligt symtom, jag får intrycket av att du varit hos en hudläkare redan, annars kunde du gott få träffa en för att diskutera saken, även om det leder till att du får träffa ytterligare en läkare... Jag kan förstås inte rekommendera att ta 10 mg istället för 20 mg, dokumentation om effekt på 20 mg är överväldigande och finns i mycket mindre omfattning för 10 mg.
Niklas Loman
Överläkare, diagnosansvarig bröstcancer, Skånes universitetssjukhus i Lund.
Dölj svarHej,
Mitt biopsisvar visade mikrogranulärt adenom och ev intraduktalt papillom. Tog bort knölen för några veckor sedan med VAE. Vad är mikrogranulärt adenom och medför det en ökad risk för cancer?
Hej!
MikroGLANDULÄRT adenom är tydligen en ganska ovanlig variant. Ordet är en beskrivning av att körtelvävnad (körtel=glandula) växer i små "bollar". På grund av växtsättet kan det i mikroskopet vara svårt att skilja från bröstcancer i vanliga små biopsier (och man vill därför ha större prov som vakuumexcision (VAE). Det finns teorier om att det skulle kunna vara ett förstadium till cancer, men det är som sagt ovanligt och finns inte jättemycket studier. Men man vill ta det säkra före det osäkra och ta bort dessa typer av förändringar.
Yvette Andersson
Överläkare och bröstkirurg
Yvette Andersson är överläkare och bröstkirurg vid Västmanlands sjukhus i Västerås.
Dölj svar Mikrogranulärt adenom och papillomHej!
Sökte, och fick tidigarelagd mammografi/ultraljud pgr a nytillkomna knöligheter.
7 år efter operation, cytostatika och strålning, har det opererade bröstet börjat utveckla fettcellsnekros med förkalkningar, samt förtjockning av huden med indragningar. Förutom det estetiska så har jag fått svårt att ligga på mage, det gör för ont.
Det jag undrar över är, varför händer detta? Är det immunförsvaret som har börjat reagera, och hur länge kan det här pågå? Tacksam för att det inte handlade om tumörer, men undrar ändå lite över slutresultatet.
Tack på förhand!
Hej!
Både kirurgi och strålning har stor påverkan på vävnaden. Det bildas alltid ärrvävnad som innehåller mer bindväv och brukar vara lite hårdare. Fettvävsnekroser orsakas av att fettväv skadas, till exempel om området inte har fått tillräckligt med syresättning för att blodtillflödet varit otillräckligt, och medför ofta att det blir förkalkningar i vävnaden. Vid kirurgi skär man av små blod- och lymfkärl (och dessa skador förvärras ofta av strålning) vilket påverkar vätskeavflödet från området och ger då en svullnad och förtjockning av huden bland annat. Allt detta förekommer hos alla som genomgått behandling men det varierar mycket hur omfattande besvären blir. Det mesta blir bättre med tiden, men tex svullnad kan uppstå även efter längre tid då framför allt strålning kan leda till en process i vävnaden som pågår under lång tid. När det gäller svullnaden och indragningen blir det ofta bättre om man masserar över området, och drar med handen ut mot armhålan.
Yvette Andersson
Överläkare och bröstkirurg
Yvette Andersson är överläkare och bröstkirurg vid Västmanlands sjukhus i Västerås.
Dölj svar Icke-maligna förändringar efter ingreppHej, jag upptäckte igår en pytteliten knöl/förhårdnad i mitt högra bröst, ungefär en cm från vårtgården. Jag skulle beskriva den som om det skulle sitta ett sandkorn i bröstet rent storleksmässigt, men den sticker ut på så sätt att den känns hårdare än resterande vävnad. Står eller sitter jag känner jag den direkt men den är svårare att hitta om jag ligger ned även om jag känner den då också till sist. Svårt att säga om den är flyttbar eller inte i och med storleken, hela bröstet följer liksom med när jag drar med fingertopparna över. Ömmar inte, utan den liksom bara är där plötsligt.
Jag är snart 38 år, tar inga hormonpreparat alls. Jag är skräckslagen och kan inte tänka på någonting annat än detta nu. Ringde mammografin och ska få en kallelse, men fick ingen vidare information annat än att det KAN vara en cysta men det är omöjligt att svara på utan att kontrollera. Jag har försökt leta information själv men ingenstans hittar jag något om såna här små, hårda knölar.
Orolig över liten knölHej!
Jag är en 32 åring som börjar bli lite orolig. Jag har under ett års tid haft ont och hugg i ena bröstet. Alltså inte p bröstkorgen utan i själva bröstet. Känner jag på det så är det svullet på olika ställen vilket det inte varit förr. Är inte precis innan mens ont utan kan komma till och från under månadens gång. Håller i sig i kanske ett dygn och sen försvinner. Är det något jag bör kolla upp? Vet att man inte brukar komma på mammografi förens man passerat 40. Tack
Fundering på om jag bör söka vårdHej! Jag gjorde biopsi 2/6 och har redan fått kallelse 17/6 för ny punktion? Kan inte läsa om varför någonstans? Nu orolig och ska vänta 2 veckor?
PunktionVar hos vc pga känt lite diffus smärta i armhålan till och från senaste tiden och läkaren gjorde ett ultraljud med sin telefon och hittade en förstorad lymfkörtel 1,6 cm sa han. Inget man kan känna själv. Har fått en remiss till bröstenheten men väntan är jobbig. Är det stor risk att det är något farligt eller kan jag ändå hoppas att det är något ofarligt? Är 32 år.
Förstorad lymfkörtelHej! Har haft trippelnegativ bröstcancer och är bärare av brca1 genen. Gick på årliga kontroller i ca 20 år innan jag blev sjuk vid 60 års ålder. Opererade bort äggstockar o livmoder vid 41 års ålder. Tyvärr har mina barn ärvt genen, dottern får samma kontroller som jag haft men sonen har inte erbjudits ngn uppföljning, är det enligt rekommendationerna eller har det blivit ngn miss?
Brca12026-06-07
Törs jag äta denna då jag avråtts att äta hormoner av min mors läkare efter att hon avlidit i bröstcancer?
VeozaHej har opererats och strålats och ska börja jobba igen . Hormonkänslig lågaggressiv bröstcancer. Ej cyt behandling. Skall få zoledronsyradroop om ett par månader. Har också ADHD och skulle vilja återuppta min medicin (methylfenidat) igen för det underlättar oerhört i jobbet och jag mår känslomässigt bättre ffa kring min oro. Finns det någon ökad risk för bröstcancer med den typen av medicin . Krockar methylfenifat med anastrazol o zoledronsyra? Vad finns det för erfarenheter kring denna medicinering. Jag frågade min läkare och hon hade aldrig haft en patient med ADHD medicin.
MedicinkombinationJag fick min diagnos i oktober 2025 - hormonpositiv, her2-, lobulär bröstcancer. Jag opererades i november. De tog då bort tre "kluster" av tumörer i bröstet, där den största var 3cm. De tog även en (liten) makrotumör i en portvaktskörteln. De kunde konstatera i labbet att min tumör växte långsamt (3% i tillväxt).
Jag fick strålning, 15 omgångar, varav boost de sista dagarna.
Jag har ätit tamoxifen i några månader nu. Igår hade jag samtal med onkologen. Resultat på oncotype har kommit. 18 poäng på min typ av cancer.
Nu rekommenderas jag byta medicin till kisqali, i kombination med zoladex (jag är 40+, inte i klimakteriet) och förmodligen letrozol (jag minns faktiskt inte om jag ska vara ärlig).
Borde jag:
Be om second opinion? De är inte säkra på att de gjorde rätt val i att inte erbjuda mig cellgifter. Är den behandling jag erbjuds nu för att de helt enkelt vet mer om min tumör nu? Att jag kanske hade gynnats av cellgifter? Och är bytet av medicin helt motiverat nu?
Jag är också väldigt rädd för detta medicinbytet. Kisqali känns så... Insvasivt. Är rädd för biverkningarna från alla mediciner, och att de ska leda till att jag inte kan arbeta heltid, leva mitt liv mm.
Hej. Oncotype har givit ytterligare information och då hamnar du i en "mellanriskgrupp", om det har tippat över till att "de inte är säkra att det gjort rätt val" eller inte, kan jag inte svara på. Tillägget med Kisqali har egentligen inte något med om man ger cytostatika eller inte, men oncotype kan påverka val att ge Kisqali, och utifrån det du beskriver låter det rimligt. Jag tycker dock att du ska ställa dessa frågor till din läkare som har fler svar än vi kan ge på detta forum.
Behandlingsbytet innebär 2 ändringar: dels tillägget av Kisqali men också byte till zoladex och aromatashämmare (tex letrozol). I slutändan blir det hur du mår på behandlingen och vilken livskvalitet du får (tex återgång i arbete som du själv nämner) som avgör om du fullföljer de 3 rekommenderade åren med Kisqali eller inte. Om du känner dig tveksam kan du be om en second opinion via din läkare/sköterska.
Anne Andersson
Överläkare och diagnosansvarig
Anne Andersson är överläkare i onkologi och diagnosansvarig för bröstcancer vid Norrlands Universitetssjukhus i Umeå.
Dölj svar Kesqali