Visar 10 av 6004 träffar

Överlevnad/Spridningsrisk.

2021-11-24
Hej. Jag har svårt att få ro. Blev opererad för Ductal invasiv cancer, Luminal A, Ki67 24%, Grad ll, ER+ 100%, PR+ 100%,18x9 mm stor tumör. Partiel masektomi, + 3 lymkörtlar +1 portvakt. Lymforna samt portvakt fria från cancer. Fick vänta 3 mån på strålning, visste inte att rek är 4-6 veckor. Blev sjuk och fick endast 10 behandlingar. Blivit rek att äta Anastrozole 1mg i 5år. Eftersom jag inte fått ngn som helst hälsoundersökning eller provtagning av levervärden, njurar etc, känns det märkligt att man ger medicin utan att kontrollera status. PAM50 visade "liten risk"? Menar man liten risk för återfall eller spridning? Frågade varför jag ej fick cytostatika som det talades om som adjuvatant beh från början, men inte fått tydligt svar. Bara mummel. Min undran är vilka procent i överlevnad jag har samt risk för återfall om jag INTE äter Anastrozole och OM jag äter den. Livrädd att det redan spritt sig vilket onkologen sa lite skämtsamt "Har det spridit sig, så har det redan gjort det. " Eftersom det är stadie ll och högt ki67, är det värre då? Har opererat bort livmoder + 1 äggstock och stort myom vilket var planerat innan jag fick min cancerdiagnos. Den operationen fick vänta till nyligen. Inte fått patologsvar på myom ännu, men den troddes vara benign. Är rädd att biverkningarna från Anastrozole ska vara hemska. Har redan en trasig rygg med degenerativa förändringar och ökade kalkhalter i blodet. Är det ändå värt att äta denna medicin? Vill veta mina odds för min bröstcancer. Är det bara få år kvar, eller är det stor överlevnad? Spridning? Har fått så olika svar 70/30, 60/40 och 80/20 av läkare på samma sjukhus!? Mycket tacksam för svar. Opererades i juni i år. Oron gnager när man inte kan få ett tydligt svar. Har bett om det flera ggr utan att lyckas. Tacksam för allt som ger min situation "raka svar oavsett om de är olustiga". Varma hälsningar Lillan 56 år
Visa svar
Svar:
HEj, jag ska göra mitt bästa att ge svar på dina frågor. Det finns i alla fall ett viktigt missförstånd i din historia tror jag. Ditt sjukdomsstadium är inte stadium 2 utan stadium 1 med en tumör under 21 mm som inte visat tecken till axillspridning. Det blir stadium 1. Däremot är graden 2, graden har med den biologiska aggressiviteten att göra. Grad 1 är den snällaste och grad 3 är den minst snälla, grad 2 är mitt emellan, fast det finns rätt mycket som talar för att man kan dela in grad 2 i såna som liknar grad 1 och såna som liknar grad 3. I ditt fall verkar man ha gjort det med PAM50 och fått information som talar för att tumören snarare liknar grad 1 än grad 3 ,och det avser risken att ge upphov till återfall eller spridning, vilket i princip är två sätt att säga samma sak. Nu kommer jag titta på effekten av anastozol och försöka värdera den i relation till risken att du ska råka illa ut och helt enkelt dö av bröstcancer inom 10 år. JAg kan inte riktigt reda ut vad den avbrutna strålningen leder till i form av en något ökad risk för återfall i bröstet, men jag tänker att man håller koll på detta med regelbndna mammografiundersökningar. Först tittar vi på hur det blir så som din tumör ser ut, om man inte bryr sig om PAM50. I så fall är chansen att du är i livet efter 10 år enligt modellen såhär: Med bara kirurgi lever 84 % efter 10 år, vilket ökar till 87 % med hormonell behandling, och till 89 % om man även lägger till kemoterapi. 2% tilläggsnytta (som kemoterapi skulle ge) brukar anses så litet att det inte riktigt är värt det. Jag tror att man i ditt fall får se det som om det är den maximala tänkbara nyttan av att ge kemoterapi. En skillnad på 2%-enheter betyder att man måste ge behandling till 50 "såna som du" för att EN ska ha verklig nytta av behandlingen. Om man nu gör tankeexperimentet att tumören istället var av grad 1, vilket det låga PAM50-värdet antyder kan vara rimligt att anta, blir siffrorna istället: 89 % i livet efter 10 år, vilket ökar till 91 % med hormonbehandling och 92 % med kemoterapi. Av de 8 - 11 % som råkar illa ut är det förstås inte alla som gör det till följd av bröstcancer, 6 % kommer att dö av något annat. Man kan alltså kalkylera att den bröstcancerspecifika överlevnaden (då man räknar bort annan sjukdom) är någonstans mellan 93 till 97% med den hormonella behandlingen men utan kemoterapi. Jag skulle ändå anse att det är en god prognos! Om du har för högt kalk i blodet kan man fundera på om man ska ta ett prov som heter PTH, och kanske röntga skelettet. Och slutligen: ja, man kan få hemska biverkningar av anastrozol, men det är ju svårt att vet om det är så för just dig om du inte provar.
Niklas Loman

Niklas Loman

Överläkare, diagnosansvarig bröstcancer, Skånes universitetssjukhus i Lund.

Behöver du mer stöd? Som medlem i Bröstcancerförbundet får du både gemenskap och goda råd. Bli medlem
Dölj svar

Verzenios

2026-06-02
Hej! Jag har tagit Verzenios 100 mg i snart två månader. Tar också Letrozol sedan 5 månader tillbaka. Har genomgått tårtbitsoperation och strålning 15 ggr. Operation och strålning har gått bra. Avböjde cytostatika. Nu när jag tagit Verzenios i två månader 100 mg så har blodproverna varit ”tillräckligt bra” för att fortsätta. Har lägre värden på leukocyter och neutrofila leukocyter jämfört med referensvärden, men inom acceptabelt värde enligt läkaren. Jag har biverkningar med trötthet, sömnsvårigheter och ledvärk. Har sluppit diarré. Nu vill läkaren höja dos till 150 mg. Det känns jobbigt. Är rädd för ytterligare biverkningar. Jag har nu kunnat komma tillbaka någorlunda med träning och det sociala, men är fortsatt sjukskriven 100%. Hur viktigt är det att gå upp till 150mg? Kan det vara tillräckligt att stanna på 100 mg, och ändå få bra skydd mot cancer?
Visa svar
Svar:
Hej, Svår fråga. Vi brukar vilja ge högsta möjliga dos, men som samtidigt inte påverkar livskvaliteten för mycket. Du skulle kunna gå upp till 150 mg och se hur det går, och om du får för mycket biverkningar gå ned till 100 mg igen.
Fredrika Killander

Fredrika Killander

Överläkare bröstcancer

Fredrika Killander är överläkare vid sektionen för bröstcancer vid Skånes Universitetssjukhus i Malmö/Lund.

Behöver du mer stöd? Som medlem i Bröstcancerförbundet får du både gemenskap och goda råd. Bli medlem
Dölj svar
Verzenios

Nyttan med sen strålning

2026-06-02
Hejsan! Jag diagnostiserades för invasiv lobulär bröstcancer i november 2025 i Italien och opererades här (mastektomi av hö bröst) den 18 december 2025. Den histologiska rapporten visade på två makrometastaser (2/4) och som alternativ till axillutrymning rekommenderas jag träffa en annan onkolog, som ansåg att strålning räcker gott i kombination med antihormonell behandling. Nödvändiga kompletterande undersökningar har dock tagit tid och jag hade återbesök hos onkologen förra veckan (11/5/2026) och påbörjade då Letrozol. Han sa då att det var 50/50 huruvida jag skulle få strålning. Först idag (18/5) kunde jag konsultera en radiolog. Radiologen sa att mitt fall inte är självklart för strålning: Tumör: 30 mm ER 99%, PR 99% Ki67: 8%, Her2 neg 0. Han föreslår likväl strålning då det ytterligare kan minska risk för lokalt återfall, men tiden är svår. Det har redan gått fem månader sedan operationen och de kan ej påbörja strålningen förrän i juli, då är vi i Sverige. Nu har jag en tid i slutet av augusti, strålningsstart i september dvs 8,5 månader efter op. Riktlinjerna här är att strålning ska påbörjas inom fem månader (dvs idag). Mellan fem och nio månader blir det från fall till fall och därefter gör man det inte. Svenska riktlinjer tycks vara ännu tightare. Hur resonerar man i Sverige mer specifikt? Vad är nyttan av så sen strålning kontra risk för biverkningar så sent?
Visa svar
Svar:
Hej, Det är besvärligt när saker drar ut på tiden. I Sverige pågår just nu en studie som undersöker värdet av strålbehandling mot armhålan mm när man opererat bort 2 lymfkörtelmetastser i armhålan, så frågan om hur nödvändigt det är är aktuell. Det är bra att du börjat med letrozoltabletterna. Det är svårt att sätta några säkra datum för när strålbehandlingen inte är lika effektiv längre. Biverkningarna brukar vara rätt så milda så just den aspekten behöver du inte lägga så stor vikt vid.
Fredrika Killander

Fredrika Killander

Överläkare bröstcancer

Fredrika Killander är överläkare vid sektionen för bröstcancer vid Skånes Universitetssjukhus i Malmö/Lund.

Behöver du mer stöd? Som medlem i Bröstcancerförbundet får du både gemenskap och goda råd. Bli medlem
Dölj svar
Nyttan med sen strålning
Övrigt

Bältrosvaccin

2026-06-02
Kan jag ta bältrosvaccin när jag äter letrozol sedan 2.5 år tillbaka. Hade invasiv hormonkänslig tumör som opererades bort följt av strålning i fem dagar.
Visa svar
Svar:
Hej, Det går bra att ta vacciner när man tar letrozole.
Fredrika Killander

Fredrika Killander

Överläkare bröstcancer

Fredrika Killander är överläkare vid sektionen för bröstcancer vid Skånes Universitetssjukhus i Malmö/Lund.

Behöver du mer stöd? Som medlem i Bröstcancerförbundet får du både gemenskap och goda råd. Bli medlem
Dölj svar
Bältrosvaccin

Strålning

2026-06-02
Hur lång tid efter bröstoperation ( tårtbit o körtlar) ska , bör man man börja strålbehandling?
Visa svar
Svar:
Hej, Målet är att man ska starta inom 6 veckor, men tyvärr finns det på många ställen väntetider så att det drar ut på tiden.
Fredrika Killander

Fredrika Killander

Överläkare bröstcancer

Fredrika Killander är överläkare vid sektionen för bröstcancer vid Skånes Universitetssjukhus i Malmö/Lund.

Behöver du mer stöd? Som medlem i Bröstcancerförbundet får du både gemenskap och goda råd. Bli medlem
Dölj svar
Strålning

Efter behandling

2026-06-02
Jag är en kvinna på 73 år, som fick en högersidig bröstcancer diagnos 2021. Opererad i mars 2021, med partiell mastektomi och sentinel node. Från min Journal: En tubulolobulär invasiv cancer grad II som mäter 10,7 mm. ER 100%, PR 60%, Ki-67 10%, HER2 1+. Radikalt avlägsnad, minsta marginal 8 mm kranialt, I axillen två friska lymfkörtlar. Blev strålad i 3 vecko och därefter fick jag Anastrozol i 5 år. Har precis avslutat denna behandling. Fick svar från min kontaktsjuksköterska att jag ska och kan avsluta min behandling efter att läkare tittat på min journal. Ingen ny behandling är planerad. Har gjort en mammografi nu i maj månad som visade inga tecken på bröstcancer. Ska prata med min läkare på min vårdcentral om remiss för ny mammografi nästa år, då jag är 74 år. Jag bor i Stockholm och får kallelse vartannat år. Hur kan jag lita på detta svar att jag ska avsluta min behandling? Hur är det med återfall beroende på min bröstcancertumör? Finns det annan behandling som kan ta vid för att minska risken för återfall?
Visa svar
Svar:
Hej, Utifrån uppgifterna om din tumör som du skriver om så är det rimligt och i enlighet med vårdprogrammet för bröstcancer att du slutar nu efter 5 år, vinsten av att fortsätta är liten och du behöver ingen annan behandling.
Fredrika Killander

Fredrika Killander

Överläkare bröstcancer

Fredrika Killander är överläkare vid sektionen för bröstcancer vid Skånes Universitetssjukhus i Malmö/Lund.

Behöver du mer stöd? Som medlem i Bröstcancerförbundet får du både gemenskap och goda råd. Bli medlem
Dölj svar
Efter behandling

Bröstcancer Her 2 östrogenpositiv 2021

2026-06-02
Är det rimligt att ta Letrozol i åtta år ihop med Salazopyrin EN och Levaxin. Har också Endometrios sedan tidiga år. Jag är 74 år. Har nu haft blödningar både från urinblåsa och tarm i Mars och Maj månad. MVH BMWiik
Visa svar
Svar:
Hej, Det går bra att kombinera de medicinerna. Jag kan inte se att den kombinationen har orsakat blödningarna, och hoppas du får hjälp för det?
Fredrika Killander

Fredrika Killander

Överläkare bröstcancer

Fredrika Killander är överläkare vid sektionen för bröstcancer vid Skånes Universitetssjukhus i Malmö/Lund.

Behöver du mer stöd? Som medlem i Bröstcancerförbundet får du både gemenskap och goda råd. Bli medlem
Dölj svar
Bröstcancer Her 2 östrogenpositiv 2021

Hormon känslig bröstcancer

2026-06-02
Blev opererad för hormonkänslig bröstcancer i mars. Har nu strålats 5 gånger och ska äta Letrozol i 5 år. Har varit i klimakteriet i flera år varpå mitt hår har blivit så tunnt så skalpen syns.. och värre blir det känns det som. Undrar om det finns någon hjälp mot det? Och finns det möjlighet att få någon hjälp mot detta?
Visa svar
Svar:
Hej, Vissa får viss påverkan på hårväxten av letrozole. Ta kontakt med din mottagning och fråga hur och om de kan hjälpa dig.
Fredrika Killander

Fredrika Killander

Överläkare bröstcancer

Fredrika Killander är överläkare vid sektionen för bröstcancer vid Skånes Universitetssjukhus i Malmö/Lund.

Behöver du mer stöd? Som medlem i Bröstcancerförbundet får du både gemenskap och goda råd. Bli medlem
Dölj svar
Hormon känslig bröstcancer
Övrigt

Hjälp

2026-06-02
Hej, 2011 fick jag beskedet hormonell bröstcancer, då var jag 44 år. Opererade bort en del av bröstet fick cellgifter och strålning följt av Tamoxifen i 10 år -> 2021 som jag mådde pyton av men jag höll ut. Nu (59 år) har jag fått väldigt jobbiga klimakteriebesvär och jag får ingen hjälp någonstans. Blir bara bollade fram och tillbaka mellan hälsovårdcentralen och Gyn. Ingen verkar ha kunskap om klimakteriebesvär för en som haft bröstcancer. Antidepressiva läkemedel har dom erbjudit men som jag aldrig har tagi. Det jag mest lider av nu är värk i hela kroppen och jag är fruktansvärt stel, men värst i vänster höft, ben och ländrygg. Jag vet inte vad jag ska ta mig till och är så förtvivlad och ledsen över att ingen verkar kunna hjälpa mig. Går hos en sjukgymnast som gett mig övningar som jag gör varannan dag men det blir ingen skillnad. Vänder mig till er med ett sista hopp om hjälp/råd. Vad kan jag göra? Mvh. Tillhör Västernorrlands landsting
Visa svar
Svar:
Hej, Jag utgår ifrån att de har bedömt om du behöver genomgå någon röntgenundersökning för dina smärtor? Man kan ju få artros med stigande ålder tex. Om sådana orsaker till din stelhet och smärtor är uteslutna så är den bästa behandlingen om man kan vara fysiskt aktiv så mycket det går. Många tycker att de får mindre symtom av det.
Fredrika Killander

Fredrika Killander

Överläkare bröstcancer

Fredrika Killander är överläkare vid sektionen för bröstcancer vid Skånes Universitetssjukhus i Malmö/Lund.

Behöver du mer stöd? Som medlem i Bröstcancerförbundet får du både gemenskap och goda råd. Bli medlem
Dölj svar
Hjälp

Kosttillskott

2026-06-02
Hej, jag hade hormoniell bröstcancer sommaren 24. Jag kan därav inte äta östrogen. Jag har därmed blivit mycket stel i ledet samt lite ledvärk.Fick råd om att äta collagen samt metylerad B-vitamin komplex (B12). Googlade sen och läste att det är risk för cancer. Vad säger ni om att äta framför allt collagen?
Visa svar
Svar:
Hej, Det är inte farligt, så du kan pröva och se om det hjälper.
Fredrika Killander

Fredrika Killander

Överläkare bröstcancer

Fredrika Killander är överläkare vid sektionen för bröstcancer vid Skånes Universitetssjukhus i Malmö/Lund.

Behöver du mer stöd? Som medlem i Bröstcancerförbundet får du både gemenskap och goda råd. Bli medlem
Dölj svar
Kosttillskott
Övrigt

kosttillskott

2026-06-02
jag tar anastrozol och undrar om det går bra att jag tar Hjärtats Vitamin B-komplex Forte, är 73 år opererade bort en liten tumör augusti 2024 ingen påverkan på lymfar ettårskontroll sept 2025 ua
Visa svar
Svar:
Hej, Jag kollade upp de tabletterna. Det är väldigt höga doser B-vitamin, men jag skulle inte tro att det stör tamoxifenbehandlingen.
Fredrika Killander

Fredrika Killander

Överläkare bröstcancer

Fredrika Killander är överläkare vid sektionen för bröstcancer vid Skånes Universitetssjukhus i Malmö/Lund.

Behöver du mer stöd? Som medlem i Bröstcancerförbundet får du både gemenskap och goda råd. Bli medlem
Dölj svar
kosttillskott

Fråga våra specialister

  • Drabbad eller närstående? Fråga oss!
  • Experterna arbetar helt ideellt men du får oftast svar inom två veckor.
  • Alla frågor och svar publiceras på vår webbplats. Ange inte ditt namn om du vill vara anonym.
  • Stort arkiv med frågor och svar. Använd sökfunktionen nedan!
  • Mejla frågor om Bröstcancerförbundets verksamhet till info@brostcancerforbundet.se
  • Observera att ett svar från någon av bröstcancerspecialisterna inte motsvarar en läkarkontakt. Våra specialister kan inte ge en individuell medicinsk bedömning utan svarar mer övergripande på medicinska och vårdrelaterade frågor.

Vad funderar du kring?

Skickar fråga

Om bröstcancer

Bröstcancer är den vanligaste cancersjukdomen hos kvinnor. Nära 9000 drabbas årligen i Sverige.
Om bröstcancer
Om bröstcancer

Stöd oss

Vår vision är att ingen ska drabbas av bröstcancer. Var med och bekämpa bröstcancer med oss!
Stöd oss
Stöd oss