2021-11-22
Hej. Jag fick BC 2016 ( var då 50 år, nu 56) Östrogen beroende, inget o lymfkörtlar. Op en bit å ytterligare en bit efter besked. Började m Tamoxifen efter cyto å strålning. 2018 fick jag äggstockscancer grad 1A. Jag började med Letrozole efter op men slutade efter 6 veckor för att jag inte stod ut, gick tbk till Tamoxifen. Jag fick också göra ett Gentest i samband med detta. Visade sig att jag har mutationen Chek2. I våras fick jag äntligen en antidepp läkemedel som fungerade Venaflaxin. I sep ville onkologen att jag skulle prova Exemestan. Blev så ledsen när hon övertala mig till ett byte. Det är som onkologen vill att jag ska må dåligt. När jag började må bra vill hon ändra på det. Jag fick hemska biverkn från början med svettattacker från he..vetet, va uppe å duscha å bytte sängkläder flera gånger/ natt. Fick humörsvängningar, trött, grät för ingenting, svullen i kroppen, förstoppad. Har nu tagit dessa i 10 veckor. Svettattacker lugnande sig när jag började ta tabletten på morgonen. Men är fortfarande svullen om händer och fötter, humöret är inte som det brukar, trött, ledsen, förstoppad osv. Jag kan byta tbk till Tamoxifen om jag inte står ut. Men då börjar väl nya insättnings besvär. Jag har gått igenom klimakteriet 3 gånger på 5 år och vet inte om jag orkar mer. Jag tränar flera gånger i veckan både styrka och kondition. Jag tycker jag gör det jag kan själv för att må bra, men det är ändå inte tillräckligt. Tycker att de dåliga dagarna kommer för ofta fortfarande. Jag är så rädd att få en kropp som en 80 åring, är inte redo för det ännu när jag är 56. Min fråga är: hur viktigt är det att jag fortsätter med detta läkemedel? Kan jag förvänta mig att jag ska må bättre, det har ju ändå gått 10 V? Vad kan jag förvänta mig ang mående? Läkaren säger att jag ska kunna stå ut. Men har redan stått ut i 5 år. Tror inte jag klarar att "stå ut " i 5 år till. Är det viktigt att jag gör det pga mutationen? Vill ju inte få BC igen. Jag har täta uppföljningar med en sköterska, men tror att de inte säger sanningen till mig, för då skulle jag nog inte ens börjat med dessa. De säger att kroppen anpassar sig, men anpassar den sig till att må dåligt som en normalstatus ? Att jag finner mig i att jag ska må så här?
Just nu ser jag ingen anledning till att fortsätta med något antiöstrogen över huvud taget för att jag är så trött på detta slit. Jag vill bara leva och må bra. Kommer jag att kunna må bra med dessa piller eller ska jag ställa mig in på att "stå ut" under en låååååång tid ?
Mvh en ledsen klimakteriehäxa
Hej. Det låter jättebesvärligt för dig, jag förstår din förtvivlan. En del patienter anpassar sig och får minskade biverkningar men det gäller långt ifrån alla. En förutsättning för att fortsätta med antihormonell behandling är att patienten tål behandlingen bra. Jag vet inte heller orsaken till att du inte fick fortsätta med Tamoxifen, om du mår bättre på den medicinen. Jag känner mig tveksam till så lång behandling (10 år), eftersom du har så mycket biverkningar och sänkt livskvalitet, men här måste din läkare (som har hela bilden) ta det beslutet tillsammans med dig.
Anne Andersson
Överläkare, onkologi och diagnosansvarig bröstcancer, Norrlands Universitetssjukhus i Umeå.
Dölj svar2025-11-11
Hej,
Jag upptäckte en hård fast knöl bredvid ena bröstvårtan för ungefär två månader sedan. Jag har ingen knöl på andra bröstet. Jag läste att man ska vara extra uppmärksam på knölar som är hårda och som inte är rörliga och min knöl är hård och fast. Kan man få hårda knölar som inte är rörliga fast det inte är cancer? Jag är också extra orolig eftersom min gammelmormor har haft bröstcancer. Jag är 18 år och vet att det är ganska ovanligt att få det i min ålder men är väldigt orolig för knölen och det känns verkligen som att det inte är något som ska vara där.
Hård knöl i bröstet2025-11-10
Jag upptäckte en sårig bröstvårta julen 2024 och lät det bero för att jag skulle på mammografi sent i januari. Nämnde detta för personalen som gjorde en anteckning då såret var kvar. Fick ett positivt besked om att allt var bra, ingen cancer. Jag lät det hela bero igen på grund av det svaret och slappnade av. Såret läkte dock inte utan jag vände mig till vårdcentralen som remissade mig tillbaka till mammografi, ultraljud och det blev biopsi på bröstkirurgen som konstaterade cancer i bröstvårtan. Är nu opererad och ska vidare till strålning. Min fråga är varför man vid mammografin inte kollade upp såret eller rådde mig till vidare kontakt med någon? Som privatperson vet man inte hur gången är och litar på de svar man får. Nu drev jag min fråga vidare själv, men hur är det för personer som inte klarar det? Har flera kontakter som upplevt precis detta.
Hur fungerar kommunikationen mellan funktioner i cancervården?2025-11-10
Hej
Jag har gjort en mastektomi för drygt 3 år sedan efter hormonkänslig bröstcancer. Jag undrar om det är relevant med mammografi av den mastektomerade sidan. Som uppföljning för min del är det mammografi årligen i 5 år. Jag har fått gjort mammografi på den sidan där bröstet är borttaget och det gör väldigt ont då man trycker bröstmuskeln? Undrar om detta verkligen är nödvändigt? Om så är fallet så gör man väl det, men undrar om det finns någon nytta med detta?
Mammografi efter mastektomi2025-11-10
Hej! Jag gjorde en mammografi för snart 4 veckor sedan och har inte hört något.
Jag blev ditskickad via remiss från min vårdcentral, men har inte hört något ifrån dom heller.
Finns inte någon anteckning i min journal heller, står inte ens att jag varit och gjort undersökningen.
Vem ska jag kontakta för att få veta resultatet från mammografin?
Börjar känna mig orolig eftersom vid besöket sa personalen att man får svar mellan 1-2 veckor.
Fundering kring mammografi2025-11-10
Hej,
Kvinna på 31 år och har nyligen gjort min första mammografi.
Läkaren berättade att jag har förkalkningar utspridda på flera ställen i bröstet. Jag själv passade på att fråga om jag hade kalk då jag hört mycket om att det ibland kan vara förstadium till bc.
Läkaren sa dock att det inte behövs någon uppföljning på min kalk om 6 må eller 1 år, för att man kan se på bilden ”med säkerhet” (sa läkaren själv) att det inte är kalk som behöver följas upp.
Jag känner mig dock lite orolig, och till min fråga, jag känner en bekant som förklara att hon hade kalk vid två tillfällen på mammografi under 2016 och 2019 och då hade hon blivit hemskickad med att det inte är några avvikande förkalkningar, nu ca fem år efter fick hon en bekräftad bröstcancer. Hur kunde man konstatera att den kalken var godartad och sen utvecklats till elakartad. Jag förklarade även detta för läkaren om min bekants fall men läkaren tyckte ändå inte att en uppföljning behövs alls för min del. Känner mig lugn, men ändå lite osäker och vill höra andra input.
Fundering kring kalk2025-11-10
Jag är 37 år och fick svar att jag har några förkalkningar i vänster bröst men att man inte behövde utreda vidare med biopsi eller annat. Bröstläkaren sa att jag inte hade täta bröst utan ”A” bröst med mycket fettvävnad som är lätt att se på mamografi. Bör jag vara orolig gällande förkalkningen? Det var läkaren på vårdcentralen som meddelade om förkalkningen, men bröstläkaren på Sabbatsberg nämnde ingenting om de och sa att inget avvikande fanns på mamografin eller ultraljud. Bör jag va orolig att jag bara är 37 och har förkalkning i ena tutten?
Förkalkning mammografi 37 år2025-11-10
Hej! Jag har nyligen diagnosticerats med bröstcancer. Det började med att jag blev kallad tillbaka från ett rutinmammogram. Ringde Unilabs för att få veta varför och vad de skulle göra. Unilabs svarade att det gick inte att veta för inget journalförs. Men att det kanske skulle bli bild+ultraljud+finnålspunktion. Jag gick dit och blev utsatt för en djupt obehaglig undersökning. Läkaren talade dålig svenska och ville inte förklara djupare varför jag var där mer än att jag hade kalcifikationer. Det sköts i bröstet 8 gånger med en grov nål och hon var extremt stressad. Jag fick gå mellan olika rum med bara bröst för det fanns ingen tid att skyla mig. En läkarstudent utan namn gick efter henne och situationen var rent ut sagt obehaglig. Ingen ville titta mig i ögonen och det var tydligt att alla trodde att jag hade cancer. Jag blödde mycket och fick råd om att kyla och ta smärtstillande och kompression. Synd, för inget av detta hade jag ju möjlighet till eftersom UNILABS inte gett mig möjlighet att förbereda mig mentalt eller praktiskt inför besöket. Sen försvann människan med ett ”lycka till” och jag skulle gå upp för att få tid för ett återbesök två veckor efteråt. Sköterskan var vänlig nog att berätta att avdelningen skulle veta min diagnos långt innan min besökstid. Och att jag gärna fick gå in på 1177 på egen risk - för de skulle inte svara på några frågor innan besöket. När jag sedan kom till besöket var det det första som kirurgen frågade mig. ”Har du läst på 1177”. Avdelnignen håller inte sin SVF heller utan jag ska nu vänta ytterligare en månad på operation. Är SJUKT besviken på allt vad heter Rosa bandet, bröstcancerforskning och sjukvård heter. Varför, varför varför finns det inte bättre vård än så här när det samlas in så vansinnigt mycket pengar? Och varför journalförs inte dessa undersökningar på 1177 så att jag åtminstone ges möjligheten att ta hand om mig själv när vården så uppenbart inte bryr sig?
Journalföring av radiologi2025-11-10
Opererades för bröstcancer 2021 och kallas till mammografi en gång om året. Kommer det fortsättningsvis att vara så? Och är gränsen 74 år även för den som haft bröstcancer?
Mammografi2025-11-09
Hej !
Jag undrar om man kan ta ashwagandha i hop med Tamoxifen ? Har hört att det kan hjälpa mot dålig sömn.
Dålig sömn2025-11-06
Hej,
Jag har 3 frågor som jag skulle vilja få svar på:
1. Jag misstänker att jag hade bröstcancer redan under min graviditet.
Hur stor sannolikhet är att cancerceller har överförts till fostret, idag mitt barn?
Behöver jag vara orolig eller uppmärksam när det gäller barnet då min bröstcancer var ganska omfattande, 2 st större (5,1 + 2,7 cm stora) och 9 lymfkörtlar metastaserade.
Lobulär invasiv stadium II
Detta har tyvärr missats gång på gång trots mitt påpekande under bl annat mammografi us.
2. Hur vet jag att man har tagit alla drabbade lymfkörtlar?
Under op avlägsnades 15 lymfkörtlar därav 9 st var metastaserade.
Jag tänker att cancerceller flyter med blod och lymfan. Inte säkert att de stannar då i det närmsta drabbade området?
Jag genomgick CT thorax och buk. Avspeglar det även lymfsystemet i det området?
Förstår att det kan vara svårt att se väldigt små cancerceller.
Men varför gör man inte MR istället som är både mer omfattande och skonsammare eller PET?
Ställde frågan till min onkolog men fick svar att det inte behövs.
3. Vad är meningen med att utföra enbart mammografi på årskontroll när Lobulär är svår att upptäcka genom screening om den inte är tillräckligt stor???
TUSEN TACK FÖR ATT NI FINNS OCH FÖR ATT NI TAR ER TID,
när sjukvården vi vänder oss till inte har den tiden 🙏🏼♥️
Kan man överföra cancerceller till foster?2025-11-05
Hej,
Jag har varit sjukskriven 3 v efter min operation. Perioden efter beskedet att jag har cancer har varit extremt mentalt påfrestande. Jag hade Idag besök hos min läkare som sa att man nu bedömt att jag kommer att behandlas med strålning 15 ggr samt Tamoxifen. Min prognos är mycket god. Jag är dock mentalt nedbruten och inte alls redo att köra igång med mitt arbete som kräver hög social närvaro och avancerad tankeverksamhet. Jag sa därför att jag önskar sjukskrivning ett tag till för att landa mentalt i situationen. Läkaren sa att det är väldigt ovanligt att känna som jag gör. De flesta är inte alls påverkade på det här sättet och att jag avviker från normen. Jag kände mig ifrågasatt och kränkt. Nu skjukskrevs jag en period ytterligare men jag gick därifrån med en obekväm känsla. Jag har kontakt med kurator, rör mig utomhus för mitt välbefinnande.
Min fråga är egentligen; är jag avvikande från den stora massan i mitt mående? Är jag onormal? Jag har haft ångest och sömnsvårigheter. Pga rädsla. Läkaren frågade; vad är du rädd för egentligen? Det kändes så förnedrande. Jag vet att det finns de som har det värre men jag är ju i min egen situation och känner mina egna känslor. Givetvis vill jag komma tillbaka i arbete men jag är så dränerad just nu.
Sjukskrivning2025-11-05
Ska nu påbörja min hormonella behandlingen. Zoladex och Letrozol. Min onkologen säger att det nu går att ta Zoladex var 12v istället för var 4e. Jag är inte i klimakteriet ännu och har genomgått mastektomi och cytostatika innan.
Har för mig jag att jag läst här att var 4e ve ka var rek vid bröstcancer. Så vill dubbelkolla detta?
Tack på förhand!
Zoladex var 12v2025-11-05
Hej,
För snart 5 år sedan (45 år) hade jag bröstcancer.
Min pappa hade prostatacancer vid 60-års ålder och min mormor dog i underlivscancer vid 80 års ålder.
Min mamma är nu snart 76 år. Hon är väldigt aktiv, frisk och pigg men oron för att drabbas av cancer är stor. Att hon numera inte kallas till varken mammografi eller cellprov ökar hennes oro.
Finns det något sätt för henne att få till en mammografi? Finns det privata mottagningar där man kan betala för mammografin eller är det helt enkelt omöjligt? Är det enbart när hon uppvisar symptom på cancer som hon tillåts mammografi?
Mvh Maria
76-åring som önskar mammografi2025-11-05
Jag är en kvinna på 66 år. Fick diagnosen trippelnegativ bröstcancer i november 2024. Ingen spridning till lymfkörtlar. Totalt 16 mm. Ki 45%.Tårtbitsoperation i december 2024. Därefter strålning med EC90 tre gånger, Paklitaxel en gång i veckan 9 ggr. Strålning i fem dagar enligt fast forward.
Den första onkologen sa att efter det skulle jag vara färdigbehandlad.
Han är överläkare men tyvärr inte i tjänst nu. Onkolog två tycker att jag ska behandlas med zoledronsyra, en gång i halvåret i tre år.
På återbesök på kirurgimottagningen i oktober så nämnde jag det för bröstkirurgen, hon tycker inte att det finns behov av det.
Jag är rädd för att få käknekros då jag alltid har haft dålig tandstatus trots regelbundna besök hos tandvården.
Jag är tveksam till zoledronsyra, hur ska jag tänka?
Tack på förhand för svar.
Zoledronsyra2025-11-05
Hej, jag vet inte var jag ska börja. När jag fick CT3N1 var jag arbetslös. Jag blev sjukskriven från 12/4-29/06, sedan förlängd från 29/06-29/11. Nu måste jag söka jobb. Jag har också a-kassa. Jag fick 9 lymfkörtlar bortopererade.
Arbetslös2025-11-05
Hej.
Har tagit bort lymfar i vänster armhåla i samband med bröstcancer operation i vänster bröst.
Kan man ta blodtrycket i vänster arm eller sak man ta det i höger arm?
Funderingar om blodtryck.2025-11-05
Hej!
Jag undrar om det finns någon hjälp att få för att lindra klimateriebesvär då jag inte kan använda varken östrogen eller antidepp medicin. Fick BC 2016 och efter blev cellgifter och strålning blev det Tamoxifen i 5 år. Fick också operera bort livmodern för ca 2.5 år sedan. De lämnade då kvar äggstockarna. Har därefter haft jobbiga besvär med torra slemhinnor, yrsel, vallningar, sömnproblem, ångest och nociplastisk smärta i kroppen och högt blodtryck och stora stresspåslag i kroppen. Klarar inte av att arbeta i dagsläget och har varit sjukskriven sedan 22 april 2024. Vårdcentralen verkar inte riktigt veta hur de ska göra i detta fall. Jag är idag 45 år gammal. Är väldigt trött på att inte kunna göra det jag fixade innan. Orkar inte med sociala samlingar där mycket ljud är. Hoppas få något svar som kan vara till hjälp. Känns som om man lever i ett ekorrehjul just nu.
Mvh Therese
Klimateriebesvär efter hormonell bröstcancer2025-11-05
Undrar över neuroendokrin bröstcancer med spridning till lymfkörtlar och behandlingar, överlevnad . Har man rätt till en mrt av andra delar av kroppen.
Neuroendokrin bröstcancer2025-11-05
Jag har HER2-positiv, östrogenkänslig bröstcancer med metastaser enbart i levern. Jag svarade bra på Docetaxel tillsammans med Trastuzumab+Pertuzumab men efter 8 omgångar var kroppen slut och biverkningarna många. Under den tiden fick jag regress helt i bröstet och stor regress i levern där jag har flera metastaser. Sedan fick jag underhållsbehandling med östrogenhämmare och fortsatt med min antikropp. Dock blev det progress i levern igen efter 8 månader. Nu kör jag på med cellgifter men nu Paklitaxel istället och planen är att köra detta så länge jag orkar. Ännu vet vi inte hur jag svarar.
Dock undrar jag över möjligheterna till strålning istället. Jag minns inte vad det heter men jag har läst om en sorts strålning som ska vara väldigt pricksäker så att inte frisk vävnad skadas. Jag har frågat min onkolog när jag skulle kunna gynnas av detta men hon menar att det finns för mycket bra behandlingar för mig för att ta till strålning i levern. Dock tycker jag att cellgiftsbehandling också sliter mycket på kroppen. Finns det strålbehandling som kan behandla mina metastaser, och hur mycket ”skada” kan strålning göra om man jämför med cellgifter? Jag hade i alla fall velat ha det som alternativ när ingen av dom standardbehandlingarna fungerar längre.
Stråla levermetastaser