Visar 10 av 5908 träffar
2022-04-04
Jag har diagnostiserats med lobulär invasiv BC. Operationen (modell tårtbit) visade på en 26 mm stor tumör (större än vad mammografin visade). Den var sk radikal, dvs allt togs bort. I övrigt klassas den som grad 2, HER-negativ, hormonkänslig (östrogen 80% och prog 5%) med Ki 13%. 9 lymkörtlar togs bort, visade cancerceller i alla 9.
Såvitt jag förstår svarar den lobulära cancern inte så bra på cellgiftsbehandling. Trots detta är det vad som föreslås, tillsammans med skelettstärkare, strålning och hormonbehandling i 8 år. Den enda jag fått träffa ang den föreslagna behandlingen är en ST-läkare vid inskrivningen, som i stort sett bara lämnat över ett papper och sagt att detta gäller. Inget utrymme gavs för vidare diskussion, han visste nog själv inte mycket. Jag visste inte då att lobulär beter sig annorlunda, heller inte att jag faktiskt har rätt till samtal om behandlingen. Allt gick väldigt snabbt och känslan är att man som BC-patient på denna avdelning tillhör de mindre intressanta och ges lite utrymme för samtal, och alla fysiska möten med oss verkar hållas av ST-läkare. Detta att varje behandling ska prövas individuellt verkar vara en teoretisk dröm utan verklighetsförankring. Allt hanteras av ett team "allas och ingens ansvar", man får varken egen kontaktsköterska eller namn på ansvarig behandlande läkare. Följden blir många kontakter där alla säger lite olika, och förstås också en känsla av otrygghet hos patienter. Och säkert merarbete för avdelningen.
Frågan jag ställer mig är: Är cellgiftbehandling verkligen så nödvändig i detta fall? Vad är i så fall faktaskälen? Hur stort utrymme kan patientens egna önskningar och tankar få spela, dvs kan det ses som ett gränsfall? Hur ser den överlevnadsprocenten ut i just detta fall, med hänsyn till olika behandlingar? Jag är 59 år och i övrigt frisk.
Hej.Lobulär bröstcancer beter sig annorlunda på så sätt att den bland annat ofta är lite svårare att se på mammografi när den är liten, än den duktala bröstcancern. När det finns en tydlig indikation för cytostatikabehandling, brukar vi inte tänka annorlunda om det är en lobulär bröstcancer jämfört med om det är en duktal cancer. Man kan grovt säga att både behandling med cytostatika och antihormonell behandling ökar 10-årsöverlevnaden med 10% vardera, sammanlagt alltså ca 20%. Även den skelettstärkande behandlingen ökar överlevnaden med några %. Behandlingen minskar risken att bröstcancern ska komma tillbaka men vi kan förstås aldrig ge garantier, utan risker i % är baserat på statistik från studier på stora patientgrupper, och säger inget om hur det går för den enskilda patienten.
Jag tycker att det låter som att det förslag på behandling du fått låter rimligt, utifrån den information du ger. Jag skulle tro att den största faktorn som gör att cytostatikabehandling erbjuds är att det fanns cancerceller i lymfkörtlarna. Jag skulle inte räkna det som ett gränsfall. Som patient har man förstås rätt att avstå från behandling men det är viktigt att då ha fått diskutera för och nackdelar med behandling med sin läkare.
Anne Andersson
Överläkare och diagnosansvarig
Anne Andersson är överläkare i onkologi och diagnosansvarig för bröstcancer vid Norrlands Universitetssjukhus i Umeå.
Dölj svarOpererades för 13 år sedan för en tubulär bröstcancer 7 mm Nottingham grad 1 positiv för östrogen o progesteron valde att ta bort hela bröstet fick ingen efterbehandling, läst om sena återfall, hur är risken för mig är nu 73 år o lite orolig.
ÅterfallsriskJag har medelsvår ME som jag hållit på en acceptabel nivå med diverse kosttillskott som Ubidekarenon 525 mg, Nicotinamide plus Resveratrol, N-Acetylcystein brus,
Multimineraler, B-vitaminer, PQQ, inj Mekobalamin 2 ml/v och Calciumfolinate samma dag som sprutan, samt Clean Collagen och L-Carnitine. Allt detta håller min energinivå på en acceptabel nivå. När jag fick besked om cytostatika och antikroppsbehandling, slutade jag ta alla utom PQQ, Mekobalamin och Calciumfolinate för upptaget av B12 och är nu mycket sämre i ME’n. I morgon 20 april ska jag påbörja behandlingen med cytostatika och antikroppar. Tumören 8,5 mm är bortopererad, likaså 2 lymfkörtlar Ingen spridning i dem. Vågar jag ta några av dessa tillskott under behandlingen? Räcker det om jag gör uppehåll under själva behandlingsdagarna? Eller måste det vara under hela kuren behandlingstiden? I så fall blir det väldigt svårt med någon fysisk aktivitet.
Lite längre fram blir det även strålning i 5 dagar.
ME och bröstcancerHur vanligt är det egentligen med sepsis vid cellgiftsbehandling? Har fått 3/6 kurer och kompletterar med injektion som på något sätt ska stärka de vita blodkropparna. Biverkningarna är hanterbara men oroas av sepisrisken under vecka 2. Tydligen är risken störst att tarmarna läcker ut bakterier i blodet. Har ju magproblem (förstoppning) av medicineringen vilket känns som en ökad risk.
SepsisHejsan!
Jag är 34 år och har blivit diagnostiserad med bröstcancer. PAD har påvisat en NST cancer, ER 90 %, PR 90 %, HER2 1/2+, Ki-67 75 %. Strax intill den här förändringen 6 mm kaudalt finns ytterligare en 5 mm stor förändringen där man har tagit corebiopsi som påvisat även här en NST cancer, hormonkänslig HER2 1+, Ki-67 79 %.
Jag förstår ingenting av det här. Kan ni hjälpa mig att förstå vad det är för sorts cancer jag har?
Tumörena är bortopererade och nu inväntar jag återbesök för att få reda på om det blir cellgifter eller strålbehandling.
Vad har jag för cancerJag har ätit tamoxifen i 10 år och ska snart sluta.
Vad för eventuella biverkningar/symptom kan jag komma att känna? Är 49 år och inte haft så stora problem under medicineringen utom precis i början.
Avsluta tamoxifenHej, jag undrar över min behandling och hur man gjort bedömning? Jag fick diagnosen bröstcancer luminal b, låg på gränsen till mellan a och b sa dom, tumören var 2 cm och man valde att ta bort hela mitt vänstra bröst, mitt ki67 var 22. Därefter bedömde man att jag skulle få cellgifter, 4 x ec90 och 9 x Paklitaxel för säkerhetsskull, nu har jag genomgått både mastektomi och cellgifter.
Nu har man gjort bedömningen att jsg ska ha tabletter Latrozol i kombination med spruta, men även i kombination med kisqali. Jag känner inte alls att jag vill ta kasqali efter läst alla biverkningar och undrar om detta verkligen behövs? Jag hade ingen spridning till mina lymfar och jag är 49 år.
Hur ska jsg tänka? Fått olika besked under hela min behandling
Mvh Jenny
Funderingar kring behandlingHej, vad är det senaste ni känner till angående Veoza vid östrogendriven bröstcancer? Jag har inte blivit erbjuden det och ser här i spalten att något berättat att den påverkade sömnen negativt. Är det en vanlig biverkning? Jag har det allt svårare med svettningar och frossa. Har tidigare tagit Venlafaxin både i låg och högre dos, vilket gjorde livet avtrubbat och tomt. Finns det något alternativt preparat som kan hjälpa? Jag har tagit Tamoxifen i snart 1,5 år och är 56 år.
Fungerar Veoza mot vallningar när man tar Tamoxifen?Hej
Jag är medlem
Jag har behandlats för HER2 positiv,hormonell
Blev satt i förtida klimakterie
Onkolog läkare skrev ej ut Veoza
De sa att det ej finns i Sverige och någon läkare onkolog visste ej ens vad det var
Svettningar,vallningar,frossa,humör svängningar,ångest,oro,irriterad etc
Känner mig besviken
VeozaHej, jag är ordinerad letrozol som jag tagit nu i tre månader. Har ganska lite biverkningar men min mage har blivit orolig och oförutsägbar. Jag undrar därför om jag kan göra uppehåll med letrozol när jag åker på semester vilket blir några utspridda veckor över främst sommarhalvåret.
Korta uppehåll med letrozolHej! Jag har en syster som fått bröstcancer och behandlas med Letrozol. Nu upplever hon biverkningar av detta (svullanda i halsen). Hon undrar om man i Sverige i stället kan få Femara från Novartis förskrivet.
Läkemedel