Visar 10 av 6019 träffar
2019-11-08
Hej!
Jag har nyligen genomgått en mastektomi av höger bröst pga diagnosen pleomorf lobulär cancer in situ (PLCIS).
Det var närmast en slump att detta upptäcktes. Jag sökte läkare för att jag tyckte att jag kände en knuta i vänster bröst. Mammografi visade ingenting. Ultraljud visade ingenting i vänster bröst, men man hittade i stället en 6 mm förändring i höger bröst. Finnålsbiopsi visade på cancer.
Jag fick först operera bort en mindre del av bröstet då man misstänkte att jag hade en 6 mm liten tumör - invasiv cancer.
PAD-svaret visade i stället på PLCIS i ett 34x15 mm stort område. Detta var inte radikalt bortopererat - endast 1 mm marginal, 0 mm mot djupet.
Jag rekommenderades att ta bort ytterligare en del av bröstet. Men då jag kände att detta var för osäkert begärde jag i stället att få göra en mastektomi.
Jag har förstått att det finns risk för att PLCIS kan uppstå även i mitt kvarvarande bröst. Om detta inte upptäcks kan det ju i förlängningen leda till invasiv cancer.
Till saken hör att jag har täta bröst och jag känner mig inte trygg med mammografi som enda uppföljning.
Jag har tagit upp med min läkare att jag skulle vilja operera bort även det kvarvarande bröstet i profylaktiskt syfte.
Har dock upplevt att det finns ett motstånd mot detta med hänvisning till att man inte vill operera bort friska kroppsdelar.
Som jag ser det finns det ingen säker diagnostik som kan visa att mitt bröst är friskt. Jag känner att min livskvalitet kommer att bli starkt nedsatt av att behöva leva med denna oro.
Rent praktiskt tycker jag också att det skulle vara enklare att leva med en platt bröstkorg än med ett bröst. Jag är inte intresserad av att göra någon rekonstruktion eller av att använda protes. Jag är 60 år och kan acceptera och lära mig att leva utan bröst. Jag känner inte att min identitet som kvinna står och faller med att jag har bröst.
Sammanfattningvis undrar jag alltså hur jag ska gå till väga för att få sjukvården att lyssna på min oro och min vilja ?
Kan det vara en bra idé att begära en ny medicinsk bedömning/ second opinion i en annan sjukvårdsregion ?
Hej! Ja, det är inte lätt med oro, det förstår jag, men kanske du har blivit oroad lite i onödan? LCIS är som du säger en indikation på att det kan uppstå en "riktig" cancer i endera bröstet. LCIS i sig är inte något som egentligen kräver behandling förutom kirurgi. Täta bröst är något som diskuteras alltmer. Man vet att det är svårare att bedöma täta bröst mammografiskt och att det förutom detta finns en ökad risk för cancer i täta bröst. Brösten "ska bli" mindre täta och mer fettomvandlade efter klimakteriet, men långt ifrån alla blir det. Det finns ännu ingen samsyn kring hur man ska hantera detta, men många frågor. Hur stor är egentligen risken? Ska man göra om mammografiscreeningen? ska andra undersökningsmetoder användas till alla kvinnor med täta bröst? Ska någon förebyggande behandling sättas in?
Jag tror kanske inte att du blev mindre orolig nu, men jag vill bara säga att det är en svår fråga och att det inte finns något bra svar. Om du har god kommunikation med din kirurg som opererade det andra bröstet kanske du kan få den hjälp du önskar gällande det andra bröstet. Men som du säger - motstånd finns helt säkert.
Renske Altena
Docent i onkologi. Forskare, Karolinska Institutet.
Dölj svarHej,
Jag har haft smärta i bröstet och gjorde mammografi och sen blev jag tillkallad för kompletterande bilder plus Ultraljud och läkare sa till mig att det ser bra ut och då frågade jag vad har ni sett så att ni kallade mig för kompletterande bilder , hon svarade att körtlar skiljer sig från föregående bilder. Och jag vill tillägga att det har hänt mig samma sak när jag var på 42 års kontroll . Vart kan jag läsa anteckningar för mammografi för att ta del det .
Anteckningar från mammografiUnder den senaste veckan har jag märkt att bröstvårtan på mitt högra bröst ibland dras in, men sedan återgår till sitt normala läge. Detta händer flera gånger om dagen.
Jag har inte noterat några andra symtom, såsom smärta, knöl eller vätska från bröstvårtan, men eftersom detta är en ny förändring har jag börjat känna mig orolig.
Tack på förhand!
Mvh
Besa
Bröstvårtan!Jag har kommit in i period där jag överanalyserar det mesta gällande mina bröst. Jag har alltid haft ganska platta bröstvårtor nu har jag upptäckt kan dock varit länge att ibland ser båda eller den ena bröstvårtan lite indragen ut efter jag har sovit eller tex tränat och haft en tight sport-bh. Sedan går den tillbaka till sin platta form. Är detta något man borde kolla upp? Är 32 år, har två barn, fick senaste för 9 månader sedan men inte ammat om det har någon betydelse.
Funderingar kring tillfällig indragningHej! Var på besök för komplettering i måndags, under besöket som var väldigt stressigt, då de låg efter i schemat, beslutades att en biopsi skulle tas på höger bröst som jag förstod det pga komplexa cystor och ett ytterligare ”skrapprov?” I vänster armhåla, för en svullen lymfkörtel. Vidare blev jag efter 2 dagar, redan, kallad till kontraströntgen, Allt har gått så fort och informationen har varit bristfällig. Hur ska jag tänka, är det oroväckande att allt sker så akut, att de pratar om en svullen lymfkörtel i vänster armhåla, kan det innebära en spridning, samt vad kan vara anledning till svullen lymfkörtel om jag inte nyligen vaccinerats eller har en infektion i kroppen?
Många frågor som jag släpptes med, ger mycket oro!
Tack snälla för svar på förhand!
Hej!
Det är jättetråkigt att du känner att du har fått dålig information. Det brukar oftast inte vara mammografiläkaren som ger så mycket information utan det gör bröstkirurgen när man har fått svar på alla röntgenundersökningar och prover. När man väl inlett en utredning brukar det rulla på och gå ganska snabbt, inte för att det är akut utan för att patienten inte ska behöva vänta onödigt länge. De undersökningar som du gjort låter som de man brukar göra och det är väldigt svårt att säga vad slutresultatet blir. Men även om det är en bröstcancer är det bra att veta om att det finns mycket bra behandling och att prognosen oftast är mycket bra. Lymfkörtlar kan vara svullna pga spridning, men det är också mycket vanligt att de har reagerat på någonting som inte behöver vara farligt.
Yvette Andersson
Överläkare och bröstkirurg
Yvette Andersson är överläkare och bröstkirurg vid Västmanlands sjukhus i Västerås.
Dölj svar Otydlig informationKan man få bröstcancer igen i den sida man gjort mastectomi.
Om så är fallet - varför screenas man inte med ultraljud på denna sida i samband med att man kontrolleras med mammografi på ”frisk” sida.
Oro för återfallHej,
jag flyttade hem från USA i November 2025. I oktober 2025 gjorde jag mammografi i USA och de hittade vad som på engelska heter Architectural distortion.
I USA tog de det väldigt allvarligt och jag skulle varit på 6-månaders uppföljning i USA i april men hade då flyttat hem till Sverige. Så nu vill jag ha uppföljning här i Sverige.
Tyvärr har min allmänläkare här, och inte heller kvinnan som gjorde mammografi här i Sverige, aldrig hört talas om Architectural distortion och därmed inte hur det följs upp.
Min allmänläkare skickade en remiss så nu ska nu på mammografi igen och förhoppningsvis ultraljud men är orolig att ingen vet vad det här är?
Kan ni hjälpa mig med hur jag ska prata med mammografin när jag ska dit den 8 juni?
Jag har alla röntgenbilder och utlåtande från USA men det verkade inte hjälpa.
Diagnos: Arkitektonisk distorsion (i USA Architectural distortion)För tre dagar sen så blev min vänstra bröstvårta hård och de började klia ovanför den, de har inte slutat och jag är lite orolig varje gång jag har bh och den rör till bröstvårtan så e de obehagligt eftersom den e så hård. vad ska jag göra
OroligJag undrar om det stämmer att dom inte brukar ta båda brösten om ena är friskt? Hur funkar det för människor med storlek J och uppåt i brösten om man måste behålla ett bröst? Känns som om det skulle bli extremt ojämt i vikt och skada rygg osv? Har man något val att ta bort båda i de fall där storlek/vikt är ett stort problem?
Misstänks ha cancer i ena bröstet. Om det blir mastektomi i framtiden, vill Jag absolut INTE ha kvar ett! Jag tror nog min rygg skulle ta kål på mig med den ojämna vikten. Skulle dom ge mig ett val? Blir det bara att "ta skiten" och leva med ett bröst som tynger o förstör ryggen? Vad finns det för alternativ? Vill heller inte ha rekonstruktion.
Hej!
Det stämmer att man inte bedömer att det är bra att operera bort ett friskt bröst. Om man har stora bröst kan man i de allra flesta fall göra bröstbevarande kirurgi, vilket då är ett mycket bättre alternativ. Om man ändå behöver göra mastektomi kan man, om man inte har några kontraindikationer för det, göra en förminskning av det friska bröstet för att det ska bli mer jämn belastning. Man får alltid göra en individuell bedömning, och om man verkligen inte vill ha någon rekonstruktion och vill ha mer symmetri kan man också diskutera att ta bort det andra bröstet. Men det är inget man i så fall gör direkt utan efter att allt har lugnat ned sig och man har kunnat fundera i lugn och ro.
Yvette Andersson
Överläkare och bröstkirurg
Yvette Andersson är överläkare och bröstkirurg vid Västmanlands sjukhus i Västerås.
Dölj svar Dubbel mastektomi, bara cancer i ett bröst?Efter behandlingen 2010 gjordes en rekonstruktion med Lambå och inplantat. Någon bröstvårta med vårtgård gjordes aldrig. Efter att ha blivit äldre och dessutom gått ner i vikt har jag nu en stenhård boll på vä sida och en tom påse på hö sida. Detta ser inte klok ut, inte ens med bh utan är helt osymmetriskt. Kan man efter så lång tid få hjälp att fixa till det så det ser någorlunda ok ut? Jag op i Västerås men bor nu i Sthlm.
BröstrekonstruktionKan man utveckla serom 1 år efter "tårtbits" operation? Hur känns ett serom, kan huden bli förändrad o spänd?
Serom