Visar 10 av 5932 träffar
2022-05-28
Hej,
Jag utförde mastektomi av höger bröst i januari, ingen spridning till lymfkörtlar. En härd hade delningstal på över 20 % vilket innebär adjuvant behandling med cytostatika, strålning 15 ggr samt anithormonell behandling 5+3 år.
Jag har genomfört EC90 tre ggr och en Docetaxel av tre planerade.
Både min pappa och farfar led av neuropati i fötterna från de att de var ca 75 år. Jag kan inte låta bli att tänka att jag kanske har det i generna. Efter en dos Docetaxel (tio dagar sedan) har jag nu sedan några dagar en brännande, pirrande, domnade, besvär vid beröring – detta framför allt i en tå, inte någon annanstans. Fyra dagar efter behandling fick jag en rejäl muskel– och ledvärk som varade i flera dagar.
Jag har fått höra att min typ av cancer är av den snällare arten. Att vad läkare vet så är alla tumörer borta och att den adjuvanta behandlingen med alla dess element syftar till att minimera framtida återfall. Jag har också fått höra att ansvariga vet att adjuvant överbehandling av bröstcancer förekommer men i väntan på mer finkänsliga instrument/analysmetoder så är det ändå bättre att överbehandla adjuvant än att underbehandla. Att om jag haft delningstal på under 20 % så hade endast strålning kommit på tal, nu landade en in på 23 % vilket gav rekommendation adjuvant behandling.
Jag överväger nu att avbryta Docetaxel med dess risk att få en bestående och mer spridd neuropati, dvs. inte bara i en liten tå utan mer rejält. Just det faktum att vi pratar om en risk för irreversibla biverkningar, dvs. att neuropatin blir värre med kommande två behandlingar och inte går tillbaka så tycker jag att det är rimligt att tänka till redan nu och ev. dra i handbromsen – jag har ju trots allt redan nu fått 1/3 av planerade behandlingar.
Jag har också hittat en studie som säger att akut smärta i muskler och leder 1-4 dagar efter behandling (jag fick som sagt rejält ont dag fyra och hade ont i flera dagar) indikerar ökad tendens till kroniska neuropatibesvär.
Se:
https://www.sthlmslanscancerpatienter.se/wp-content/uploads/2019/02/Personal-information.pdf sid 5 under rubrik ”Tidsförlopp och anpassning”
Jag förstår också att jag är en del av en ”fabrik” där den adjuvanta behandlingen är standardiserad och rekommenderad av ansvariga läkare allt i syfte att minimera återfall. Men jag måste ansvara för mig själv och de eventuella biverkningar som jag komma att leva med varje dag resten av livet. Jag har ju förmånen att behandlas för att minimera framtida återfall, inte en fråga om liv eller död, därför tar jag mig tid att överväga avbryta.
Hur tycker ni att jag ska tänka kring att eventuellt avbryta Docetaxel?
Stort tack på förhand och tusen tack för att denna möjlighet att ställa frågor finns!
Från journalen:
Opererad 220113 med ablation + sentinel node höger. PAD visat multifokal invasiv tubulär cancer, 5 härdar, 10 mm, 12 mm, 19 mm, 21 mm respektive 7 mm stora. BRE/NHG 4-5/grad 1. ER >80 %, PR >90 %, Ki-67 23 %, HER2-negativ. PT2N0. MDK rekommenderar att EC90 x 3 samt Docetaxel x 3. Därefter strålbehandling höger thoraxvägg 2,67/40,05 Gy följt av antihormonell behandling och GnRH-analog
Hej!
Jag undrar över min prognos. Fick BC för ett år sedan, 40 år gammal. Kände en knöl, men det fanns fler. 1/2 lymfkörtlar var angripna.
Räknas de ihop på totalen vid prognos eller är det utifrån den ”elakaste”?
Vad jag förstår har jag luminal b lik, vilket är sämre. Betyder lik att det är luminal b eller mitt i mellan?
Vad betyder allt detta?
Hur ser mina risker ut?
Vad är jag i för stadium?
Vad bidrar mina efterbehandlingar med?
Det är svårt att förstå vidden av detta, ibland känns allt rätt så hopplöst.
Finns det också något positivt att ta fasta på? Såklart många tankar på hur länge jag kommer få leva, se mina barn växa upp osv.
T1: 11 x 8 mm, NHG 2, ER 45 %, PR 90 %, Ki-67 25 %, HER2 0.
T2: 6 x 5 mm, NHG 1.
T3: 14 x 14 mm, NHG 2.
T4: 6 x 4 mm, NHG 2, ER 90 %, PR 90 %, Ki-67 19 %, HER2 0.
Därtill DCIS kärngrad 3.
Extent 130 x 85 mm.
1 makrometastas 2,7 mm.
Äter nu Kisqali, anastrozole och tar zoladex och dropp och tablett för att motverka benskörhet.
Jag är var 40 år när jag fick min diagnos och är idag 41.
MVH
Orolig
Fundering kring risk och prognosHej, det har gått 10 år + sedan jag behandlades för östrogenkänslig BC. Dubbel mastektomi, strålning, cytostatika och bla Zoladex i 5-7 år.
Jag upplever nu som 36-åring att klimakteriebesvären fortfarande är tuffa, huvudsakligen de psykiska med orkeslöshet och hjärndimma. Vikt och muskelkraft kämpar jag vidare med med träning och kost.
Ingen läkare eller studie är tydlig kring om jag kan ta Testosteron eller östrogentillskott för att må bättre. De vill bara sätta mig på antidepressiva och jag är verkligen inte nedstämd och mår otroligt dåligt av de alternativ de testat på mig.
Min fråga, finns det några rön som visar att det skulle vara ok med tillskott.
Testosteron eller Östrogentillskott2026-05-18
Hej!
Jag har opererat bort en tårtbit i mitt ena bröst för tre år sedan.
Jag undrar om det är dåligt att ta d-vitaminer och b-vitaminer som tillskott?
Jag vill få stöttning i mitt mående av en kinesiolog.
Funderingar kring vitamintillskottJag är 26 år. Har ett barn och ammar vid 8 mån fortfarande lite. Upptäckte en ganska rund jämn hård knöl i vänster bröst för några veckor sedan. Ingen smärta, oförändrad efter mens. Ingen (känd) hereditet. Gick till läkare som kände knölen och beskrev den i journal bla som ”som en ärta”. Det skickades remiss för mammografi, dock inte under SVF eftersom enligt läkaren var hen inte orolig och trodde det kan vara fibroadenom. Bor i VGR. Nu är jag orolig att jag borde fått remissen skickad under SVF eftersom läkaren ju kände en knöl som ändå stod ut mot vad som annars känns helt normalt. Jag är mycket orolig.
Gjordes rätt bedömning?
Remiss mammografiHej, jag har sedan länge tillbaka haft något gult/vitt som har kommit ut från mina bröstvårtor. Det ser ut som ”var” men det är inte så mycket som kommer ut samtidigt. Det gör inte heller ont. För 5 dagars sen märkte jag att jag har en knöl i mitt högra bröst. Vid kanten av bröstet närmast högra armhålan. (Det gör ont för tillfället men det beror nog på att jag kommer få min mens under kommande vecka).Jag är inte så särskilt orolig men ville bara få tips på om jag borde söka vård och isåfall när? Jag är 21 år, inte fött några barn eller ammat.
Funderar kring bröstvårta och knölHar smärta på en punkt i bröstet, i bröstbenet. De gör ont om jag ligger på bröstet eller får ett tryck där över. Känner jag ordentligt känns de som jag kanske känner en liten knuta där inne men de gör ont när jag känner där och runt om..är livrädd för att de är cancer..har även i samma bröst haft ont nertill på en punkt som strålat upp i armhålan..Jag ammar även bröstet just nu. Ska även tilllägga att de strålar bak i bröstryggen med till o från.
Punktsmärta i bröstet2023 fick brun vätska ifrån bröstvårta klåda på båda bröstvårtorna.
Haft återigen väldig klåda endast Hö bröstvårta i ca 1 månad, smörja med mjukgörande varje dag och bytt bh ofta men klåda fort.
På vårdcentralen idag, ber om remiss för noga kontroll , får svar att jag kallas till mammografi framåt men utan SVF och vårdcentralen skrev att det var lugnande. Är inte SVF mer ordentligt gjord undersökning.
Är 55 äter ej hormonpreparat men äter lavaxin
Räcker mammografi?När jag klämmer på bröstvårtorna så kommer det vätska ur båda. Till mesta del är den mjölkaktig men på ett specifikt ställe på ena bröstvårtan kommer en blåaktig vätska ut. Är det något som borde undersökas?
Blåaktig vätskaHej!
Jag har under en längre tid känt smärta i vänster bröst. Jag hittar ingen fast knöl när jag själv palperar men mitt vänstra bröst är mer knutigt än det högra och har varit så i flera år. Ibland känns det värsta bröstet mer knutigt än det andra och ibland lite mindre men det är alltid mer knutigt än vänsterbröstet. Smärtan är konstant och blir varken mer eller mindre innan och efter mens. Ingen rodnad, värme eller apelsinhud.
Var på vårdcentralen idag och läkaren kände samma som mig, en lättare asymmetri i brösten, höger bröst var lite större och mer ”fylligt” än väster bröst. Hon kände även att körtlarna kändes större i vänster bröst.
Hon skickade remiss till mammografi och nu är jag såååååååå orolig för inflammatorisk bröstcancer. Är det vanligt att ha det utan rodnad, värme och apelsinhud?
Inflammatorisk bröstcancerHej. Jag är en kvinna på 33 år som aldrig fött barn/ammat. Jag har under några års tid fått vätska från vänster bröst, aldrig klämt ut något utan det har kommit spontant vid tryck av kläder osv, tex vätska i BH, linnen. Det har aldrig varit brun/blodig vätska utan alltid vitgul/mjölkaktig vätska, och inte alls ofta utan endast vid enstaka tillfällen. Då jag har hälsoångest har jag läst att man ska kolla upp det om det endast kommer vätska från ett bröst då det kan vara bröstcancer, stämmer det? Hur vanligt är det att just vätska är bröstcancer? Och i så fall brukar den te sig på något särskilt sätt? Den har inte ändrat sig på alla dessa år. Tack.
Vätska från bröstet