Visar 10 av 6216 träffar
2022-02-13
Hur man bedömer att 55 årig kvinna har östrogen brist?
Systern kom i menopaus 2018 och i sommaren 2020 hände cykel olycka och hon bröt överarmen, dessutom hade hon sömnbrist en längre period. Gynekolog specialist läkare rekommenderade henne Activelle tablett (östradiol med gestagen) i början på oktober 2020 pga östrogen brist. Innan påbörjade behandlingen gjordes prov endast på:
1. P - Tyrotropin (TSH) 0.91 (ref 0.40-3.7)
2. P- Follitropin (FSH) 96
3. P - Lutropin (LH) 31
4. P- Östradiol < 92 (även att det finns inte nämnda ref intervall hos postmenopaus ) utan står så här: För säker bedömning av låga östradiolnivåer, rekommenderas analysen S-östradiol, känsligt.
Eftersom jag hittade olika värde på S-östradiol, känsligt ber om ett svar vilka prover ska man egentligen göra för att bli säkert att postmenopaus kvinna har låga östradiol så att rekommenderas hormon behandling? Nämnda läkare sickade inte min syster på benshörsmättning pga bryten arm till exempel utan endast på nämnda ovan värde skrev ut Activelle till henne. Dessutom noterade läkaren att systern har haft policystiska äggstockar 2017.
Hon var helt frisk arbetande kvinna, började Activelle oktober 2020 var bra men i december märkte hennes båda bröst förändrades (röda, spänna, stora, palperades knuta) och systern ringde till läkaren och vill ha tid fort som möjligt men hon fick en tid i slutet på januari. Denna gång läkaren vill inte ens titta på hennes bröst, utan höjde bara lite huvudet från skrivbordet och sa " allt ska lägga sig, det är helt normalt samma som att ha lite blödningar i underlivet också " och beställde tid för mitten i mars 2021. En av bröst har lagt sig medan andra blev större, röd och annorlunda hud, större hård knuta. Han sa att det handlade om fibroadenos och lovade att skriva remiss till mammografi. Även att i dagens läge remiss skrevs elektronisk och den når mottagaren samma dag, min syster ringde upp flera gånger mammografi i Malmö för att fråga när skulle hon bli kallad medan svar har varit att någon remiss kom inte. Mer än 3 veckor hon väntade och gick till Vård central för att få en remiss. Allmän spec läkare konstaterade bröst cancer med spridning i underarm körtlar och märkte med SVF (bråttom) den 7 april men min syster blev undersökt den 19.04.2021 dvs efter 13 dagar. Alltså från 15 april 2021 tills 7 april väntade hon 24 dagar därefter från 7 april till 19 april var 13 dagar sammanlagt 37 dagar när konstaterades en invasiv duktal cancer med spridningen i armhålor vilket betyder att vi alla måste tänka om hur egentligen prioriteras kvinnor när det gäller stora bröst förändringarna särskild gällande aggressiv bröst cancer. Detta vet väl specialister där vara kvinnor går dagligen.
JAG tänker att man ska inte se lågt östrogen i klimakteriet som en "brist", eller gud förbjude en "bristsjukdom". Jag är inte gynekolog och expert på detta men jag menar att man kan behandla besvärande symtom som är en konsekvens av att östrogenet har sjunkit, med östrogen efter klimakteriet. Man rekommenderar i så fall att göra det under en kortare tid (upp till 5 år) eftersom det ju leder till att risken för bröstcancer stiger, vilket vi bröstcancerläkare å andra sidan är väl förtrogna med.
När det gäller det diagnostiska förloppet har vi ju en tumregel som säger att de flesta (80 %) ska vara föremål för behandling (operation eller medicinsk) inom 28 dagar från det att man hade välgrundad misstanke om bröstcancer, vi klarar på de flesta håll inte den målsättningen, vilket förstås är otillfredsställande. Man kan dock komma ihåg att det ju inte är så att riskerna med cancern plötsligt blir mycket större om 28 dagarsregeln inte håller. Det är ingen bra ursäkt, men väl ändå en tröst för den enskilda. Vi måste fortsätta att arbeta för att nå upp till de mål som vi själva strängt taget satt upp.
Niklas Loman
Överläkare, diagnosansvarig bröstcancer, Skånes universitetssjukhus i Lund.
Dölj svarSpridd bröstcancer med begränsad spridning max 5 metastaser i 1-2 organ behandlas idag på samma sätt som annan spridd bröstcancer. När man tittar i vårdprogrammet finns ett kapitel 19.8 om detta. Jag vet bland annat att immunterapi alltid erbjuds vid TNBC om cancern inte har fjärrmetastaser oavsett CPS-värde (PD-L1) men inte vid oligometastatisk bröstcancer. Varför?
Vilka medicinska förändringar kan man se i framtiden? Studier pågår med SABR och mer intensiv lokal behandling (nämns i vårdprogrammet kap 19.8). Finns något mer som kan bli aktuellt?
Oligometastatisk bröstcancer TNBCHur kan det vara praxis att tungt medicinera alla som har hormonkänslig bröstcancer med en antihormonell behandling som förstör och bryter ner hjärta, hjärta, leder och skelett när effekten är så liten? Cirka 2,8 procent på gruppnivå hos dem som inte har cancer spridd till lymfkörtlarna. Det är ju ett fruktansvärt angrepp mot friska kvinnor att tvinga i dem dessa mediciner som får så stora konsekvenser på övrig hälsa och livskvalitet. Kan man inte bara acceptera att vissa får återfall? Det är ju för jävligt att vissa kommer få det, men jag förstår inte konceptet att låta andra aspekter av hälsan hos potentiellt helt friska kvinnor bli lidande. Det känns inte holistiskt. Det känns helt vansinnigt. Som en teori av en galen professor i ett labb, typ.
Antihormonell behandlingHej! Jag fick bröstcancer 2024, behandlades med op, cellgifter, strålning och HER-2 AK. Står på Anastrozol. Har nu smärta i höftlederna bilateralt, främst höger höft sedan ca 6 månader tillbaka. Känns nästan som att det är "tomt" i höftleden. Gör ont när jag sover på den sidan. Ibland hälta, ibland mycket bättre men ändå en molande värk. Fysio och NSAIDS har inte hjälpt, min vc vill inte skriva röntgen. Bör jag vara orolig för metastaser? kan det bero på anastrozol? har gått ned i vikt frivilligt via kostminskning på kort tid.
Tacksam för er!
MVH
HöftsmärtaPåbörjade behandling mot HER 2-positiv cancer hösten -23, fortfarande menstruerande vid 52 år. Efter cellgifter inga fler menstruationer. Nu vid nästan 55 år ökande flytningar sedan en-två månader och nu en mycket liten blödning. Upplever inte direkt torra slemhinnor. Behöver jag följa upp detta?
Blödning efter behandling o menopausJag har trippelnegativ bröstcancer med spridning till närmaste armhåla och har just startat upp behandling enligt KN 522 varje vecka samt immunterapi var tredje med pembrolixumab. Jag förstår att flera regioner och sjukhus som tex Akademiskai Uppsala använder köldhätta som standard, dock inte Karolinska där jag behandlas eftersom man inte anser att effekterna uppstår i mitt fall plus av policyskäl i regionen. Nu har jag emellertid läst på och det verkar som att det finns ganska många studier som påvisar att hårsäckarna och stamcellerna klarar sig bättre med köldbehandling särskilt inför fas 2 vilket gör att man minskar risken för långvarigt håravfall, dessutom växer håret snabbare och bättre efter behandling. Stämmer detta enligt er bild och finns det något särskild just med min cancertyp och behandling att beakta här? Jag planerar att köpa in en privat utrustning om det inte finns starka skäl emot
Effekter av köldhätta?56-årig kvinna.
Cancer mammae sinister. Opererad PME + SN 2026-08-05. Postmenopausal.
42 mm, ILC, grad 2, ER 100%, PgR 40%, Ki67 3%, HER2- (1+).
GEX: Inkonklusiv.
Radikalt. SN 1 av 2 (makro). Luminal A-lik
T2 N1
Diskussion adjuvant cytostatika E90C x 3 => Docetaxel 80 x 3.
Förlängd Letrozol 5 + 2-3 år.
Lokoregional RT alternativt T-REX.
Iv Zoledronsyra 3 år.
Hur ser ni på behandling med cytostatika?
Diskussion cytostatikaHej! Är det uteslutet att byta ut nuvarande blodtrycksmedicin mot spironolacton efter hormonpositiv bröstcancer? Teoretiskt finns det ju en ”konflikt” mellan Exemestan och Spironolacton, men det senare läkemedlet tycks (vad jag förstår) inte öka risken för återfall. Tänker att spironolakton skulle kunna motverka håravfall och svullna ben? Hur ser ni bröstonkologer på spironolacton efter hormonpositiv cancer?
Motverka håravfall vid behandling med exemestanHej, jag har fått diagnosen bröstcancer Her2 positiv. Stor tumör i ena bröstet med några metastaser i lymfkörtlarna (portvakt). Det har gått 9 dagar sedan första cellgiftsbehandlingen med Docetaxel samt sprutan för antikroppar, vita blodkroppar samt Zoladex. Min kropp protesterar kraftigt och jag har fått gigantiska bölder i ansiktet vilket jag tror är hormonellt och kommer från Zoladexen. När jag nu i efterhand får läsa vilka ytterligare biverkningar som finns samt många kvinnors delade bild av att man mår väldigt dåligt av den så är min fråga om denna verkligen är nödvändig att fortsätta med? Jag får lov att säga att de biverkningar jag haft den här första tiden har helt klart varit överkomliga men smärtan i ansiktet nu tar just nu överhand och livskvaliteten känns i botten. Att även läsa att man kan få djupa depressioner känns inte som ett alternativ att gå igenom om orken ska finnas för att tackla cellgifterna. Jag är 35 år, lever ett aktivt liv med mycket utomhusträning och vill inte ha fler barn. Ser fram emot att få svar samt argument till detta.
Är Zoladex ett måste?Jag har en fråga om återfallsrisk samt vilken hormonbehandling som ger bäst skydd i mitt fall? Har fått TCHP för her2pos och
hormon positiv cancer, ER 90% PR 90%, grad 3, ki67 70%. Efter neoadjuvant behandling grad 1, ki67 2%, her2 neg, ER 60%, PR 1%, RCB1 och friska körtlar. Strålning postop samt Kadcyla pga att ursprungstumören var pos. Står på tamoxifen och zoladex nu men har förstått att många yngre högriskfall får aromatashämmare. Är 40+. Var går gränsen för att vara högrisk?
Återfallsrisk och hormonbehandlingHej! Hormonkänslig bröstcancer 2019 då 34 år, operation, cytostatika och strålning. Mensen upphörde efter första dosen cytostatika. Sen Zoladex och tamoxifen, Zoladex slutade jag med mars 25 och tar fortsatt Tamoxifen. Hösten 25 kom blödningar tillbaka, har varit långa cykler på mellan 100-40 dagar, mycket rikliga blödningar. Upplever nu väldigt kraftigt påverkan på måendet som jag kopplar till hormonsvängningar. Har flera gånger, ca 10-14 dagar innan blödning, blivit dålig. Extrem trötthet, värk i kropp, nedstämd och kraftig ångest, detta har hållit i några dagar, svårt att fungera i vardagen och jobbet.
Vad är er erfarenhet av detta? Blir det lättare? Lr har jag dessa besvär tills jag kommit in i klimakteriet? Vad kan jag göra för att underlätta? Mediciner?
Ångest förklimakteriet tamoxifen