2021-11-02
Jag genomgick en sektor op vä bröst 2012 (Paget´s disease) med efterföljande strålning.
Vid mammografikontroll 2021 upptäcktes en ny tumör i samma bröst och grovnålsbiopsi visade lobulär cancer grad 2 med ER 100%, PR 100% Her2 0 och Ki-67 30%. Jag genomgick en mastektomi av vänster bröst 24 augusti 2021. Operationen gick bra utan komplikationer.
15 september var jag på återbesök för kontroll på Bröstmottagningen och hen (en annan läkare än kirurgen som opererade mig) som tittade på mitt ärr att allt var i sin ordning förutom lite serom. Jag fick i samband med detta en besökstid till onkologen 5 oktober för vidare kontroll och behandlingsplanering.
Vid besöket på onkologen kändes det som om onkologläkaren och jag pratade om olika saker vad gällde fortsatt behandling. Vi var överens om att jag skulle hormonbehandlas 5 år, men vad gällde den planerade mammografin av mitt vänstra bröst kunde jag inte förstå hur det skulle gå till; det skulle ju inte finnas något att ”klämma ihop” för mammografi, men läkaren försäkrade mig om att det även med väldigt små bröst går att genomföra mammografi. Då påpekade jag att eftersom det var en mastektomi av mitt bröst; hur kan det då finnas något att klämma ihop?, och jag var väldigt envis med att jag genomgått en mastektomi! Då började onkologläkaren ändra sig vad gällde fortsatt mammografi och kom fram till att det inte behövdes. Jag frågade om mitt högra bröst och fortsatt mammografi, men eftersom jag är över 75 år fick jag beskedet att jag ej kommer att kallas till mammografi i framtiden.
Jag lämnade onkologdoktorn med mycket funderingar och oro; jag pratade med min kontaktsköterska på onkologen om mina funderingar angående mammografi eller inte. Hen hade också förstått att jag skulle fortsätta med mammografi, men hen skulle fråga lite mer och återkomma till mig. (Det gjorde hen inte)
När jag kom hem satte jag mig vid min dator och kollade mina journaler och vad som då stack ut som felaktig journalanteckning, vilket förmodligen var vad onkologen grundat sina beslut på, var den journalanteckning återbesöksläkaren gjort 15 september 2021.
I journalen redogör hen först om min sektoroperation och strålbehandling under 2012 och tillägger sedan ang senaste operationen 2021 ordagrant ”nu reopererad med sektor samt sentinel node…”. Sektoroperation har helt andra förutsättningar vad gäller behandling jämfört med mastektomi, och det var hens journalanteckningar som förmodligen lade grunden för onkologens missuppfattning!
Om jag inte hade varit så välinformerad om mitt kirurgiska ingrepp och vågat hävda att jag genomgått mastektomi hade det kunnat gå i helt annan riktning!
Att hen dessutom anger tumörstorlek 6mm i stället för 16mm är av mindre betydelse; allt gick att ta bort med marginal, och det förekommer alltid småfel i journalerna, men så länge de inte får några konsekvenser för den fortsatta behandlingen är det lätt att bortse från sådana felaktigheter.
En notering i min journal gjord av bröstkirurgen (inte samma läkare som jag träffade vid återbesöket och som skrev fel i min journal) är:
Frågeställning
Standardiserat vårdförlopp:
Patienten ej inkluderad i Standardiserat vårdförlopp
Vad betyder detta? Finns det ett standardförfarande ang behandling och uppföljning som jag ej kan få ta del av? Är detta något som min ålder utesluter mig från?
På internetmedicin.se går att läsa ( Källa se länken nedan):
Definitionsmässigt räknas alla nya bröstcancrar i det tidigare behandlade bröstet som lokalrecidiv, men återfall i det kontralaterala bröstet räknas som ny cancer. Återfall i lymfkörtlar definieras som regionala recidiv. Vid diagnos av lokoregionalt recidiv förordas metastasstaging med åtminstone CT-thorax/buk/bäcken.
https://www.internetmedicin.se/behandlingsoversikter/onkologi/brostcancer-recidiv-och-palliativ-behandling/
Är det endast vid samtidigt recidiv i bröst OCH lymfkörtlar som ovanstående rekommendationer gäller?
Jag är orolig att jag ej får adekvat vård och uppföljning. Jag har väldigt dåliga erfarenheter vad gäller min mors behandling och uppföljning efter recidiverande bröstcancer med åtföljande strålning. Hon avled pga levermetastaser, som ej upptäcktes förrän 2 månader efter avslutad strålning. Hon avled sedan 3 veckor efter upptäckten av metastaserna.
Hej, jag vet inte vilka rekommendationer som gäller avseende mammografier efter tidigare cancerbehandling i din region. Det kan skilja sig åt litet grann. Vi talade nyligen om det på det sk SOTA-mötet där bröstcancerläkare och sköterskor träffas och talar om var som gäller. Jag tror det finns möjlighet till en likriktning i framtiden. Detta är ett exempel på att man helt enkelt inte riktigt vet vad som är det allra bästa och att det därför kan bli litet olika. Det hade ofta varit bra om man kom överens om en gemensam strategi i dessa fall, inte minst för att jag i så fall skulle kunna ge ett bättre svar på din fråga ;-). Det som blev fel i detta fall var ju att din onkologläkare inte hade läst journalen tillräckligt noga, så att hen inte upptäckte att en läkare på kirurgen råkat skriva att man fortfarande hade gjort en bröstbevarande operation (vilket man kunnat tänka sig) och inte mastektomi. Du måste nästan be dem förklara en gång till vad som gäller i ditt fall efter mastektomi. JAg uppfattar inte att det standardiserade vårdförloppet har med detta att göra utan det handlar med om hur man upptäckte ditt lokalrecidiv och hur man handlade dig inför den nyligen utförda operationen. Det är bra att du var uppmärksam och att du stod på dig, men det hade ju upptäckts av mammografisköterskorna ifall du kom till mammografi utan ett bröst. Om jag tolkar dig rätt verkar det vara så att man mammograferar mellan 75 och 80 ifall det varit bröstbevarande operation. Det finns regioner där man mammograferar det kvarvarande bröstet efter en canceroperation vid 75 års ålder. När det gäller metastasscreening tolkar vi hos oss instruktionen så att om det är ett lokalt ELLER regionalt recidiv så gör vi metastasscreening.
Niklas Loman
Överläkare, diagnosansvarig bröstcancer, Skånes universitetssjukhus i Lund.
Dölj svar2025-10-22
Hej. Jag ska börja äta letrozol. Jag har redan klimakteriebesvär som värmevallningar. Kan de bli värre? Och kan man äta remifemin samtidigt för att dämpa vallningarna?
Letrozol och remifemin2025-10-22
Hej!
Jag har spridd bc och behandlas med Ibrance och Letrozol sedan min diagnos för fyra år sedan.
För att stötta min mage skulle jag vilja testa probiotika. Kan jag göra det eller är det något jag ska undvika?
Probiotika och Ibrance2025-10-22
Hej
Jag drabbades av bröstcancer för ca 1,5 år sedan. De opererade bort en bit i bröstet och sedan fick jag strålning under en vecka. De visade sig att det var en snabbare delning på cancercellerna så fick invänta om jag eventuellt skulle gå på cellgifter. Efter en konferens så beslöt de att det ej var nödvändigt. Jag började med tamoxifen sedan anastrazol, letrozol och lite uppehåll däremellan. Jag har fått mycket biverkningar med vallningar, frossa, muskelvärk, pulsstegringar, mycket dålig sömn pga vallningar.
Jag har kört på och arbetat på förskola 100% där måste man vara aktiv, strategisk, närvarande och många steg före, för barnens bästa. Vi har inga möjligheter för många pauser.Det är ett energikrävande arbete.
För någon månad sedan har jag kommit till någon typ av insikt att jag är utmattad och deprimerad pga ingen återhämtning.
Livskvaliteten är så försämrad att jag har svårt att känna glädje och att något är roligt fastän jag egentligen har det väldigt bra med familjen och vänner. Lätt till tårar, frustrerande över min kropp som jag vantrivs i och jag orkar inte vara social speciellt ofta.jag känner mig hjärntrött, svag i benen och behöver egentligen vila vid mina vallningar.
Har dialog med läkare om tabletter men jag tycker inte läkaren har förståelse för hur tabletterna påverkar mig.jag har fått halvtidssjukskrivning men det var motstånd när jag sa att jag vill jobba men orkar inte fullt. Har prövat i ett års tid och det har utmynnat i fysisk och psykisk trötthet.
Min fråga är? Ska jag behöva välja bort min behandling för att vara arbetsmarknaden tillgodo 100% eller få hjälp med att ha en partiell sjukskrivning och ha en bättre möjlighet att slippa få tillbaka bröstcancern.
Tacksam för tips och råd
Behandling eller arbete?2025-10-22
Det här är ingen fråga utan några råd jag själv önskar att jag hade fått ta del av inför min första intravenösa zoledronbehandling. Jag var förberedd på "influensaliknande symptom" och lite värk i kroppen men det skulle visa sig att jag tillhör den lilla minoritet som får kraftig reaktion med hög feber, huvudvärk och mycket kraftig ledvärk. Reaktionen satt i ett par dagar och jag kunde knappt röra mig över huvud taget. Det gjorde ont i revbenen, ryggen, lite överallt. Önskar att jag hade fått bättre info om hur reaktionen kan minimeras och jag vill därför dela med mig av några tips jag sedan dess läst mig till och nu testat i praktiken med gott resultat: Drick mycket vatten redan dagen innan behandlingen, samma dag, och dagarna efter. Ta en dos paracetamol några timmar innan droppet och fortsätt hela dagen och 1-2 dagar efter (sätt alarm för att hålla tiderna och effekten). Komplettera med Ipren vid behov (håll koll på doseringen). Se till att ha smärtlindrande tabletter, en kanna vatten och något att äta nära sängen utifall att du får svårt att ta dig upp/gå det första dygnet. Köp en pipinette-potta eller liknande. Se gärna till att ha någon på plats som kan hjälpa dig med mat etc. Jag ber numera också om att få droppet i lite saktare hastighet än det normala 15 min, vet inte om det gör skillnad men värt att testa om du får besvär. Jag känner mig nu trygg i att fortsätta zoledronbehandlingen enligt plan men önskar att jag hade fått dessa praktiska råd från mottagningen redan första gången. Även om de flesta inte får några besvär alls, eller bara lite, skadar det ju inte att vara förberedd.
Inför zoledronbehandling2025-10-22
Hej! Min mamma och min mormor har båda haft bröstcancer. Nu är jag själv i klimakteriet och har blivit ordinerad att ta Vagirux 10 mikrogram vaginalt. Jag har en väninna som har bröstcancer och hon rekommenderar för mig att ta Blisell gel istället för dessa vagitorier. Hur råder ni mig att göra?
Östrogen?2025-10-22
Jag är 56 år och opererades (tårtbit) i nov 24 för her 2 positiv bröstcancer. MR visade innan cytostatikabehandlingen en tumör på 29x29x30 mm. Ingen spridning till lymfkörtlar eller annat organ enligt CT röntgen av thorax och buk innan och efter cytostatikabehandlingen. Har strålat 5 ggr samt fått 14 behandlingar med Kadcyla.
Diagnos: Bröstcancer vänster, C50.9. Diagnosdatum: 2024 i
Linköping. TNM: cT3N0. YpT2NO, RCB klass 2. PAD: Corebiopsi vid diagnos: NHG 2. ER 100 %. PR 20 %. HER2, 2+ 0ch amplifierad. Ki-67 på 24 %. Postoperativt PAD: Kvarvarande tumör på 23x9x30 mm, NHG 1. ER 90 %. PR 1 %. Ki-67 1 %. RCB-I1. Onkologisk behandling Kirurgisk behandling: Vänstersidig partiell mastektomi/och sentinel node i Linköping: 2024-11-07. Medicinsk behandling: Neoadjuvant behandling i Linköping: Docetaxel 100 + Trastuzumab + Pertuzumab. EC 90. Postneoadjuvant T-DM1 x 14: 2025-01-27 - Adjuvant Letrozol:
Återfall/spridningsrisk.2025-10-22
Hej. Haft Knuta i höger bröst 2 år. Inte undersökt den tidigare pga är paniskt rädd för operation er, ja egentligen efterförloppet. Komma hem själv. Vid biopsi : 18 mm invasiv duktal cancer: ER 98 %,PGR 87%,HER2 1+,Ki67%.
Jag har tackat nej till operation än så länge. Ska träffa annan läkare den 30:e. Vad säger värdena? Jag har haft den i 2 år utan att den har växt
Bröstcancer2025-10-22
Hej!
Jag har ätit Letrozol i 3,5 år men aldrig testats för benskörhet. Är det en test alla som tar aromatashämmare bör göra och ska man i så fall själv kontakta sin vårdcentral för remiss eller är det inte nödvändigt att alla som äter aromatashämmare testas? Kan inte påminna mig om att jag hörde något om denna test under min behandling på onkologen.
Tack på förhand!
Aromatashämmare och test benskörhet2025-10-21
Hej!
Fick hormonell bröstcancer, hösten 2024 och har opererats och strålats. Nu äter jag aromatashämmare sedan 1 år tillbaka och tar Zoladex 1 gång i månaden samt får Zolodronsyra 2 ggr per år. Som jag har förstått är biverkningen av tabletterna benskörhet och undrar då om det är något man ska ta hänsyn till, exempelvis att åka slalom då större risk finns för att skada sig? Jag har förstått att man inte kollar av eventuell benskörhet, varför görs inte det?
Aromatashämmare risk för benskörhet2025-10-21
Hej , brukar man kolla hormoner i kroppen innan man börjar med Zoladex och Letrozol och har en uppföljning med blodprov under behandlingen för att ser att hormoner i kroppen har minskat som för att kolla upp om behandlingen verkligen fungerar?
Jag började med Zoladex i oktober 2024 i samband med min första dos av cellgiftsbehandling (docetaxel) men jag har aldrig lämnat blodprov för att kolla upp det ! Hur vet jag att min hormonbehandling fungerar? Blev det något fel inom vården att de har glömt bort det ? Nu i november 2025 (1 år efter påbörjar behandling) ska jag få kolla upp det för första gången och pga jag har frågat om det ! Tack för svar !
Zoladex2025-10-21
Jag äter exemestan sen 3 år sedan o nu känner jag att det svider när jag kissar. Har kollat ingen uvi, kan det bero på tabletten ? Är orolig vad detta kan vara.
Ang exemestan2025-10-21
Hej, har förstått att strålning vid bröstcancer kan ge allvarliga biverkningar.
Jag opererades 2008 och fick hela 20 strålningsdoser.
Det verkar inte som det är vanligt i dag? Har behandlingen ändrats?
Jag hade i huvudsak ”förstadier” till hormonell bc, 2 cm, 0,4 mm invasiv. Eftersom det är snart 20 år sedan undrar jag om det är annorlunda i dag.
Strålning2025-10-17
Hej!
Jag har hittat en knuta och ovanför knutan en avlång svullnad i området ovanför bröstet mellan bröstet och nyckelbenet ungefär i höjd med armhålan. Mammografi undersökningen ger svaret inga tecken på bröstcancer. Men jag undrar om screeningen täcker in/upptäcker cancertumörer i området mellan bröstet och nyckelbenet. Jag ställde frågans samband med en vanlig screening / hälsokontroll och uppfattade svaret från sköterskan att knölen låg utanför det område som screenades. Känner mig orolig att den knöl och förhårdnad jag har inte blev undersökt i samband med mammografiundersökningen. Undersöks även detta område vid en mammografi?
Funderingar runt en knöl mellan bröst och nyckelben2025-10-17
Hej min fråga är jag har gjort mammografi sen jag bliv kallade för komplettering jag fick göra om mammografi och samtidigt ultraljud och biopsi och nu för en vecka sen kollade jag i min journal och såg svaret skickade från PAd
Dok datum: 2025-10-13 10:39
OBS! Detta är en ändring av tidigare definitivsignerat svar
PAD-svar Dx II visar kod B3. Fallet till MDK. Vad menas med detta ?
Biopsi svar2025-10-17
Jag upptäckte nyligen att ena bröstet blivit större än det andra. Samt att färgen på det som är runt bröstvårtorna plötsligt är olika färg. Den ena har blivit blek på det mindre bröstet. Inga knölar. Är snart 60 år. Behöver jag kollas upp?
Olika form och färg på bröst2025-10-17
Hej, jag har väntat på en tid för mammografi i ungefär 4 månader från att ha fått remissen. Jag är 21 år gammal så jag förstår ju att risken är lägre och att jag därför kommer få vänta längre. Därför undrar jag om om 4 månader är ganska rimligt att vänta? När jag borde bli orolig att kallelsen kan ha kommit bort eller liknande?
Funderingar kring väntetid2025-10-17
Har känningar i ena bröstet, lite som "växtvärk". Det känns som att det spänner lite och molar. Lite som man känner när mjölken rinner till när man har barn. Nu har det börjat komma genomskinlig vätska om jag trycker på vårtan. Det andra bröstet är helt opåverkat.
Jag har sen innan haft en knöl i det bröstet jag har ont i, och har gjort biopsi och att det visade att det var ofarligt.
Det här är helt nya symptom.
Är det farlig med genomskinlig vätska? Ska jag söka vård?
Genomskinlig vätska2025-10-17
Jag blev op för bröstcancer i somras och ska nu snart genomgå en strålbehandling.
Jag har bröstimplantat sen 3 år tillbaka och nu är jag orolig hur strålningen ska påverka mina implantat. Jag får inga konkreta svar av sjukvården. Min största fasa är kapselkontraktur. Jag har betalt en stor summa pengar för att få mina bröst som jag vill ha dem och jag har varken råd eller ork att gå igenom ett utbyte av implantat om de skulle komma att skadas av yttre påverkan. Mitt utseende är prio ett för mig och att gå med missbildade bröst är för mig inte ett alternativ.
Kan jag komma att få allvarliga skador efter strålning? Vem ståe för skadorna om de uppstår? Är jag dömd att vara ful och må psykiskt dåligt om jag måste ta ut mina implantat pga detta? Det är mycket jag måste veta och jag känner att man inte tar detta på allvar.
Bröstimplantat/strålning2025-10-17
Hej
Fick någon svampinfektion under 2023 och efter det märkte jag en svullnad som är under den ena armhålan, typ kuddighet. Inte hård. Fick tid hos mammografi men är orolig. Läkaren sa att det kan vara bröstvävnad. I journalen står det att det är svullet på båda sidorna men mer på höger sidan. Det kom även vätska från vänstersida när jag klämde gulaktigt och sedan ändrades den till ljusare. Jag är orolig att det är cancer.
Fundering kring bröstcancer2025-10-17
Hej jag har sedan tre år tillbaka känt en knuta i mitt bröst, den sitter väldigt djupt. Man måste trycka ordentligt för att känna den . skickades först på mammografi för 1,5 år sen när läkaren hittade en knuta på ca 0,4cm .de sa då att de inte kände nått eller såg nått mer än att de ”tror” de såg en cysta på mammografin och ultraljudet och sa jag var för ung är 37 år idag . Känner fortfarande knutan och på på vårdcentralen säger läkaren då att hon uppskattar knutan till 2cm . Skickas på en ny kontroll . de säger denna gången att de är ärrvövnad eller vävnad har gjort bröstförminskning för 16 år sen och aldrig känt knuta förens för 3 år sen . Borde inte de alltid varit där i så fall . Vill tillägga att jag har täta bröst samt mormor gick bort bröstcancer när hon va 40 och min mamma
Fick bröstcancer när hon var 50 + frågar på mammografin om de kan garantera att de är vävnad de säger va vi kan se här ser vi inget men bör de inte göra ett vävnadsprov me tanke på den växt och inte varit där i 16 år utan 3 år samt täta bröst ? Är orolig känner knutan tydligt och känner nått inte stämmer vad kan jag göra för att få biopsi ?
Knuta bröst