Visar 10 av 6094 träffar
2021-11-24
Hej.
Jag har svårt att få ro.
Blev opererad för Ductal invasiv cancer, Luminal A, Ki67 24%, Grad ll, ER+ 100%, PR+ 100%,18x9 mm stor tumör.
Partiel masektomi, + 3 lymkörtlar +1 portvakt. Lymforna samt portvakt fria från cancer.
Fick vänta 3 mån på strålning, visste inte att rek är 4-6 veckor. Blev sjuk och fick endast 10 behandlingar.
Blivit rek att äta Anastrozole 1mg i 5år.
Eftersom jag inte fått ngn som helst hälsoundersökning eller provtagning av levervärden, njurar etc, känns det märkligt att man ger medicin utan att kontrollera status. PAM50 visade "liten risk"? Menar man liten risk för återfall eller spridning?
Frågade varför jag ej fick cytostatika som det talades om som adjuvatant beh från början, men inte fått tydligt svar. Bara mummel.
Min undran är vilka procent i överlevnad jag har samt risk för återfall om jag INTE äter Anastrozole och OM jag äter den.
Livrädd att det redan spritt sig vilket onkologen sa lite skämtsamt "Har det spridit sig, så har det redan gjort det. "
Eftersom det är stadie ll och högt ki67, är det värre då?
Har opererat bort livmoder + 1 äggstock och stort myom vilket var planerat innan jag fick min cancerdiagnos. Den operationen fick vänta till nyligen. Inte fått patologsvar på myom ännu, men den troddes vara benign.
Är rädd att biverkningarna från Anastrozole ska vara hemska. Har redan en trasig rygg med degenerativa förändringar och ökade kalkhalter i blodet. Är det ändå värt att äta denna medicin?
Vill veta mina odds för min bröstcancer.
Är det bara få år kvar, eller är det stor överlevnad? Spridning? Har fått så olika svar 70/30, 60/40 och 80/20 av läkare på samma sjukhus!?
Mycket tacksam för svar. Opererades i juni i år.
Oron gnager när man inte kan få ett tydligt svar. Har bett om det flera ggr utan att lyckas. Tacksam för allt som ger min situation "raka svar oavsett om de är olustiga".
Varma hälsningar
Lillan 56 år
HEj, jag ska göra mitt bästa att ge svar på dina frågor. Det finns i alla fall ett viktigt missförstånd i din historia tror jag. Ditt sjukdomsstadium är inte stadium 2 utan stadium 1 med en tumör under 21 mm som inte visat tecken till axillspridning. Det blir stadium 1. Däremot är graden 2, graden har med den biologiska aggressiviteten att göra. Grad 1 är den snällaste och grad 3 är den minst snälla, grad 2 är mitt emellan, fast det finns rätt mycket som talar för att man kan dela in grad 2 i såna som liknar grad 1 och såna som liknar grad 3. I ditt fall verkar man ha gjort det med PAM50 och fått information som talar för att tumören snarare liknar grad 1 än grad 3 ,och det avser risken att ge upphov till återfall eller spridning, vilket i princip är två sätt att säga samma sak. Nu kommer jag titta på effekten av anastozol och försöka värdera den i relation till risken att du ska råka illa ut och helt enkelt dö av bröstcancer inom 10 år. JAg kan inte riktigt reda ut vad den avbrutna strålningen leder till i form av en något ökad risk för återfall i bröstet, men jag tänker att man håller koll på detta med regelbndna mammografiundersökningar. Först tittar vi på hur det blir så som din tumör ser ut, om man inte bryr sig om PAM50. I så fall är chansen att du är i livet efter 10 år enligt modellen såhär: Med bara kirurgi lever 84 % efter 10 år, vilket ökar till 87 % med hormonell behandling, och till 89 % om man även lägger till kemoterapi. 2% tilläggsnytta (som kemoterapi skulle ge) brukar anses så litet att det inte riktigt är värt det. Jag tror att man i ditt fall får se det som om det är den maximala tänkbara nyttan av att ge kemoterapi. En skillnad på 2%-enheter betyder att man måste ge behandling till 50 "såna som du" för att EN ska ha verklig nytta av behandlingen. Om man nu gör tankeexperimentet att tumören istället var av grad 1, vilket det låga PAM50-värdet antyder kan vara rimligt att anta, blir siffrorna istället: 89 % i livet efter 10 år, vilket ökar till 91 % med hormonbehandling och 92 % med kemoterapi. Av de 8 - 11 % som råkar illa ut är det förstås inte alla som gör det till följd av bröstcancer, 6 % kommer att dö av något annat. Man kan alltså kalkylera att den bröstcancerspecifika överlevnaden (då man räknar bort annan sjukdom) är någonstans mellan 93 till 97% med den hormonella behandlingen men utan kemoterapi. Jag skulle ändå anse att det är en god prognos! Om du har för högt kalk i blodet kan man fundera på om man ska ta ett prov som heter PTH, och kanske röntga skelettet. Och slutligen: ja, man kan få hemska biverkningar av anastrozol, men det är ju svårt att vet om det är så för just dig om du inte provar.
Niklas Loman
Överläkare, diagnosansvarig bröstcancer, Skånes universitetssjukhus i Lund.
Dölj svarHej! Jag är 18/ flyller 19 och har upptäckt en knöl i ena bröstet. Båda brösten är lite öma och jag trodde först att dom har en sista växtspört men sen upptäckte jag knölen och är orolig. Vad ska jag göra?
KnölHej!
Jag genomgick mastektomi med direktrekonstruktion i februari 2025. Fick sedan även 15 strålbehandlingar. Sedan ett par månader tillbaka så är det som en långsmal inbuktning i implantatet som ibland syns mer tydligt och ibland mindre. Den är ca 2 cm. Plastikkirurgen säger att det beror på att jag är smal och inte har något underhudsfett. Men det har ju inte varit så tidigare? Jag har inte gått ned i vikt, snarare möjligen gått upp något kg. Förstår inte riktigt förklaringen.
RekonstruktionHej! Häromdagen så hade min bröstbårta vänts inåt och området runt var lite skrynkligt. Men när jag petade lite runt området vände den sig utåt. Är detta något värt att kolla upp?
Bröstvårta inåtHej, för några dagar sen svällde mitt vänstra bröst upp och gjorde väldigt ont, man kunde knappt röra vid det. Nu har det blivit en stor rodnad på vänster sida om bröstvårtan och det är fortfarande svullet, ömt och varmt. Tilläggas ska att jag är 58 år, så jag ammar inte eller är gravid. Har inte hög feber heller.
Svullet, ömt och rodnat bröstI höger bröst ses 20 mm stor förändring med stråliga utlöpare och det totala extentet är cirka 60 mm, med indragning inom närliggande hud. I vänster bröst ses enbart spridda förkalkningar.
Med ultraljud ses 20 mm stor förändring med utlöpare mot hud men ej genombrott kl. 10/4. Axill u.a. M5/U5.
MNB höger bröst: Invasiv lobulär bröstcancer, i första hand pleomorft typ, NHG3, ER 100%, PR 70%, HER2-negativ, Ki-67 26% (luminal B-lik).
DiagnosJag gick på den första mammografin 28 maj, andra med biopsi 16 juli, besked 5 augusti och konferens bröst- och plastikteam den 24 augusti och nu väntar jag ff på CT-röntgen buk och tid till operation mastektomi och DIEP-lambå.
Fick besked senare idag att CT-röntgen är inbokad 16/9. Det innebär ju över 3,5 månader från första mammografin och två månader från beskedet om cancer. Livet är på paus och även om jag har en inte så aggressiv variant så är det svårt att inte tänka att tre månader gör skillnad för prognosen. Någonstans måste ju denna gräns gå.
Hej!
Det är svårt att säga hur lång fördröjning som påverkar prognosen. Om man har en hormonpositiv cancer är det inte lika bråttom, så det är inte riktigt samma gräns för alla cancrar. 3,5 månader låter lite länge, men det låter som att det framför allt är att man tänker göra en direktrekonstruktion med DIEP som gjort att det tar längre tid, och det har ju sina fördelar i sig att det finns möjlighet att göra det. Jag tänker att dina läkare (som har hela bilden) ändå har bedömt att det inte ska riskera att försämra din prognos. Men det kan vara bra att ventilera din oro med dem.
Yvette Andersson
Överläkare och bröstkirurg
Yvette Andersson är överläkare och bröstkirurg vid Västmanlands sjukhus i Västerås.
Dölj svar Avvikelse från SVF och ev konsekvenserWhen is a nerve-sparing mastectomy a viable option? Where are nerve-sparing mastectomies performed in Sweden? I'm scheduled to have a mastectomy with ALND but the local hospital does not support nerve-sparing approaches. What are my options?
Nerve-sparing mastektomiJag är kallad till kompletterande undersökning efter mammografi och man vill göra ultraljud. Hur allvarligt är detta ?
Hej
Kompletterande mammografi med ultraljud och eventuellt provtagning blir man kallad till när de bilder som togs vid screeningtillfället inte är tillräckliga för att bedöma att man är frisk. Det kan bero på att någon del av bröstet har varit svårt att bedöma tillräckligt bra på de bilder som har tagits eller att man har sett något som talar för bröstcancer. Det är viktigt att gå på den kompletterande undersökningen när man blir kallad eftersom syftet är att ta reda på om det finns cancer i bröstet. Ibland behövs också någon form av provtagning. Det är dock fler som kallas tillbaka som får ett friskbesked än som får ett cancerbesked efter undersökningen.
Maria Edegran
Överläkare mammografiavdelningen
Maria Edegran är överläkare vid mammografiavdelningen inom NU-sjukvården i Uddevalla.
Dölj svar Funderingar till kompletterande mammografiLäkaren sa inte ett ljud. Bara att dom hittat något. Inte om det var farligt eller inte eller vad som kan hända. otrevlig mitt i oron och lämnade med ovisshet efter återbesöket..
Står såhär i journalen: Screening mammografi: DX: 1, SIN: 3
Höger: Inget malignitetsmisstänkt.
Vänster: På CC-projektion något medialt i bröstet finns dorsalt en 7 millimeterstor förtätning. Kod 3.
Ultraljud vänster bröst: SIN: 1
Sonografiskt inget avvikande i bröst eller axill.
Ultraljud höger axill: DX: 1
Inga förstorade lymfkörtlar.
Patient får tid för röntgenledd vävnadsprov vänster bröst.
Vad betyder allt? Fick inga svar från läkaren..