Visar 10 av 6194 träffar

Överlevnad/Spridningsrisk.

2021-11-24
Hej. Jag har svårt att få ro. Blev opererad för Ductal invasiv cancer, Luminal A, Ki67 24%, Grad ll, ER+ 100%, PR+ 100%,18x9 mm stor tumör. Partiel masektomi, + 3 lymkörtlar +1 portvakt. Lymforna samt portvakt fria från cancer. Fick vänta 3 mån på strålning, visste inte att rek är 4-6 veckor. Blev sjuk och fick endast 10 behandlingar. Blivit rek att äta Anastrozole 1mg i 5år. Eftersom jag inte fått ngn som helst hälsoundersökning eller provtagning av levervärden, njurar etc, känns det märkligt att man ger medicin utan att kontrollera status. PAM50 visade "liten risk"? Menar man liten risk för återfall eller spridning? Frågade varför jag ej fick cytostatika som det talades om som adjuvatant beh från början, men inte fått tydligt svar. Bara mummel. Min undran är vilka procent i överlevnad jag har samt risk för återfall om jag INTE äter Anastrozole och OM jag äter den. Livrädd att det redan spritt sig vilket onkologen sa lite skämtsamt "Har det spridit sig, så har det redan gjort det. " Eftersom det är stadie ll och högt ki67, är det värre då? Har opererat bort livmoder + 1 äggstock och stort myom vilket var planerat innan jag fick min cancerdiagnos. Den operationen fick vänta till nyligen. Inte fått patologsvar på myom ännu, men den troddes vara benign. Är rädd att biverkningarna från Anastrozole ska vara hemska. Har redan en trasig rygg med degenerativa förändringar och ökade kalkhalter i blodet. Är det ändå värt att äta denna medicin? Vill veta mina odds för min bröstcancer. Är det bara få år kvar, eller är det stor överlevnad? Spridning? Har fått så olika svar 70/30, 60/40 och 80/20 av läkare på samma sjukhus!? Mycket tacksam för svar. Opererades i juni i år. Oron gnager när man inte kan få ett tydligt svar. Har bett om det flera ggr utan att lyckas. Tacksam för allt som ger min situation "raka svar oavsett om de är olustiga". Varma hälsningar Lillan 56 år
Visa svar
Svar:
HEj, jag ska göra mitt bästa att ge svar på dina frågor. Det finns i alla fall ett viktigt missförstånd i din historia tror jag. Ditt sjukdomsstadium är inte stadium 2 utan stadium 1 med en tumör under 21 mm som inte visat tecken till axillspridning. Det blir stadium 1. Däremot är graden 2, graden har med den biologiska aggressiviteten att göra. Grad 1 är den snällaste och grad 3 är den minst snälla, grad 2 är mitt emellan, fast det finns rätt mycket som talar för att man kan dela in grad 2 i såna som liknar grad 1 och såna som liknar grad 3. I ditt fall verkar man ha gjort det med PAM50 och fått information som talar för att tumören snarare liknar grad 1 än grad 3 ,och det avser risken att ge upphov till återfall eller spridning, vilket i princip är två sätt att säga samma sak. Nu kommer jag titta på effekten av anastozol och försöka värdera den i relation till risken att du ska råka illa ut och helt enkelt dö av bröstcancer inom 10 år. JAg kan inte riktigt reda ut vad den avbrutna strålningen leder till i form av en något ökad risk för återfall i bröstet, men jag tänker att man håller koll på detta med regelbndna mammografiundersökningar. Först tittar vi på hur det blir så som din tumör ser ut, om man inte bryr sig om PAM50. I så fall är chansen att du är i livet efter 10 år enligt modellen såhär: Med bara kirurgi lever 84 % efter 10 år, vilket ökar till 87 % med hormonell behandling, och till 89 % om man även lägger till kemoterapi. 2% tilläggsnytta (som kemoterapi skulle ge) brukar anses så litet att det inte riktigt är värt det. Jag tror att man i ditt fall får se det som om det är den maximala tänkbara nyttan av att ge kemoterapi. En skillnad på 2%-enheter betyder att man måste ge behandling till 50 "såna som du" för att EN ska ha verklig nytta av behandlingen. Om man nu gör tankeexperimentet att tumören istället var av grad 1, vilket det låga PAM50-värdet antyder kan vara rimligt att anta, blir siffrorna istället: 89 % i livet efter 10 år, vilket ökar till 91 % med hormonbehandling och 92 % med kemoterapi. Av de 8 - 11 % som råkar illa ut är det förstås inte alla som gör det till följd av bröstcancer, 6 % kommer att dö av något annat. Man kan alltså kalkylera att den bröstcancerspecifika överlevnaden (då man räknar bort annan sjukdom) är någonstans mellan 93 till 97% med den hormonella behandlingen men utan kemoterapi. Jag skulle ändå anse att det är en god prognos! Om du har för högt kalk i blodet kan man fundera på om man ska ta ett prov som heter PTH, och kanske röntga skelettet. Och slutligen: ja, man kan få hemska biverkningar av anastrozol, men det är ju svårt att vet om det är så för just dig om du inte provar.
Niklas Loman

Niklas Loman

Överläkare, diagnosansvarig bröstcancer, Skånes universitetssjukhus i Lund.

Behöver du mer stöd? Som medlem i Bröstcancerförbundet får du både gemenskap och goda råd. Bli medlem
Dölj svar
Övrigt

Alternativ till mammografi

2026-10-12
Jag vägrar att gå på fler mammografiundersökningar för jag upplever det förnedrande och får enorm smärta av det. Jag undrar om det finns några alternativ? Nej jag behöver inte någon övertalning om mammografins förträfflighet jag känner att alla gränser överträddes sist av personalen så jag kommer aldrig sätta min fot på mammografiundrerökning igen. Jag kände mig förnedrad och förminskad och bara grät efteråt.
Visa svar
Svar:
Hej Det var tråkigt att du upplevde det så. Det finns inte någon alternativ undersökningsmetod som kan användas istället för mammografi i screeningen. Om du skulle få symtom från bröstet och det inte är möjligt att genomföra mammografi kan man prova med ultraljud. Du kan vända dig till en annan mammografiavdelning efter eget val för att få din undersökning där istället om det skulle underlätta.
Maria Edegran

Maria Edegran

Överläkare mammografiavdelningen

Maria Edegran är överläkare vid mammografiavdelningen inom NU-sjukvården i Uddevalla.

Behöver du mer stöd? Som medlem i Bröstcancerförbundet får du både gemenskap och goda råd. Bli medlem
Dölj svar
Alternativ till mammografi

Oro krin upptäckt knöl

2026-10-12
Hej ! Är 44 år gammal och har upptäckt en knöl i mitt bröst. Har varit hos läkare som mätt den till 3x3 cm. När jag trycker på den åker den iväg i sidled. Under min mens tycker jag att den blev hårdare och mer framträdande än nu när mensen tagit slut. Jag har nu fått en svf- remiss och befinner mig i ett känslomässigt kaos. Finns det någon chans att detta är något godartad förändring eller ska jag ställa in mig på att det är cancer?
Visa svar
Svar:
Hej! Det finns en stor chans att det är en godartad knöl (särskilt som du beskriver att den är så lättrörlig) som tex en cysta (godartad vätskeansamling) eller fibroadenom (godartad bindvävsknuta). Sedan är det alltid bra att vara förberedd för att det kan bli ett tråkigt besked. Bröstcancer har dock generellt en mycket bra prognos och det finns mycket bra behandling.
Yvette Andersson

Yvette Andersson

Överläkare och bröstkirurg

Yvette Andersson är överläkare och bröstkirurg vid Västmanlands sjukhus i Västerås.

Behöver du mer stöd? Som medlem i Bröstcancerförbundet får du både gemenskap och goda råd. Bli medlem
Dölj svar
Oro krin upptäckt knöl
Övrigt

Fundering

2026-10-12
Hej, Min mamma gick bort nyligen och hon hade en aggressiv bröstcancer som spridit sig snabbt. Jag är 23 år gammal. Borde jag kolla mig på något sätt?
Visa svar
Svar:
Hej! När man bedömer om det finns ärftlighet och risk för bröstcancergen tittar man på hur många i släkten som haft bröstcancer och hur gamla de var. Om man har tre nära släktningar som haft bröstcancer där någon varit i 50-årsåldern eller yngre, eller två där någon varit 40 år eller yngre eller om om en släkting fått bröstcancer i 30-årsåldern, tyder det på ärftlighet. Om någon haft äggstockscancer eller om din mammas cancer var sk "trippelnegativ" kan det också finnas skäl att kolla upp ärftlighet.
Yvette Andersson

Yvette Andersson

Överläkare och bröstkirurg

Yvette Andersson är överläkare och bröstkirurg vid Västmanlands sjukhus i Västerås.

Behöver du mer stöd? Som medlem i Bröstcancerförbundet får du både gemenskap och goda råd. Bli medlem
Dölj svar
Fundering

Knöl i mitt bröst

2026-10-12
Hej! Jag är 21 år idag och har haft en knöl i mitt bröst sedan 2023 som ändras i storlek hela tiden men den har aldrig försvunnit från bröstet sedan första gången jag upptänkte den. Jag har varit på vårdcentralen men även mammografi samt sjukhuset och tagit prover på knölen (tror det kallas biopsi). Svaren kom tillbaka där det visade sig att knölen var godartad. Men nu var det drygt 2 år sedan jag gjorde detta och knölen är kvar än idag och ändrar fortfarande storlek (jag upplever även ibland att den flyttar sig närmare bröstvårtan och ibland kommer den tillbaka till sin ”vanliga” plats.. Är det något jag behöver kolla upp igen i och med att de har sagt att den är godartad eller är det något jag behöver vara orolig för? Hjälp mig snälla, jag är jätte orolig även fast jag fått lugnande besked för flera år sedan…
Visa svar
Svar:
Hej! Mest sannolikt är det en godartad bindvävsknuta (fibroadenom) och de brukar finnas kvar länge, ofta för alltid. Bröstvävnad (och bindvävsknutorna) varierar i storlek med hormonsvängningar i menscykeln. Så länge knölen inte blir större och större tyker jag att du kan avvakta.
Yvette Andersson

Yvette Andersson

Överläkare och bröstkirurg

Yvette Andersson är överläkare och bröstkirurg vid Västmanlands sjukhus i Västerås.

Behöver du mer stöd? Som medlem i Bröstcancerförbundet får du både gemenskap och goda råd. Bli medlem
Dölj svar
Knöl i mitt bröst

Indragen bröstvårta

2026-10-12
Hej, jag har en indragen bröstvårta. Jag fick detta efter jag slutat amma mitt tredje barn. Möjligtvis att jag även hade detta mellan barn 2 och 3. Men aldrig haft det tidigare. Detta har jag nu haft i några år och bara antagit att det berott på förändringar efter amning. Är det något som behöver kollas upp eller? Har inga andra besvär.
Visa svar
Svar:
Hej! Bröst ändras med tiden och med graviditet och amning och då du har haft det så pass länge är det mycket osannolikt att det skulle vara något farligt. Men det kan ändå vara bra att kolla upp.
Yvette Andersson

Yvette Andersson

Överläkare och bröstkirurg

Yvette Andersson är överläkare och bröstkirurg vid Västmanlands sjukhus i Västerås.

Behöver du mer stöd? Som medlem i Bröstcancerförbundet får du både gemenskap och goda råd. Bli medlem
Dölj svar
Indragen bröstvårta

Ärta bakom bröstvårtan

2026-10-12
Känner en liten knöl bakom ena bröstvårtan. Inte större än en ärta. Den är hård och sitter fast i vävnaden bakom. Slutade amma för en månad sedan. Vet att jag har mer vävnad osv i det bröstet och känner ofta tyngdkänsla och obehag i det bröstet. Men den här lilla ärtan har jag aldrig känt förut och blir såklart orolig. Den gör inte ont. Jag är 31 år.
Visa svar
Svar:
Hej! Det kan mycket väl vara en liten mjölkcysta, och det mest sannolika är att det inte är en farlig knöl. Men man ska alltid kolla upp nya knölar så mitt råd är att du vänder dig till bröstmottagningen eller vårdcentralen.
Yvette Andersson

Yvette Andersson

Överläkare och bröstkirurg

Yvette Andersson är överläkare och bröstkirurg vid Västmanlands sjukhus i Västerås.

Behöver du mer stöd? Som medlem i Bröstcancerförbundet får du både gemenskap och goda råd. Bli medlem
Dölj svar
Ärta bakom bröstvårtan

Knotter liknande runt bröstvårtan

2026-10-12
Hej, jag har som lite liknade knotter runt bröstvårtan och har haft detta ganska länge något/ några år tror jag. Jag har även lite indragningar i ena bröstet men vårtan går ut ibland och detta har också varit under flera år. Men blev mest orolig över både lite indragningar och detta liknande klottret?
Visa svar
Svar:
Hej! Det är svårt att veta helt säkert när man inte har sett det, men det du beskriver låter normalt. Det finns små körtlar i huden på bröstvårtan och som det är ganska vanligt att de kan bli som knottror. Om bröstvårtan inte är indragen hela tiden låter det inte heller som något farligt tecken, men om det är nytillkommet kan det ändå vara bra att kolla upp det.
Yvette Andersson

Yvette Andersson

Överläkare och bröstkirurg

Yvette Andersson är överläkare och bröstkirurg vid Västmanlands sjukhus i Västerås.

Behöver du mer stöd? Som medlem i Bröstcancerförbundet får du både gemenskap och goda råd. Bli medlem
Dölj svar
Knotter liknande runt bröstvårtan

Kapselkontraktur?

2026-10-12
Hej! Opererades i mars i år med mastektomi med direktkonstruktion med LD-lambå samt implantat. Sentinel node var ok, dvs ingen spridning. Her 2-neg, 100% hormonkänslig, Ki-67 5%. Bröstet har sedan dess successivt utvecklat en hård knöl med skarpa konturer och det ser ut att vara implantatet som förflyttat sig ”uppåt”. Det smärtar, är svullet, stramar och rörligheten av armen på den sidan är kraftigt inskränkt. Knölen är väldigt hård och i storlek som implantatet. Opererades i Finland då Sverige inte kunde hålla tidsramen för SVF och kirurgen där misstänker kapselkontraktur Baker 3-4 efter att ha sett bilder. Han anser att detta bör följas upp med MR. Onkologen i Sverige har däremot remitterat för DT bröstkorg för metastasscreening vilket gjorde mig orolig då jag trodde risken för spridning var minimal eftersom sentinel node var ok och bröstet bortopererat. Kontaktsköterskan här i Sverige säger dock att detta är en ”rutinåtgärd” om man söker för värk. Onkologen här har även remitterat till plastikkirurg för ev korrigering av implantatet. Bör jag göra en MR som kirurgen i Finland vill eller kan man se status av kapselkontraktur även på en DT bröstkorg? Dessa dubbla budskap gör mig förvirrad och orolig. Tacksam för er åsikt.
Visa svar
Svar:
Hej! Jag förstår att du bli oroad och förvirrad av olika budskap. Rutiner skiljer sig lite mellan (och även inom) länder utan att det för den skull behöver betyda att det ena är mer rätt än det andra. Jag tycker nog inte att MR är helt nödvändigt. Det låter som att det är protesen som krånglar och skulle det mot förmodan vara något annat bör man se det även på DT.
Yvette Andersson

Yvette Andersson

Överläkare och bröstkirurg

Yvette Andersson är överläkare och bröstkirurg vid Västmanlands sjukhus i Västerås.

Behöver du mer stöd? Som medlem i Bröstcancerförbundet får du både gemenskap och goda råd. Bli medlem
Dölj svar
Kapselkontraktur?

Funderingar kring vätska ur bröstvårtorna

2026-10-12
Hej! Jag är 32 år och har två barn. För en tid sedan fick jag en känsla av skav/tryck i höger armhåla. Vid vårdcentralen misstänktes en förstorad lymfkörtel Jag remitterades därför till bröstenheten. Där gjordes mammografi och ultraljud av höger bröst och armhåla. Man såg normala lymfkörtlar och inget malignitetsmisstänkt i bröst eller armhåla. Läkaren kunde inte heller känna någon knöl och gav lugnande besked. Nu har jag börjat oroa mig för att jag ibland tycks känna en liten mängd vätska/fukt från bröstvårtorna när jag känner med fingertopparna på dem. Det gäller båda brösten. Jag har aldrig märkt att det kommer spontant eller sett något i bh. Är detta något jag bör söka för, eller är det rimligt att avvakta och låta bli att stimulera bröstvårtorna för att se om det kommer någon vätska spontant? Tack!
Visa svar
Svar:
Hej! Det är ganska vanligt att det kommer lite vätska ur bröstvårtorna, och om det är på båda sidor och inte är blodigt och du dessutom nyligen blivit undersökt tycker jag inte att du behöver oroa dig för det. Som du skriver är det bra att låta bli att klämma då bildning av ny vätska stimuleras när man trycker.
Yvette Andersson

Yvette Andersson

Överläkare och bröstkirurg

Yvette Andersson är överläkare och bröstkirurg vid Västmanlands sjukhus i Västerås.

Behöver du mer stöd? Som medlem i Bröstcancerförbundet får du både gemenskap och goda råd. Bli medlem
Dölj svar
Funderingar kring vätska ur bröstvårtorna

Nytillkommen nervsmärta i opererat bröst efter nästan 3 år

2026-10-12
61 år. Opererades för tidig hormonkänslig cancer (bägge brösten) i början av 2024, strålad 5 dagar och först AI och sen bytt till Tamoxifen då AI gav besvärlig ledvärk. Inga som helst komplikationer, men då tumörerna satt dumt till och jag hade stor byst tog man bort ca 500 gr på varje bröst och det blev som en hel bröstförminskning (vilket jag är så tacksam för, inte minst då det gjorde att jag kunde börja sporta!). Nu har jag sedan 1 månad problem med rejäla nervsmärtor i ena bröstet (som saknar vårtgård och bröstvårta) och även om jag nu läst lite om PMPS så tänker jag att det väl är konstigt så sent? Minsta beröring, rörelse eller temperaturändring ger väldigt obehag djupt inne i körteln, det ilar och bränner samtidigt som det känns som om någon nyper hårt eller klämmer ihop bröstet som vid mammografi. Är detta vanligt, så långt efteråt? Beror det på att avskurna nerver börjat växa ut igen, så att det kommer gå över med tiden, eller är detta något jag bara får vänja mig vid? Kan och bör jag göra något för att det ska bli bättre?
Visa svar
Svar:
Hej! Nerver tar lång tid på sig för att börja växa ut, men att det plötsligt kommer nu efter flera år om du inte känt något alls tidigare är lite ovanligare. Oftast blir det bättre med tiden (och delvis vänjer man sig lite), men jag tycker att du bör kolla med din bröstmottagning så att det inte finns någon annan orsak till smärtan. Om man har mycket besvär kan det ofta hjälpa med en medicin mot nervsmärta, men som alla mediciner har de sina biverkningar.
Yvette Andersson

Yvette Andersson

Överläkare och bröstkirurg

Yvette Andersson är överläkare och bröstkirurg vid Västmanlands sjukhus i Västerås.

Behöver du mer stöd? Som medlem i Bröstcancerförbundet får du både gemenskap och goda råd. Bli medlem
Dölj svar
Nytillkommen nervsmärta i opererat bröst efter nästan 3 år

Fråga våra specialister

  • Drabbad eller närstående? Fråga oss!
  • Experterna arbetar helt ideellt men du får oftast svar inom två veckor.
  • Alla frågor och svar publiceras på vår webbplats. Ange inte ditt namn om du vill vara anonym.
  • Stort arkiv med frågor och svar. Använd sökfunktionen nedan!
  • Mejla frågor om Bröstcancerförbundets verksamhet till info@brostcancerforbundet.se
  • Observera att ett svar från bröstcancerspecialisterna inte motsvarar en läkarkontakt. Våra specialister kan inte ge en individuell medicinsk bedömning utan svarar mer övergripande på medicinska och vårdrelaterade frågor. Specialisterna kan heller inte svara på frågor som skickas till deras jobbmejladresser, utan enbart på dem som ställs här.

Vad funderar du kring?

Skickar fråga

Om bröstcancer

Bröstcancer är den vanligaste cancersjukdomen hos kvinnor. Nära 9000 drabbas årligen i Sverige.
Om bröstcancer
Om bröstcancer

Stöd oss

Vår vision är att ingen ska drabbas av bröstcancer. Var med och bekämpa bröstcancer med oss!
Stöd oss
Stöd oss