Visar 10 av 5876 träffar
2022-05-16
Hej!
Jag skulle vilja höra någon av er överläkares resonemang kring prognoser - som "second opinion" - för mina två olika hormonella bröstcancer nedan. Vad gäller cancrarna är jag mycket påläst och jag har full insikt om att en enskild person inte återspeglar statistiken. Samtidigt vet jag att risken för att få en ny, oberoende cancer i det andra bröstet är mycket låg (möjligtvis 0,4-0,8 procent per år) och ändå fick jag den så som det kan det vara i livets roulette.
Mars 2017 fick jag vid 47 år diagnosen IDC Luminal B höger bröst, grad 2, Ki-67, ER 100%, PR 30%, Her-2 neg. Mått mammografi 30 mm, ultraljud 23 mm, för hand 39x39 mm. Behandling i ordningsföljd: sentinental node med negativt svar, 3 ggr EC, 10 ggr paklitaxel, bröstbevarande kirurgi, 16 strålningar och 8 boost. Patologisvar kirurgi: Ki-67 5%, ER 70%, PR 0%, Her-2 neg, ärrig fibrosering med kvarvarande IDC och en DCIS grad 3 inom ett område 21x11 mm, minsta marginal kaudal resektionsrand 0,8 mm och djup resektionsyta 5 mm. Tamoxifen i 6 mån från okt 2017. Kraftiga biverkningar med insomni och värmevallningar från senommaren (paklitaxel, stress att cancern inte krympte av cytostatikan och möjlig tamoxifen) så test av utsättning tamoxifen april 2018. Vid försök till insättning tamoxifen dec 2018 inträffade en allvarlig arbetsmiljöhändelse, medicinering fick avvakta, började igen dec 2019 men fick avsluta jan 2021 pga ny diagnos med ILC som tenderar att vara resistent mot tamoxifen.
Januari 2021 fick jag vid 51 år diagnosen ILC Luminal A vänser bröst, grad 2, Ki-67 10%, ER 80%, PR 70%, Her-2 neg. Storlek mammografi ca 15-20 mm och MRI 90x55x90 mm. Spridning till 1 lymfknutna som var ca 10 mm vid MRI. Genmutationsanalys: ingen mutation påvisad. Behandling i ordningsföljd: 5 ggr EC, masketomi och 7 lymfkörtlar borttagna, 15 strålningar mot bröst och axill. (Ej paklitaxel pga lite kvarvarande neuropati i tårna sedan 2017.) MRI före masketomin i maj 2021: 60 x 50 mm och lymfkörtel normaliserad. Patologisvar kirurgi: uppskattat tumörområde 85 x 75 mm med multipla, små tumörhärdar av kvarvarande ILC med mellanliggande fibros, minsta marginal till sidoresektonsyta 7 mm kaudalt och övrig yta 14 mm medialt, ingen påvisad intravasal tumörväxt, Ki-67 4%, ER 85%, PR 5%, Her-2 neg, 2 positiva axillära lymfknutor med storlek största metastas 4 mm (den andra knutan enstaka mindre tumörscellstromber), radikal excision. Efterbehandling: Anastrozol minst 5 år troligen 10 år och Zoledronsyra 2 ggr per år i 3 år.
Utifrån statistiken 2017 (utifrån T2N0M0 som blickar 10 år tillbaka i tiden och då fick inte IDC Luminal B cytostatika) visar att risken för återfall i min IDC är 60% på 10 år - om jag inte missminner mig. Å andra sidan borde kvarvarande cancerceller från min aggressivare cancer 2017 inte ha mått så bra av en ny cellgiftsomgång 2017. Utifrån statistiken 2021 visar statistiken återfall i min ILC (utifrån T3AN2M0) på 60% och risken för återfall mycket långt fram i tiden (20 år efter prognos) är högre i ILC än andra undergrupper i BC. ILC blir på så vis en slags "kronisk" cancer (å andra sidan har alla som har celldelningar risk för cancer hela tiden om sådana celler går under immunförsvarets radar). Jag vet att kvarvarande låg Ki-67 och hög ER är positivt för prognosen, men jag vet också att ILC T3A med spridning till lymfknutor (dock inte fler än två) och IDC Luminal B är mindre bra (fast Luminal minskar över tid). I er syn kring prognos utifrån mina diagnoser och behandlingar vill jag gärna höra er syn om längd på Anastrozolbehandlingen i relation till benskörhet och forskningsläge om ytterligare nytta efter 7 år. Skälet till det är att jag har blivit behandlad sedan 2017 för cancer och jag skulle vilja bli fri från biverkningarna av Anastrozolen efter 5-7 år och inte först 2031.
Tack för ert resonerande svar i förväg!
Hej. Jag vågar mig i denna litet komplexa situation på att ange prognos i %. Den modell jag använder förutsätter att man får reda på tumörens utbredning och egenskaper i form av att man opererar först. Du har ju fått kemoterapi först. Dock har jag mycket svårt att tro att risken för återfall efter den första cancern skulle vara så hög som du anger, 60 %. Den är klart lägre. Sen anger du att den andra tumören ska klassas som T3 N2, det är fel, siffran efter "N" anger inte hur många sjuka körtlar det var utan är en klassifikation där 1-3 körtlar kallas N1. Jag förstår att du vill resonera om det hela och funderar på vad "dina cancerceller" varit med om och hur de kan tänkas reagera på behandling. Det är begripligt, men kan kanske även vara litet stressande. Jag gillar din fråga, hur länge bör du hålla på med anastrozol, det är ett ställningstagande som du förstås måste göra tillsammans med din doktor. Evidensläget är sådant att man inte kan se någon tilläggsnytta av att fortsätta efter 7-8 år. Jag för min del hade föreslagit att du tar dem i 8 år. Du är frisk efter bröstcancer och måste tillåta dig att känna det. Det finns förstås en viss risk för allvarliga återfall, men även en stor chans för att du fortsätter att vara frisk efter bröstcancer. Du har gjort stora investeringar i din framtida hälsa genom att genomgå operationer och onkologisk tilläggsbehandling. Ja, du har gjort allt du har kunnat, mer kan man faktiskt inte begära av sig.
Niklas Loman
Överläkare, diagnosansvarig bröstcancer, Skånes universitetssjukhus i Lund.
Dölj svarHej, jag har fått en knöl I höger bröst som jag varit och kollat upp med mammografi, röntgen och biopsi. Svar på biopsi om 2 veckor. Direkt efter undersökning och provtagning fick jag träffa en kirurg som informerade att jag skulle ställa in mig på operation I maj för att ta bort knölen då det kan röra sig om cancer.
Ringde till dem dagen efter för att kolla om jag förstått rätt och då sa de att det såg ut på röntgen och mammografi som att det med största sannolikhet kan vara cancer. Kan man verkligen bedöma det utifrån dessa undersökningar nör man inte har svaret på biopsi? Hur sannolikt kan det vara att det är cancer och hur sannolikt är det godartat?
Hej
I samband med mammografi och ultraljudsundersökningen gör röntgenläkaren en bedömning av hur de uppfattar risken för att en förändring de ser i bröstet är en cancer, dels på mammografibilden och dels med ultraljud. Bedömningen är olika för olika förändringar, beroende på hur de ser ut, allt ifrån att man kan säga med hög sannolikhet att det ser ut som en cancer, till att förändringen kan vara godartad men cancer inte kan uteslutas.
Det är ändå viktigt att en biopsi tas för att veta säkert, och för att få mer information om vilken typ av cancer som det rör sig om.
Maria Edegran
Överläkare mammografiavdelningen
Maria Edegran är överläkare vid mammografiavdelningen inom NU-sjukvården i Uddevalla.
Dölj svar Funderingar kring mammografi och ultraljudhyaluronsyra Kapslar mot torra slemhinnor i vagina?
Haft bröstcancer och skall undvika östrogen.
Torra slemhinnorJag är en (med annars mkt god hälsa) 54 årlig kvinna med trippelnegativ cancer med begränsad spridning till lymfkörtlar och lungorna tre metastaser 10mm, 15 mm, 16 mm. Huvudtumör i armhålan ER 0, PR 0, HER2 1+, Ki-67 90%. Ingen BRCA-mutation.
Jag undrar om kommande mediciner och behandlingar för spridd bröstcancer. Pågår studier som eventuellt gör att man i nära framtid 1-2 år behandla metastaser och förhoppningsvis eliminera dem helt eller få dem att vara stabila och inte växa?
Hur kan man behandla metastaser i lungorna förutom cellgifter? Jag känner till att studier pågår med steriotaktisk strålning.
Jag har också läst om kommande mediciner som ska kunna göra att tumörer inte blir resistenta mot cellgifter. Det vore ett stort genombrott om sjukdomen går att betrakta som kronisk istället för palliativ.
Stämmer det att man nyligen har godkänt en del nya behandlingar i USA. Följer EU/Sverige den utvecklingen aktivt och hur det går för patienter med spridd bröstcancer?
Hej. Jag tänker nog att den behandling vi ger vid "kronisk" bröstcancer (dvs metastaserad, eller icke botbar, bröstcancer) är palliativ. Till palliativ behandling räknas den behandling som ges med syfte att lindra, bromsa och hålla en "icke botbar" sjukdom i schack. Det finns idag sådan behandling, men vi kan aldrig veta innan vi påbörjat behandlingen vilken effekt den har hos en specifik individ. Vi har inte heller någon medicinsk behandling där vi förväntar oss att målet ska vara "elimination" men enstaka individer svara väldigt bra på behandling. Sverige och EU följer aktivt utvecklingen i tex USA (och vice versa) för att hela tiden erbjuda den bästa behandlingen för våra patienter, oavsett typ av cancer.
Anne Andersson
Överläkare och diagnosansvarig
Anne Andersson är överläkare i onkologi och diagnosansvarig för bröstcancer vid Norrlands Universitetssjukhus i Umeå.
Dölj svar Behandling av metastaser och ny behandlingsmetoder?Hej!
I maj 2023 diagnosticerades jag vid 45 års ålder med bröstcancer ER, 2,2 cm, ki67 60%, genomgick 7 cellgiftsbehandlingar (3EC +4 DOC), operation (ej spridning till lymfkörtlar), 15 strålningstillfällen. 10 år med Anastrazole och Zoladex. Har ingen historik av bröstcancer eller annan cancer i släkten. Två år senare, i september 2025, diagnosticerades jag med kronisk myeloisk leukemi (KML), tar nu Imatinib livslångt och mår utöver tröttheten bra. Är det sannolikt att jag fått leukemin pga bröstcancerbehandlingen? Har förstått att det är ovanligt men kan uppstå.
Tack på förhand!
Hälsningar Caroline
Har fått kronisk myeloisk leukemi efter bröstcancerbehandlingJag tar Letrozol Accord och ska inte ha några krämer med hormonmedel. Vilka lotions och ansiktskrämer, schampo kan man använda?
Hormonbaserade krämerHej
Jag är opererad av bröstcancer för 2 år sen. Allt har gått bra och idag mår jag bra eller hyfsad bra kämpar med ont i kropp och leder vilken tror jag kommer från solendronsyra vilken jag har kvar som behandling 3år var 6månad. Min onkologen tyckte att det kommer inte från det men jag känner min kropp och har blivit sämre sen har jag börjat med syra. Vad tycker ni ? Sen har en till fråga kan man dricka olika te som innehåller antioxidanter eller får man aldrig mer göra det?
Tack på för hand❤️varma hälsningar Aka.
FunderingarHej!
Jag fick diagnos HER 2-positiv 3+, NHG 3, luminal bc i juni förra året. Med spridning till lymfkörtlar axill och vid nyckelbenet. (ER 85%, PR 5%, Ki67 38)
Jag fick avbryta behandling med Paklitaxel efter 10 doser (av 20) på grund av biverkningar och var inlagd på sjukhus 3 veckor. Men MR visade total regression. Det blev snabb mastektomi och axillutrymning på det. (Med ytterligare 2 operationer kort inpå pga av blödning och att man även hittat cancerceller i biopsi från bröstvårtan).
20× strålning (med boost mot nyckelbenet). Sedan december har jag fått Kadcyla var 3e vecka och ska fortsätta med det till slutet på september.
Häromveckan även börjat med Tamoxifen (10 år).
Det känns verkligen som att jag fått alla behandlingar som finns och jag är otroligt tacksam för all fin vård jag fått.
För ett par veckor sedan var jag hos onkologen. Hon påpekade att det är otroligt viktigt att jag är vaksam över nya symtom, då det finns risk för spridning.
Jag är nog lite för lugn och har inte oroat mig under hela den här resan. Jag litar på behandlingen och processen och är säker på att allt kommer gå bra. Jag är också så van vid att vifta bort symtom som dyker upp.
Men nu har jag några funderingar. Sedan ca 10 dagar har jag en svullen, hård, oöm lymfkörtel vid käkbenet, under örat (samma sida som bc). Jag ringde min kssk i veckan, som inte tyckte att det var konstigt. Hon kollade bara upp att det inte skulle utgöra ett hinder för att ge mig Kadcyla i veckan.
Men nu undrar jag, kan det vara spridning av cancerceller till lymfkörteln? Så högt upp? Hur vanligt är det med spridning högt upp på halsen?
Jag ska naturligtvis ringa onkologen igen i veckan.
Men jag är nyfiken på att veta. Om det skulle vara spridning dit, räknas det då som fjärrmetastas?
Hur vanligt är det med fjärrmetastaser generellt när man haft metastaser vid nyckelbenet (3C)? Finns siffror på det?Tar gärna emot tips om vad som bör kollas upp. Bör jag be om röntgen av hela huvudet eller bara UL av lymfkörtel?
Vänligen Emilia
Hej. Först vill jag säga att det är svårt att ge några siffror på din fråga om hur vanligt det är med fjärrmetastaser när man haft metastaser vid nyckelbenet. Bröstcancer kan sprida sig till i princip alla lymfkörtlar, även de under käken, men ju närmare bröstet körteln ligger, desto vanligare är det med lymfkörtelmetastas. Dock ör det många som inte fått någon spridning till lymfkörtlarna. Jag skulle inte i första hand tycka att det behövs en röntgen av hela huvudet, om det inte finns andra symtom. Ofta börjar man med ultraljud eller datortomografi av halsen, men först behöver någon göra en klinisk bedömning. Ibland kan man avvakta röntgenundersökning om man haft symtom en kort tid (om det finns annan orsak till körteln som är mer trolig).
Anne Andersson
Överläkare och diagnosansvarig
Anne Andersson är överläkare i onkologi och diagnosansvarig för bröstcancer vid Norrlands Universitetssjukhus i Umeå.
Dölj svar Ny hård lymfkörtel på halsenOpererad för Bröstcancer och skall snart påbörja strålning Varför skall jag börja med Anastrazol innan kontroll av bentäthet gjorts. Känner mig tveksam till medicinen då jag blahar ryggproblem, höftprotes bilateralt, onda knän.
Medicinering2026-04-15
Jag har utvecklat ett trauma för mammografi efter att ha blivit återkallad en gång för 12 år sedan. Jag trodde det var slut, så efter flera bilder och ultraljud utan anmärkning bröt jag ihop av lättnad. Efter det hoppade jag över en gång men gick vid nästa kallelse och fick ett brev där det stod att det inte fanns tecken på bröstcancer. Jag bara grät och kunde andas och sova igen. Pandemin kom, perfekt tyckte jag som hade all anledning i världen "att hoppa över" det obehagliga. Köerna växte och oj så lång väntetid vilket jag återigen tyckte var skönt: jag slapp "elefanten i rummet". Man vet ju att man ska gå, att det är en förmån och att det räddar liv! Ändå skapar det hos mig ångest och det blir en existensiell fråga mot allt förnuft. För två år sedan tog jag mod till mig och knallade dit igen när jag blev kallad. Återkallad igen, samma ställe i samma bröst. Fler bilder och ultraljud, återigen släpptes jag fri "utan anmärkning" med detta utlåtande:
Mammografi visar bilateralt måttligt tät bröstvävnad. Patienten har återkallats på grund av ett misstänkt detta område på projektion 2 upptill i vänster bröst. På de tagna bilder har dock området samma utseende som på tidigare undersökningar. Ultraljud visar i detta område lite mer samlat körtelvävnad och inget malignitetsmisstänkt. Inga patologiska lymfkörtlar i vänster axill. Patienten får kraftigt lugnande besked och återgår till screeningen.
Nu fick jag en ny kallelse och traumat väcktes återigen. Jag läste flitigt på om "fakta" för att "slippa" men jag är ju rädd om mig... Jag tog på mig mina modigaste skor, bokade om till en tid samma dag och gick. Nu är det en vecka sedan och jag sover inte av oro. Jag är bokstavligen livrädd för att bli återkallad igen! Jag är 56 år så jag borde vara vuxen! Jag har små, mjuka bröst utan kännbara eller synliga förändringar eller hårdheter och ingen cancer i släkten. Kan ni hjälpa mig att sova om nätterna genom något slags lugnande sätt att tänka? Jag är orimligt rädd.
Hej
Vad tråkigt att det blivit så att mammografiundersökningen orsakar så mycket oro för dig. Mitt bästa råd är att prata med sköterskorna när de gör undersökningen om hur du känner, och vid behov även ringa till avdelningen innan undersökningen om du känner att det är svårt att orka gå dit, för att du ska få det stöd du behöver för att klara av att delta.
Det bästa är att delta vid varje tillfälle du blir kallad. Eftersom bilderna varje gång jämförs med tidigare bilder kan en säkrare bedömning göras när det finns flera tidigare undersökningar att jämföra med.
Maria Edegran
Överläkare mammografiavdelningen
Maria Edegran är överläkare vid mammografiavdelningen inom NU-sjukvården i Uddevalla.
Dölj svar Om mammografi allmänt