Hej! Det är något jag inte riktigt blir klok på. Innan mina behandlingar startade igång (HER2 positiv brösttumör, HR 100% PR 10%, Ki67 14%) så var det totala området ca 7 cm stort. Efter operationen (mastektomi) har jag fått PAD-svar komplett regress, men med information om att det finns spridda foci med DCIS grad II kvar. Då undrar jag, räknas det verkligen som komplett regress worldwide om det fortfarande finns DCIS kvar? Min farhåga är att om det finns cancerceller kvar i form av DCIS, kan det då inte också finnas små smitare ute i kroppen som också överlevt? Och bör man då inte få Kadcyla istället för enbart Herceptin som jag får som efterbehandling? Jag har precis avslutat strålning ggr 15 och fått första Zoladex (fem år) och ska snart börja med Tamoxifen (10 år) och Zoledronsyra. Är 38 år.
Sedan undrar jag om ni skulle vilja hjälpa mig att tyda detta svar gällande fibros i lymfkörtlarna som jag undrar mycket över:
’Anteckning:
Uppsatt för diskussion då patienten undrat avseende fibrosen i lymfkörtlarna i axillen efter neoadjuvant behandling. Sammanfattningsvis hade patienten ingen punktionsverifierad lymfkörtelmetastas preop. Punktion visade enbart ospecifik adenit. Innan start adjuvant behandling såg man något prominenta lymfkörtlar i axillerna bilateralt. På CT beskrivna som 6 mm stora och på ultraljud kod 3 med förtjockad kortex men dock punktion mot lymfkörtel visade enbart kronisk ospecifik lymfadenit, man fick ett rikligt utbyte av små ......... lymfocyter. I PAD efter operation och efter neoadjuvant behandling från axillen 3 lymfkörtlar utan påvisad viabel cancermetastas. Viss ospecifikt fibros. Immunhistokemiskt verifierat.’
Jag har även tidigare frågar om ni kan ge mig en procent för risk för återfall men inte fått svar. Går det att ge mig utifrån ovan förutsättningar?